kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV, Sprzęt
[#1] Tevion MD 83688
Niedawno stałem się posiadaczem takowego telewizorka. sprawdzałem obraz jedynie poprzez RF, oraz RCA i obraz jest dobry. Nie miałem jeszcze mozliwości sprawdzenia obrazu poprzez złącze SCART oraz S-video. Oprócz tego jest również złacze HDMI oraz VGA !!!
Myślę, że to ciekawa opcja dla osób potrzebujących małego w miarę mobilnego odbiornika dla swojego ulubionego sprzętu. Cena takze zachęcająca. Mnie zakup wyniósł 234 pln z wysyłką. Telewizor nowy z roczna gwarancja. Nie jest to żadna reklama, tym bardziej kryptoreklama.
Odbiornik do zobaczenia w akcji już nabawem tj. na Retrokomp/Load Error.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 19:29:04 przez miro_78
[#2] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #1

sprawdzałem obraz jedynie poprzez RF, oraz RCA
oraz
obraz jest dobry
w jednym zdaniu?

Może jakieś zdjęcie tego dobrego obrazu...
[#3] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #1

Ciekawa to była by gdyby tam nie było ekranu panoramicznego.


Pozdrawiam
[#4] Re: Tevion MD 83688

@RadoslawF, post #3

Dokładnie. Jakby to był TV 4:3 brałbym od razu. Dla mnie ważna jest informacja jak wygląda obraz po Scart RGB oraz czy akceptuje obraz 50Hz po DSUB.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 20:09:08 przez gorzyga
[#5] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #1

Duży plus, że jest gniazdo SCART- też jestem ciekaw jakośći przez to złącze i czy można włączyć tryb 4:3.
[#6] Re: Tevion MD 83688

@BULI, post #5

Tryb 4:3 włączyć można. Obraz przez SCART defacto mam jak sprawdzić ale przewód jest zrobiony amatorsko i obraz przez to kiepski drgania, utrata obrazu itp o dziwo na tym samym kablu pod tv 22' obraz jest całkiem niezły i pozbawiony wyżej wymienionych wad.
[#7] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #6

Czyli to nie wina kabla, tylko jednak tego TV. Dobrze, że to napisałeś, bo już chciałem kupować.
[#8] Re: Tevion MD 83688

@seldon, post #7

Pewnie nie sprawdzałeś, ale zapytam :
czy 15khz działa podłączone pod d-sub?
[#9] Re: Tevion MD 83688

@jacek09, post #8

Racja może, łyka PALa przez DB15
[#10] Re: Tevion MD 83688

@BULI, post #9

Jak już jesteśmy w temacie, to mogę wam polecić Philips'a 15PF5121/01 link
Kupiłem w zeszłym roku przypadkowo dla dziecka do oglądania bajek, a jak podłączyłem amigę kablem d-sub - dvi to okazało się, że wyświetla 15khz ;)
Świetny telewizorek, ma wszystkie potrzebne wyjścia, format 4:3 no i zawsze to philips a nie jakis tevion. Dla zainteresowanych napiszę co pod niego podlączałem:
- amiga 1200 (d-sub - dvi/euro/chinch)
- amiga 500 (euro)
- c64 (s-video/euro/rf)
- atari 2600 (rf)
- psx, ps2 (euro)
- ps3 (hdmi-dvi)
- laptop (d-sub-dvi)
Z gniazd do szczęścia brakuje mu tylko hdmi i component.
Bardzo dużym plusem jest to że posiada DVI-I czyli przesyła dane cyfrowe i analogowe, stąd bezproblemowo działa połączenie z d-sub.
Polecam OK

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:27:39 przez jacek09
[#11] Re: Tevion MD 83688

@jacek09, post #10

Wszystko super tylko mnie by się przydała taka wersja mniejsza jak Tevion, czyli z 10 cali max
[#12] Re: Tevion MD 83688

@BULI, post #11

Proszę o cierpliwość ani DSUB ani SCART narazie nie mam możliwości sprawdzić jak należy. Jak bedę na imprezie postaram się wrzucić kilka screenów. Telewizorek kupiłem z myślą o multiplatformowym przełączaniu wizji. C64,Atari - RF, A600 - CVBS czyli RCA po przejściówce na SCART, SCART-A1200, S-Video - CD32. Jedyne co moge zapewnić - po RF obraz jest zaskakująco dobry nie wrzucam tylko ze względu na fakt że byłby to screen z atarowego TOS-a ;)
Zatem obawiam się kilku kamieni lecacych w moja stronę :D
[#13] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #12

W takim razie na retro kompie chętnie obejrzę go z bliska ;)
[#14] Re: Tevion MD 83688

@jacek09, post #13

Czy udało Ci się już sprawdzić czy działa 15khz przez dsub? Na retrokompie rozglądałem się za tym telewizorkiem, ale coś nie mogłem Ciebie z nim namierzyć.
[#15] Re: Tevion MD 83688

@jacek09, post #14

Byłem na dużej sali Tevion stał za Samsungiem 22' mozliwe że zajęty byłem organizowaniem konkursu SWOS-a. Sprawdziłem do tej pory RF, RCA, S-Video obraz dobry z lekkim drganiem nie miałem jeszcze okazji siedzieć przy nim na tyle długo aby stwierdzić czy obraz i drgania jest męczący dla oczu po kilkugodzinnej sesji. Do sprawdzenia DSub nie mam przejściówki a o sprawdzeniu po SCART całkowicie zapomniałem aczkolwiek miałem przebłyski i nawet zarzuciłem temat dla TomRain ale w tym pośpiechu wszystko to jakoś umknęło. Dzisiaj powoli się już pakuję do pracy i pól rodziny się zjechało. Jutro obieguję wrzucić screeny z tych wyjść które jestem w stanie sprawdzić.
[#16] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #15

RF - Atari 1040ST

link

RCA - A600

link

S-VIDEO - CD32

link

SCART - CD32

link

Po RF i RCA obraz dobry. W każdym z przypadków czego nie widać na zdjęciach obraz lekko drga i występuje także niewielkie "mrowienie". Obraz po SCART i S-Video bardzo dobry z tym, że w przypadku SCART obraz ucieka a litery "pływają" jest to wina albo złącza albo okablowania.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 18:55:32 przez miro_78
[#17] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #16

SCART - CD32 to nie jest dobry przyklad, bo to nadal tylko RCA.
Podlacz A600 RGB do SCART
[#18] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #16

Hmm, w sumie ma całkiem przyzwoity obraz. Też poprosiłbym o podłączenie Amigi poprzez scart z sygnałem RGB.
[#19] Re: Tevion MD 83688

@Norbert, post #17

Mała poprawka SCART CD32 z interfejsem stacji dysków Toms gdzie jest port video zatem jest to typowy SCART nie RCA z przejściem na SCART :P Ostatnie zdjęcie prawa strona - SCART - RGB.
Odpaliłem tez Workbencha w 640x512 ale interlace jest niestety widoczny w sumie czego się spodziewać po umówmy się mniej niż przeciętnej klasy telewizorku za 199pln +wysyłka obecnie.



Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 20:32:06 przez miro_78
[#20] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #19

spróbuj puścić DBLPAL na scart.
[#21] Re: Tevion MD 83688

@Norbert, post #20

Na DblPAL gubi sygnał.
[#22] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #21

Dzięki za info- chyba całkiem dobrze to wygląda- ciekawe czy da się coś z robić z pływającymi literami po scart.
[#23] Re: Tevion MD 83688

@BULI, post #22

To nie tylko pływające ale jak juz to opisywałem gubienie sygnału, skakanie obrazu po SCART niestety najgorzej to wygląda od strony uciążliwości. Mój kabel również wewnątrz nie wyglada rewelacyjnie a widziałem w paru aukcjach kable SCART które były opisywane jako "działające poprawnie z nowszymi monitorami LCD" może własnie tego potrzeba w tym przypadku.
Może być też tak, że to wada złącza SCART w konkretnie moim egzemplarzu oby nie miało to miejsca w każdym przypadku bo właśnie po tym złączu każdy spodziewa się conajmniej dobrej jakości obrazu.
[#24] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #19

A rzeczywiście - nie zauważyłem :) . Co do tych pływających liter - mógłbyś jeszcze podłączyć ten monitor przez SCART RGB do A600? Może w tym wypadku będzie lepiej. Dzięki!

EDIT. No nic, zobaczymy, może kupię sobie ten telewizorek i może uda mi się uzyskać dobry obraz przez RGB.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 22:01:55 przez gorzyga
[#25] Re: Tevion MD 83688

@gorzyga, post #24

W przypadku A600 jest nieco lepiej te same objawy co w przypadku CD32 ale zamiast pływania liter od lewej do prawej czasami obraz ucieka lekko do lewej, zaniki obrazu, lekkie drgania, mrowienie jakość obrazu bardzo dobra więc gdyby wyeliminować te uciązliwości to bomba.
W moim przypadku akurat całość ratuje CD32 z SX-1 Paravision bo na ten czas tym złączem będę sobie puszczał obraz na A600 po RCA, Atari po RF. W miarę mozliwości postaram się również wrzucić obraz z C64 po SCART

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 22:14:31 przez miro_78
[#26] Re: Tevion MD 83688

@miro_78, post #25

Mam już ten telewizorek w domu - wszystko jest okej, oprócz obrazu po SCART RGB - objawy takie same jak u Ciebie (sprawdzałem na Amidze 1200, Minimigu i Speccy 2010). Jak znajdę trochę czasu, to pogrzebie w samym telewizorze, niestety tracąc gwarancje. Wygląda na to, że coś się dzieje z sygnałem synchronizacji.

Szkoda, że monitor po DSUB VGA nie "łyka" sygnału 50Hz - jest on wyświetlany poprawnie, jednak cały czas pojawia się informacja "out of range"... Za to obraz po composite i s-video jest jak najbardziej w porządku. Obraz ze Speccy 2010 po S-Video wygląda świetnie.
[#27] Re: Tevion MD 83688

@gorzyga, post #26

Powalcz i podziel się doświadczeniami (komunikat na pewno powinno dać się wyłączyć, tyle, że pewnie po kablu serwisowym :( )
[#28] Re: Tevion MD 83688

@gorzyga, post #26

Udało się komuś uzyskać bardzo dobry obraz na tym telewizorku.
Od jakiegoś czasu też posiadam ten model tv i problem jest identyczny. Po podłączeniu Amigi przez kabelek SCART obraz trochę pływa. Kabelek zakupiłem na tej aukcji. Może warto by było zrobić taki przewód w/g innego schematu?
[#29] Re: Tevion MD 83688

@Pablong, post #28

Niestety, nie miałem za dużo czasu na walkę z tym telewizorem, jedynie zajrzałem do jego wnętrza, ale nawet nie przeanalizowałem drogi sygnału do gniazda scart. Sprawdzałem za to różne kombinacje przewodów sygnałowych RGB (z Amigą, Minimigiem i Speccy2010) i nie udało mi się poprawić tego "pływania", więc podejrzewam, że jest to problem konstrukcji monitora.
[#30] Re: Tevion MD 83688

@gorzyga, post #29

Jak to jest z obrazem po SCART-RGB? Rzeczywiście z Amigą jest tak słabo i czy tylko z Amigą?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem