[#1] A500 6a i 1Mb Chip ram..
Ze zlepek informacji wyczytalem, ze na plycie piecsetki v6A3 mozna uruchomic 1mb chip majac rozszerzenie 0,5 Mb slow pod klapka.
Rozcialem w JP2 2-3 i zlutowalem 1-2.
Po wlaczeniu miga dioda power po czym resetuje sie komp i tak w kolko. Po wyjeciu rozszerzenia, piecsetka bootuje bez problemu tyle, ze no z 0,5mb.

Ktos ma pojecie czy rozszerzenie sie spierpapier... czy jednak ten opis byl bledny?
[#2] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@selur, post #1

JP7A chyba do tego jeszcze dochodzi jak mnie pamięć nie myli - zerknij do instrukcji.
[#3] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@abcdef, post #2

Nie mam zadnej instrukcji.. znalazlem opis zworek w necie
"Zworka JP7A sluzy do wlaczania i wylaczania rozszerzenia w slocie
gdy JP2 zwarte 1,2
zwarte 1,2 - pamiec (rozszerzenie) wlaczone
zwarte 2,3 - pamiec (rozszerzenie) wylaczone"

chociaz teraz jak tak patrze to sam nie wiem, bo JP7A jest opisany bokiem a nie wiem gdzie jest 1 pin.
patrzac od gory w dol to pierwszy (ten na gorze) jest odciety a drugi laczy sie z trzecim wiec moze to ten na gorze jest 1 pinem, ale nigdzie nie moge znalezc potwierdzenia.
[#4] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@selur, post #3

przelutowalem Jp7A i ZONK.
Efekt ten sam, mruga dioda i komp resetuje sie w kolko tyle, ze teraz Amiga nie wstaje z rozszerzeniem jak i bez rozszerzenia... what a crapp

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 15:14:01 przez selur
[#5] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@selur, post #4

Jp7 wszystkie pady osobno po przecinaj skalpelem.
[#6] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@Dark_luke, post #5

Problem juz rozwiazalem znalazlem info na EAB'ie ale dzieki.
Swoja droga nie rozumiem po co wiec ta informacja o lutowaniu Jp7.
[#7] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@selur, post #6

Kolego czy możesz wyjaśnić krok po kroku co zrobić? Nabyłem właśnie 500 rev 6a i chciałbym również dokonać tego zabiegu.

Pozdrawiam
[#8] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@R_J_MacReady, post #7

trzeba odnalezc nad plycie oznaczenie JP2 (jest nad duza koscia ROM). To takie 3 zalane cyna kwadraciki (tzw. pady). Liczac od gory do dolu pierwszy pozniej, drugi i trzeci. Drugi i trzeci laczy sie taka pionowa malutenka sciezka. Ta sciezke nalezy przeciac tak zeby juz sie nie stykaly i zlutowac pionwo pierwszy i drugi kwadracik.
Pozniej odszukac JP7A (jest tuz obok gniazda rozszerzenia pod klapka - trapdoor) i tez liczac od gory do dolu przeciac pionowa sciezke, ktora laczy drugi i trzeci kwadracik. I powinno ruszyc jako chip ram pod warunkiem, ze mamy to rozszerzenie 0,5mb pod klapka.




Aaa i jak pisal D.Luke najlepiej uzyc skalpela, bo ja nie mialem go pod reka i wyrylem takiego rowa nozem kuchennym, ze nie widzialem czy cos jeszcze laczy pady czy nie. No i bron boze nie przecinac sciezek, ktore odchodza z lewej albo prawej strony kwadracikow, trudno powiedziec co sie stanie jak sie pomyli sciezke pozioma z pionowa ale na moj gust Amiga wybuchnie a szkoda by bylo

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 22:17:06 przez selur
[#9] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@selur, post #8

Dziękuję bardzo za odpowiedź, w weekend zabiorę się do tego.
Mam nadzieję że nie będzie to w niczym wadziło w zestawie z dyskiem SCSI+RAM i Turbo 020+RAM.

Pozdrawiam
[#10] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@selur, post #4

Co było tego przyczyną? Ja dolutowałem 0,5MB na płytę główną w rev.8A1 i amiga działała. Potem chciałem dołożyć rozszerzenie 2 MB pod klapkę i to nie zadziałało. A potem bez rozszerzenia i z rozszerzeniem amiga przestała działać. Najpierw był czarny ekran, później po wymianie procesora dochodziło do białego ekranu i reset i tak w kółko. Odkryłem też, że po wyjęciu Pauli ekran też robi się biały i reset. Gdy włożyłem kable chinch w gniazda w płycie to z wyjętą Paulą jest czarny ekran, a po włożeniu układu jest biały i reset.
[#11] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@R_J_MacReady, post #7

[#12] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@selur, post #8

Niby prosta modyfikacja ale moja płyta 6a po zamianie zwor JP2 i rozcięciu JP7A nie wyświetla obrazu na łączu EURO w monitorze. Na compozycie jest ok, widzę 1 MB CHIP ale obraz jest szary. Co robię źle? Mam oczywiście rozszerzenie 0,5 pod klapkę.
[#13] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@amigachelm, post #12

To bardzo ciekawe co piszesz bo jeśli rzeczywiście zmieniałeś tylko zwory JP2 i JP7a to one nic wspólnego ze złączem VIDEO nie mają.
[#14] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@Marcin74, post #13

Tak, dziwny efekt. System działa stabilnie, żadnych resetów i zwiech, tylko nie wyświetla obrazu na video.
[#15] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@amigachelm, post #14

Może kabel jest uszkodzony, albo jakiś "nie kontakt" we wtyczce.
Ewentualnie sprawdziłbym czy może właśnie luty pod gniazdem RGB na płycie nie po pękały.
[#16] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@MariuszK, post #15

Nie, jak przestawiam zwory do ustawień pierwotnych obraz wraca do normy. Podejrzewam, że to coś na płycie - tylko co?. W sumie ami jest ze szrotu od Jacka.
[#17] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@amigachelm, post #16

Jak jest ustawione JP4?
[#18] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@amigachelm, post #12

Zaraz zaraz. Czy ja dobrze rozumiem- masz teraz 1Mb na płycie i jeszcze rozszerzenie pod klapkę?
[#19] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@Marcin74, post #18

Jak jest ustawione JP4?


Jest oryginalnie zazworkowany. W powyższym opisie nie ma o nim mowy. Na płycie nie ma także jakichkolwiek innych modyfikacji. Tylko JP2 i JP7A, jak na rysunku:



Zaraz zaraz. Czy ja dobrze rozumiem- masz teraz 1Mb na płycie i jeszcze rozszerzenie pod klapkę?


Oczywiście, że nie: 0,5 na płycie i tyle samo pod klapką.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 22:47:34 przez amigachelm
[#20] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@amigachelm, post #19

Wiem, że JP4 nie ma nic do rzeczy w przypadku chip-a. Ale sprawdź.
[#21] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@perinoid, post #20

Obejrzałem bardzo dokładnie wszystkie zwory na płycie i jest przyczyna: JP4 przecięty ! Ślad prawie nie widoczny i dopiero miernikiem upewniłem się. Z dokumentacji serwisowej wynika że ta zwora powinna być domyślnie zamknięta i łączy masę z pinem 41 - NTSC/PAL {TEST,14M} w Agnusie 8372A. Czyli jakiś związek ma ta zworka z wyjściem Video.

Dzięki za podpowiedzi.
[#22] Re: A500 6a i 1Mb Chip ram..

@amigachelm, post #21

To jest zworka wymuszająca sygnał NTSC. Tak czułem przez skórę, że tam jest kłopot, dlatego zasugerowałem sprawdzenie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem