[#1] Problem ze stacją dyskietek A500
Witajcie
Mam nietypowy problem ze stacja dyskietek w jedej z moich amig500. Kupiłem kiedyś amige 500 na allegro i po ogledzinach kolega stwierdził że amiga ma nie orginalną a przerobioną stacje dyskietek z PC. Ogólnie rzecz biorąc stacja działa nagrywa gry z neta tylko nie zawsze je widzi tzn dyskietki.
Problem jest następujacy
Wkładam dyskietke z grą lubz Work Benchem i stacja po wlożeniu powinna ruszyć a tu CISZA. Mam na to swój sposób tzn . delikatnie przyciskam przycisk stacji i zapala się lampka i rusza.
Generalnie powoinno być tak że JAK WKLADAM DYSKIETKE TO STACJA POWINNA RUSZYĆ góra po kilku sekundach a tu NIC. Czasem się zdarza że dyskietka ruszy bez mojej pomocy
Bardzo często są jaja z włączeniem 2 dyskietki np w grze KAJKO I KOKOSZ jak zaczyna mi migać zielona lampka POWER to wyskakuje mi błąd amigi. Podobnie jest w intrze od SETELERSÓW
No i teraz nie wiem sam co robić bo grałem dzis w KAJKO I KOKOSZA i ciągle były problemy aż ŁASKAWIE ryszyła dyskietka
Jest na to jakas rada?
Posiadam kilka stacji wymontowanych z PC ale ciekaw jestem co TEJ dolega....
Pomocy
[#2] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@Aleks89, post #1

Jak masz inne stacje, to sprawdź jak one działają.
Łatwiej będzie z diagnozą.
[#3] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@Norbert, post #2

mam ale od PC i niewiem czy wogóle da sie je przerobić....
[#4] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@Aleks89, post #3

Tutaj ostatnio padło parę linków jak poprzerabiać niektóre modele stacji dysków, nawet są obrazki! ;)

Przerób jakąś według zaleceń, wtedy pomyślimy
[#5] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@Aleks89, post #1

Mam dokładnie taki sam problem jak Ty z tym, że na mojej Amidze zachowuje się tak nie jedna stacja tylko trzy :) dwie Chinon oryginalne do Amigi i jedna przerobiona Sony. Dlatego dobrze wiedzieć, czy wina leży po stronie FDD czy coś na płycie głównej.
Pierwsza rzecz, którą powinieneś sprawdzić jeśli wykluczysz winę stacji to układy scalone CIA8250 i Paula, wszystkie trzy odpowiedzialne w dużej mierze za sterowanie stacją dyskietek. Warto sprawdzić także napięcia zasilacza (przynajmniej kiedyś gdzieś tak czytałem na anglojęzycznym forum). Ani jedno ani drugie nie pomogło w rozwiązaniu mojego problemu i niedługo skorzystam z kolejnej sugestii jaką jest wymiana kondensatorów elektrolitycznych na pcb, ponoć gdy są stare i nie mają już swoich fabrycznych wartości mogą dawać przekłamania co prowadzi do niestabilności systemu. Mam nadzieje, że Twój problem będzie łatwy do rozwiązania. Koniecznie daj znać jeśli dasz radę sprawdzić inną stację na swojej Amidze ;)

P.S. Daj znać jakie masz stacyjki od PC, mam kilka schematów przeróbek PC -> Amiga na kompie więc podeślę jakby co.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 23:41:07 przez shirozuki
[#6] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@shirozuki, post #5

Podmieńcie CIA, ale nie zamiana miejscami tylko wymiana na inne. Ja miałem efekt w postaci checksum error, na każdej dyskietce w tym samym miejscu. Drugi problem był przy przesyłaniu plików z PC na Amigę. Każdy plik się zatrzymywał po kilkunastu sekundach.Wymieniłem CIA i problem minął.
[#7] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@shirozuki, post #5

Warto też sprawdzić przełączniki Disk_Present w stacji - często się brudzą i również mogą dawać takie efekty.
[#8] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@jarob, post #7

Dokładnie, czujnik obecności dyskietki, z przodu stacji po lewej stronie. U Ciebie będą pewnie dwa (drugi od gęstości dyskietki). Potraktuj go spirytusem lub Izo propanolem tak aby trochę dostało się do środka. Potem kilkadziesiąt razy naciśnij ten bolec czujnika. U mnie pomogło.
[#9] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@Jacenty, post #8

Albo jak ma zgrabne palce to niech rozbierze i potraktuje styki małym pilniczkiem albo jakimś skalpelem. Chodzi o zeskrobanie nalotu ze styków.
[#10] Re: Problem ze stacją dyskietek A500

@Aleks89, post #1

Miałem ten sam problem w moim przypadku poszły CIA, po wymianie wszystko działało.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem