kategoria: A4000
[#1] A4000 OS3.9 i CD IDE
Witam !
Wiem że temat był poruszany wielokrotnie, lecz w żadnym nie znalazłem interesującej mnie odpowiedzi.
A chodzi o to co dokładnie wpisać w pola podczas instalacji sterownika CD z AOS 3.9, CD rom podpięty pod kontroler IDE na płycie w A4000, cd ustawiony jako zworką jako SLAVE, i tak:

- name device driver.... stanardowo jest scsi.device
- unid number of you cdrom.....
- how many disks fit in your cdrom drive....
co zaznaczyć w Filesystem Controller Configuration ?
- jak ma się nazywać napęd CD0 standardowo...

Bo ja nie mogę dojść do ładu...

Z góry dzięki !
[#2] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@neuron55, post #1

cd0 , unit0 , 1 z tego co pamiętam to przy instalacji system sam dobiera wartości zalecam zachować sie do zaleceń systemu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 19:26:44 przez marcin1982
[#3] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@marcin1982, post #2

Ok, a co z nazwą o którą pyta podczas instalacji ? W standardzie jest scsi.device, zmienić na ide.device lub eide.device ? Z tego co czytałem to na scsi.device cd nie ruszy.
[#4] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@neuron55, post #3

Jeżeli sobie dodatkowo nie wgrałeś, to nie masz ani ide.device, ani eide.device. MUSISZ więc pozostawić scsi.device. Ten sterownik "siedzący" w ROMie Amigi, rzeczywiście raczej nie obsłuży napędu CD. Ale Ty masz OS3.9, który podczas instalacji patchuje scsi.device do wersji obsługującej napęd CD.
Ile płyt CD obsługuje Twój napęd CD? Pewnie jedną.
Możesz sobie nazwać CD0, albo CD1, albo jak chcesz.
Secondary slave to unit 3 (pewnie sam Ci tak instalator pokazuje).
A w ogóle to wciskaj tylko "Dalej" i "O.K.". :)
[#5] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@Kitech, post #4

Robię tak jak napisałeś i po resecie komunikat Cannot open "scsi.device" unit3 próbowałem też 0/1/2 i nic...
[#6] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@neuron55, post #5

Podejrzewam, że być może coś nie tak w mountliście CD0:

Otwórz CD0: jakimś edytorem, skopiuj i wrzuć na forum...
[#7] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@Kitech, post #4

Ok. Już po sprawie.
Po przestawieniu zworki na Master CD zostało poprawnie zainstalowane.
Dzięki

OK
[#8] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@neuron55, post #7

Czekaj. Coś nie gra. Nie masz secondary tylko samo master (tak dawno mam więcej niż dwa urządzenia w Ami, że zapomniałem, że niektórzy mają tylko port pod dwa urządzenia). Wobec tego primary master to unit 0, a primary slave to unit 1. I jakim cudem CDROM działa z opcją master, jak tam powinien siedzieć twardy dysk? Jak masz podpięte urządzenia?
Dysk twardy na slave i CDROM na master??? Na jakim unicie jest CDROM???
[#9] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@Kitech, post #8

Ok.
Dysk twardy mam podpiety pod SCSI w CyberStormie, pod IDE w A4000 mam tylko CD na szelce, i jako SLAVE nie jest widziany przez sterownik, ale już jako MASTER tak, jako Unit 0.
Chyba że mam gdzieś zmienić inne parametry żeby napęd pod SLAVE był widziany:
Unit1 i ?
Próbowałem na SLAVE dlatego że ponoć OS4.0 ( mam w planach OS 4.0 ) tylko na SLAVE da się zainstalować bez niespodzianek, na MASTER juz nie.
Prawda czy mit ?
[#10] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@neuron55, post #9

Teraz wszystko jasne. Pojedyncze urządzenie nie chce działać jako slave.
Aż się prosi nabyć drogą kupna CDROM scsi.
[#11] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@neuron55, post #1

BTW oryginalne scsi.device od A4000 nie widzi CD-ROMów
[#12] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@tom256, post #11

Ale chwila. Których ? SCSI czy IDE ? Mam kolegę, który ma wpiętą nagrywarkę CD-RW w to gniazdo do Amigi 4000D i działa bez problemów. Nagrywarka w tym gnieździe siedzi sama jedna, dyski i napęd DVD są wpięte do kontrolera SCSI od karty PPC.
[#13] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@gilban, post #12

SCSI.device obsługuje wbudowany kontroler IDE.
To że u kolegi działa napęd optyczny oznacza że w mountliście (czy skrypcie CD0) w linijce z "Device =" nie występuje scsi.device a jakiś inny, np. eide czy atapi.


Pozdrawiam
[#14] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@tom256, post #11

Oryginalne scsi.device z KS3.0 czy KS3.1 czy KS3.9?
Jestem niemal pewien że oryginalne scsi.device z KS3.9 jak najbardziej CD-ROMy obsługuje.
[#15] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@stachu100, post #14

Oryginalne scsi.device z ROM 3.1 nie obsługuje urządzeń ATAPI, prawdopodobnie scsi z ROM3.0 również.

scsi.device z OS3.9 już obsługuje ATAPI. Z AOS4.1 też :)

Proszę zwrócić uwagę że pisze o scsi.device dedykowanej dla A4000.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 19:59:19 przez tom256
[#16] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@stachu100, post #14

Potwierdzam że scsi.device z KS3.9 obsługuje CD/DVD ATAPI. Prawdopodobnie napędy tylko w konfiguracji MASTER jeśli są jedaynym napędem na szelce sygnałowej. Mi nie udało się zmusić DVD ASUS do pracy jako SLAVE, a w takiej to właśnie konfiguracji go miałem z samego początku.
[#17] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@neuron55, post #16

na 3.9 w 100 proc działa cd jako slave na jednej szelce łącznie z hdd na fabrycznym kontrolerze ide
[#18] Re: A4000 OS3.9 i CD IDE

@mczaj, post #17

Czyli teoretycznie sam napęd cd w konfiguracji SLAVE powienien zaskoczyć jako Unit1 ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem