kategoria: A2000/A3000
[#1] Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.
Może głupie pytanie ale jak można sprawdzić jaka jest wersja system plików na dysku? DiskSalv mówi o FFS ale i tego jest kilka wersji.
Chodzi mi o porównanie fast file systemów na dwóch różnych dyskach twardych. W HDToolBox wszystko jest tak samo: 444f5301, ..fffe, ...fff. Jednak muszą być sformatowane w innym ffs/ofs, gdyż się inaczej zachowują. Z jednego nie da się wystartować systemu. Jedyna droga to kick z dyskietki a potem system również z dyskietki. Dawno się tym nie bawiłem. Wiem, że przy ostatnim zakupie dysku również miałem z tym problem, a nie potrafię sobie przypomnieć jak go rozwiązałem. Czy partycja WB_2.x musi być na początku dysku, czy nie jest to konieczne? Amiga je wykrywa ale kicka z nich nie wczyta. Ani z 2.x ani 1.3. Nic tylko "Volume ... not a dos disk".
[#2] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #1

HDtoolbox -> Partition Drive -> Advanced Options -> ADD/Update

ps.
Ustaw samo FFS bez International mode i Directory Cache

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 23:04:51 przez Norbert
[#3] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Norbert, post #2

W HDToolBox mam wszystko dokładnie to samo. Przypuszczam, że system plików jest zapisywany przy komendzie formatowania i może tutaj tkwi problem różnej interpretacji dysków przez Amigę. Prawdopodobnie zależy to od wewrsji FFS w katalogu L na dyskietce z HDToolBox lub tego, jaki jest kickstart Amigi w momencie formatowania. Próbowałem formatować startując z kilku różnych dyskietek i przy dwóch wersjach kickstartu (3.1 i Beta- pewnie 3.0) ale nic to nie dało. Została jeszcze ocja formatowania pod kickiem 1.3. HDD powinien być w FFS jak dobrze kojarzę.
[#4] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #1

Tajemniczo piszesz
Czego dotyczy problem?
Wspominasz cos o kick 1.3 potem 2.x, nastepnie o wgrywaniu kick i systemu z dyskietki.
Wyjaśnij o co dokładnie chodzi.
[#5] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #1

jak można sprawdzić jaka jest wersja system plików na dysku?

Otwórz okno CLI/Shella i wklep:

version DH0:

Zamiast DH0: możesz użyć oczywiście inne napędy, np. DH1: ...
[#6] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Norbert, post #4

Mam A3000D z kickstartem wczytywanym z dysku. Problem polega na tym, że z tego drugiego dysku kickstart się nie wczytuje. Amiga najprawdopodobniej nie rozpoznaje systemu plików. Rozpoznaje nazwę partycji (bo jest okno wyboru skąd ma wgrać kickstart gdy wcisnę klawisze myszki) i na tym koniec: potem tylko "not a dos disk". Stąd przypuszczam, że jest to wina nieznanego systemy plików.
[#7] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #6

Czy na pewno masz fastfilesystem wgrany w RDB dysku?
Czy na dyskietce za pomoca której startujesz ten "dziwny" dysk, jest plik FastFilesystem ?
[#8] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Norbert, post #7

Wygląda na to, że ma jakiś filesystem niezgodny z superkickstartem a nawet kickstartem 2.04 (założyłem go by Mediatora sprawdzić). Zmieniłem superkickstart na kickstart 2.04 i blokuje start systemu nawet z dyskietki. Na superkicku 3.1 z dyskietki przynajmniej Workbencha miałem. Najwyraźniej trzeba go chyba od nowa partycjonować i formatować.
[#9] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #8

Doszedł nowy objaw i może wskazówka.
Najwyraźniej padł mi podstawowy dysk scsi i jadę na rezerwowym. Niestety nie mam na nim AmigaOS. Kopiowałem sobie AmigaOs na trzeci (ten który nie jest wykrywany po włączeniu Amigi). Niestety, dysk dalej nie jest wykrywany przez system. Można go dodać dopiero przez SCSI Mount, ale teraz dodaje tylko partycje ffs. Partycje sfs pozostają niewidoczne. Przypuszczam, że muszę dodać system plików, który miałem w tamtym systemie a tu go brak.
Podstawowe pytanie: dlaczego wciąż go nie ma w bootmenu nawet przy zmapowanym kicku 3.1, gdy partycje ffs po zamontowaniu są rozpoznawane bez dodatkowego filesystemu?
[#10] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #1

A jakie sobie ustaliłeś wielkości partycji?
[#11] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #9

Widze ze musze do Ciebie podjechac. :)
Za jednym razem "naprawilibysmy" filesystem oraz obsługe dwoch kart graficznych.
[#12] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Norbert, post #11

Nie ma problemu. Zapraszam w jakąś sobotę. Proszę tylko wcześniej dać jakiś sygnał, czy gdzieś nie wybędę. Telefon wyślę na priv.
Partycje: 500MB, 1,5GB, 1,5GB, 200MB i 16MB. HDToolBox je widzi ale MountSCSI dodaje tylko FFS-owe. Wcześniej nawet pod WB 3.1 nie było z tym problemu.
[#13] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #12

Dziś udało mi się je zobaczyć pod WB 3.1. Są w SmartFileSystem. Musiałem te partycje dopisać osobno w Mountlist i zamontować. Jak mogło to działać bez mount(a)? Samo l:SmartFileSystem nie pomogło. Da się jakoś dodać do systemu ten filesystem, by partycje były widziane bez montowania? W instalce którą znalazłem nic na ten temat nie wyczytałem. Może ze wzlędu na porę spadła mi percepcja angielskiego.. :(
Jeszcze jedna ciekawostka pozostaje nierozwiązana. Minimalne wymagania tego filesystemu to 020 i kick 2.04. Mimo spełnienia wymagań, dysk jakoś niezbyt jest rozpoznawany po uruchomieniu Amigi. Muszę startować ją z innego a ten dopiero dodawać.
[#14] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@Rafał A-3000, post #13

Samo l:SmartFileSystem nie pomogło.


Filesystem powinien być w RDB na dysku.


Da się jakoś dodać do systemu ten filesystem, by partycje były widziane bez montowania?


Przy partycjonowaniu zaznacz "Automount this partition"
[#15] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

HDToolBox wykrywa FFS i Custom File System oraz podaje jakieś dwie jakby dlugości plików (czyżby to zainstalowane na dysku filesystemy?).
Nie widzę jednak opcji "automount". Czy ta opcja jest dostępna tylko przy partycjonowaniu, a potem znika? Gdzieś widzę tą opcję oczami ale nie mogę sobie skojarzyć gdzie...
[#16] Re: Sprawdzenie wersji Fast File Systemu na dysku.

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

Doszedłem!
Najwyraźniej na samym dysku nie dodałem systemu plików SmartFileSystem (jest pewnie doczytywany potem). Być może na systemie który padł, miałem go wczytywanego z systemem i wtedy przy podłączeniu dodatkowego dysku nawet nie zwróciłem na to uwagi. Wszystkie partycje były wtedy rozpoznawane.
Oprócz partycji FFS na "nowym" dysku mam partycję SmartFileSystem. Pomimo włączonego AutoMount na wszystkich partycjiach opcja to nie działała, bo kickstart nie rozpoznawał tej jednej partycji i przez to nie "mountował" żadnej! Gdy ten dysk był podłączony jako Single blokowało to nawet start systemu (także z dyskietki). Po wyłączeniu AutoMount partycji SmartFileSystem kickstart przy starcie nie sprawdza już tej partycji - wykrywa tylko te które rozpoznaje i reaguje prawidłowo. Partycję SmartFileSystem trzeba tylko osobno dodać już po załadowaniu systemu. By ograniczyć tą zabawę pewnie zmienię ją jednak na FFS.
Może komuś powyższe informacje okażą się przydatne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem