kategoria: A1200
[#1] Polskie litery na IRCu
Bawiłem się wczoraj IRCem na mojej A1200, AmIRC ma ładny interfejs ale zamiast polskich znaków wyświetla krzaczki, więc przeszukałem interneta a tam polecano WookieChat oraz bibliotekę codesets.

Po instalacji tychże i ustawieniu u siebie jako lokalnego standardu na AmigaPL którego używam, oraz sprawdzeniu kilku różnych dla serwera takich jak UTF-8/Windows-1250 czy ISO, odnoszę wrażenie że coś jest nie tak, nic nie działa.
Znaczy się jest poprawa w samym programie, zamiast dziwacznych krzaczków z AmIRCa są pytajniki, a i gdzieniegdzie zdaje się "ć" się pojawiło, no ale wolałbym wszystkie znaczki z ogonkami. ;)

Sprawdzałem też #PPA, tam to samo.

Potem jeszcze pogrzebałem na aminecie, ściągnąłem fonty i klawiaturę standardu ISO, podmieniłem, ustawiłem, to samo. Nici. :(

Amiga klasyczna tak ma czy jednak da się z tym coś zrobić?
[#2] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #1

Jeśli masz czcionkę ISO i mapę klawiatury ISO to wystarczy w konfiguracji Amirca zmienić czcionki żeby było OK. Ale... to będzie ISO a na większości kanałów pisze się w UTF-8 a tego na klasyku już nie ustawisz (o ile wiem).
[#3] Re: Polskie litery na IRCu

@Jenot, post #2

Jak mówiłem mam i sprawdziłem ISO i nic to nie pomogło ani w AmIRCU ani ŁukiCzacie.
UTF-8 *podobno* działa, przynajmniej tak twierdzą autorzy biblioteki codesets z Aminetu ;)
[#4] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #3

Po braku odpowiedzi mam rozumieć że to niemożliwe? ;)
[#5] Re: Polskie litery na IRCu

@Jenot, post #2

za moich czasów to się pisało bez krzaków i nikt się nie męczył siedzi, pije i chrupki (a jeśli już, to tylko dlatego, że ktoś stawiał krzaki, a wtedy ban i po sprawie).
[#6] Re: Polskie litery na IRCu

@snajper, post #5

Nawet mi nie chodzi o to żebym mógł pisać, sam się wywodzę ze starej szkoły pisania bez ogonków, ale miło by było żeby w wiadomościach wyświetlały się ogonki.
[#7] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #1

amirc robi konwersje, nie pamietam czy przez codesets.libraray czy nie. w ustawieniach na samym dole w zakladce charset daj iso dla systemu i utf dla serwera. ijak masz poprawne fonty iso w systemie to bedzie dzialac. mozesz pisac pliterki i czytac, niemniej np. cyrylica da ci juz ????? :)

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:41:02 przez Valwit
[#8] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #6

Nie masz ogonków w samym programie (gui, menu) czy tylko w czacie?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:53:43 przez cholok
[#9] Re: Polskie litery na IRCu

@Valwit, post #7

@Valvit: z tego co czytałem AmIRC absolutnie nie działa z polskimi ogonkami, to jak to w końcu jest?
WookieChat instaluje bibliotekę codesets i *podobno* działa, z tym że nie u mnie. ;)

@cholok: program mnie nie obchodzi, mam po angielsku, chcę widzieć wiadomości innych osób z polskimi ogonkami na czacie.

Dobra Panowie, teorie - teoriami, ale, czy może ktoś uruchomić u siebie AmIRC lub WookieChat i potwierdzić że to autenycznie działa?

Bo widzę co osoba to inna teoria, szukałem sporo na ten temat w necie i tutaj na PPA, ale nikt nigdy nie napisał wprost że u niego działa i jak to ma ustawione.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 21:52:46 przez Shoonay
[#10] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #9

Test na wookie.
Local na iso2, serwer na utf-8. Zainstalowane czcionki iso. Ustawione w muiprefs dla wookie i miałem z ogonkami, niewielu pisało, więc używałem !quote i !ppa. Dziwne, bo konwersja na apl nie działała.
[#11] Re: Polskie litery na IRCu

@cholok, post #10

Te czcionki? http://aminet.net/package/text/bfont/ISO-AmigaPL

Gdzie się co ustawia w MUIprefs? Na górnej belce: Settings > MUI Settings... w WookieChat? Co dalej?
[#12] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #11

Użyłem iso-czcionki, ale to raczej bez znaczenia.
W MUI zmieniłem czcionki w zakładce okna. Ja miałem w globalnych ustawieniach MUI fonty puste, a więc powinien używać systemowych ustawień fonts (te też zmieniłęm na iso). Jeśli już coś tam było (jakieś xhelvetica) to po zmianie czcionek na iso w systemowych fonts i tak zostaną użyte te fonty w MUI (a więc te w apl). Jeśli w całym systemie używasz czcionek apl, a tylko w wookie iso to najlepiej zmienić czcionki w muiprefs dla wookie (w menu wookie) i zmienić wszystkie czcionki we wszystkich możliwych zakładkach. Nie wiem czy to zrozumiałe.
[#13] Re: Polskie litery na IRCu

@cholok, post #12

Nie używam APL, używam czcionek ISO z Aminetu do których linkowałem post wyżej.

Racja, w MUI nie miałem ustawione nic globalnie, a w Wookie była Helvetica.

Problem pozostaje, bo... po zmianie wszystkich możliwych opcji, tj. zarówno w systemowych Prefsach, systemowym MUI jak i w MUI WookieChatu na te czcionki ISO z Aminetu nadal nie pojawiają mi się polskie znaki w oknie czatu #PPA!
Czasami widzę tylko "ó" ale reszta to pytajniki.

To ja już nie wiem, może te czcionki były złe a szyny nierówne?

Mógłbyś podesłać czcionki które Ty używasz?
[#14] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #13

[#15] Re: Polskie litery na IRCu

@cholok, post #14

Dzięki!

Ściągnąłem, podmieniłem w Prefsach/MUI/WookieChacie, zrestartowałem, odpaliłem Wookie, ustawiłem ISO 8859-2 lokalnie a UTF-8 na serwerze, zdecydowanie widać że zmienił się wygląd czcionki, ale nadal widzę pytajniki zamiast ogonków. :(
Zaktualizowałem też bibliotekę codesets bo prawie się news na głównej PPA pojawił, niestety, żadnej zmiany.
[#16] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #15

A może masz w startup jakąś łatkę w stylu FontPLPatch która coś wymusza?
Tak mi przyszło do głowy, choć to może nie mieć wpływu.
[#17] Re: Polskie litery na IRCu

@ZbyniuR, post #16

Sprawdziłem i rzeczywiście w WBStartup plątał się FontPLPatch, niestety, wywalenie go niczego nie zmieniło, nadal mam pytajniki zamiast polskich liter. :(

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
[#18] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #17

Przyzwyczaj sie.
I żyj świadomością, że Amirc to niedościgniony wzór klientów irca. Jeszcze jest do niego kosmiczny dodatek Kuang Eleven. Polecam się pobawić :) Możliwości konfiguracyjne niesamowite. Na poziomie jesli nie eggdroppa to na pewno BitchXa.
Ja używam irca do dziś grając wciąż wielogodzinne sesje w muda raz na jakiś czas. Wiem co mówie ;) Na windzie używa się raczej narzędzi konsolowych, po prostu ircując z sesji np epicem, choć dzieciaki używają mIRCa, z windzianych klientów ja używałem swego czasu kvIRCA chyba najmilszy klient pod Winde. Do Amirca jednak im daleko.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 20:20:47 przez pawelini
[#19] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #17

Hej Shoon,

I jak, poradziłeś sobie z problemem? Daj znać. Czeka mnie ta sama przeprawa.

Dzięki!
[#20] Re: Polskie litery na IRCu

@Sokok, post #19

Ja na swojej A600 używam WookieChat i po prostu działa konwersja to UTF8. codeset.library mam zainstalowane ale nie widziałem że jest wymagana przez Wookie.
[#21] Re: Polskie litery na IRCu

@QkiZ, post #20

I masz polskie litery w WookieChat zamiast znaków zapytania? Też walczyłem z tym tematem całkiem niedawno. Niestety poległem.
[#22] Re: Polskie litery na IRCu

@Sir_Lucas, post #21

Sprawdzę w domu konfig jaki mam.
[#23] Re: Polskie litery na IRCu

@Shoonay, post #9

AmIRC absolutnie nie działa z polskimi ogonkami, to jak to w końcu jest?

AmIRC działa z UTF-8 (z małymi niedogodnościami, typu niedziałanie podświetlania wypowiedzi własnych), po zainstalowaniu wtyczki charset2.amiplug. Sęk w tym, że ta wtyczka jest tylko w wersji na MorphOS-a. Stąd rozbieżne zdania na temat „działa z unikodem czy nie”.
[#24] Re: Polskie litery na IRCu

@Krashan, post #23

W całym systemie mam ustawione tylko ISO.
W Wookie mam takie ustawienia

W całym MUI ISOHelveticaPL

W Input też
[#25] Re: Polskie litery na IRCu

@QkiZ, post #24

Ok, dzięki bardzo za info. A czy możesz sprawdzić czy podczas rozmowy na IRC-u masz Polskie znaki?
[#26] Re: Polskie litery na IRCu

@Sir_Lucas, post #25

Qkiz, tylko nie gadaj z Kaczusiem, bo on zawsze krzaczy.
[#27] Re: Polskie litery na IRCu

@Sokok, post #26

To wiem :)
Zalogowałem się podwójnie na kanał #ppa. Raz z Amigi raz z Ubuntu, aby zobaczyć na Ubuntu jakie znaczki wyskoczą po wpisaniu na Amidze. O to zrzuty ekranu:
To wpisałem na Amidze:

A to co zobaczyłem na Ubuntu w xchat:
[#28] Re: Polskie litery na IRCu

@QkiZ, post #27

Robiłeś wcześniej konwersję lokali i fontów do ISO, czy masz wszystko tylko w AmigaPL tak jak WFMH przykazali?
[#29] Re: Polskie litery na IRCu

@Sokok, post #28

Wszystkie wykorzystywane czcionki w systemie to ISO. Czcionki APL se tylko leżo na dysku. Niektóre lokale skonwertowałem do ISO, nie wszystkie bo mi się nie chciało.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 14:45:47 przez QkiZ
[#30] Re: Polskie litery na IRCu

@QkiZ, post #27

A czy możesz zrobić test wpisując coś z polskimi znakami na Ubuntu pod Xchatem, a potem zrobić zrzut z WookieChata? Jestem ciekaw czy masz polskie znaki. Ja dzisiaj zrobiłem drugie podejście do tematu i jest postęp, ale tylko w 50% bo gdy piszę na Amidze w Wookiechacie to na XChacie czy też LimeChacie pod Linuxem/OSX-em mam polskie znaki, ale w drugą stronę, gdy piszę z Linuxa/OSX to w WookieChacie mam już znaki zapytania (?????) zamiast polskich znaków. No co za cholera
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem