[#1] Odpalanie gier z kaset VHS
Dostałem dwie kasety VHS z grami i programami oraz taki o to kabelek
I tera mam pytanko, jak podpiąć to pod magnetowid i załadować coś z kasety
(na A1200)
[#2] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #1

Pierwsze słysze gry na A1200 "odpalane" z magnetowidu hehe
Dobre

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:01:23 przez Art
[#3] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Art, post #2

link
i link2
link

link

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:07:43 przez Dorian3d
[#4] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #1

To na 99% tzw. Video Backup System, czyli coś w rodzaju Streamera.
[#5] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #1

Dorian3D mnie wyprzedził. To Video Backup System. Nigdy tego nie używałem.
[#6] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Dorian3d, post #3

No prze.....jaja. A może da się też na płycie gramofonowej ?
[#7] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Art, post #6

Z zapisem byłoby ciężko, ale jako Read Only jak najbardziej tak.
[#8] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@waldiamiga, post #4

Backup? Czyli, że kopia zapasowa systemu? Jak bym chciał załadować jakąś grę to to mi pomoże:
LINK
?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:13:17 przez pokulan
[#9] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #8

VBS był w swoim czasie dość popularny. Pamiętam reklamy/ogłoszenia w Magazynie Amiga i innych pismach, kasety firmy "Korsarz" z masą oprogramowania i tak dalej. Prosty i podobno skuteczny sposób archiwizowania/przechowywania danych. Nigdy z tego nie korzystałem, ale znajomi mieli i nawet sobie chwalili, bo tanie i niezawodne niby to było. Dziś raczej jako ciekawostka, nawet sympatyczna, ale już mało sensowna.

Serdeczności
Des
[#10] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #8

To zalezy.
Byly 2 lub 3 wersjie VBS, ktore nie byly ze soba zgodne.

Mam i uzywalem kiedys tego sposobu backupu.
Wystarczy podpiac kabelki do magnetowidu (cinch) i Amigi i uruchomic program.
Nalezy wyszukac na tasmie VHS naglowek nagrania i w programie VBS wlaczyc zapis na dyskietke.

ps.
w razie problemów z chęcia pomagę

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:32:12 przez Norbert
[#11] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Norbert, post #10

Nalezy wyszukac na tasmie VHS naglowek nagrania i w programie VBS wlaczyc zapis na dyskietke.


Pod warunkiem że nagrywający zgrał obrazy dyskietek.
Posiadacze twardych dysków zrzucali na kasety całe katalogi, sam nagrywałem pakiety po 10MB co zajmowało koło 10 minut, na dyskietkę to na pewno się nie zmieści.
Do dzisiaj mam jeszcze jakieś dwie kasety z danymi.


Pozdrawiam
[#12] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@RadoslawF, post #11

Oczywiscie.
Po sciagnieciu naglowka z zawartoscia backupu mozna zaznaczyc wybrane pliki do odzyskania.
Nie trzeba sciagac calej zawartosci.
Dla przyspieszenia, dostepny byl "licznik" do nastepnego pliku na tasmie.
[#13] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Norbert, post #12

Kabelek mam podpiać pod szeregowy, rownolegly czy port stacji FDD?
[#14] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #13

Pasuje tylko pod 1 :P Z tego co pamiętam podpina się to pod - uwaga uwaga - port VIDEO :)
Swego czasu też miałem cośtam na VBS, rzeczywiście niezawodność tego systemu jest całkiem niezła.
Co do paru systemów VBS - z tego co pamiętam kabelek jest taki sam, programy się różniły.
[#15] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@madman15, post #14

Tylko, ze moj sznurek ma 25 pinow a gniazdo video ma 23 :P
[#16] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@madman15, post #14

Do nagrywania plikow/dyskietek na kasete potrzebny byl tylko kabelek cinch - cinch
Odzyskanie tych danych to kabel chinch/euro-scart - port szeregowy amigi
[#17] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Norbert, post #16

Czyli podpinam pod szeregowy a "tulipana" po Composite w magnetowidzie (by wczytac). Tak?
[#18] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #17

Tak. Wyjscie COMPOSITE
Pamietaj zeby dodatkowo podpiac magnetowid do TV. Bedziesz widzial nagłówki nagrań oraz "paski"
Nieprawidlowe podlaczenie, lub uszkodzenie interface VBS (jest we wtyczce SERIAL) bedzie sygnalizowane w programie VBS

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:40:06 przez Norbert
[#19] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Norbert, post #18

Dzieki jutro sprawdze co i jak. Co jesli chodzi o audio? Nie jest to potrzebne do odczytu? Anyway bardzo dzieki :)
[#20] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #1

Kiedyś miałem taki VBS, ponagrywałem sobie obrazy dyskietek na kasecie VHS zapisując od jakiego czasu jaka jest dyskietka. Było to dobre, tylko przy wymianie kaset z kumplem okazało się że na innym magnetowidzie nie zawsze dało się odczytać.
[#21] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #19

Audio jest niepotrzebne .
W czasie nagrywania dyskietek na kasete mozna sobie dodac muzyke. Przyjemnie potem posłuchac muzy

Udalo sie juz cos odzyskac ?
[#22] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #19

Jeśli kasety są jeszcze na chodzie to zrób sobie ich kopię np. na DVD.
Moje zbyt długo leżały i chyba już nie da się nic odzyskać. Zbyt późno je zgrałem na DVD - taki sam złej jakości obraz i "byk odczyty". :(
[#23] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #19

Wg mnie gra nie warta świeczki :) Mała trwałość zapisu...
[#24] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Rafał A-3000, post #22

A jaka jest pewność że przegranie kaset na DVD nie zmienia jakości/poprawności sygnału ?
DVD to kompresja danych co może mieć znaczenie przy odczycie przez VBS
[#25] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Norbert, post #24

Przy przegrywaniu analogowym jest pewność że jakość będzie gorsza.
Żeby to miało sens trzeba by odczytać te dane z kasety, zapisać na HD a potem ewentualnie nagrać na jakiś inny nośnik, mogą być i płytki DVD.


Pozdrawiam
[#26] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@RadoslawF, post #25

Właśnie się zabieram za odczyt. Robię to z czystej ciekawości bo używanie tego mi jest zupełnie nie potrzebne, mam karty CF i na nich mam ADF'y. Pobrałem: Video Backup System Amiga v1.2 Lyppens PAL mam nadzieje, że się uda a jak nie to trudno kasety nie moje więc nie ma tam nic z moich danych :)
[#27] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #26

z chęcią przyjmę te kasety .
może są tam jakieś "perełki "
[#28] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@Norbert, post #27

Nie tak prędko Norbert ;) Najpierw sam sprawdzę tera są skoki narciarskie więc poczekam i przetestuje. Wiem jedynie, że na początku jest jakaś czołówka, muzyka, obraz itp.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 15:49:44 przez pokulan
[#29] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@pokulan, post #28

Ja kiedyś dawno, dawno temu miałem ten wynalazek. Może sam interface nawet gdzieś leży jeszcze w jakimś pudełku. Ale pamiętam jedno. Puki Magnetowid (dwugłowicowy) miał na sztywno ustawianą głowicę, to działało to rewelacyjnie. Choć poszukiwania długo trwały tych danych. Ale jak już znalazłem, to szybko na dyskietki to w miarę schodziło.

Jednak gdy magnetowid padł to gdy został nowy kupiony, czterogłowicowy, już z automatycznym dostrajaniem głowicy, to się okazało, że wszystkie kasety spokojnie na filmy mogę przerobić, gdyż niestety, żadnej kasety nie byłem w stanie odczytać. Tak to wygląda. I w ten oto prosty sposób zakończyłem przygodę z VBSem. Na kasecie takiej około 180 minut mieściło się ze 300 dyskietek, może mniej.

Potem przyszedł czas na Quaterback i dyskietki 5,25 cala. To rozwiązanie był 100 x lepsze, jednak nie pozbawione wad. Gdyby padła jedna dyskietka, to część archiwum legła w gruzach, gdyby padła pierwsza dyskietka, to całe archiwum do kosza się nadawało. Ale jak nic nie było innego to i z tego człowiek się cieszył, choć Quaterback do Amigi obsługiwał również Streamera to ja w Polsce takiego współpracującego z Amigą na oczy nie widziałem.

Potem pamiętam padła stacja dyskietek, więc kupiłem drugą używaną, jednakże coś popsute miała i tylko odczytywała dyskietki. I tym sposobem zgrałem wszystko na dysk i poszedłem do kolego co miał już nagrywarkę w Amidze i tak zakończyło się archiwizowanie danych na kasetach/dyskietkach 5,25.
[#30] Re: Odpalanie gier z kaset VHS

@gilban, post #29

Klops, mój dekoder Philipsa nie ma Composite (inny zepsuty ma)... Moje pytanie czy mogę podłączyć interface pod wyjście w TV czy dekoderze? (magnetowid -> TV/dekoder - > interface)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem