kategoria: Sprzęt
[#1] Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC -> HD Amiga
Cześć.

Czy ktoś z Was próbował przerabiać stację Chinon FZ-357 z PeCetowej na wersję HD dla Amigi wg opisu zamieszczonego tutaj?
Jeśli tak to z jakim skutkiem?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 09:25:38 przez dominiqr
[#2] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@dominiqr, post #1

Mam dwa napędy FZ-357 i obydwa są "nie te co trzeba".
Także kupowanie FZ-357 i liczenie na szczęście sobie odpuściłem.
Co do przeróbki FZ-357 na DD - działa ładnie jak jest jedynym napędem na taśmie.
Z dwoma napędami są niezłe jaja.
[#3] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@dominiqr, post #1

Praktycznie każdą stację można przerobić na HD (nawet DD z Amigi), problem tkwi w niektórych stacjach, które mają nierównomierne obroty przy prędkości 150obr/min, co ogranicza je tylko do możliwości odczytu. Zdaje się, że Jarob (o ile się nie mylę) chyba kiedyś podał schemat do generowania odpowiedniego sygnały READY, gdy stacja jest w gęstym trybie.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 14:52:45 przez rafgc
[#4] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@rafgc, post #3

_READY jest wykorzystywane do wykrywania czy stacja jest DD czy HD. Ale to mniejszy problem. Napęd w trybie HD trzeba zwolnić, tak aby dane trafiały z tą samą prędkością jak w przypadku DD /czyli wolniej przez pół/
[#5] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@rafgc, post #3

Bardzo dobrze omówione, wszystkie niezbędne schematy są na aminecie: http://aminet.net/docs/hard/PCFloppy2Amiga.lha
[#6] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@stachu100, post #2

To zależy czy Chinon jest z Japonii ( ten nie działa prawidłowo, albo wcale) czy z Tajwanu/Tajlandii czy gdzie tam je produkowano. Jeśli jest w każdym bądź razie z poza Japonii to da sie przerobić na DD dla Amigi.
[#7] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@MaaG^dA, post #4

No przecież napisałem, że przy 150 obr/min niektóre silniki nie pracują równomiernie, normalnie jest 300obr/min, zmniejszenie obrotów stacji uzyskuje się poprzez przezworkowanie sterownika silnika jeśli jest taka opcja, lub podzielenie sygnału zegarowego taktującego sterownik przez dwa, robi się to na jednym przerzutniku.

Wali7 - ten schemat, który podałeś jest niestabilny, a właściwie występuje "glitch" przy generowaniu sygnału READY, który może doprowadzić do utraty danych. Gdzieś na forum jest prawidłowy schemat podany przez bodajże Jaroba.
[#8] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@rafgc, post #7

Tak, schemat jest tu



Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 13:47:38 przez jarob
[#9] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@jarob, post #8

Ciekawostka. Zakupiłem stacje FZ-357 do przerobienia. Jak byk jest napisane Made in Japan, ale gdy obróciłem ją zobaczyłem że silniczek (a właściwie napisy - numery serii?) wygląda jak wersji Malezyjskiej która w/g
http://web.archive.org/web/20070108222257/http://www.inf.mit.bme.hu/private/fz357/
da się przerobić na wersję HD.
Przyznam szczerze, że wszędzie gdzie czytałem o tej stacji, wszyscy twierdzili, że japońska jest nieprzerabialna. Jutro wrzucę zdjęcie.


Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 21:05:26 przez Raul
[#10] Re: Przeróbka stacji Chinon FZ-357 PC - HD Amiga

@Raul, post #9


Tak wygląda to w mojej FZ357

A tak w malezyjskiej:

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 21:08:42 przez Raul



Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 21:09:31 przez Raul
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem