kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] A4000D nie startuje
Hej

Doszła dziś do mnie Amiga 4000D rev B (kupiona na eBayu z Belgii) i niestety nie bootuje.
Zasilacz, dysk startują, flopa nie słychać. Obraz zostaje na pierwszym szarym ekranie z tym że:
- gdy wyjmę kartę procesora A3640 lub kość pamięci CHIP to ekran pokazuje się szary i tak zostaje (nie ma zielonego ekranu)
- gdy karta i CHIP są na miejscu to po 2-3s szarego ekranu pojawia się na ułamek sekundy jakieś czarne coś i zaraz znów wraca do szarego (postaram się wrzucić filmik)

Przejrzałem płytę i widzę że dioda D175 od napięcia +12V jest osmolona, tak samo ścieżka w okół.
Amiga ma wylaną baterię ale uszkodzenia są drobne, potem dorzucę fotki. Poza tym sprzedawca twierdzi że działało przed wysyłką i fotki okolic baterii dawał wcześniej wiec byłem świadom wylania ale przekonany że Ami działa.
CPU sprawdziłem na mojej drugiej Ami i tam działa.

Jakieś rady?
Równolegle z próbą dojścia co może być nie tak będę rozmawiał ze sprzedawcą o jakimś zadośćuczynieniu ale chciałbym mieć świadomość czy ta płyta to trup czy coś do naprawienia. Poza tym z Ami dostałem sprawne CV64, Hydre, Scandoubler i A2058.


Filmik: link
Fotki: link, link, link

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:21:52 przez Davka

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:22:54 przez Davka
[#2] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #1

Co pokazuje dioda power?
[#3] Re: A4000D nie startuje

@_arti, post #2

Przez pierwszą sekundę świeci się lekko ciemniej, potem rozjaśnia sie troszkę i świeci stałym, ciągłym światłem (nie wiem czy to normalne zachowanie bo to moja pierwsza A4k)
[#4] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #3

To dobry znak.
[#5] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #1

mając takie źródło dobre zakupu sprzętu kupujesz z Belgii? To może mu odeślij i niech odda kasę.
Ja tak zrobiłem jak ktoś ode mnie kupił A3000 i mu nie pasowało....coś.
[#6] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #1

Sprawdź miernikiem z funkcją sprawdzania diody, czy któraś ze ścieżek do diody łączy się z układem 8520, tym obok diody.

Wywal tą baterię. Możesz kupić identyczną, a najlepiej w sklepie z akcesoriami do Amigi kup podstawkę na baterię "pastylkę" CR2032, nie będziesz musiał kombinować z lutowaniem diody jeśli nie kupiłbyś gotowej podstawki.

Sprawdzałeś czy jest obraz po wyjęciu wszelkich kart rozszerzeń?
Spróbuj też po kolei wkładać kolejne karty, może któraś z nich sprawia problem.

PS.
Sprawdź czy masz ustawione zworki jak w tej tabeli.
Jak coś będzie niejasne, to pisz, pomożemy.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 19:01:00 przez glichtanski
[#7] Re: A4000D nie startuje

@glichtanski, post #6

Baterie wywalę jak tylko będę miał pewność że nie odsyłam sprzętu.

Karty wszystkie mam wyciągnięte. Fast RAM, dysk, flop i CDROM też.

Zworki sprawdziłem wszystkie i ustawiłem na default.
Amiga przyszła ze zworką CHIP na 8MB - czy przy tym ustawieniu Amiga się bootuje czy nie?

Ścieżki do 8520 sprawdzę - co nam da ten test?
[#8] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #7

Amiga przyszła ze zworką CHIP na 8MB - czy przy tym ustawieniu Amiga się bootuje czy nie?

Przestaw na VBB

Ścieżki do 8520 sprawdzę - co nam da ten test?

Sprawdź tylko czy od upalonej diody do 8520 jest połączenie, może brakuje jakiegoś sygnału w 8520 i Ami staje na szarym ekranie?

Ale najpierw zworka CHIP na VBB i test, czy działa.
[#9] Re: A4000D nie startuje

@glichtanski, post #8

Mam zworki J213 i J214 ustawione w pozycji 1-2.

Moje pytanie brzmi czy na sprawnej Amidze 4000 zworka J213 w pozycji 2-3 powoduje normalne uruchomienie systemu czy też nie bootuje się?
[#10] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #9

Tego dokładnie nie wiem ale ta dioda mogła się oderwać podczas przesyłki i tu bym się skupił na prostych pomiarach. Proponuje zastosować igłę i przebić lakier do ścieżki a drugi koniec do diody , powinno być przejście(oczywiście mowa o końcach przewodu pomiarowego miernika)i test diody czy jest sprawna.
[#11] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #1

Hmm, ja bym zaczął od tego co zwykle robię ;) :
- wyciągam układy które mogę,
- pamięć tyż (dot. A4000)
- biorę cosik do czyszczenia płyt głównych (kontakt etc.) i szoruję co mogę
- to samo robię z układami i pamięciami
i dopiero po takiej terapii szukam dalej ;)
Ja w swojej A4K mam CHIP na 2MB (nie patrzyłem na 8MB)

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 20:17:11 przez Tom Rain
[#12] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #7

Jeśli wywaliłeś dysk i flopa, to ami będzi się dłuuuuugo bootowała.

Może odczekaj jeszcze trochę.

Jeśli jest uszkodzenie, to płytę można na pewno uratować - kwestia za ile...
[#13] Re: A4000D nie startuje

@jarob, post #12

Wywaliłem flop i HD po jakimś czasie, żeby zminimalizować liczbę elementów mogących wpłynąć na bootowanie więc to nie jest przyczyna.
Rozumiem że nikomu nic nie mówi ekran widoczny na filmiku?

Kto z forumowiczów zajmuje się naprawianiem Amig (oprócz Alt Computing)? Lub czy macie kogoś/firmę do polecenie z okolic Wrocławia?
[#14] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #13

A dlaczego oprócz mnie?

Dioda do wymiany - to raczej pewne.

Podłącz jakikolwiek dysk twardy, ustaw go na master i włącz Amigę. Jeśli nic się nie wydarzy po max 20 sekundach (lub około minucie bez dysku), to zacząłbym od tej nieszczęsnej diody.

Moim zdaniem jest to bez problemu do zrobienia. Obecnie siedzę do niedzieli na wystawie w świdnickim rynku, wpadnij z tą i spróbujemy zrobić na miejscu. Tyldko daj wcześniej znać żebym zabrał narzędzia.
[#15] Re: A4000D nie startuje

@alt_, post #14

Oprócz Ciebie, bo o Tobie wiem a chciałem się dowiedzieć czy jest ktoś jeszcze z tych okolic :)

Dzięki za propozycję, jak nic mi nie wyskoczy nagle to przyjadę. Reszta na PW.
[#16] Re: A4000D nie startuje

@alt_, post #14

Chciałem oficjalnie podziękować koledze alt_ za zaoferowanie pomocy oraz jej wykonanie :)
Moja Amiga została odratowana, przy okazji obejrzałem sobie wystawę sprzętu amigowego (i nie tylko), kilka amigowych dem na 060 80MHz, no i nawiązałem ciekawą znajomość :)
[#17] Re: A4000D nie startuje

@Davka, post #16

A co w końcu jej było? Wina transportu?
[#18] Re: A4000D nie startuje

@indyjr, post #17

99% ta dioda spalona ze screena. A podejrzewam że uszkodziła się przez to że karta procesora latała sobie w środku, naruszyła diodę (ścieżki były lekko oderwane od laminatu) i po włączeniu się spaliła.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem