kategoria: Programy
[#1] Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF
Tak jak w temacie, mam problem ze zrzutem oryginalnych dysków do ADFów.
Konkretnie Myth, tylko dysk pierwszy, ma jakieś zabezpieczenie w (na) zerowym sektorze
i za chińskiego luda nie mogę sobie zrobić kopi bezpieczeństwa (co czynię zawsze z oryginałami).
Próbowałem adf2disk, tsgui - który to ma jakąś eksperymentalną opcję "Twórz specjalne ADF-y"
(ale zdaje się że to ma tylko zastosowanie dla UAEów bo plik wynikowy jest za duży i nie da się (?)
go nagrać na dysk tak żeby banglało).

Dysk sprawdzałem na A500+ i wszystko wydaje się być w porządku.
Czy jest jakiś sposób żeby zrobić kopię bezpieczeństwa? Nie chcę piłować oryginalnych dysków.
Czy zostaje jedynie whdload?
[#2] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #1

Tak właśnie mają oryginalne, zabezpieczone dyskietki. Pliku ADF z nich nie zrobisz. Musiałbyś złamać zabezpieczenie. Jak sobie z tym poradzić? Można zrobić kopię WWarp, ale do tego potrzebny jest dysk twardy. Taka kopia zajmuje od 901120 bajtów (czyli standardowy ADF), po nawet 4 MB. Teoretycznie istnieje możliwość zrzucenia później takiego pliku .wwp z powrotem na dyskietkę, ale to jest trudne. Drugi sposób, to wspomniany WHDLoad.

Jeszcze jedno. Istnieje narzędzie do tworzenia plików ADF z plików WWP, ale rzeczy, których nie potrafi odkodować wypełnia ciągiem powtarzających się znaków. Ten trick to już nieco wyższa szkoła jazdy i pewnie więcej może napisać Asman.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 07:37:29 przez mailman
[#3] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #1

Warto poczytac i przeszukać Software Preservation Society można trafić archiwa z plikami .ipf

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 08:41:59 przez Thaddeus
[#4] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Thaddeus, post #3

Dziękuję za wasze podpowiedzi.
Najdziwniejsze jest to że, mimo błędu odczytu, xcopy dało radę skopiować dysk
i ten działa bez widocznych problemów. Najprostsze rozwiązania są najlepsze :D,
tyle tylko że nie będę miał kopi na twardysku.
[#5] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #4

Universe też miało zabezpieczenie, xcopy dawał radę z "nibble copy" czy jakoś tak.
[#6] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #4

A czy ten skopiowany dysk probowales przegrac na ADF i ponownie go przeniesc na dyskietke ?

XCopy korzysta z pamieci do przechowania kopiowanego dysku.
Jesli udalo by sie tą pamiec zapisac do pliku, to powstalaby kopia zabezpieczonego dysku, którą moznaby ponownie nagrac na dyskietke.
[#7] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Norbert, post #6

Niektóre gry mimo zabezpieczeń dają się skopiować przy użyciu x-copy lub dcopy. Gorzej jest już z robieniem z nich adf-ów. Przy okazji chciałbym tez zapytać się do kogo słać oryginalne dyskietki aby zrobiono z nich grę WHDLoad albo plik ipf. Mam kilka rodzimych produkcji sprawnych i wypadałoby je zrzucić zanim nośnik padnie.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 20:11:58 przez miro_78
[#8] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #4

A program SuperDuper ? i jego kopiowanie dyskietki poprzez plik ?
[#9] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@RAL, post #8

Superduper też wyświetla komunikaty o błędzie, podobnie jak x-copy, tylko w pierwszym sektorze dysku,
dalej już leci bez błędów.
Niestety moja radość była przedwczesna, bo mimo że dysk się skopiował i mogłem bez problemów
zrobić z niego .adfa to podczas dogrywania "Wyspy Syren" się zacina i dalej kupa. Nie wiem czy to
wynik zabezpieczenia przed kopiowaniem, czy może wina starych dysków albo leciwych flopków.
Na dobrą sprawę nie ma(m) jak tego sprawdzić. No chyba że ktoś ma oryginalnego Mytha i w 100%
sprawną stację i może sam spróbować.

PS. Nagrywałem na dyski 2HD, może poszukam jakiegoś 2DD i zobaczę czy to ma jakiś wpływ.
[#10] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #9

Myth jest zabezpieczony metodą RNC copylock, a więc nie da się tego skopiować na dyskietki. Można stworzyć obraz takiej dyskietki, ale jej już nie zapiszesz poprawnie z powrotem na dyskietkę. ADF, nawet rozszerzony nie nadaje się do tego. Jedynie IPF, a już ktoś to zrobił więc nie kłopocz się.
[#11] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@miro_78, post #7

Przy okazji chciałbym tez zapytać się do kogo słać oryginalne dyskietki aby zrobiono z nich grę WHDLoad albo plik ipf. Mam kilka rodzimych produkcji sprawnych i wypadałoby je zrzucić zanim nośnik padnie.


Najlepiej do Psygore lub StingRaya - są na EAB i są ostatnio bardzo produktywni. Niemniej jednak do rodzimych produkcji najlepszy byłby Asman, tylko pytanie jak stoi z czasem.
[#12] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #1

a tego ktoś używał??

w instrukcji jest napisane, że daje radę skopiować dyskietki zabezpieczone..

muszę wypróbować..
[#13] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@AdamZeku, post #12

Być może niektóre tak, ale nie copylocka. To kwestia hardware. Zabezpieczenie polega na tym, że stacja dysków odczytuje specjalnie nagrane ścieżki, ale nie potrafi ich zapisać. Żadne softwarowe rozwiązanie tego nie przeskoczy, oprócz cracka. Chociaż nie wiem jak to jest do końca, jest wiele wątków na ten temat na EAB, ale przewijające się nazwy kopierów to raczej PowerCopy i Cyclone.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 05:26:26 przez cholok
[#14] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@cholok, post #10

więc nie kłopocz się
Kłopot w tym że ja się nie kłopoczę, tylko oddaje przyjemności amigowania :).
Żeby rozwiać wątpliwości to napiszę, że nie mam zamiaru robić czegoś co zrobili już inni - ani nie potrafię,
ani mi się nie chce.
Dzięki temu że zadaję pytania, dostaje na nie odpowiedzi i dla przykładu tym razem (dzięki tobie)
dowiedziałem się o zabezpieczeniu RNC. Czytałem na ten temat w wiki i nie do końca czuję czacze,
to znaczy rozumiem co napisane było tam, jak i to co napisałeś ty. Nie wiem tylko czy to zabezpieczenie
jest na całości dysku czy tylko w pewnych jego miejscach, bo jak napisałem udało mi się przekopiować
oryginał i odpalić z niego grę i trochę pograć, tyle tylko że w pewnym momencie stacja nie jest wstanie
dalej czytać.

Nie wiem czy ma to znaczenie ale przekopiowałem wersję która była darmowo dokładana do A600HD.
Mam też wersję KIXX ale jest zaciorana i jeśli nie uda mi się jej doczyścić to... to nie wiem co, po prostu
z nią nie spróbuję

@AdamZeku
Myślę że jest to warte sprawdzenia, choćby po to żeby się samemu przekonać

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 12:36:15 przez Radek_Cz
[#15] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Thaddeus, post #3

Calkiem pokazna baza plikow IPF znajduje sie tutaj: [odnośnik usunięto]

Dopisek moderator: otrzymujesz ostrzeżenie za nagminne łamanie regulaminu pkt 14. Kolejne złamanie regulaminu będzie równoznaczne z 14-dniową blokadą korzystania z portalu.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 17:44:09 przez mailman
[#16] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #4

Dziwne. Skoro XCopy dał rade to czemu programy tworzące ADFy miałyby nie dać rady.
---------------EDIT:
Ok, już czaje dlaczego. Znalazłem jeszcze taki program do kopiowania:
http://eab.abime.net/showthread.php?t=59034

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 15:51:12 przez QkiZ

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 15:51:26 przez QkiZ
[#17] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@Radek_Cz, post #14

Na EAB pisało, że obie wersje są zabezpieczone. Cały myk polega na trudności skopiowania tzw. longtracks. Amigowe stacje nie potrafią spowolnić silnika o kilkanaście procent co powoduje problem. Można takie skopiować używając tzw. hardware copiera, który nagrywa na zewnętrznej stacji (takie mają możliwość kontroli prędkości), czyli wspomnianego Powercopy czy Cyclone. Jest kilka wersji copylocka, ale rozpoznasz je po numerach błedu X-Copy. Jak znasz franuski link. Gra może się odpalić, ale ona wie, że nie jest to oryginał i może się zawiesić lub zmodyfikować kluczowe parametry tak, aby gra była nie do ukończenia.
[#18] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@cholok, post #17

I stąd powstawały kraki do różnych gier, aby te zabezpieczenia ominąć, choć oczywiście z różnym skutkiem te kraki działały. Jedne lepiej inne gorzej. Pewnie jak by kopiowanie było takie proste to i kraków nikt by nie pisał. Kraki też powstawały, aby nie trzeba było wprowadzać kodów z książeczki kodów. Sam pamiętam, że miałem kiedyś taką grę na Amigę, która miała książeczkę z czarnymi kartkami i nadrukowanymi literkami i cyferkami ledwo widocznymi. Kajko i Kokosz z kolei miał w komplecie instrukcję i trzeba było przepisywać literki z konkretnych stron.

Co do zabezpieczeń na nośnikach oprócz na Amigę, to i na PC też zaczęto je umieszczać, wpierw na dyskietkach, a potem na płytach. I znów piraci kraki pisali aby zabezpieczenia usunąć.:D
[#19] Re: Gry zabezpieczone przed kopiowaniem - ADF

@mailman, post #11

Witam,

Niemniej jednak do rodzimych produkcji najlepszy byłby Asman, tylko pytanie jak stoi z czasem.

Z czasem krucho, ale jeśli jest coś na gwałt potrzebne to mogę obadać, potrzebuje tylko tytuł gry, bo pewnie obraz gry to się znajdzie w necie. Założę wątek w tej sprawie w dziale Gry.

Edit: wątek ten można znaleźć TUTAJ


Pozdrawiam
asman

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 21:08:28 przez asman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem