kategoria: A2000/A3000
[#1] Niestety uszkodzona Amiga 2000
Sprawdziłem Amigę 2000, o której pisałem wcześniej. Kolega wykonał mi przeróbkę zasilacza, ale niestety komputer nie startuje. Objaw jest dla mnie bardzo dziwny, tzn. ekran robi się szary (obraz podłączony przez RGB do Euro), a następnie zaczyna "skakać". Po chwili pojawia się kilka dużych czarnych (lub bardzo ciemno-szarych) poziomych pasów, które zajmują jakieś 80% wysokości ekranu i wszystko dalej stoi. Wyjąłem poszczególne karty Zorro, ale efekt bez zmian. Klawiatura o dziwo reaguje, tzn. Caps Lock normalnie się zapala. Na płycie jest Kickstart 3.1.

Co mogło się stać? Przypomnę, że wcześniej (wiele lat temu) uszkodził się oryginalny zasilacz, a potem Amiga stała nieużywana. Mam kilka Amig 500, ale nie wiem czy mogę wymienić niektóre elementy na płycie (i ew. jakie), aby sprawdzić czy jest zmiana?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:39:16 przez Tom3k
[#2] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #1

Szary ekran to test CPU, biały ekran oznacza, że test się nie udał. Wygląda na to, że problem leży w procesorze.
[#3] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #1

Wiesz co, a spróbuj sprawdzić z innym monitorem. Szary kolor to normalny bootup Amigi. Ja niedawno testowałem jedną Amigę i miała biały ekran. Myślałem, że jest niesprawna, podczas gdy podłączyłem ją do innego monitora - ukazał się normalny ekran startowy ze stacją dysków.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:45:35 przez Hexmage960
[#4] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Katias, post #2

Tzn. mogą to być ciemne pasy na jasnym tle? One są praktycznie czarne (ew. bardzo ciemno szare), dużo ciemniejsze niż "szarość" pozostałej części ekranu.
Ta Amiga ma kartę Blizzard 2060, ale ekran wygląda tak samo po włożeniu tej karty, jak i po jej wyjęciu.
Czy po włożeniu Blizzarda procesor na płycie musi być sprawny, aby Amiga ruszyła? Czy to jest niezależne? Bo jeśli niezależne to chyba procesor można odrzucić jako powód problemu.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:50:27 przez Tom3k
[#5] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Hexmage960, post #3

spróbuj sprawdzić z innym monitorem.

Nie pomyślałem o tym, ale telewizor na pewno jest sprawny, podłączałem inne urządzenia do niego (przez to samo gniazdo). To jest stary CRT Sony. Miałem też sprawdzać z Microvitekiem 1438, który był w zestawie, ale okazało się, że po latach leżenia jest całkiem martwy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:56:40 przez Tom3k
[#6] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #5

Szkoda, że ten Microvitec jest niesprawny. Spróbuj dla pewności podłączyć z innym monitorem / telewizorem, jeśli będziesz miał sposobność. Czy kabelek SCART jest sprawdzony? Tylko tyle potrafię pomóc. Daję słowo, że szary-biały ekran to normalny bootup Amigi (tyle wyczytałem w internecie i to mnie skłoniło do przetestowania tamtej Amigi z innym monitorem). Życzę powodzenia.
[#7] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Hexmage960, post #6

Kabelek sprawdzony, ale sprawdzę na innym telewizorze. Może coś z tego wyjdzie. Chcę koniecznie odpalić tę Amigę i mieć dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 18:08:54 przez Tom3k
[#8] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #7

A sprawdziłeś czy wczytuje coś (grę, demo, WB) z dyskietki?
[#9] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Jenot, post #8

Wkładałem dyskietkę, ale stacja nie daje znaku życia, tylko na początku przy uruchomieniu słychać, że dostaje zasilanie. Nie odczytuje dyskietki, a jak ją wyjmę to nie słychać też "klikania". Zresztą w tej A2000 są zamontowane dwie stacje i obie nie działają. Gdy włożony jest kontroler dysku (z podłączonym dyskiem, na którym powinien być system) też nie słychać, aby dysk coś ładował. Sprawdzałem zarówno na dysku podłączonym do Blizzarda, jak i Oktagona. Więc nie wygląda to, żeby Amiga startowała.

Może wiesz czy jeśli włożony jest Blizzard 2060 to Amiga ruszy bez 68000 (lub z uszkodzonym) na płycie?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 18:34:59 przez Tom3k
[#10] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #1

Jeżeli nie masz podłączonego oryginalnego zasilacza, tylko jakikolwiek zastępczy konieczne jest przestawienie zworki bodajże J200 (niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę) która to odpowiada za sygnał TICK który jest w oryginalnym zasilaczu, a nie ma go w żadnym innym zasilaczu np. od PC.
Zworka jest po to aby sygnał był generowany z płyty A2000.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 21:18:47 przez superbonio
[#11] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #9

A przypadkiem nie brakuje Ci 12V w zasilaniu?
[#12] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #9

Teoretycznie gdyby to był sam procesor, to na turbo powinna raczej wystartować. Mam wprawdzie A3000 ale gdy włożyłem A3640 to na "superkickstarcie" komputer się nie uruchomił. Widać autotest nie potrafił się dogadać z innym procesorem, który był na karcie. Jak przypuszczam stało się tak dlatego, że 030 nie był już dla niego widoczny, a z tym "nie potrafił się dogadać". Po wymianie kickstartu na 2.04 komputer startował. Takie są też wymagania karty jak później doczytałem. Pewnie chodzi o odpowiednie instrykcje zawarte w kicku. Chyba, że mnie ktoś wyprostuje.
[#13] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@superbonio, post #10

Tej zworki nie sprawdzałem, jutro przetestuję. Sprawdzałeś to w praktyce?
[#14] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Rafał A-3000, post #12

Ja właśnie nie wiem czy Blizzard wystartuje bez sprawnego 68000, ale mam inne egzemplarze z Amigi 500, więc przełożę i zobaczę. Czy jest jakieś ryzyko uszkodzenia procesora po przełożeniu z A500 do A2000?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 21:36:46 przez Tom3k
[#15] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #14

Jeśli mają takie same oznaczenia to raczej nie. Niestety nie wiem czy MC68000 miał kilka wersji, w dodatku np. niezgodnych pod względem wyprowadzeń sygnałów.
[#16] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #13

Nie miałem 2000 ale na 3000 po podłączeniu zasilacza ATX też musiałem przestawić zworkę - bez tego Amiga nie wstawała.
[#17] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Rafał A-3000, post #15

Z tego co sprawdzałem oznaczenie jest chyba takie same (kończy się na "P8" o ile sie nie mylę). Mam nadzieję, że zadziała to razem.

@Jenot:
Jutro sprawdzę, oby ruszyło

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 21:46:48 przez Tom3k
[#18] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Jenot, post #16

Sygnał TICK nie jest generowany przez żaden pecetowy zasilacz. Trzeba przestawić zworkę - Ami wtedy bierze Tick z synchronizacji pionowej.
[#19] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #1

Ten test z KS to sobie można miedzy książki włożyć.

Zacznij od pomiarów napięć w kluczowych miejscach.
Podmieniałeś KS?
[#20] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #14

Sprawdź jeszcze czy czasem podstawka i nóżki od procka na płycie nie są skorodowane od kwasu z baterii/akumulatora. Prawie na każdej płycie którą miałem i mam jedną do naprawy był podobny problem, w tej ostatniej test Kicka kończył się tylko białym ekranem, po mocnym dociśnięciu proca Ami wstała.
[#21] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@superbonio, post #20

Czyli wypada sprawdzić wszystkie podstawki? Muszę chyba zdemontować płytę z obudowy i dopiero sprawdzać, bo tak to niedużo widać.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 22:33:52 przez Tom3k
[#22] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #14

Jest tam jeszcze bateria , zobacz i od razu sprawdź jaka rewizja płyty.

Procesor chyba nie jest potrzebny jak masz turbo, nie raz się czyta o a1200 z nie działający cpu które śmigają na kartach turbo, w ogóle ścieżki od złącza "karty turbo" biegną od razu do procesora i bateria może je zjeść albo zrobić tylko nalot na gniazdach no i zjeść trochę cyny też może zależy od bateri.

Jak masz a500 to wyciąg cpu i ją włącz będziesz miał czarny obraz możesz powyciągać też inne układy może trafisz na taki sam objaw.

Ale jeśli nie przestawiłeś zworki, to chyba musisz zacząć od tego.

Tak czy tak to bym sobie kupił tą amigę /na twoim miejscu/ teraz możesz coś przytargowaćok, racja no bo przecież nie działa mobo, płyte dać komuś do naprawy albo kupić drugą bez niczego i złożyć jedną, chyba że się obawiasz tego że zasilacz popalił też inne podzespoły /karty/ ale to chyba mało prawdopodobne, zawsze można zaryzykować.

Nawet jeśli będzie sprawna to pomyśl że ma już swoje lata i tak naprawdę każde jej uruchomienie wiąże się z ryzykiem, czyli bez ryzykowania nie ma amigowania, czyli bierz w ciemnoOK
[#23] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #5

Jeśli chcesz, to mogę naprawić tego M1438
[#24] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@amizet, post #22

Koledzy, sukces, ale niestety tylko połowiczny.. Za to Amigę mam już u siebie, więc będę mógł szybciej testować.

Zworka do zasilania przestawiona, komputer ruszył, ale nie mogę sprawdzić nic więcej, bo dosłownie po kilkunastu sekundach od wystartowania następuje zawieszenie. Wskaźnik myszki staje, operacje dyskowe się zatrzymują i cały obraz się zamraża. Udało mi się wystartować z dyskietki samo okno AmigaDOS i jest taki sam objaw, czyli nie ma na to wpływu żaden soft z dysku. Nie ma żadnych przekłamań na obrazie, po prostu wszystko "staje" (ładowanie też). Najciekawsze, że po wyłączeniu i włączeniu (prawie od razu, powiedzmy kilka-kilkanaście sekund przerwy) Amiga znowu działa i po kolejnych parunastu sekundach zawiesza się w taki sam sposób.

Co teraz sprawdzić? Wiem, że najlepiej przeczyścić cała płytę i układy, ale od czego zacząć? Kondensatory?

DODANE: Ale jaja, gdy uruchomię Amigę i wejdę w "Boot Menu" (i z niego nie wychodzę) to nic się nie zawiesza, wskaźnik działa, opcje można przestawiać. Jak tylko coś wystartuje (nawet gdy jest tylko ekran z dyskietką) zaraz potem jest zwis. Co to może być?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 18:47:49 przez Tom3k
[#25] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #24

Stawiał bym na uwalaną pamięć.


Pozdrawiam
[#26] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@RadoslawF, post #25

Rozumiem pamięć na płycie głównej (karty Zorro już powyjmowałem). To chyba można w miarę łatwo wymienić. Tylko skąd wziąć?

Czy takie uszkodzenie pamięci można potwierdzić jakimś testem? Nie chciałbym wymieniać w ciemno.


Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 18:54:59 przez Tom3k
[#27] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #26

Kolego, czy ty czasem nie startujesz z Blizzarda? Pamiętaj, że tam jest MC68060 i wymaga pod systemem odpowiednich bibliotek....
[#28] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@*y, post #27

Nie, Blizzarda już wyjąłem, bo właśnie się zawieszało. Teraz jest tylko 68000. Z bibliotekami to wiem, ale na razie nie mogę dojść do niczego w systemie, bo nawet jak zrobię "boot without startup-sequence" z dyskietki Install (wszystko jest czy z Blizzardem czy bez) i nic nie robię, Amiga też się zawiesza. Wiem, że chyba trzeba zainstalować nową wersję SetPatch i innych plików, ale ja nic nie ładuję - nawet klawiatury nie dotykam, a i tak jest zwis.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 19:14:42 przez Tom3k
[#29] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@Tom3k, post #28

Części do napraw najszybciej pozyskasz z a500 lub cdtv.
[#30] Re: Niestety uszkodzona Amiga 2000

@gegu, post #29

Tzn. pamięci w A500 są takie same? Mam kilka, więc może dałoby się wykorzystać. Trzeba sprawdzać symbole?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem