kategoria: A4000
[#1] Zwis podczas wejścia do Boot menu
Witam,

w dniu dzisiejszym skompletowałem sobie części do poskładania Amigi 4000. Po pierwszych niepowodzeniach, dzięki pomocy Flopsa (dzięki Darek) udało mi się Amigę postawić na nogi i uruchomić. Póki co nie miałem czasu na walkę z systemem, ale jest jeden kłopot. Podczas próby wejścia do Boot menu komputer "zawisa". Próbowałem różnie, z HDD (CF adapter), bez HDD, opcje z CD oraz z wypiętą taśmą z IDE - cały czas to samo. Do pozostałych elementów Early startup mogę się dostać i nie powoduje to żadnych komplikacji. Amiga jest póki co popędzana CyberStormem 060 MK II.

Macie może jakieś sugestie co z tym fantem zrobić?
[#2] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #1

Przypadek ciekawy, nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
Na "chłopski rozum" w boot menu wybierasz urządzenie z którego system wystartuje. Zwis przy wejściu tutaj oznacza problem z urządzeniem - czyli z częścią A4000D odpowiedzialną za złącze IDE i/lub FDD.

Pytanie 1:
Czy żaden układ na A4000 nie grzeje się podejrzanie? Szczególnie Paula i układy CIA.
Pytanie 2:
System startuje z dyskietki?
[#3] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@stachu100, post #2

Ja spotkałem się z czymś takim przy Blizzardzie PPC. Winne było... zasilanie.

Wg. mnie ciężko jednoznacznie stwierdzić czego to jest objaw. Gdyby komuś chciało się zdeasemblować ten kawałek Kickstartu, to można zobaczyć co tam jest wywoływane i dlaczego może zwisać.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 00:13:47 przez strim
[#4] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@stachu100, post #2

Take, system startuje z dyskietki. Co więcej, jaka już się załaduje i jest podpięty HDD, to widać również negotiations zawartość, którą bez kłopotu można przeglądać. Zastanawiam się czy kłopotem nie może być zworkologia na płycie odpowiedzialna said konfigurację stacji dyskietek?
[#5] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #4

Wątpie, ale możesz sprawdzić ustawienie zworki J351. Jeśli nie masz drugiego (DF1) flopa, lub masz DF1 DD to zworka powinna być zamknięta, jeśli masz flopa DF1 HD, to zworka powinna być otwarta. W A4000 nie ma innych zworek do kofiguracji flopa.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 10:56:34 przez strim

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 10:59:11 przez strim
[#6] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@strim, post #5

No niestety nic to nie dało. W wolnej chwili pomierzę napięcia na zasilaczu.
[#7] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #6

Pomiar napięć nie zaszkodzi.
Odepnij jeszcze flopa razem z tasiemką. Podłącz HDD (najlepiej prawdziwy dysk IDE, a nie CF-ka na przelotce) z partycją bootującą z systemem.
Może flop lub tasiemka do flopa coś miesza.
[#8] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@stachu100, post #7

Spróbowałem bez FDD i bez taśmy wpiętej w płytę, niestety efekt jest ten sam. Zapomniałem zabrać dzisiaj miernika z pracy, to napięcia nie pomierzę. Wyrzuciłem właściwie wszystko z Amigi, została płyta z kością Chip oraz CS MKII i zachowanie jest takie samo. Jedzie do mnie karta procesorowa z 040 to podmienię jeszcze ją, a potem to już chyba zostaje płyta główna.
[#9] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #8

Zaobserwowałem jeszcze jedno dziwne zachowanie. Jeżeli wybieram Early startup bootowanie bez S-S amiga zaczyna wyświetlać żółty ekran, dioda power miga a następnie po chwili komputer się restartuje.
[#10] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #9

Sprawdź dokładnie czy masz -12V z zasilacza, brak tego napięcia może powodować takie objawy.

Kiedyś miałem taki sam problem na starej A500, wszystko działało poza dźwiękiem a jeżeli jużbył to charczało strasznie i PAULA grzała się niemiłosiernie, Czasem też dochodziło do zwiech całej Amigi.

Możesz jeszcze też sprawdzić czy oby na pewno kości kickstartu łączą w gniazdach.
[#11] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #9

Zastanawiam się, czy problemem nie może być kość pamięci Chip RAM? Czy jeżeli była by uszkodzona, to coś takiego mogło by się dziać? Ew. czy winę może ponosić mój CS MKII (mam go od niedawna i nie był na żadnym innym moim sprzęcie testowany).
Włożyłem dzisiaj inne kości kickstartu (3.1), ale niestety nie pomogło to nic a nic, objawy dalej takie same.
[#12] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #11

W takich nietypowych przypadkach ciężko jest "na odległość" jednoznacznie ustalić przyczynę.
Mogą to być nawet wyschnięte kondensatory elektrolityczne na A4000D (rozumiem że cały czas są 20 letnie oryginały zamontowane przez Commodore ).
Najlepiej udać się do znajomego który ma A4000D i podmieniać wszystko aż do znalezienia winnego.

Karta CS MK II rzadko ulega uszkodzeniu. Ale już dwa razy poprawiałem luty na tym dużym scalaku. Tylko w tych przypadkach karty zupełnie nie dawały znaku życia. Ale nie dziwota jak kilka nóżek dyndało sobie radośnie w powietrzu.
[#13] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #11

stanawiam się, czy problemem nie może być kość pamięci Chip RAM? Czy jeżeli była by uszkodzona, to coś takiego mogło by się dziać

nie mozliwe ..amiga przy starcie przeprowadza self-test ..uszkodzenie CHIPu nie pozwoliloby na "czesciowe" uruchomienie amigi - test staje na zielonym ekranie i tyle

twoj problem jest z requestem do listy urzadzen

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 10:49:21 przez HOŁDYS
[#14] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@stachu100, post #12

Kondensatory są wymienione na nowe - choć na elektrolity. Sprzedający twierdzi, że testował płytę przed wysyłką i wszystko było OK, bo uruchamiając Amigę za każdym razem wybierał z Boot menu partycje z systemem (miał 3 systemy na różnych partycjach).

Pytałem się o możliwy kłopot CS, bo przy uruchomieniu bez S-S (opcja wybrana w Early Startup), ekran robi się żółty, a to wg rozpiski kolorów wskazuje na jakiś kłopot z CPU.
[#15] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #14

Jak ustawione masz teraz zworki J100 i J104? Przy złym ustawieniu karta raczej by nie wstała, ale zawsze warto sprawdzić.
[#16] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #14

Tak więc sprawdź z inną kartą CPU.
[#17] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@strim, post #15

Ustawione wg manuala do CS MKII na pozycję INT. Wcześniej było ustawione na EXT i jak wspomniałeś, Amiga nie chciała się uruchomić. Pozostaje zatem inna karta CPU. Na dniach powinienem dostać kompletną A4000D, zatem będę miał części zamienne, żeby dojść do tego co i jak. A niestety nawet nie mam pojęcia gdzie obok mnie znajduje się jakiś kolega po zamiłowaniu do Amig, z Amigą 4000.
[#18] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #17

niestety nawet nie mam pojęcia gdzie obok mnie


Może to pomoże :)

Jeszcze takie pytanie... jakiej rewizji to jest płyta? Jeśli clock source jest ustawiony na INT to mógłby być problem z rev D . Ale on raczej też objawiałby się niewstawaniem karty.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 11:32:48 przez strim
[#19] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@strim, post #18

Revizja B płyty.
[#20] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #19

Uff... w końcu dzisiaj udało mi się zabrać za mierzenie napięć na molexie. 5V - 4,98 ~ 5,02 i 12V 11.98 ~`12.07 (wyższa wartość jest gdy nie ma uruchomionego HDD i CD).

I tutaj pojawiła się dziwna rzecz. Mianowicie sprawdzałem 2 dyski i na każdym było to samo. Po podpięciu i kilkukrotnym uruchomieniu komputera dysk twardy przestał się rozpędzać. Jak odłączam taśmę sygnałową to zaczyna działać. Sprawdzałem na kilku taśmach, których używałem z poprzednimi Amigami i na każdej jest tak samo, tj. jeżeli dysk jest podpięty pod płytę główną, to się nie rozpędza. Raz na ileś tam uruchomień dysk wstanie i wówczas widać partycje i można sobie po nim "połazić", ale zazwyczaj jest głucho i cicho

EDIT

Po głębszym zbadaniu sprawy dzieje się coś dziwnego, bo obecnie dysk nie uruchamia się nawet bez taśmy. Raz na jakiś czas zakręci i tyle... sprawdzałem napięci na wtyczce i wszystko jest cacy.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 11:47:43 przez ITU
[#21] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #20

Po jeszcze kilku testach okazuje się, że :
1. Dysk podpięty jako master, pierwszy na taśmie nie rozpędza się;
2. Dysk podpięty jako master, drugi na taśmie rozpędza się;
3. Dysk zamontowany pod FDD ma zwarcie i nie rozpędza się;
4. Dysk położony luzem na stole rozpędza się za każdym razem;
5. Dysk zamontowany obok zasilacza rozpędza się;
[#22] Re: Zwis podczas wejścia do Boot menu

@ITU, post #21

Mając na stole jako dawcę drugą A4000 sprawa została rozwiązana. Okazało się, że całą winę za tę sytuację ponosi "dziabnięta" kość pamięci CHIP. Po podmianie na tę z drugiego komputera objawy zawieszania podczas wejścia do Boot menu ustąpiły.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem