kategoria: Karty CF
[#1] Formatowanie CF w PCMCIA na FAT
Witam,
Temat CF był wałkowany milion razy jeżeli chodzi o WinUAE oraz przelotkę IDE-CF. Ja natomiast chcę wykorzystać drugą CF w PCMCIA. Mam wszystko poinstalowane (łącznie z fat95), tak że karta jest widoczna na pulpicie. Problemem jest brak możiwości sformatowania jej na fat16 - a w zasadzie brak mojej wiedzy w tym zakresie. Szukałem na necie, ale nic z tego. Wiem, że najłatwiej jest wsadzić CF do pc-ta i tam wszystko zrobić, ale z ciekawości czy taką operację formatowania CF w FAT16 można wykonać na amidze?
[#2] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #1

montujesz mountliste dla CF w PCMCIA
Potem uruchamiasz FORMAT z katalogu SYSTEM.
Wybierasz wlasciwy naped i formatujesz. (najlepiej szybki format)

Jesli chcialbys zrobic kilka partycji fat to jest fdisk w wersji amigowej (Aminet)
Zdarza sie ze brak informacji o partycji/ach w MBR, wtedy fdisk bardzo sie przydaje
[#3] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Norbert, post #2

Ale ja właśnie tak robiłem - w System/Format wybieram napęd (CF0:) i formatuj. Jak przeglądam mountlistę CF0: to faktycznie w pozycji Filesystem mam l:fat95. Ja rozumiem, że to biblioteka fat95 obsługuje filesystem napędu, i w przypadku odczyty sformatowanego nośnika łapie automatycznie fat12, fat16 oraz fat32. Ale jak wybieram formatowanie to jakim systemem formatuję kartę, skoro nie ma możliwości wyboru (fat12/16/32) ?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 22:36:05 przez posylus
[#4] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #3

to w takim razie odpalasz fdisk.
ustawiasz w jaki ma byc filesystem czyli FAT16 i zapisujesz ustawienia do MBR.
Potem juz tylko format

ps :
A po co Ci fat16 ?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 22:39:52 przez Norbert
[#5] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Norbert, post #4

Właśnie sprawdziłem - faktycznie fdisk spełnia moje oczekiwania w 100%. Dziękuję. Co do FAT16, to on jest domyslnie używany w przypadku nośników wymiennych w windzie, mimo ograniczeń wielkości (max 2GB) jest znacznie "lżejszy" niż FAT32 - stąd zanim nastała era gigowych pendrajwów FAT16 rządził. Ja natomiast nie miałem żadnych wymogów - po prostu lubię wiedzieć co robi komputer i dlaczego - stąd moje pytanie jakim systemem domyślnie formatuje amiga przy wykorzystaniu biblioteki fat95 - odpowiedź FAT16, ciekawe czy jak włożę CF większy niż 2 GB czy spryciarz sam zmieni na FAT32.
Dziękuję za pomoc - fdisk rozwiązuje problem (prawie, bo chciałoby się wybierać przy formatowaniu system plików, ale jak się nie ma co się lubi ...)
Pozdrawiam nocnych marków.
[#6] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #5

2GB to jest ograniczenie wielkość pliku na partycji w FAT16, a partycja może być do 4GB.
[#7] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

No dobra, tylko że aby mieć 4GB należy korzystać z klastra 64kB (tylko NT oraz XP) co jest czystym marnotrawstwem miejsca (chyba że przenosimy bardzo duże pliki). Standardowo FAT16 jest używany z partycjami do 2GB aby działał we wszystkich windach, także 95/98. Ale ok - poprawienie słuszne, skrót myślowy błędny.
Tak czy siak kto powie jak wymusić formatowanie napędu podmontowanego mountlistą z l:fat95 aby systemem plików był od razy fat32, a nie raz 16 lub 32 (korzystając z narzędzia system:format)?
[#8] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #7

Amiga nie ma mozliwosci modyfikacji MBR podczas formatowania i dlatego jak zostanie sformatowany dysk/partycja zalezy od tego co FAT95 wykryje.
FAT95 odczytuje wielkosc i rodzaj dysku/partycji FAT z danych MBR, wiec pozostaje Ci "zabawa" z FDisk amigowe.
[#9] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Norbert, post #8

Czyli fdisk - czyli koniec tematu wszystko w tym temacie chyba wiem.
Dziękuję i pozdrawiam
[#10] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #9

Jakby kogoś interesowało - mam odpowiedź jak decydować o systemie plików. Otóż po instalacji pakietu BetterWB 2.2 standardowy program format został podmieniony na myformat - i to jest to co misie lubią najbardziej. Teraz jest milion różnych opcji łącznie z wyborem systemu plików.
Pozdrawiam i wszystkim dziękuję za czas.
[#11] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #10

... łącznie z wyborem systemu plików


na dyskietkach.
[#12] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

Nie tylko - na wszystkim poza kartą CF w PCMCIA (także dysku twardym który mam wpięty w wewnętrzny port IDE).
[#13] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #12

MyFormat nie operuje na tablicy dysku.
[#14] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #13

Nie wiem, czy operuje czy nie, ale podczas formatowania jest możliwość wyboru filesystemu dla dyskietki oraz dysków twardych - poza kartą CF w pcmcia (opcja jest wyszarzona). Sprawdzę w przyszłym tygodniu jak to się sprawuje, bo teraz amigę już rozebrałem i przygotowuję do wymiany kondensatorów.
[#15] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@posylus, post #14

Wybór dotyczy zbudowanych amigowych filesystemow.
[#16] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Norbert, post #15

Odświeżam temat, bo problem mam podobny. Zamontowałem kartę CF w adapterze PCMCIA->CF, stworzyłem partycje w HDToolboksie... no ale teraz CF0: jest nierozpoznane, bo defacto nie ma już na karcie partycji FAT a jedynie nieformatowane partycje Amigowe. I teraz moje pytanie - jak sformatować te partycje mając kartę wpiętą w PCMCIA? Nie mam przecież mountlisty do co dopiero stworzonych partycji a same z siebie nie pojawiają się na pulpicie
[#17] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@_arti, post #16

SCSIMounter z aminetu sprawdzales ?
[#18] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@_arti, post #16

A zapisałeś ustawienia po zmianach w HDTOOLBOXie?

Powinny się pokazać dyski NDOSn a blacie.
[#19] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@11111olo, post #18

No właśnie się nie pokazują. CFD potrzebuje mountlisty by najpierw zamontować kartę CF w adapterze, po uruchomieniu WB. Da się jakoś wygenerować mountlistę z danego device'a?
[#20] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@_arti, post #19

Np. Makemountlist z aminetu
[#21] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Norbert, post #20

To nie tak.
Przecież PCMCIA to gniazdo z wymiennym nośnikiem więc mountlista do CF na FAT wygląda tak:

/* compactflash.device $VER: 1.21 (19.10.2002) */
/* fat95 file system by Torsten Jager */

FileSystem = l:fat95
Device = compactflash.device
Unit = 0
Flags = 0
LowCyl = 0
HighCyl = 0
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 1
BlockSize = 512
Buffers = 20
BufMemType = 1
BootPri = 0
Stacksize = 4096
Priority = 5
GlobVec = -1
DosType = 0x46415401



Widać tu wyraźnie że nie ma podanych rozmiarów dysku bo logicznym jest że można włożyć kartę o dowolnej pojemności (w granicach rozsądku). Tak samo jest z CD.

Sądzę że musi być tylko odpowiednia mountlista ale zamiast FileSystem = l:fat95 musi być FFS (czy jakoś tak).
[#22] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@11111olo, post #21

Jednak nadal mało wiesz o Amidze.
Przykladowa mountlista dotyczy fat i żaden sposób nie przyda się dla FFS.
FAT95 odczytuje parametry z MBR, a ffs wymaga konkretnych wartości a nie zer.

11111olo nie podawaj błędnych informacji.
[#23] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Norbert, post #22

Hej! Mi przy kopiowaniu na kartę CF do plików dodaje komentarze. Da się to jakoś usunąć, żeby nie dodawał automatycznie komentarzy do każdego pliku?
[#24] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Jield, post #23

Dodaj do mountlisty
Control = "-d"

ewentualnie dopisz taki wpis do komentarza do dowolnego pliku na dysku fat
"!control -d"
Lub wykonaj komende
filenote ZIP1: "!control -d"

ZIP1 ,- tu wpisz nnazwę dysku fat


Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 18:05:11 przez Norbert
[#25] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Norbert, post #24

A mógłbyś mi wyjaśnić krok po kroku? Nie mam nigdzie pliku mountlist. Mam wb3.9.
[#26] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Jield, post #25

DEVS:DOSDrivers/CF0
[#27] Re: Formatowanie CF w PCMCIA na FAT

@Krashan, post #26

Ok, dodałem to do CF0 w informacjach i wygląda, że jest ok.

Dzięki śliczne!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem