kategoria: Programy
[#1] DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)
DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (SST=5/10)

No właśnie. Amigowy desktop, jak każdy inny desktop z początku lat 90. zeszłego wieku (wieku? co tam wieku, raczej tysiąclecia! :) ) cierpi na te przypadłość, że brakuje mu popularnej współcześnie funkcji podglądu zminiaturyzowanych obrazków (thumbnail). Myślę, ze trzeba by temu jakoś zaradzić.

Pierwsza, chyba łatwiejsza, połowa zadania polega na dorobieniu każdemu plikowi obrazkowemu ikonki bądącej miniaturą tegoż obrazka. Warto by też za jednym zamachem umieścić w tych ikonkach jakieś narzędzie robocze, myślę. Format ikonki dowolny, pod warunkiem ze 32-bitowy PNG, dwustanowy i z efektem Glow :), ewentualnie jako opcja do wyboru.

Druga połowa zadania nieco trudniejsza.
Jako że tych plików obrazkowych mam na twardym dysku sporo, po kilkanaście-dziesiąt zdjęć w pojedynczym folderze, mam teraz na myśli następna funkcję realizujacą dwojaki cel: przełączenie listera w tryb Icon Action (ikonki i widoczny pasek narzędzi listera) przy jednoczesnym powiększeniu takiego listera do maksimum (ale bez zasłaniania belki tytułowej desktopu), tak by pokazać jak najwięcej tych ikonek-miniatur. Nazwałem roboczo tą funkcję "Tryb Thumbnail" :)
Dopiero wtedy, w takim gigantycznym całoekranowym listerze będziemy się mogli naprawdę cieszyć tymi ikonkami i nimi napawać, tym bardziej że nasze własne, indywidualne i nikt takich nie będzie miał, o!

Możiwe też bardziej kompleksowe, i chyba najlepsze rozwiązanie. Mam tutaj na myśli po prostu guzik "Thumbnail" w belce listera (bądź też RMB menu dla foldera), który to - po wciśnięciu - dopisze ikonki w tle i po zakończeniu procesu dorabiania, otworzy nam lister w trybie Thumbnail już z ikonkami.


Zaliczenie zadanie polega na rozwiązaniu całości problemu :).
A biorac pod uwage fakt, ze każdy amigowiec spędza 99% czasu na zabawie z ikonkami, więc zadanie dla każdego, myślę :)


Powodzenia. :)
[#2] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@Dopuser, post #1

Eastern
Image2icon
Tryb thumbnail - to w zasadzie jest już w DOpusie - wygląd listera uzależniony od jego zawartości - skrypt Arexxa

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 12:49:54 przez APC74
[#3] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@APC74, post #2

Image2Icon używam od dawna. W sumie pasuje do zadania, bo ma i definicję narzęzia, i dorabia obwódkę Glow.

Co do listera i Arexxa, to nie do końca, bo nie ma tam opcji resize'ingu do wielkości ekranu minus belka tytułowa.

Tak, że amigowcy ikonkowcy, do dzieła ;)
[#4] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@Dopuser, post #3

Makabra i niech mi ktoś powie, że system amigowy nie wyprzedał wszystkie inne systemy swoimi możliwościami o dziesiątki lat. Elastyczność tego systemu powala.
[#5] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@miro_78, post #4

No pewnie że wyprzedzał. Problem był tylko w ochronie pamięci i...braku bardziej profesjonalnego oprogramowania po 1994.
[#6] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@Dopuser, post #3

bo nie ma tam opcji resize'ingu do wielkości ekranu minus belka tytułowa.
No ale co za problem dodać kilka linijek kodu do skryptu? ok, racja
[#7] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@APC74, post #6

No ale co za problem dodać kilka linijek kodu do skryptu?

No właśnie. Raczej polega to na tym, żeby kto inny pokusił się o rozwiązanie problemu niż autor. Tak że, chłopaki, do dzieła! ;)
[#8] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@Dopuser, post #1

Poniżej skrypcik realizujący większość zadania, tzn. dorabia glow thumbikonki, sygnalizuje akustycznie ukończenie zadania, i otwiera nowego listera - z ciepłymi jeszcze ikonkami - w trybie ikon. Całość w sumie w trzech linijkach ;)

Argumenty programu Image2Icon należy dopasować pod swoje wymagania. Najnowsza wersja Image2Icon prosto ze strony autora.

Najwygodniej podpiąć skrypt do filetype'u definiującego katalog, tak żeby był dostępny z RMB menu.

Po zaznaczeniu katalogu w listerze i wciśnięciu guzika ze skryptem, pchełka Image2Icon dorobi thumb glowikonki do każdego pliku z rozserzeniem jpg. Po czym zostanie otwarty nowy lister wyświetlający te ikonki. Zakończenie procesu zasygnalizuje gustowny :) alarm.


Function :
AmigaDOS Echo "Dorabianie thumb glowikonek w toku..."
AmigaDOS Image2Icon {fu}/#?.jpg OPT DT=MultiView QU=3 MAXDEPTH=24 R AG MW=120 MH=120 FL
Command FinishSection
Command Alarm
Command ScanDir MODE ICON NEW

Flags :
Output to window
CD source

Ograniczyłem się do formatu zdjęć .jpg. Można łatwo dodać inne formaty obrazkowe, jeśli taka potrzeba. Do rozszerzenia listera do maksimum, bez belki tytułowej, potrzebny jest ARexx, i zaintegrowanie wszystkiego all-in-one.

Miłego ikonkowania! ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 16:24:54 przez Dopuser
[#9] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@Dopuser, post #1

Dublet.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 16:37:29 przez Dopuser
[#10] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@Dopuser, post #7

No to ja w tym momencie odpadam - nie chce mi się instalować DOpusa, a na sucho, bez sprawdzania kodu na systemie (i poleceń w dokumentacji), to nie ma sensu.
[#11] Re: DOpus Magellan: Tryb Thumbnail (s.s.t. = 5/10)

@APC74, post #10

Ja może sie pobawię, zwłaszcza że napisałem jakiś czas temu moduł rozszerzający listera o kilka poleceń, i tam mam polecenie właśnie powiększające listera do maximum, jak było zadane w przykładzie.
Pomyślę w wolnych chwilach. Może "urodzi się" z tego zewnętrzny moduł do Magellana, ewentualnie rozszerzę o jedno polecenie moduł który już mam...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem