kategoria: Programy
[#1] Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!
Mam pytanko, zassalem software na Amige klasyczna. Jest tego pare gigabytow. Sa to obrazy .adf
Jaka jest na dzis uzywalnosc klasykowego oprogramowania.
Np. Page Stream, Maxon Cinema, LightWave, Real3D i wiele innych.
Czy ktos jeszcze realnie uzywa tych programow ? Czy maja one wartosc tylko kolekcjonerska ?
[#2] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Voyox, post #1

Jaka jest na dzis uzywalnosc klasykowego oprogramowania.
Amatorsko - amatorska. Profesjonalnie - użyteczność jest żadna.
[#3] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Voyox, post #1

? Czy maja one wartosc tylko kolekcjonerska ?

Pliki adf zassane z internetu nie mają wartości kolekcjonerskiej.
Gry/programy na oryginalnych nośnikach z oryginalnymi dodatkami już taką wartość posiadają.
[#4] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Voyox, post #1

Pixelarze namiętnie używają nadal Deluxe Paint profesjonalnie, bo mają pieniądze z tego pomysł
[#5] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@parallax, post #4

Śmiem wątpić.
[#6] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@stachu100, post #3

Mam sporá kolekcje na oryginalnych ,,nosnikach,, ale nie mam zadnych obiekcji co do plikow .adf
Liczy sie odpalony program, z czego on mi sie tam wczyta mnie nie interesuje. A prawa autorskie w swiecie klasyka nie istniejá, wiec tez nie biore tego pod uwage.

Wiadomo w gry sie pyka od czasu do czasu. Ale zastanawialem sie czy jeszcze ktos cos uzywa z dziedzictwa amigowego. Czy pracy dyplomowej nie idzie napisac na amidze ? Moze inne zastosowania ? Modelowanie obiektów 3D tez odpada ?
Wiem ze na Ami wygodnie sie te sprawy robilo, czy dzis to domena wylacznie pc-zloma....
[#7] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Voyox, post #6

Jakieś 4 lata temu czy 5 mój kolega wystawiał faktury w sklepie z meblami na amidze 1200 z apollo 60 na 50
Teraz nie wiem czy wystawia jeszcze.
Ogólnie to prowadził sklep na amidze ale musiał kupić pc do płatnika .
[#8] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Voyox, post #6

O modelowaniu nie wypowiadam się, bo po prostu to nie moja działka od kilku lat.
Edytory ASCII owszem - jeśli masz potrzebę automatyzacji pracy to CED (makra) + ew. AREXX to nadal dobre narzędzie.

Prace dyplomowe to inna sprawa - AmiSłownik + GED/CED do wklepania tekstu, ale tabele, wstawianie obrazów itp. edycja to już niestety nie.
Piszę (czasami) na Ami ze względu na klawiaturę i znajomość skrótów, zaznaczanie bloków i inne znane mi na pamięć funkcje, kończę edycję w LibreOffice.
[#9] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Skotos, post #8

To jednak się da,, posprawdzam przez weekend.
Chcę częśc zadań dac klasykowi..
A jak się ma sprawa z z tymi programami na karcie grafiki ? albo odpalonymi na Mos/Aos4 ??
[#10] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Voyox, post #1

W przypadku PageStream prawa autorskie są jak najbardziej aktualne Strona Domowa
[#11] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@parallax, post #4

Pixelarze namiętnie używają nadal Deluxe Paint profesjonalnie, bo mają pieniądze z tego


Jako "człowiek z branży" osobiście nie znam nikogo takiego.

Zarówno ja, jak i większość kolegów po fachu, do komercyjnego pixelowania używa programu Pro Motion firmy Cosmigo (dla windy), który - mimo, że czerpie z Deluxa - wyprzedził go niestety o kilkanaście długości (co nie może dziwić z racji nierozwijania tegoż od lat).

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 09:15:47 przez slay
[#12] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Dorian3d, post #7

Płatnik wszedł w obowiązek użycia gdzieś okolicach 2002 roku ,więc ten kolega musiał kupić PC wcześniej niż 5-6 lat temu...raczej 10 lat temu...
[#13] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@stachu100, post #3

Pliki adf zassane z internetu nie mają wartości kolekcjonerskiej.
Gry/programy na oryginalnych nośnikach z oryginalnymi dodatkami już taką wartość posiadają.

wszystko zależy od podejścia do tematu. czy ważny jest dla Ciebie fizyczny nośnik czy samo oprogramowanie :P
Czy pracy dyplomowej nie idzie napisac na amidze ?

Ja swoją magisterkę napisałem na Amidze :)
[#14] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Hellena, post #10

No zgadza się,, z małym ale, kupic można wersję 5.0 i 5.0 Pro,,, do wersji 3.0 raczej nie ma już obiekcji, ale sprawdzę to później, po pracy...:P
[#15] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Voyox, post #6

Do modelowania 3D "Modeler z Lw" jak najbardziej się nadaje, co prawda obecnie programy takie jak Blender 3D i podobne propagują trochę inną filozofię modelowania (jak mi się wydaje kładącą głównie nacisk na szybkość i wygodę) to jednak stary Modeler Newtek-a ma swoje walory (przejrzystość interface-u i "dokładność ala CAD" ) . Warto zaznaczyć, że obiekty tworzone w Modelerze z Amigi można wykorzystać w innych programach np. w Blender 3D czy w nowszych wersjach Lightwave 3D i innych.
Jako ciekawostkę mogę dodać, że Modeler z Lw 9.6 ma możliwość zapisu obiektów do starszej wersji formatu (tego z Amigi) także tu kompatybilność w obie strony. W przypadku chęci wykorzystania obiektów z Modelera w Blenderze proponuję eksportować do formatu 3ds dzięki temu obiekt wczytany w Blenderze zachowa niektóre zadane wcześniej parametry powierzchni.
Osobiście lubię wykorzystywać klasykowego Modelera między innymi jako pseudo CAD-a w pracach remontowo-budowlano-majsterkowych tzn. zanim wykonam coś w rzeczywistości to robię sobie plany od razu w 3D i rzeczywistych wymiarach a potem przy pomocy narzędzia measure "zdejmuję" z rysunku nie do końca oczywiste wymiary np. z linii pod kątem co pozwala uniknąć obliczeń czy nieudanych prób na rzeczywistych obiektach. Skala w Modelerze obejmuje jednostki od nanometrów do kilometrów :) , polecam amigową wersję pod MorphOS-em - działa wyśmienicie. Rendering to już raczej tylko Blender 3D, amigowe programy do tego celu można sobie odpuścić (brak Global Illumination).
[#16] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@QkiZ, post #13

Ja swoją magisterkę napisałem na Amidze


Mi się to nie udało niestety a był rok 1994 . Musiałem pożyczać z Politechniki klonkra PC jeszcze z procesorem 286 ale z edytorem ChiWriter którym dało rady pisać skomplikowane wzory matematyczne czy tym podobne. Na Amidze nic podobnego nie było a emulacja działała bardzo wolno.
Page Stream był dobrym programem do grafiki wektorowej ale wczytane pare stron textu na A500 muliło jakieś pare minut

Znam natomiast pare osób które jeszcze używają awaryjnie Amigi do robienia prostych napisów /czołówek wideo. Ale tylko w naprawde wyjątkowych sytuacjach. Scala chyba jest jednym z niewielu amigowych programów które mogą mieć jeszcze zastosowanie użytkowe.
[#17] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@QkiZ, post #13

Praca magisterska na Politechnice napisana na A600 z 68030, HDD420MB, C1084 i drukarka HP670. Final Writer z polskimi czcionkami plus EqEd do wzorów, MaxonCad do rysunków technicznych (znakomity program - dzięki niemu przejście na Autocada nastąpiło bezboleśnie) - jedynie wykresy musiałem zrobić w Excelu na uczelni gdyż żaden z posiadanych (dwóch) najlepszych arkuszy kalkulacyjnych na Ami nie posiadał wymaganych opcji edycji opisów kreślonego wykresu.

A menadżer druku na A600 (Turbo Print?) bił na głowę ówczesne firmowe sterowniki HP.
[#18] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@conrdd, post #17

Scala chyba jest jednym z niewielu amigowych programów które mogą mieć jeszcze zastosowanie użytkowe.


Chcesz powiedzieć, że Scala obsługuje rozdzielczość FullHD? (a taka jest teraz nawet w amatorskich kamerach).
[#19] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@jubi, post #18

Sporo komercyjnych stacji telewizyjnych pracuje w rozdzielczości SD.
[#20] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@jubi, post #18

Chcesz powiedzieć, że Scala obsługuje rozdzielczość FullHD? (a taka jest teraz nawet w amatorskich kamerach).


Większość produkcji filmowej dalej robi się w formie DVD czyli w zwykłej rozdzielczości. I nie mówie tutaj o amatorskiej produkcji tylko na sprzedaż. Więc nie w tym problem. Możliwości Scali są już znikomo małe w porównaniu do prawdziwego montażu na kompie. Więc miałem na myśli sytuacje zupełnie wyjątkowe. W zwykłym Palu wygląda to spoko i nikomu nawet do głowy nie przyjdzie że robione na Amidze. Możesz traktować to na zasadzie ciekawostki że można coś takiego zrobić.
Poza tym Amiga była używana w produkcji wideo aż do 2004 roku - znałem wtedy pare osób które wykorzystywały ją zawodowo na codzień - tak więc był to "ostatni bastion oporu Amigi"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 15:46:33 przez Softstudio
[#21] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Softstudio, post #20

Czytam, iż wynalazłeś wehikuł czasu i piszesz do nas z 2000 roku.
Moje gratulacje!
Napisz coś więcej na temat tej machiny proszę.
[#22] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@gorzyga, post #19

Nie chodzi nawet o rozdzielczość. Kto jeszcze pracuje z sygnałem analogowym? Scala nie ma nawet możliwości eksportu prezentacji do żadnego strawnego formatu. Nie mówiąc już o tym, że z "video" łyka tylko anim5/7.
[#23] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Motyl, post #12

So? Fakturę i tak można wystawić, w sumie i na c64 można sobie "namalować" :).
[#24] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@fazior, post #23

Ba, 6 lat temu pracowałem w firmie gdzie faktury wypisywało się ręcznie, tak samo jak księgi kpir, listę płac itd :)
[#25] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@ede, post #15

Ja kiedyś zastanawiałem się nad Maxon Cinema 4D v4, bo myślałem, że obsługa może być łatwiejsza niż Blendera. W sumie to szkoda, że w dobie "sprzedaży cyfrowej" nikt nie pokusił się o stworzenie sklepu ze starociami do legalnego ściągnięcia za opłatą.
[#26] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Ender, post #25

Może dlatego że jest zbyt dużo różnych firm posiadających prawa do softu z Ami68k.
[#27] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@Ender, post #25

Coś mi gdzieś obiło się o uszy, że Cinema była na jakimś cover cd ale nie wiem czy to czwórka była. Co do Lw to może na ebay-u czy gdzieś ale to i tak na nic bo oryginał z kluczem sprzętowym był, który prawdopodobnie tylko z Amigą zadziała.
Generlnie trudno kategorycznie stwierdzić czy Blender 3D jest trudniejszy. Na pewno Modeler 3D z Ligtwave-a jest bardziej przejrzysty ale pewne rzeczy będzie trudniej zrobić niż w Blenderze z uwagi na pewne ograniczenia aczkolwiek z zasady jest to program tego typu, że cokolwiek jesteś w stanie sobie wyobrazić to możesz to odtworzyć i wszystkie podstawowe (i nie tylko) narzędzia modelarskie ma.

Co do sklepu to szkoda :]
[#28] Re: Wartosc uzytkowa oprogramowania na klasyka !!

@ede, post #27

Była wersja 2.1 na Amiga Future. Miałem w czasach, gdy nie miałem MorphOS-a.:(
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem