kategoria: CD32
[#1] jak rozebrać zasilacz ?
Potrzebuje dobrać się do zasilacza CD32, budową jest to taki sam zasilacz jak do C64C. Z zewnątrz nie ma żadnych śrubek. Z tego co widzę zdjąć można spód obudowy tylko to jest sklejone? na jakieś zatrzaski?. Jest możliwe rozebrać to nie niszcząc ?.
[#2] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@companiero, post #1

Ja swoje obydwa zasilacze rozbieram rozkręcając je śrubokrętem krzyżakowym.


Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@companiero, post #1

Nie wiem jak dokladnie wyglada zasilacz do CD32, ale niektore zasilacze od A500 maja "zalane" otwory na sruby. Trzeba wydlubac male dziurki w obudowie zasilacza od spodu, zeby dostac sie do wlasciwego otworu na sruby. Najlepiej wbic cyrkiel w podejrzane miejsce, jesli poczujemy, ze lekko wchodzi tzn. ze tam nalezy "wiercic" :P

Na pewno obudowa nie jest klejona!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 18:27:15 przez selur
[#4] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@companiero, post #1

w zasilaczu od C64C wystarczy podważyć spód i po prostu wyjdzie, niema żadnych zatrzasków ale wszystko w środku zalane jest tworzywem niestety

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 19:04:22 przez Kilos
[#5] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@selur, post #3

Są dwa rodzaje zasilaczy do CD32, w przypadku tego lżejszego podłużnego sprawa prosta. Chodzi o ten ze znaczkiem C=. Nie chciał bym go spaskudzić :(. Jeśli nikt takiego nie rozbierał to chyba przychylę się do rozwiązania Kilosa, wygląda budową identycznie jak ten z C64C.





PS.Stołek pozostał taki po malowaniu, nikogo na nim nie ćwiartowałem ;).

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 21:52:42 przez companiero
[#6] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@companiero, post #5

Wygląda na zalany. Waga, jeśli jest ciężki tez na to wskazuje. W środku zasilacza do C64, który sam rozebrałem był trafo+prostownik i zalewa. Bardzo twarda.
[#7] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@Olek, post #6

Dzięki za odpowiedzi. Udało się rozebrać, jakby ktoś kiedyś rozbierał pomaga opukiwanie gumowym młoteczkiem (w moim przypadku gumową rękojeścią śrubokręta) - tak jak w przypadku rozbierania baterii laptopowych. Jak już się osłabiło, podważenie nożem i poszło. W środku oprócz wspaniałego powietrza z lat '90 :D, wszystko zalane wystają jedynie krótkie kabelki. U mnie na szczęście tylko kabel do wymiany nie podawał 12V.

PS. A tak na przyszłość idzie czymś taką zalewę rozpuścić ?.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 13:04:29 przez companiero
[#8] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@companiero, post #7

Może delikatnie zdrapać nożem? :)
[#9] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@companiero, post #7

Substancję, którą są wypełniane zasilacze, można wytopić za pomocą lutownicy na gorące powietrze.
Jak do tej pory nie miałem z tym większego problemu.
Elementy, które musisz osłonić przed ciepłem polecam przykryć folią aluminiową do pieczenia :D
[#10] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@companiero, post #7

A nie lepiej dostosować zasilacz od A1200 ?

Mam na zbyciu czarny zasilacz od A1200. Pasował by jak ulał, tylko trzeba by kabelki pozamieniać.

Kupiłem go kiedyś jako dodatkowy zasilacz do Promodule. CD32 i Promodule sprzedałem, został mi się ino sam zasilacz.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 15:35:57 przez gilban
[#11] Re: jak rozebrać zasilacz ?

@LeszczAmiga, post #9

Substancję, którą są wypełniane zasilacze, można wytopić za pomocą lutownicy na gorące powietrze.


mnie też tak się zdawało, ale w przypadku zasilacza od C64C niestety poległem, prawie 500°C powoduje jedynie lekkie zmiękczenie tworzywa, którym jest zalany na tyle, że można najwyżej fragment po fragmencie odłupać trochę wkrętakiem, ale dokopanie się do elementów w ten sposób jest po prostu nie możliwe... zasilacz udało mi się naprawić, bo od strony druku czyli od góry warstwa tego gipsu jest dość cienka i udało mi się to odłupać, przy pomocy miernika zlokalizowałem miejsce gdzie zapodali bezpiecznik na linii 9V, który tak jak się spodziewałem był walnięty i za pomocą drutka zrobiłem zworę na punktach lutowniczych, gdyby coś więcej było walnięte to było by to nie do naprawy... btw to niezły kwas żeby umieszczać bezpiecznik w zalanym zasilaczu, podczas gdy pomijając wszystko w C64 i tak jest bezpiecznik na linii 9V
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem