kategoria: A4000
[#1] Ustawianie głowicy fdd
Witam
Mam kolejny problem, dostałem flopa 1,76 chinon ale było w nim tyle syfu że na dyskietkę nie było miejsca, więc bardzo ostrożnie rozebrałem flopka, przedmuchałem sprężonym powietrzem, głowice również delikatnie wyczyściłem patyczkiem do uszu nasączonym w izopropanolu, wszystko było by fajnie ale flop nie czyta, czy ktoś wie jak się ustawia głowice w napędzie ? czy istnieje jakiś soft do tego.
Help
[#2] Re: Ustawianie głowicy fdd

@QUAD, post #1

Kiedyś robiłem to dla napędu 880kB. Program jest na Aminecie. Nie pomnę nazwy.
Chodziło o to żeby nagrać dyskietkę tym programem na wzorcowym napędzie i potem włożyć ją do ustawianego napędu i ustawiać głowicę do czasu aż poziom dźwięku na wyjściu audio Amigi będzie największy.
Piszę z pamięci, szczegóły w readme programu.
[#3] Re: Ustawianie głowicy fdd

@stachu100, post #2

Dzięki za info, poszukam tego softu, ale mam jeszcze jedno pytanie, to trzeba jakąś śrubką kręcić czy jak ?
[#4] Re: Ustawianie głowicy fdd

@QUAD, post #3

Zależenie od konstrukcji napędu.
Ponieważ napędy FDD w Amidze mają dwie głowice (dół + góra), to najczęściej dolna głowica jest ustawiana przez kręcenie silnika krokowego (trzeba najpierw odkręcić jego zabezpieczenia) napędzającego głowice, a górna ma swoją własną regulację.
I nie jest to zadanie łatwe - ja spędziłem trochę czasu (bodajże godzinę) zanim ustawiłem głowice w napędzie 880kB prawidłowo.


Aaaa, jeszcze jedno:
Zależnie od konstrukcji napędu najczęściej wymagana jest tylko regulacja górnej głowicy - tak żeby znalazła się idealnie nad dolną.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 11:45:44 przez stachu100
[#5] Re: Ustawianie głowicy fdd

@QUAD, post #1

Ja do ustawiania głowicy używałem X-Copy z opcją sprawdzania dyskietki. Potrzebny X-Copy wgrany z dobrej stacji i dobrze nagrana i sprawna dyskietka. Regulować dotąd aż w każdym okienku będzie zielone zero. Jak nie znajdziesz dedykowanego softu polecanego przez kolegów, to X-Copy jest dobrą alternatywą.
[#6] Re: Ustawianie głowicy fdd

@Esio, post #5

Dzieki panowie, wieczorkiem będę miał sporo czasu to się pobawię :)
[#7] Re: Ustawianie głowicy fdd

@stachu100, post #2

Program, o którym piszesz to "TrackDiskSync".

Jest jeszcze jeden program służący do ustawiania głowic napędów FDD.
Nazywa się "Ami..Alignment System". Posiada interfejs graficzny, możliwość sprawdzania i ustawiania każdej ze ścieżek osobno i dużo łatwiej go używać niż "TDS".
Jednak ustawianie głowicy też trochę trwa i niestety jest komercyjny :(
[#8] Re: Ustawianie głowicy fdd

@cichym, post #7

Mam ten soft ale jak narazie nie udalo mi sie nic zdzialac, na xcopy udalomi sie tak ustawic ze od 22 sektora leca zera ale za chiny nie moge ustawic zeby ponizej 22 sec, byly zera sa czerwone dwojki.
Jest ktos moze na forum co ma sprzet odpowiedni do ustawienia i moglby mi to ustawic oczywiscie za oplata?
[#9] Re: Ustawianie głowicy fdd

@QUAD, post #8

Warto też zwrócić uwagę na to, że podczas czyszczenie głowic można je bardzo łatwo przegiąć. Takie głowice nie będą się równolegle schodziły i nie będą równomiernie przylegały do dyskietki.
Niekiedy tylko taki jest z nimi problem. Trzeba je tylko delikatnie wyprostować bez jakiejkolwiek regulacji śrubkami.
Głowice, które są równoległe do siebie, przy zamknięciu bez dyskietki (gdy są wilgotne), podczas pruby rozłączenia ich stawiają wyczuwalny opór. Natomiast skrzywione głowice rozchodzą się bez tego oporu.

Nie wiem, czy się dostatecznie jasno wyraziłem, ale swego czasu bardzo dużo bawiłem się ze stacjami i przerabianiu ich na HD.

Do sprawdzania też używałem xCopy.
[#10] Re: Ustawianie głowicy fdd

@jarob, post #9

Zaczyna mnie to przerastac, dziennie wieczorami siedze i kombinuje i nic, jutro zobacze znowu i sprobuje zwilzyc glowice, chociaz teraz juz stacja jest rozregulowana na maxa :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem