kategoria: A600
[#1] Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?
Witam niedawno stałem się posiadaczem takiej myszki w idealnym stanie i działa świetnie ale tylko z moim c64 pod geosem wymiata.... Ale z Ami nie współpracuje choć wygląda identycznie jak te z Amigi500.Już wyczytałem,że chodzi o to że jest pod 8bit a ami ma 16 ale może jest jakis programik do amigi,który by jąuruchomił?Pozdrawiam
[#2] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@heniek29cr, post #1

Najlepiej wystaw gdzieś fotkę ale tak na szybko to skoro działa z C64 to jest to mysz dedykowana C64/128 która pod Amigą normalnie nie zadziała a jest do Amigowej tylko podobna.
Jest szansa że zadziała pod jakimś emulatorem C64.


Pozdrawiam
[#3] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@heniek29cr, post #1

Nie. Te dwie myszki maja wylacznie wspolny wyglad, ale od C64 nie zadziala w Amidze, ani od Amigi w C64. Posiadam obie, sprawdzalem.
[#4] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@F7sus4, post #3

czyli nie da się podłączyć do Amigi ok ale za to mam super mysz do mojego C64. Dzięki pozdr.
[#5] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@heniek29cr, post #4

Strzel fotę, obadamy OK
[#6] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@parallax, post #5

http://allegro.pl/mysz-do-commodore-i3401754553.html

Link z aukcji gdzie kupiłem oczywiście po umyciu wygląda zdecydowanie lepiej.:D
[#7] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@heniek29cr, post #1

W myszkach do Amigi jest inna kolejność pinów kierunków niż w myszkach do C64, Atari XE i ST oraz w Joystickach. Tzn normalnie wszędzie jest 1-góra, 2-dół, 3-lewo, 4-prawo a w myszkach Amigowych zamienia się miejscami sygnał na pinach 2 i 3 czyli jest 1-góra, 2-lewo, 3-dół, 4-prawo.

To po pierwsze a po drugie to do C64 są dwa rodzaje myszek normalne oraz takie co symulują pracę joystika. Joy nieruszany tzn taki co go w danej chwili nie przeginasz nie zwiera pinów kierunków z masą a robi to gdy wygniesz go w danym kierunku. I tak też zachowuje się ta myszka udająca joystik by wszystkie programy pisane z myślą o obsłudze joyem na C64 dawały się nią obsługiwać.

Natomiast wszystkie inne myszki także w innych kompach w tym i w Amidze nieruszane - mają połączone wszystkie 4 kierunki z masą, a poruszone np w górę rozłączają ten jeden kierunek nadal utrzymując połączenie pozostałych 3 pinów z masą. niektóre myszki do C64 mają w sobie przełącznik między tymi dwoma trybami pracy. :)

A kolejność pinów w Amigowych myszkach jest zamieniona dlatego, by komputer w każdej chwili (tzn niezależnie od tego czy myszka jest w trakcie ruchu czy nie i czy joy jest zginany w danej chwili czy nie), wiedział czy w danym porcie ma podłączoną myszkę czy joya. Bo gdyby te piny nie były zamienione miejscami a w porcie Ama wyczuwałaby połączenie z masą pinu 1 i 3 to nie wiedziałaby czy to joy zginany właśnie w górę i lewo czy myszka poruszana w tej chwili w prawy dół. A zmieniając te piny wiadomo że to joy bo myszka nie styka jednocześnie pinów o kierunkach góra i dół.

Mam nadzieję że takie informacje się przydadzą. Mi dzięki nim udało się myszkę od ST podłączyć do Amstrada CPC by komp ją widział jako joystick, a później gdy mi się zmieniły potrzeby, by działała jako Amigowa myszka. :)
[#8] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@ZbyniuR, post #7

wow teraz już temat wyczerpany:D dzięki. Pozdr.
[#9] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@heniek29cr, post #8

Luzik. 8) Jeśli to normalna myszka to wystarczy te dwa piny zmienić miejscami, aby działała w Amie. Można też przełącznik sobie zrobić C64/Ama. A jeśli to mysz udająca joya to dodatkowo każdy z pinów kierunków trzeba przez diodkę i bramkę logiczną co zamienia sygnały (neguje) NOT. Zmieści się w przejściówce wielkości połowy pudełka od zapałek, albo i w samej myszce, tzn jak ktoś się lubi bawić lutownicą. Bo jak nie, to widywałem Amigowe myszki po 5zł. Tylko ci co się do nich modlą bo wierzą że mają duszę sprzedają za 30zł. :lol
[#10] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@ZbyniuR, post #9

Czyli w prosty sposob modyfikujac myszke amigowa mozna zrobic z niej myszke dla C64 w trybie myszki oraz joya?
Czy taka myszka (tryb joya) zadziala jako joy w Ami ?
[#11] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@ZbyniuR, post #9

To poproszę o link gdzie można kupić myszkę commodore do Amigi za 5zł....
[#12] Re: Mysz commodore (trumienka)do C64 czy da się podłączyć do Amigi?

@Norbert, post #10

Można. :) Tzn myszka w trybie joya nie nadaje się do gier joystikowych. A raczej do programów ze strzałką na ekranie pisanych z myślą o obsłudze joyem na platformach do których mało kto miał myszkę. Choć teoretycznie strzelanki 2D z celownikiem też powinny działać, nie próbowałem.
Jednak nie powinno być wielkich przeszkód, choć może się okazać że czułość myszki tzn ile ma (yyy eee to się chyba dpi nazywa) czyli ile impulsów w danym kierunku generuje po przesunięciu o powiedzmy 1cm. Oraz jak długo w mikrosekundach taki impuls trwa. Może się okazać że komputer nie każdy impuls zdąży wyłapać więc szybsze ruchy myszką nie będą szybszymi ruchami strzałki albo gdy impuls trwa zbyt długo to komp pojedynczy impuls odczyta dwa razy zanim on się skończy, więc przeskoczy strzałką o 2 piksele zamiast o 1. Te bramki NOT mogą stwarzać takie opóźnienie. Ale generalnie powinno chodzić. :)

Co do myszek za 5zł. Widziałem z miesiąc temu na Allegro ale po zastanowieniu nie pamiętam czy to było kup teraz czy cena wywoławcza.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem