kategoria: Programy
[#1] RemApollo 1.7 i problemy
Witam forumowiczów!

Zdaję sobei sprawę, że temat dot. tego programu pojawił sięna tym forum już nie jeden raz. Czytałem wątki, które tutaj były jednak żaden z podanych sposobów mi nie pomógł. Posiadam kartę Apollo z procesorem 68060 80 MHz. Czytałem dokumentację od RemApollo. Spatchowałem bibliotekę
68080.library (mam ją w katalogu System/libs) z wersji 60.02 do wersji 60.10. Wykonałem najprostszy tes. Uruchomiłem z boot menu system bez startupo-sequence i wpisałem:
C: DRAP
RemAPollo MAC QUIET
Po tych poleceniach, Amiga resetuje się i... tak zostaje. Nie wiem co robię nie tak. Wersja biblioteki 68060.library się zgadza (zresztą autor pisze że beż spatchowania tej biblioteki, program nie będzie działał poprawnie). Posiadam KickStart 3.1 v40.68 i na początku chciałbym go umieścić w pamięci FastRAM. Czy komuś z Was trafił się taki przypadek? Jeśli tak to jak sobie poradziliście.
[#2] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #1

Ja miałem takie jaja gdy pachtowałem złą bibliotekę 040.library. Trzeba było użyć biblioteki made in commodore a nie innych.

Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #1

A czy ten procesor ma koprocesor i MMU ? To jest kręcona 68060/50 do 80, czy coś innego ?
[#4] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@gilban, post #3

Tak - karta jest przerobiona przez Stachu100. Ma procesor 68060 z MMU i FPU no i jest podkrecona na 80 MHz.
[#5] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

Wyglada to tak, ze na oryginalnej dyskietce Workbench 3.0 mam tylko bibliotekę 68040.library w wersji 60.0 (rozmar pliku: 43428 bajtow). Na dysku systemowym mam bibliotekę 68040.library (392 bajty) i 68060.library (w wersji 60.10 -64632 bajty). Jest też pod zmienioną nazwą biblioteka 68060.library.orig (w wersji 60.02-64224 bajty)-wziąłem ją z dyskietki dostarczonej razem z kartą Apollo (to jest ta biblioteka przed spatchowaniem) i biblioteka 68o4o.library (w wersji 37.30-43888 bajtów). Generalnie jest mi wszystko jedno jakich wersji bibliotek miałbym używać. Zależy mi na tym żeby działał mi program RemApollo więc wszelkie rady mile widziane. Jestem gotowy do eksperymentów
[#6] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #5

A ta wersje sprawdzales?

http://aminet.net/package/util/sys/Mu680x0Libs
[#7] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Don_Adan, post #6

Link nie działa.

Benedykt Dziubałtowski
[#8] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Don_Adan, post #6

Sciągnąłem ten pakiet a Aminetu. Skopiowałem biblioteki według instrukcji i uruchomiłem RemApollo i... dalej to samo: Amiga się resetuje i juz nie wstaje Tak sobie myslę, że jeśli Ty (lub ktoś inny z forumowiczów) ma kartę Apollo 1260 i działający z nią program RemApollo np. 1.7 to mam prośbę by wyslał mi go na maila razem z bibliotekami z katalogu LIBS: Może to byłby dobry sposób żeby sprawdzić czy z moją kartą turbo jest wszystko OK? Czy ma ktoś z Was taki pakiet (biblioteki + RemApollo)? Proszę o pomoc.
[#9] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #8

Postaram się przez święta podesłać biblioteki 68060, 68040 i 68o40. Z tego co widzę nie ładujesz potem żadnych modułów. Gdybyś jednak ładował to trzeba pamiętać, że powinno to być napisane w jednej linijce(bez entera) z tego co pamiętam. Podeślę też swój S-S i co tam jeszcze znajdę na dysku.
[#10] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #8

A czy czasem ta karta nie ma w ROM-ie wlasnych wersji biblioteki 68040.library? Wedlug mnie mozesz na poczatek wywalic wszystkie 68040.library i 68060.library, odpalic Amige bez startup-sequence, potem c:type s:startup-sequence, i dalej wykonuj poszczegolne linie s-s.

BTW. U mnie link dziala.
[#11] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #1

A napisz dokładnie jak się pliki z tymi bibliotekami nazywają i która jest która. Kojarzę coś z czasów jak miałem przez chwilkę Apollo 040 czy później Blizzarda 060 że tam były 3 pliki.
I jeśli jednego brakowało to właśnie był jakiś straszny problem.

Pozdrawiam
[#12] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Tomski, post #9

Nie odpowiadałem wcześniej bo byłem bez dostępu do Internetu a dostęp do Amigi będę miał dopiero jutro. Dziękuję Ci Tomski za biblioteki. Tak-na razie nie ładuję żadnych modułów bo zależy mi na tym żeby to wogole ruszyło. Wydaje mi się, że najprostszą rzeczą jaką mogę zrobić to na początek przemapowanie za pomocą RemApollo mojego ROM'u 3.1 do pamięci FastRAM. Jeśli to ruszy to w dalszej kolejności będę ładował moduły. O tej jednej linijce to pamiętam - gdzieś na angielskim forum było o tym wspomniane (Amige EliteBoard?). To czy ta karta nie ma W swoim ROM'ie biblioteki 68040 to nie wiem. Do TOM/CT: w poście #5 opisałem dokładnie jak nazywają się u mnie te moje biblioteki i która jest w jakiej wersji (włącznie z rozmiarami tych plikow w bajtach). Jeśli ktoś z Was ma te same wersje bibliotek i mu działają to będę szukał błędu gdzie indziej. Tymczasem sprawdzę te biblioteki od Tomskiego (jutro) i dam Wam znać jak to u mnie wygląda i czyt coś udało mi się pozytywnego uzyskać.
[#13] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Tomski, post #9

Dziś już udało mi się zrobić użytek z tego archiwum, które mi przesłałeś. Biblioteki skopiowałem do LIBS:, zastepując nimi swoje. Widzę, że Twoja 68060.library jest jakieś 2x większa niż ta, którą miałem. Do C: wgrałem remapollo i DRAP. Przejrzałem Twoj startup-seqience. Uruchomiłem system bez startup-sequence po czym wpisałem: C:DRAP a następnie C:remapollo MAC. System zrestował się i AMIGA zamarła Nic dalej się nie stało Efekt jest taki sam jak miałem wcześniej, niestety. Żeby było jasne co do mojej konfiguracji to mam KickStart 3.1 w ROM'ie, mam Workbench 3.0. Nie używam AMIGA SYS 4 AGA. Widzę, że w Twojej linijce w wywołaniu SetPatch są opcje QUIET NOROMUPDATE. Moja wersja SetPatcha to 43.6 i nie mam w niej opcji NOROMUPDATE. Instrukcję od RemApollo czytałem i nie widzę błędu w tych poleceniach, które wpisuję. No nie wiem co jeszcze mogę zrobić? Posiadam oryginalną, kiedyś kupiona plytę CD z Workbench 3.9. Może na jakiejś wolnej partycji zainstalować tę wersję systemu i na niej poeksperymentować? Czy może użyć jakiegoś, innego niż RemApollo programu do zrobienia remapu KickStartu żeby wyeliminować to, że przyczyną takiego działania jakie opisuję ("zwiecha" Amigi po wywołaniu remapollo) jest np. karta turbo?
[#14] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #13

Nie jestem dobry w te klocki, niedzielny/świąteczny ze mnie Amigowiec. Musiałbym rozgryzać temat. Może inni będą w stanie Ci pomóc w miarę szybko.

A czy nie jest tak, że to RemApollo(i cała reszta) powinno być uruchamiane w S-S a nie z palca? Chyba, że z S-S też próbowałeś i jest to samo?

Najlepiej podpytaj stachu100, gdyż zmieniał Ci kartę, czy u niego wszystko było ok. Ale sądzę, że raczej u niego było wszystko w porządku. Apollo ma też tak, że nie lubi każdej pamięci(czy u staszka chodziła na Twojej pamięci? czy też na jego?). Jeśli masz oscyalator w podstawce to możesz spróbować zmniejszyć taktowanie z 80MHz do niższego. Ale zanim zaczniesz to wszystko robić podpytaj się stachu100 o radę/pomoc. On ma znacznie większe doświadczenie ode mnie.
[#15] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Tomski, post #14

Widzisz...z kartą według mnie jest wszystko w porządku. Stachu100 wykonał tę przeróbkę moim zdaniem bardzo dobrze. Przetestował moja kartę zarówno przed jak i po przeróbce. Karta po przeróbce była testowana na mojej pamieci. Testy wykazały, że działa poprawnie. Z tego co pamietam z przeczytanych postów, Stachu100 nie bawi się chyba w patchowanie bibliotek 68040 i 68060 więc nie wiem czy byłby w stanie mi pomóc w tym temacie. Hmmm...trochę to dziwne mi się wydaje bo karta cały czas działa normalnie (w sensie np. gier) - nie "wiesza się". Tylko w przypadku RemApollo jest taka "kucha" Zastanawiam się co z tym fantem zrobic... Z postów przeczytanych na tym forum (i na np. angielskim AmigaBoard) wiedzę, że nie tylko ja mam taki problem. RemApollo odpalałem tylko z "palca"-nie bawiłem się z dodaniem go do sekwencji startowej. Wydaje mi sięm, że jeśli wystartuje to wszystko z linii poleceń to tym bardziej pójdzie później ze startup-sequence a może się mylę? Pozostaje mi już niewiele możliwości: 1. Zrobić tak jak Ty - zainstalować SYS 4 AGA i na nim to przetestować ten RemApollo. 2. Jest jeszcze chyba jeden program do remapu Kickstartu na którym działa (powinna działać) karta Apollo - są to biblioteki MuLib (?) Z tego co na szybko przeczytałem tam też jest możliwość zremapowania KickStartu do FastRAM'u Spróbuję jeszcze ten pakiet - może to coś da?
[#16] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #15

A zadam takie pytanie: Jak działa RemApollo z Workbenchem 3.1 ? Kiedyś dawno temu (z 10 lat temu i więcej) jak miałem Apollo tylko, że z 68040/40 i A1200 z romem 3.0 i Workbenchem 3.0, Remapollo działało super elegancko. Bardzo byłem z tego pakietu zadowolony. Jednak na Amidze ówczesnej nigdy nie instalowałem AmigaOS 3.9, więc tak to wygląda. Może Remapollo gryzie się z czymś co również masz w systemie. Zacznij od Workbencha 3.1 i zobacz co będzie.

Acha. Ja używałem w tedy modułów pamięci 32 MB ram i 16 MB ram ale zwykłych, nie EDO, ponieważ wówczas krążyły opinie, że Apollo EDO nie lubi.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 23:59:01 przez gilban
[#17] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #15

Witam,

Mi przyszły do głowy jeszcze dwie rzeczy:
1. Skąd jest plik kickstartu? Jeśli nie ripowany a Twojej Amigi to może spróbuj go zgrać?
Można do tego użyć np programu z pakiety WinUAE.
2. Masz zrobiony timing fix? Nie wiem czy to miało by znaczenie jeśli Amiga wstaje bez załadowania kickstatu ale to tylko taki pomysł. :)

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 08:34:21 przez Thom/CT
[#18] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #15

Mnie jeszcze chodzi jedna rzecz po głowie. Cały czas próbujesz z RemApollo w wersji 1.7. A czy ten plik z RemApollo co podesłałem Tobie nie ma nowszej wersji? Coś mnie chodzi po głowie, że Benedykt skombinował najnowszą wersję tego programu. Tylko nie wiem czy ją upublicznił na PPA. Zaraz zobaczę czy jest coś na PPA.

Na PPA jest wersja 1.8 http://www.ppa.pl/programy/remapollo-1.8.html.

Zobacz może to będzie lepiej chodzić.
Benedykt, Ty nie miałeś przypadkiem wersji 2.0?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 09:26:26 przez Tomski
[#19] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Tomski, post #18

Ja mam u siebie podpisany jako 1.8 nieoficjalny, więc podejrzewam że to była właśnie ta wersja. :)

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 12:14:55 przez Thom/CT
[#20] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@gilban, post #16

Widzę, że dużo odpowiedzi przyszło od Was. W tym poście postaram się odpowiedzieć na wszystkie.

Do gilban:
- Nie wiem jak działa RemApollo z Workbenchem 3.1. Mam Workbench 3.0 a KickStart 3.1 mam w "kościach" ROM, które kupiłem razem z inną Amigą 1200 i przełożyłem do tej, której teraz używam.
- Workbencha 3.1 nie posiadam więc będzie ciężko sprawdzić. Ta Amiga, którą kupiłem z KickStartem 3.1 raczej dyskietek systemowych nie miała Podejrzewam, że RemApollo może się z czymś gryźć.
- Czlowiek od którego kupiłem kartę twierdził, że można użyć zarówno modułów FPM jak i EDO. Musiałbym wyciągnąć tę kartę z Amigi żeby potwierdzić jakie mam moduły. Gdy tylko to zrobię to napiszę co znalazłem. Na razie wiem, że jest to: 32 MB + 16 MB

Do Thom/CT:
- Pliki kickStartu mam dwa. Jeden pochodzi z moich kości ROM 3.0 gdy jeszcze były one w Amidze a drugi to KS 3.1 z tej, którą teraz używam. Oba KickStarty zgrałem sam. W wywołaniu RemApollo nie wpisuję nazwy pliku KickStartu (wywołanie: RemAPollo MAC QUIET). Na razie
chodziłoby tylk oo przemapowanie ob ecnego KickStratu z ROM do FastRAM.
- Timing fix'a nie mam zrobionego. Czy przy tej karcie Apolllo 1260 też jest on potrzebny?

Do Tomski:
- RemApollo w wersji 1.8 też już próbowałem - efekt taki sam - "zwiecha" po resecie Wziąłem go dokładnie ze strony PPA Tam sa chyba tylko 2 pliki, które trzeba nadrać na rozpakowane archiwum z wersją 1.7

Z tym RemApollo to chyba ciężko będzie. Już zacząłem podejrzewać, że może mój procek jest jakiś "fake" i mimo, że np. SysInfo 3.24 wykrywa w nim MMU to tak naprawdę go nie posiada i stąd "zwiechy". Programik CheckMMU z AmiNetu potwierdził, że jednak MMU jest. Kiedyś użytkownik "altcomputing" pisał o pakiecie MMULIbs. Poszukałem na AmNecie, poczytałem, zainstalowałem go i udało mi sie zremapować KickStart z ROM'u do FastRAM'u, załadować dla testu moduły: icon.library 46.4 i IDEFix. System jednak nie działa po tym jeszcze tak stabilnie jakbym chciał ale pracuję nad tym
Wniosek jest taki, że karta jest chyba OK i ma sprawne MMU. To chyba RemApollo nie lubi mojego systemu. W wolnym czasie, gdy znajdę drugi, czxysty HDD, zainstaluję na nim standardowo OS 3.0 lub może lepiej 3.9 & BoingBag'i i na nim spróbuję uruchomić RemApollo. Może to coś da?
[#21] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #20

Przyszła mi kolejna myśl do głowy. U mnie Amiga potrafi wstawać przy uruchamianiu dobre 60s(w tym czasie nic się nie dzieje, nie szumi, nie mruga) albo lepiej(moduł SCSI w Apollo - bez dysku). Zobacz czy może Twoja Amiga potrzebuje więcej czasu na odpalenie się.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 21:12:42 przez Tomski
[#22] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@Tomski, post #21

Widzisz...to dobry pomysł żeby to sprawdzić. W sumie o ile pamiętam to nie czekałem na reakcję Amigi aż tyle czasu - może to był błąd... Spróbuję odpalić to jeszcze raz z bibliotekami od Ciebie ale tym razem poczekam dłużej. Jedyny "mały problem", który teraz mam to kewstia tego, że będę chyba musiał odinstalowac pakiet MMULibs bo on ma inne biblioteki 68040 i 68060 w katalogu LIBS: więc może toto nie działać z RemApollo. A tak na marginesie czy używałeś może kiedyś tego pakietu (MMULibs)? Jeśli tak to czy dało się z jego pomocą wczytać kickStart z dysku? Pytam bo na razie to co mi się udaje to przemapowanie ROM'u do FastRAM'u.
[#23] Re: RemApollo 1.7 i problemy

@adi, post #22

Biblioteki MMuLibs raczej nie używałem. Ale kto wie:D. Dawno nie bawiłem się Amigą.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem