kategoria: A4000
[#1] Dysk SSD SATA + adapter SATA-SCSI jako FAST zamiast kart ZorRam/BigRam
Chodzi mi taki pomysł po głowie. Przy SCSI na CSPPC maksymalny praktyczny transfer jest rzędu 30MB/s przy ciągłym odczycie, czyli więcej niż ZorRam/BigRam.
Wiadomo że najlepszy mechaniczny dysk zabije wszystko czasem ustawiania głowic, ale współczesny SSD ma całkiem sympatyczne czasy dostępu.
Nie to że potrzebuję więcej RAM-u; po prostu może to być niezła alternatywa zamiast kart FAST na ZORRO III.
Czy ktoś spotkał się/natknął się na opis wydajności takiego rozwiązania?
Pytam bo przymierzam się powoli do zakupu adaptera SATA-SCSI i pozytywna opinia przyśpieszyłaby decyzję.
Kwestia jeszcze programu "udającego" FAST na HDD - szukałem nieco na Aminecie i jakoś nic nie znalazłem. Zapewne słabo szukałem albo takich programów nie ma zbyt wiele.
[#2] Re: Dysk SSD SATA + adapter SATA-SCSI jako FAST zamiast kart ZorRam/BigRam

@stachu100, post #1

Intryguje mnie pytanie - po co Ci tyle RAM'u?

Ale mówisz, masz:

http://aminet.net/search?query=vmm

Kiedyś się tym bawiłem... daaawno temu ODIP.
[#3] Re: Dysk SSD SATA + adapter SATA-SCSI jako FAST zamiast kart ZorRam/BigRam

@stachu100, post #1

Nie wiem jak w AmigaOSie, ale pod NetBSD swap na karcie Zorro III jest szybszy niż swap na dysku podłączonym przez CSPPC, średnio ok. 3x. Mój dysk to nie jest jakaś rakieta lecz dość typowy przedstawiciel dysków SCSI Ultra Wide.
[#4] Re: Dysk SSD SATA + adapter SATA-SCSI jako FAST zamiast kart ZorRam/BigRam

@XeNeS, post #2

Dzięki za linka. Obadam programik pod mechanicznym dyskiem SCSI.
A na pytanie "po co?" mogę odpowiedzieć:
1) Jeżeli można to dlaczego nie?
2) Koszt 256MB takiego FASTu to ok. 3PLN. Koszt BigRam-u 256MB to 99EUR bodajże. Czysta oszczędność.
3) Można sobie walnąć 1GB FASTu; a co!

@strim,
Z mechanicznym dyskiem (który zapewne jakiś cache posiada) to sens jest faktycznie średni. Ale SSD to już co innego. Tylko najbardziej obawiam się opóźnień w samej przejściówce SATA-SCSI...
[#5] Re: Dysk SSD SATA + adapter SATA-SCSI jako FAST zamiast kart ZorRam/BigRam

@stachu100, post #4

Ale SSD to już co innego. Tylko najbardziej obawiam się opóźnień w samej przejściówce SATA-SCSI...


Wydaje mi się, że problemem może być też fakt, że cokolwiek znajduje się w pamięci wirtualnej poza fizyczną pamięcią RAMem musi najpierw do niej wrócić, żeby CPU mógł z tego skorzystać. W przypadku RAMu na Z3 nie ma takiego problemu, bo jest on widoczny bezpośrednio w przestrzeni adresowej procesora.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 23:47:06 przez strim
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem