kategoria: A4000
[#1] Bateria zamiast akumulatorka w A4000 - nowy pomysł
Studiując schematy A4000 obmyśliłem nową metodę zastępowania akumulatorka w A4000 baterią CR2032. Polega on na eliminacji proponowanej przez Stacha diody pomiędzy baterią a płytą, i przy okazji jeszcze dwóch innych diod na płycie A4000.

Sugerowana przez Staszka dioda ma zapobiec ładowaniu przez Amigę baterii litowej (co groziłoby wybuchem baterii). Sęk w tym, że powoduje ona jednocześnie spadek napięcia docierającego do zegara z baterii z 3V do około 2.5~2.7V. Biorąc pod uwagę oryginalnie założone napięcie akumulatorka 3.6V, różnica jest dość duża i może powodować niepoprawną pracę układu RTC.

Mój patent polega na usunięciu dwóch fabrycznych diod U177 i U178 z płyty A4000, odpowiedzialnych za skierowanie prądu wyłącznie w stronę układu RTC i akumulatorka celem uniknięcia upływu prądu w stronę reszty płyty głównej po wyłączeniu Amigi. Usunięcie tych diod spowoduje, że układ zasilania zegara staje się zupełnie odizolowany od innych napięć na płycie komputera. Efekt może poprawić jeszcze zastąpienie zworą rezystora 1.2k R179 który również powoduje niewielki spadek napięcia pomiędzy baterią a układem zegara. Dodatkowo wyłączenie z obwodu zasilania z płyty powoduje wyeliminowanie skoków napięć zasilających układ zegara w trakcie włączania i wyłączania Amigi. Wszystko to ma spowodować stabilniejszą pracę zegara. Obecnie borykam się z problemami z zanikającym zapisem zegara w niejednym egzemplarzu A4000 i liczę, że opisana metoda rozwiąże problem.

Skutkiem ubocznym zastosowania tego patentu jest ciągła praca układu zegara wyłącznie na baterii, co spowoduje spadek jej żywotności (normalnie, po włączeniu zasilania, komputer zasila układ RTC z zasilacza i jednocześnie ładuje akumulatorek). Jednakże w obecnych czasach nie pracujemy na Amidze po 20h na dobę, więc korzyści z takiej funkcji będą mizerne, najwyżej kilka dni-tygodni różnicy w cyklu życia pojedynczej bateryjki (a cykl ten może wynosić kilka lat w przypadku baterii CR2032).

Opisane rozwiązanie przetestuję w najbliższych dniach w 4 egzemplarzach A4000 i podzielę się efektami.


P.S. Jeśli ktoś posiada schemat płyty A4000cr (rev. D), lub posiada taką Amigę i potrafi pomierzyć ścieżki, prosiłbym o kontakt - ten model posiada baterię zamiast akumulatorka i chciałbym zobaczyć jak to jest rozwiązane w oryginale...
[#2] Re: Bateria zamiast akumulatorka w A4000 - nowy pomysł

@altcomputing, post #1

Ja mam A4000D cr rev D, niestety teraz nie przy sobie i z tego co pamiętam jest tam dioda przy baterii.
[#3] Re: Bateria zamiast akumulatorka w A4000 - nowy pomysł

@tom256, post #2

Jakbyś tylko mógł kiedyś na to spojrzeć, albo z racji niewielkiej odległości, mógłbym to obejrzeć ja, to stawiam wielkie piwo :)
[#4] Re: Bateria zamiast akumulatorka w A4000 - nowy pomysł

@altcomputing, post #3

Miernik mam na miejscu wiec mogę pomierzyć od razu. Oczywiście zapraszam do siebie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem