kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] A4000 - oscylator taktujący płytę główną
Pytanie technicznie. Czy ktoś wie, czy sygnał CLK z tego osyclatora (~28,63MHz) jest połączony tylko scieżką do rezystora oznaczonego R161 czy również gdzieś między warstwami płyty?
[#2] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@_arti, post #1

Tylko do R161 (przez niego do wejścia taktowania 28MHz Garego).
[#3] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@strim, post #2

Dzięki! OK
[#4] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@_arti, post #3

Dobra, ciąg dalszy sprawy. Historia wprowadzająca - dorwałem płyte z rozwalonymi padami pod oscylator taktujący płytę. Płyta nie wstawała oczywiście. Udało się ją uratować na tyle, że zostały zrobione dwa mostki na 5V i CLK. Pierwszego PINu uratować się niestety nie dało ale zdaje się, że i tak nie jest używany (racja?). Wszystko zostało sprawdzone miernikiem. Wygląda OK. Amiga urchamia się, tj. dioda Power się rozjaśnia, po czym miga szybko 5-6 razy + żółty ekran. Co jeszcze można zrobić?
[#5] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@_arti, post #4

Skąd pewność, że to było jedyne uszkodzenie? Jaka to jest rewizja płyty? Jaki CPU? Sprawdzałeś z wyjętym fastem?
[#6] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@_arti, post #4

Racja, on jest niepodłączony.

Żółty ekran... sprawdź rząd rezystorów przy złączu CPU, one wszystkie "pull-upują" do 5V na krawędzi płyty.
[#7] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@strim, post #5

To akurat wiem na pewno. Płyta działała ale miała podstawkę pod osyclator, który został (powiedzmy) mało fachowo wymontowany.
[#8] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@altcomputing, post #6

[#9] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@_arti, post #7

Jeżeli to "mało fachowo" (twoje mało fachowo? ) było naprawdę mało fachowo, to mogłeś niechcący coś uwalić przy okazji (nieuziemiona lutownica transformatorowa, wyładowanie elektrostatyczne, przypadkowe przerwanie gdzieś innej ścieżki).
[#10] Re: A4000 - oscylator taktujący płytę główną

@stachu100, post #9

Dokładnie, ja tak spaliłem 2 procesory i 2 agnusy w mojej A500, przez lutownice. Na początku myślałem że zwarcie robi się przez nieodłączony zasilacz (z prądu był wyłączony ), ale po odłączeniu zasilacza od Amigi było to samo. Pomogło wyjęcie obydwóch układów z płyty, ale teraz mam nadal niesprawną Amigę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem