[#1] ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200
"MP3" na nierozbudowanej Amidze

Domyślnie ustawione Paula 14-bit calibrated audio.

W archiwum w tools jest konwerter z aiff na adp4.

Do konwersji z mp3 na aiff używam DiamondGUI.

Miłego słuchania Tańczący banan


Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 04:51:54 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#2] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Działa całkiem sprawnie nawet na 2mb chip:) minusem jest tylko konieczność konwersji.
[#3] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Banderas, post #2

Wyglada niezle, przynajmniej jesli chodzi o rozmiar pliku. A cos wiecej o tym? Szybkosc konwersji, jakosc pliku? Mam Amige w rozbiorce, wiec nie mam jak sprawdzic teraz
[#4] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Ciekawe, ale napisz coś więcej. Jak konwertujesz, ile to trwa, jakim programem, jakie opcje itd. bo temat jest interesujący :)

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 11:48:29 przez Olo
[#5] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Swego czasu, jakieś 15 lat temu :) , jak miałem do A1200 tylko dopałkę M-Tec 28Mhz bodajże, to w ten sposób słuchałem mp3. Wystarcza prosty skrypt, klikasz na mp3, konwersja na aiff do Ram: i odsłuchanie. Już nie pamiętam czy wrzucałem do urządzenia PIPE:
[#6] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Fajnie działa! OK
[#7] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@_arti, post #3

kurcze dawno tego używałem, ale konwersja jednej mp3 ok 5 minutowej trwała kilka minut, a jakość była zadowalająca, na pewno lepsza niż mp3 22khz mono, na mojej 030:D
miałem taki programik co to konwertował ale chyba z formatu aiff, gdzieś mi leży na dysku, moge poszukać jak ktoś chce.
[#8] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Banderas, post #7

Ten programik to mpega. Konwertuje do aiff. Leci to gładko na gołej a1200 ale plik mp3 3/1,2 minuty wazy jakies 40 mb. Nowsze wersje mpega mogą konwertować do wav i tutaj plik zajmuje 4 razy mniej miejsca.


Benedykt Dziubałtowski
[#9] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Olo, post #4

Jak konwertujesz, ile to trwa, jakim programem, jakie opcje itd. bo temat jest interesujący :)


Konwertuje programem AudioConvert, program jest na stronie w archiwum z SongPlayerem1.53 (btw: to jest chyba ostatnia wersja SongPlayera napisana w asemblerze, nowsze są przepisane na C i od razu widać, że są wolniejsze), o ile pamiętam to czas konwersji już na gołej A1200 trwa szybciej niż ma utwór.

AudioConvert -t ADPCM plik_wejsciowy.AIFF plik_wyjsciowy.ADP4
[#10] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #8

Niby jakim cudem WAV waży mniej od AIFF? Oba to czysty, nieskompresowany RAW, tyle że AIFF to Big Endian (bardziej strawny w Amigach), a WAV to Little Endian (pecetyczny) - chodzi jedynie o kolejność bajtów dla 16-bitowych próbek (jak wiadomo jedna próbka 16 bitów to 2 bajty i o kolejność ich zapisu w pliku się rozchodzi).

Jedyne różnice w wielkości pliku pomiędzy AIFF i WAV wynikają z wielkości nagłówka pliku i są to różnice rzędu pojedynczych bajtów albo dziesiątek bajtów.

Przytoczony programik z archiwum SongPlayera potrafi tworzyć pliki AIFF-ADPCM (skompresowana odmiana AIFF z modulacją ADPCM która upycha 16-bitowe próbki do 4-bitowych z dość zauważalnym spadkiem jakości).

Efekty działania programu są jednak zadowalające jak na A1200.

Polecam jeszcze downsampling mp3 na etapie dekompresji programem MPEGA do 22kHz poprzez zastosowanie dzielnika 2 (Amiga w PAL-u i tak nie zagra w 44kHz więc pozostawienie pełnej częstotliwości to marnotrawstwo miejsca na dysku), co dodatkowo zmniejszy pliki wynikowe jeszcze o połowę :) Dodatkowo samo odtwarzanie będzie o połowę mniej obciążało procesor.
[#11] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@altcomputing, post #10

Nie wiem jakim cudem. Podejrzewam, że Wav jest kompresowany.

Benedykt Dziubałtowski
[#12] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@altcomputing, post #10

Niby jakim cudem WAV waży mniej od AIFF? Oba to czysty, nieskompresowany RAW.


Niekoniecznie. WAVE może używać różnych rodzajów kompresji. Na przykład Microsoft ADPCM albo IMA-ADPCM. Są one bardzo zbliżone do tego ADP4.
[#13] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@krashan_, post #12

Mam Amige w rozbiorce, wiec nie mam jak sprawdzic teraz

często grzebiesz w tym klasyku , przecież to jak auto im więcej grzebiesz tym bardziej sie psuje
jak można bez przerwy ryć w tak starych komputerkach daj mu spokój pewnego dnia będziesz wymieniał sloty bo je wyrechlasz do poziomu starej studni ogrodowej


z mp3 fajna sprawa OK
[#14] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

U mnie wav i aiff różnią się tylko o 10 bajtów. Mpega 3.5.
[#15] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@cholok, post #14

Ciekawa sprawa. U mnie mp3 do wav kompresowało bardzo fajnie. Już nie pamiętam jakich parametrów używałem ale wiem, ze nawet w dokumentacji wspominano o 4 razy mniejszym pliku.
Userzy procesorów 030 moga zamiast wavów itp kompresować do mp2.


Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@marcin1982, post #13

Ale ja lubie grzebać Poza tym, próbuje upchnąć PPC, Promka, Grafike, sieciówkę, kontroler USB i mieć miejsce jeszcze na FatATA w zamkniętej obudowie A3000D, tak by się to wszystko nie ugotowało. Już prawie mi się udało a jeszcze nic nie musiałem ciąć OK
[#17] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@_arti, post #16

prawie mi się udało a jeszcze nic nie musiałem ciąć


[#18] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Bawiłem się w to w zeszłym tysiącleciu własnie na A1200/030 i nawet sprawnie to hulało, największy problem to przerabianie każdego utworu na woooolnej Amidze, w związku z tym pytanie (bo nie chce mi się samemu szukać) czym to zrobić na PC?
[#19] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@pinior, post #18

czym to zrobić na PC?

Ja bym zrobił na WinUAE :)
A ogólnie nie skorzystam z tego formatu, ponieważ mój 040 nieźle radzi sobie z mp3.
Ten format można jednak wykorzystać w demach, na słabszych A1200 ;)
[#20] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@pinior, post #18

Tym programem możesz przelecieć wszystkie mp3 i przerobić je do wav. Efekt będzie taki, że możesz sobie tego słuchać tak samo jak zaproponował to skolman(na gołej a1200).


Benedykt Dziubałtowski
[#21] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@altcomputing, post #10

Efekty działania programu są jednak zadowalające jak na A1200.


To chyba dzięki sprzętowemu wygładzaniu dzwięku, który ma Amiga;). Niedawno testowałem SongPlayera z tymi plikami na Mac mini G4 pod MorphOS i jakość dźwięku jest gorsza, nie mówiąć już o tym, że czasami są jakieś trzaski-przekłamania w losowych miejscach, ale to może być wina błędnego działania playera ADP4 na G4. Niestety, natywna wersja SongPlayera dla MorphOS to już w ogóle ma problemy z odpaleniem plików w tym formacie.
[#22] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Olo, post #4

Jeszcze dodam, że AudioConvert czyta też pliki RAW, to mając AllegroCDFS można zgrywać pliki audio z płyty i od razu konwertować na ADP4, oczywiście jak czytnik jest sprawdzony nie zgrywa plików audio z trzaskami, żeby potem nie było, że to wina konwertera/formatu.
[#23] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

Tym programem możesz przelecieć wszystkie mp3 i przerobić je do wav. Efekt będzie taki, że możesz sobie tego słuchać tak samo jak zaproponował to skolman(na gołej a1200).


Jak zrobić wav z mp3 pod Win to ja wiem. :) Mnie chodziło o konwersje mp3->aiff->adp4 pod Win z racji bardziej amigowego formatu i mniejszej wagi pliku.
[#24] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

ADP4 sound player for Delfina DSP http://aminet.net/package/mus/play/DelfAIFF

"AIFF-ADP4: 4bit ADPCM metoda zmniejsza rozmiar pliku 16-bitowego dźwięku do 1/4
zachowując zaskakująco wysoką jakość dźwięku." - Smack/Infect! (Michael Henke)


Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 01:52:58 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#25] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@pinior, post #23

Wyjaśnij czemu adp4 jest bardziej amigowy niż aiff czy wav?

Benedykt Dziubałtowski

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 10:35:09 przez Benedykt Dziubałtowski
[#26] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #25

Gwoli ścisłości ADP4 to jest kontener AIFF zawierający dźwięk skompresowany ADPCM'em. Nota bene obsługiwanym sprzętowo na PCtach już w kartach Sound Blaster 2.0. Amigowy jak cholera. Żeby było jasne na Amidze dekompresja ADPCM odbywa się programowo (za wyjątkiem Delfiny, gdzie po załadowaniu na nią odpowiednego programu można to robić na DSP, ale z drugiej strony komu by się chciało w to bawić gdy na Delfinie może odtwarzać MP3 o dużo lepszej jakości).

hide2


Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 19:40:03 przez strim
[#27] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@strim, post #26

Czyli stwierdzenie, że adp64 jest bardziej amigowym formatem od wav jest urojono-poronionym stwierdzeniem.


Benedykt Dziubałtowski
[#28] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@strim, post #26

Czym zrobić takie pliki ADP4 na innych systemach, albo chociaż czym je odczytać na OSX?
[#29] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@Benedykt Dziubałtowski, post #27

@Benek
To zależy co rozumieć jako "bardziej amigowy". Zarówno AIFF jak i ADPCM są powszechnie znane i były/są stosowane też na innych platformach. Ale oprócz autora SongPlayera nikt nie wpadł na pomysł aby pchać ADPCM do AIFFa. Można powiedzieć, że ta specyficzna kombinacja jest "amigowa".

@Skolman
Patrz wyżej. Nikt inny nie stosował tej kombinacji, ale biorąc pod uwagę że zarówno format AIFF jako kontenera, jak i algorytm ADPCM są powszechnie znane, dodanie obsługi ADP4 np. do sox'a dla średnio zdolnego programisty (lecz odpowiednio zmotywowanego) to jest kilka godzin roboty...


Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 21:36:53 przez strim
[#30] Re: ADP4 - "MP3" na nierozbudowanej A1200

@strim, post #26

@strim @benek

"AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI."

Własnie dlatego uważam AIFF i jego "skompresowaną" wersję za "bardziej amigową", dodatkowo mimo tej kompresji mułowaty i kupowaty amigowy CPU nie ma problemów z odtwarzaniem w locie.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 22:02:34 przez pinior
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem