kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów
Patrząc na schematy A4000 widzę, że sygnał taktowania z oscylatora 50MHz na płycie A4000 jest natychmiast dzielony na pół przez bramkę U106 (74F74), co daje rzeczywistą częstotliwość taktowania np. 030 na karcie A3630.

Logicznie wnioskując, usunięcie U106 i zmostkowanie wejścia i wyjścia sygnału taktowania w miejscu U106 skutkowałoby tym, że możnaby zastosować generatory z o połowę mniejszą częstotliwością taktowania. Mam rację? Jeśli tak, to po kiego grzyba jest to w ten sposób właśnie rozwiązane?

Pytanie numer dwa - czy jeśliby odłączyć sygnał 25MHz od 030 na A3630 i zamiast niego podać bezpośrednio 50MHz z kwarca na płycie (czyli synchronicznie do 25MHz), nie będzie nic gubiło cykli? Byłby to idiotycznie prosty sposób na OC, pomijający problematyczne Delay Line.
[#2] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@altcomputing, post #1

Z tego co wiem kwarcem są taktowane sloty Zorro III(SuperBuster?), prawdopodobnie RAM(Ramsey?) i kto wie co jeszcze.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 19:57:02 przez tom256
[#3] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@tom256, post #2

One również dostają sygnał 25MHz lub 25MHz przesunięty przez Delay Line o 90 stopni. Ze schematu jasno wynika że sam sygnał 50MHz nie idzie nigdzie więcej jak tylko i wyłącznie do U106, a tam jest dzielony na pół i wychodzi 25MHz do Delay Line i dalej "na płytę".

Zauważyłem jeszcze w schemacie, że druga "połówka" U106 wykonuje dodatkowe funkcje, więc jego wylutowanie nie wchodzi w grę. Możnaby jedynie podnieść nóżki na wejściu i wyjściu zegara, i ominąć układ.

Nie chce mi się rozbebeszać A4000 żeby to sprawdzać, ale jeśli nikt nie da podpowiedzi, to spróbuję później ;)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 20:01:55 przez altcomputing
[#4] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@altcomputing, post #3

Zapytaj SpeedGeeka, on powinien wiedzieć coś więcej.
[#5] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@altcomputing, post #1

OK, sprawdziłem sam.

Opisana metoda DZIAŁA! Modyfikacja płyty głównej jest bardzo prosta. Należy usunąć Rezystor R102 na spodzie płyty i połączyć jeden pad (ten, który prowadzi do pinu 1. układu U102 Delay Line) z padem od R101 tuż obok. Można wtedy stosować generatory o takiej samej częstotliwości jak pożądane taktowanie procesora (np. 33MHz).

Niestety, nawet pomimo wykonania Delay Line Fixa (zmiany opóźnienia CLK90) nie udało mi się uruchomić A3630 na 40MHz. Mam resety w kółko.

Szukam teraz odpowiednich kwarców, będę informował na bieżąco.
[#6] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@altcomputing, post #5

Karty z slotach zorro działają po takim przetaktowaniu ?


Pozdrawiam
[wyróżniony] [#7] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@RadoslawF, post #6

Do 66MHz powinny działać.

BTW Zorro III to naprawdę szybkie sloty, teoretyczna granica prędkości to 150MB/s do tego obsługa DMA dla każdego slotu i adresowanie chyba do 4GB.
To SuperBuster ssie na całej linii. I to bez różnicy w jakiej wersji.

Chociaż jak gdzieś czytałem tak naprawdę miał być rozwijany, a wersja 11 to miał być taki szybki fix, dlatego SuperBuster jest w sockecie na mobo A4000 gotowy do wymiany.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 22:33:55 przez tom256
[#8] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@RadoslawF, post #6

Oczywiście że działają. Tutaj modyfikacja polega na tym, że jakiś geniusz w C= zastosował generator 50MHz tylko po to, żeby zaraz "za nim" sygnał 50MHz podzielić na pół do 25MHz. Ja ominąłem ten dzielnik, i teraz kwarc 25MHz da sygnał 25MHz do płyty, identycznie jak fabryczny 50Mhz z układem dzielnika.

Chodzi o to że czasami łatwiej jest zdobyć odpowiedni kwarc w przedziale 30-40MHz niż 60-80MHz... Tylko po to ten mod.

Niestety na miejscu nie mam żadnego kwarca większego niż 33.333MHz, a mniejszego od 40. Na 33.333MHz działa wszystko idealnie, niestety na 40 to już "o ten jeden MHz" za dużo...
[#9] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@altcomputing, post #8

Testowałeś może dłużej pracę na 33MHz? czy nie grzeją się nadmiernie układy spec. płyty głównej przy takim taktowaniu ?

Korci mnie...
[#10] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@pekdar, post #9

Testowałem dłużej i nie było żadnych objawów. Niestety, w takiej konfiguracji nie chce działać Mediator.
[#11] Re: Oscylator w A4000 - pytanie do ekspertów

@altcomputing, post #10

hmmm... pewnie wsady w układach MAH? wymagały by dostosowania, szkoda bo wyglądało to interesująco.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem