kategoria: A500
[#1] Rozbudowa pamięci Chip w A500
Witam Forumowiczów.

Od niedawna szukam w necie info nt. rozbudowy pamięci chip w A500. Moja płyta główna, obok standardowo wlutowanych kości pamięci, ma miejsce na dodatkowe kilka kości. Jednak głównie materiały, jakie udało mi się znaleźć w internecie mówią o przeróbce pamięci z karty rozszerzeń A501 na pamięć chip, poprzez rozcinanie jakichś ścieżek na pcb i inne modyfikacje. W paru miejscach spotkałem się ze stwierdzeniem, że jeśli dolutuję sobie RAM bezpośrednio na płycie głównej, komputer i tak przestanie widzieć pamięć dostępną na slocie rozszerzeń, więc tak czy tak skończę mając tylko 1MB RAM'u, ale w innych źródłach z kolei nie ma już o tym nic wspomniane. I tutaj chciałbym, żebyście pomogli mi rozwiać wątpliwości bo sam się gubie :( jak to w końcu jest z tym RAMem?
[#2] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #1

[#3] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@_arti, post #2

Jaką rewizje ma twoja płyta ?
Jaki masz układ Agnus ....Wikipedia..."zajmował się obsługą pamięci Chip RAM (8370 do 512kB, 8372A do 1MB, 8372B do 2MB)"
[#4] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@stryker, post #3

Nie mam A500. Mam dwie pluskwy i obie mają 2MB CHIP ;) Chomikuje tylko opis przeróbki i podrzucam, jak komuś chce się walczyć.
[#5] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@stryker, post #3

Ten wpis na WIKI to troszkę nie jest dokładny.
Powinno być:
8370 do 512KB,
8371, 8372A, 8372B do 1MB,
8375, AGA do 2MB
[#6] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@superbonio, post #5

Bo wiki jest do d*&*^.
Korzystajcie z sprawdzonych źródeł.
The Big Book of Amiga Hardware OK
[#7] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #1

Sam się tym interesowałem i wyczytałem w necie, że jednak na płycie głównej rev 6a więcej niż 1MB pamięci nie wyciągniesz z kombinacji płyta główna / trapdoor. Dopiero płyty A500+ pozwalają na rozbudowę do 2MB ze względu na użyty inny agnus. Jak gadam głupoty to niech mnie ktoś poprawi ;p

Widziałem ciekawy wątek na angielskim forumie amigowym - gość proponował wsadzenie pinowo kompatybilnego z A500 agnusa z A3000, który obsługuje 2MB ramu. Jedyne co jeszcze trzeba zrobić, to dorobić demux ale to drobnostka. Teoretycznie nawet się to da zrobić bez piętrowego łączenia scalaków - 8 kości na płycie głównej daje Ci 1MB, dodatkowe modyfikacje pozwalają podpiąć trapdoorowe rozszerzenie z A500+ dające kolejne 1MB.

Nie sprawdzałem, bo nie mam takiego Agnusa, ale jak mi wpadnie w łapy to spróbuję. Nie wiem czy ktokolwiek próbował robić moda z podanego przeze mnie tematu
[#8] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@superbonio, post #5

Stawiam flachę jak znajdziesz w chipsecie AGA układ Agnus :)
[#9] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@Dark_luke, post #6

Potwierdzam. Wiki to szambo. W starczy popatrzeć na pseudo artykuł o amidze 2000. Napisałem kędyś do jednego z adminów tej pseudo-pedi i zasygnalizowałem rażące błędy.....admin powiedział "ok, to popraw"
Skasować tego tez nie chcą. Wisi to sobie i ludzi wprowadza w błąd.




Benedykt Dziubałtowski
[#10] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@_arti, post #2

_arti dziękuję za manual. Ale mam kilka możliwe że głupich pytań, więc prosze o wyrozumiałość, słaby jestem w temacie
W manualu Autor napisał, aby zaopatrzyć sie w "Cztery 1MB x 4 DRAM DIPP". Ile mamy wiec wlutować, 4 kości, 8 kości? I o jakiej pojemności każda, 128kb czy 256kb? Bo sam juz nie wiem, czy mowa tu o przeróbce 1MB czy 2MB w samej płycie głównej Tak samo w poście zapodanym przez Kolegę teh_KaiN Autor napisał: "Eight 256k x 4 DRAMs"... Nie kumam
[#11] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@superbonio, post #5

8372B adresuje 2MB Chip. Siedzi sobie w A3000.
[#12] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #10

Był o tym wątek na forum. Proszę skorzystać z wyszukiwarki.

Żeby rozszerzyć amigę500 z płytą 8A1 do 1MB należy mieć dodatkowe 4 kości takie jak wlutowane na płycie i dodatkowo układ 74F139. Mamy wtedy 1MB pamięci CHIP. W złącze "pod klapką" możemy sobie dodatkowo wpiąć 0.5MB lub 1MB pamięci CHIP.
Natomiast jak chcemy 2MB na płycie to do wlutowanych 8 kości dokupujemy jeszcze 8 układów i możemy je przylutować "na barana". Ale wtedy złącze "pod klapką" do niczego już nam się nie przyda. Acha, zarówno w jednym jak i drugim przypadku odcinamy się od pamięci SLOW.

W płycie Rev6 wystarczy wlutować 4 układy i mamy 1MB chip. Sensowność takiego przedsięwzięcia jest średnia, bo pod klapkę i tak nie możemy już nic wsadzić. A na większości rozszerzeń 512kB jest jeszcze dodatkowo zegar.

Acha, przy każdym takim "mieszaniu" trzeba jeszcze przekonfigurować jumpery.
Wszystko było na forum
[#13] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #10

To oczywiście błąd, na pewno chodziło tu o kości 1Mb (1 megabit), czyli takie, jakie już się znajdują na płycie (1Mb == 128KB, cztery ich sztuki dają Ci 512KB CHIP). Najważniejsze żeby timingi kości w miarę się zgadzały (2-3 cyfry na samym końcu modelu scalaka). Ten zapis 1Mb x4 czy tam 256x4 czy 128x4 odnosi się do pojemności pamięci razy bitowość kości - ile bitów danych kość przyjmuje/oddaje przy jednym 'tyknięciu'.

Osobiście sam już sobie zamówiłem w elektronicznym podstawki na dodatkowe scalaki - żeby mieć już płytę przygotowaną na wspomnianego Agnusa z A3000, którego może kiedyś za rozsądną cenę nabędę. Na garba bym nie robił, bo brzydko ;p
[#14] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500
wali7, teh_KaiN, zyga64 - serdeczne dzięki za pomoc! Myślę, że teraz już wszystko jasne :)
zyga64 - temat założyłem, bo za dużo w necie znalazłem różnorakich informacji różniących się od siebie, dlatego chciałem zweryfikować info dla konkretnie mojego przypadku, coby nie ryzykować partaczenia całej roboty, a być może i sprzętu. Zdaje sobie sprawe, że szłoby do tego dojść bez zakładania dodatkowego tematu więc przepraszam i raz jeszcze dzięki za pomoc ;)
[#15] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #14

Nasunęło mi sie jeszcze jedno pytanie. Czy wiecie coś o tym, że można zamiast lutowania kolejnego 1MB RAM "na barana" na płycie głównej zrobić to samo ale na karcie rozszerzeń 512kb i uzyskać taki sam efekt - 2MB Chip?
[#16] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #15

Tak, można.
[#17] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@jarob, post #16

To super sprawa i wtedy z dolutowanymi kostkami robie analogicznie jak z tymi na płycie głównej - odpowiednie piny podłączam do demultipleksera i powinno zagadać bez dodatkowych modyfikacji?
[#18] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #17

Tak. Szyna ChipRAM to szyna ChipRAM, nieważne czy na płycie, czy na karcie. Tyle że i tak trzeba przestawiać jeszcze zworki na płycie więc jaki to ma sens?
[#19] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@altcomputing, post #18

Dzieki za info pytam sie, bo RAM wlutowane na płycie głównej mam w podstawkach i nie jestem pewien, czy gdy naloze jeszcze na to dwie kosci obudowa bedzie sie zamykac bez ryzyka kontaktu metalowej pokrywy z komponentami.
[#20] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #19

Raczej się nie zamknie, trzebaby zlikwidować podstawki.
[#21] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@altcomputing, post #20

Udało mi się zrobić przeróbkę, ale prosiłbym Was o ocenę, czy wszystko gra.
Komputer normalnie wstaje, bootuje dyskietki, workbench pokazuje, że widzi 2MB pamięci, ale przy załączeniu zasilania Amiga wyświetla na ekranie kolor niebieski, co, jak dobrze pamiętam wskazuje na jakiś błąd. Z tym, że niebieski po sekundzie, dwóch znika i Amiga przechodzi wszystkie self-testy po czym wyświetla się ekran oczekiwania na dyskietkę. Nagrałem filmik, tak na wszelki wypadek, jakby ktoś chciał zerknąć. Zdaje sobie sprawę, że jakość obrazu utrudnia ocenę, ale może coś on da.

video

Bardzo proszę o poradę ;)
[#22] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #21

A czy przypadkiem nie jest to wina telewizora?
Moze to jest reakcja na brak lub przelaczenie sygnalu .
Sprawdz na innym odbiorniku.

Robiles testy pamieci ?
[#23] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@Norbert, post #22

Dzięki za odzew. TV jest na pewno w porządku, druga Amiga 500 podaje standardowe kolory od odcieni szarości po biel na tych samych ustawieniach. Nigdy nie widziałem jak wygląda typowy kolor niebieski wyświetlany przez Ami gdy napotka błąd, stąd moja panika.
Ale właściwie - gdyby był jakiś błąd sprzętowy powodujący niebieski ekran - to możliwe, żeby Amiga przeszła do dalszej części bootowania?

Testów pamięci nie robiłem. Jakim programem najlepiej byłoby go zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 21:02:16 przez shirozuki
[#24] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@shirozuki, post #23

Ja bym łupał na Ami i oglądał demka do upadłego. Jeżeli by się nie wieszała to bym się tym pre blue screenem nie przejmował. Przyjąłbym, że w wyniku dodania pamięci któryś scalak wolniej się budzi.

Ja przerabiałem testy pamięci na takich programach:
memtest
amnesia
advaced amiga analyzer
[#25] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@zyga64, post #12

Nie będę tworzyć nowego tematu bo było trochę podobnych na ppa którymi zresztą się posiłkuję. Próbuję obecnie też nieco doposażyć w pamięć jedną z A500 mam płytę rev8A i oczywiście agnus 8375, wlutowałem podstawki pod wszystkie pamięci. Udało mi się uzyskać 1MB chip na płycie wyświetlanie w workbench ale Amiga nie widziała wówczas pamięci z pod klapki. Moim celem jest 1MB chip na płycie i 0,5MB slow pod klapką. Doczytałem że trzeba wlutować układ U32, rozwarłem zwory które są w miejscu tego układu wlutowałem podstawkę i udało mi się w sklepie kupić 2 układy SN74HC139N i trochę szybszy SN74LS139AN. Niestety teraz Ami widzi tylko 512kb niezależnie którego układu używam z rozszerzeniem z klapki i bez albo się wiesza. Zworki na płycie mam identycznie ustawione jak na tym zdjęciu [klik] . Czy coś jeszcze jest potrzebne czy mam nieodpowiednie zamienniki dla 74F139 ?

PS. Czy jest możliwe uzyskanie 2MB chip i 512kb slow?
[#26] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@companiero, post #25

Jeśli potrzebujesz 74F139 chętnie odstąpię.

PS. Czy jest możliwe uzyskanie 2MB chip i 512kb slow?

Niestety nie. Potrzebny jest układ zwany ReSlow. Poszukaj na forum.
Bardziej celowym jest jednak dołożenie prawdziwej pamięci FAST.
[#27] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@zyga64, post #26

tego ReSlow udało się komukolwiek złożyć? Widziałem parę wątków na EAB i tutaj, ale nigdy nikt się nie chwalił sukcesem.
[#28] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@teh_KaiN, post #27

Dużo lutowania, a korzyści znikome. Jeśli komuś bardzo zależy na pamięci pod $c00000, to w na a1k.org w wątku o karcie 14Mhz/68010/2MB jeden z etapów (chyba trzeci) to pamięć fast mapowana pod $c00000, z pominięciem Agnusa. Zasada działania to dekoder adresów + sygnał OVR (odłączający Agnusa), wykorzystano fakt dołączania tego obszaru przez kickstart.

link

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:17:40 przez zyga64
[#29] Re: Rozbudowa pamięci Chip w A500

@zyga64, post #26

Reflektuję na ten 74F139 , wysyłam PW
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem