kategoria: Sprzęt
Wątek zamknięty
[#1] Amiga versus Atari - Computer Chronicle
Stare, ale jare:

Amiga versus Atari - Computer Chronicle Part 1
Amiga versus Atari - Computer Chronicle Part 2
Amiga versus Atari - Computer Chronicle Part 3

Małe rozwinięcie Atari TOS vs Amiga OS na Atarionline

Miłego oglądania i wspominania.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 13:49:27 przez advantage
[#2] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #1

No cóż, nie od dziś wiadomo, że Atari jest lepszejsze
[#3] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #1

To nie rozwinięcie to wątek sprzed dwu lat gdzie nie wiadomo czego doszukuje się osobnik cokolwiek ograniczony intelektualnie, to cytat z jego wypowiedzi "ale gier i dem z ST na Amidze nie da się emulować".


Pozdrawiam
[#4] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@azazel44, post #2

No cóż, nie od dziś wiadomo, że Atari jest lepszejsze

Chyba jednak dopiero "od dziś" to wiemy, oczywiście tylko dzięki twojej elokwentnej wypowiedzi.
Już czekam z niecierpliwością na twój tekst o W3D
[#5] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@BULI, post #4

atarowca wal z gumowca, atarówkę wal bez gumowca
[#6] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #1

W sumie nic nowego - ale fajnie się oglądaOK
[#7] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #1

Miałem Atari Falcona jakieś 10 lat temu i byłem pod wrażeniem (zwłaszcza audio). Szkoda jedynie że wypuścili model 16mhz a nie przynajmniej 32mhz lub 50mhz. Falcon był odpowiedzią Atari na Amige 1200.
Pamiętam były szybkie akceleratory Centurbo do Falconów 68060 100mhz 512bm RAM !
http://www.youtube.com/watch?v=hrlFCQ8b0eE&feature=related

Filmy na Atarku 16mhz!
http://www.youtube.com/watch?v=9OZpn5BHwGo&feature=channel&list=UL
[#8] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@RadoslawF, post #3

@RadosławF Wątek co nie bądź stary, ale prowokacyjny :)

Film ogląda się niesamowicie. Z jakim przejęciem panowie opowiadają o tych maszynkach!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 18:18:08 przez advantage
[#9] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@Art, post #7

Nie był odpowiedzią bo był projektowany przed wejściem A1200 na rynek, był konkurencją szczęśliwie nieudaną, sprzętowo był lepszy od A1200, wykończyła go wysoka cena.


Pozdrawiam
[#10] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@Art, post #7

No i z tego co wiem na Atari Falkon wychodził dłuższy czas jedyny program do tworzenia muzyki, bo jedynie do tego był dobry. I na tym jego życie się zakończyło. Było część ludzi, którzy zawodowo na nim robili muzykę i nic więcej.

System Atari z tego co wiem był miej elastyczny w stosunku do systemu Amigi - trochę przypominał mi System Geos na C64/128 i to w sumie wszystko. I choć jak niektórzy wspominają, niektóre rozwiązania były ciekawsze niż w Amidze, to system operacyjny go szybko pogrzebał.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 18:49:56 przez gilban
[#11] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #1

Jack Tramiel produkując Atari ST dobrze wiedział, że konkurencyjna Amiga podkupiona przez Commodore Business Machines ma lepsze możliwości. Początkowo też przeznaczona była dla osób, które stać na takie cacko. Tramiel wypuścił więc na rynek tani model komputera domowego, który maił podbić rynek, zanim zrobi to Amiga. Zamknięta architektura była konsekwencją niskiej ceny. Z wielu opracowań i z dorobku gier na ten komputer można powiedzieć, że się to udało. Przez dwa lata od premiery Amigi, to ST rządziło rynkiem gier. Dobrą passę przerwał model Amiga 500 wypuszczony w 1987 roku, wzorowany pod obiema tymi cechami do Atari ST.

Myślę, że Jack Tramiel dobrze wiedział, że taki dzień może nadejść. Dla tego niemal w ostatniej chwili do Atari ST dołączono interface MIDI, szybko postarano się o profesjonalne oprogramowanie muzyczne, później profesjonalne oprogramowanie DTP. Do obu tych zastosowań cechy tego modelu dobrze się nadawały (duża jak na owe czasy paleta kolorów, wystarczający do komfortowej pracy CPU). Do końca istnienia Atari ST nie było lepszego komputera do MIDI. Zanim PC-ty dorównały ST w DTP minęło sporo czasu.

Amiga nie była w stanie przejąć rynku, który wchłonął ST z profesjonalnym oprogramowaniem. Stała się królową gier. Z czasem doceniono wielozadaniowość jej systemu. Zwróćcie uwagę, że początkowo nie bardzo wiedziano, na czym to ma polegać, jak wykorzystać niezależną pracę kilku programów jednocześnie. Na podlinkowanym filmie wygląda to zabawnie. Wielu z nas używało Amigi do pisania, kopiowania dyskietek i odsłuchiwania modułów jednocześnie. Takie wykorzystanie, to tylko ułamek tego, co oferował ten system. Do pełnego wykorzystania konieczna była odpowiednia ilość pamięci, kilka stacji lub hdd, ale wówczas trzeba było trochę do niego dołożyć. Mimo tego do domowego wykorzystania obróbki wideo nie było lepszego komputera. Niektóre stacje telewizyjne, jak Polsat, długo używały Amigi do swoich czołówek.

Moim zdaniem, Amiga nigdy nie stała się jednak komputerem do profesjonalnych zastosowań w takiej skali, jak Atari ST. Ale moc, która była w niej ukryta pozwalała robić takie rzeczy, do których sprzęty do profesjonalnych zastosowań długo nie mogły nadążyć.
[#12] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@gilban, post #10

I to wszystko... do tej pory pamiętam jak byłem parę razy w redakcji ACS i widziałem jak gazeta jest składana na... Calamusie :)
[#13] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@BULI, post #4

Mówisz i masz :) Atari ST na MC68000 8Mhz z 2MB pociągnie Wolfa 3D, a Amiga pincet nie :)
[#14] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@azazel44, post #13

@advantage
Znaczy że Jack tramiel ponownie wygrał w sensie biznesowym wprowadzając ST? Tak to rozumiem...
Faktycznie st jako chłopak w 8 klasie widziałem w klubie osiedlowym a na nimgazetka szkolna iosiedlowa była składana. Shadow of the beast zabił mńie póniej ale to była "tylko" gra.

@azazel
Czy ST mialo tryb chunky?
[#15] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@azazel44, post #13

Skoro pociągnie ZX Spectrum to nie dziwne że Atari ST pociągnie, na A500 nikomu się nie chciało robić bo i po co, miłośnicy takich gier kupowali dopalone A1200 lub PC.


Pozdrawiam
[#16] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@carrion, post #14

Właśnie, wydaje mi się, że ST wyświetla grafikę w trybie "chunky" i dzięki temu Wolf działa na nim dobrze.
[#17] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@carrion, post #14

@Carrion Dobre pytanie. Moim zdaniem najpierw przegrał licząc, że Amiga Corporation nie zostanie wykupiona przez CBM. Później jednak, przy takim rozdaniu kart, zagrał najlepiej, jak można było. Błyskawicznie zrealizował swój projekt i sprzedawał go za bardzo atrakcyjną cenę szybko podbijając rynek. Na tamte czasy rzeczywiście był to "Power without the price" Szkoda tylko, że odpuścił zupełnie game software już po ekspansji Amigi 500.
[#18] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@azazel44, post #13

Atari ST na MC68000 8Mhz z 2MB pociągnie Wolfa 3D


A nie z 4 MB czasem? Poza tym - czy mógłby ktoś wreszcie nagrać film z prawdziwego sprzętu (ST, bardzo proszę, nie Falcon i nie emulator)? Okrutniem ciekaw jak to naprawdę chodzi. Na filmie zamieszczonym na YouTube (podobno nagranym na Flakonie) chodzi toto tak sobie (jak Quake 3 z normalnymi detalami na Efice). ST był chyba (z tego co pamiętam) ciupkę słabszy od Flakona.
[#19] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@recedent, post #18

gdyby chodziło na ST z 1MB to bym Ci bez problemu filmik wrzucił. 2MB to jednak problem bo trzeba je wlutować...

no ale jakby nie patrzeć jest luka w YouTube którą trzeba zapełnić wrzucając bodaj filmik z Wolfa3d na STE co też po weekendzie chętnie uczynię. Monitor niestety będzie od Amigi
[#20] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@gorzyga, post #12

Tak zgodzę się. Ale ten program nie był na Falconach instalowany tylko komputerach Atari, bardziej A3000/4000 przypominających.

Natomiast Falcon wybitnie tylko do muzyki został wykorzystany ze względu na kartę muzyczną.
[#21] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@recedent, post #18

4MB wymaga w emulatorze - tutaj STeem i w/w wolf3d ustawiony na 8Mhz i Mc68000

Na realnym sprzęcie wystarczy 2MB
[#22] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@gilban, post #20

Podobne do A3000/4000 to było TT 030/25MHz, pozostałe były wolniejsze Falcon 030/16MHz, Mega 000/16MHz ST/STE 000/8MHz, Falcon miał sporo większe możliwości graficzne, TT miało miejsce na kartę graficzną.
Falcon nie miał karty muzycznej, miał DSP.


Pozdrawiam
[#23] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@RadoslawF, post #22


RULEZ

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 10:10:14 przez parallax
[#24] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@parallax, post #23

Tylko pierwszy model A1000 był rulez, reszta to niewielkie ewolucyjne zmiany, zresztą niezgodne z wizją Jaya Minera.
[#25] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@parallax, post #23

Pierwsze kilka sekund CCh Part 3. :D

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 10:41:41 przez advantage
[#26] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #11

Z czasem doceniono wielozadaniowość jej systemu.

Wtórnie, kiedy platforma staczała się już po równi pochyłej i zaczynało brakować innych argumentów. Ja też w pewnym momencie wrzeszczałem, że multitasking rules, a tak naprawdę miałem go gdzieś. Po co mi wielozadaniowy komputer, skoro mój mózg jest jednozadaniowy? Do dziś na każdym systemie działam jak w DOSie - uruchamiam program, robię coś na nim, zamykam, uruchamiam kolejny, itp. ;)
[#27] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #25

No co? U mnie też jest cień :P ;)
[#28] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@parallax, post #27

Jeszcze mała Atarka i C64 :)
[#29] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@advantage, post #28

Widziałem to kiedyś OK
[#30] Re: Amiga versus Atari - Computer Chronicle

@parallax, post #29

A więc ta animacja pokazała światu, że ośmiobitowce nie gęsi i swojego boinga mają.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem