[#1] Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+
Witajcie,

Powoli staram się likwidować różne uniedogodnienia, które przeszkadzają mi podczas zabawy z Amigą.

Tym razem biorę na warsztat uszkodzony port Serial i kabel Null-modem do połączenia dwóch Amig na tym porcie.

1. Port serial.

Tutaj macie zdjęcie problemu. Alt zdiagnozował jeszcze na ostatnim SACPie, że błędy w przesyłaniu informacji poprzez port Serial i program Twin Express są spowodowane ujaranymi dwoma rezystorami (nad gniazdem przyłącza klawiatury).

Zdjęcie

Prosiłbym was o podanie jakie najlepiej nowe rezystory tam wlutować (bo to że trzeba je wymienić nie ulaga wątpliwości).

2. Kabel Null Modem na porty serial Amigi.

Prosiłbym was o podanie SPRAWDZONEGO schematu lutowania wtyczek takiego kabla, tak abym mógł np. pograć w gry z innym Amigowcem, lub przesłać dane poprzez Twin Express.
Chwila nieuwagi podczas lutowania (inaczej polutowane kabelki) może się zakończyć tak jak to widać w punkcie pierwszym, więc wolę mieć pewność.

3. Jak maksymalnie długi może być kabel Serial, aby można było nim przesyłać dane bez znacznego spadku prędkości między dwoma Amigami? Używałem zawsze 5m, ale ostatnio chodzi mi po głowie przedłużacz 1:1 o długości 10m (idealny na imprezy Amigowe).

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Azz

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 15:05:42 przez Azzorek
[#2] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #1

1. Obydwa rezystory powinny mieć po 47 omów.
2. Nie wypowiadam się bo null modemu nigdy nie lutowałem
3. Zerknij TUTAJ
[#3] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Jenot, post #2

Ad.3)
Czyli dodatkowa 10m przedłużka będzie ok. Dzięki Jenot za info OK .

Pozdrawiam,

Azz
[#4] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #3

A ja zadam jeszcze takie pytanie. Na Allegro mozna często znaleźć kable nazwane null-modem, np to:

Aukcja

Czy taki kabel krosowany pewnie dla PC będzie pasował do Amig?

Pozdrawiam,

Azz
[#5] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #4

Powinien pasować i do Amigi. RSy są takie same, różnice są/mogą być w wielkości gniazda/wtyczki.
Ale, jeśli nie boisz się złapać za lutownicę to zrób lepiej kabel sam. Jest kilka powodów. Jak zrobisz sam to będziesz dokładnie wiedział jakie masz ekranowanie i nie zdziwi cię sporo niższy niż teoretyczny transfer (ta tabelka podana wyżej jest mocno teoretyczna). W tym zestawie całkiem niepotrzebnie są dwa punkty połączeniowe(te dwie przelotki 9 na 25pin), które mogą mieć wpływ na wolniejszy transfer, jak zrobisz sam to zrobisz końcówki 25pin (dla Amig) i dasz jedną przelotkę 25-9 aby pasowało do PC. Ewentualnie zrobisz dwa kable, jeden dla Amig a drugi do spięcia Amigi z PC.


Pozdrawiam
[#6] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #1

Jeśli sam będziesz wymieniał spalone rezystory to też możesz polutować kabel.

Jak Ci się nie chce to 5m możesz mieć za 20 zł + przesyłka.
[#7] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #1

Kilka tygodni temu lutowałem kabel null-modem wg. następującego schematu:

6+8 <---> 20
3 <---> 2
2 <---> 3
20 <---> 6+8
7 <---> 7
4 <---> 5
5 <---> 4

Kabelek sprawdziłem na Stunt Car Racer i działał elegancko. Na aminecie jest jeszcze prostrzy schemat, króry także powinien działać (link)
[#8] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #1

Weług schematu te rezystory nie maja wpływu na przesyl danych przez null modem. Przez te 47ohm wychodzi na 9 i 10 pin db25 odpowiednio +12V i -12V. Wplyw na komunikacje maja kondensatory które sa na wejsciu db25 150pF-470pF i te 2 uklady scalone U38 i U39.
[#9] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@janekdrukarz, post #8

Na przesył moze nie, ale brak napiecia -12V powoduje złe dzialanie portu szeregowego.
[#10] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Norbert, post #9

Dzięki MarX za info. Analizując te piny, doszedłem do wniosku, że jest to inaczej skrosowane niż null-modem dla PC. Stąd chyba takie gotowe nullmodemy nie będą pasować do Amig (pomijam oczywiście konieczność użycia przejściówki z DB9 na DB25).

Pozdrawiam,

Azz
[#11] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Norbert, post #9

Te rezystory zasilają jedynie urządzenie wpięte do portu szeregowego i nie mają wpływu na działanie RS-232.
[#12] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@11111olo, post #11

Odnośnie tego portu w Amidze ze zdjęcia.
O dziwo działa normalnie w przypadku podłączenia interfejsu MIDI. Bez problemu używam MIDI z syntezatorem pod Music-X. Również w programie Twin Express nawiązuje połączenie z drugim komputerem. Problemy pojawiają się podczas prób przesyłania danych (plików) w Twin Express. Zmniejszenie baudwith nie pomaga.

Pozdrawiam,

Azzorek
[#13] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #12

Jak wygląda schemat tego kabla?
[#14] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #12

Odświeżam. Wróciłem z SACP 23, gdzie z Dolkiem przetestowałem oba kable null-modem które posiadam. Testowane były na dwóch Amigach 1200 z kartami turbo jakaś PPC i moja ACA 1233. Wszystko działało jak trzeba. W domu podłączyłem A500+ do A1200 i odpaliłem na obu kompach Twin Expressa. Na ekranie pojawił się od razu komunikat o nawiązaniu połączenia - super pomyślałem. Niestety podczas przesyłu plików wyskakują jakieś błędy, a na A1200 pojawia się komunikat że jest brak synchronizacji i że drugi komputer (tu A500+) ma inny baud rate. Sprawdziłem ustawienia obu komputerów w serial. Jest tak:

Baud Rate: 9600
Input buffer size: 512
Handshaking: RTS/CTS
Parity: None
Bits/Char: 8
Stop bits: 1 .


Podczas kopiowania na ekranie A500+ wyskakują ciągle komunikaty i time-out, czyli tak jakby nie było płynnego przesyłu danych, timingi niezsynchronizowane lub coś w tym rodzaju. Pliki się w końcu przesyłają, ale trwa to długo. Amiga 500+ to "goła" 68000 tyle że ma 2MB Chip i 8MB Fast.

Czy coś trzeba zmienić w Prefs/Serial , żeby wreszcie to działało jak trzeba?
Cały czas podejrzewam, że ten mój port serial w A500+ jest coś nie "teges".

Pozdrawiam,

Azz
[#15] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #14

Serial wbudowany w Amidze to niestety jedna z mniej udanych rzeczy. M.in. angażuje sporo czasu procesora i być może ta A500 nie daje rady nawet prędkosci 9600. Spróbuj na jakiejś wyraźnie mniejszej czy nadal będą błedy. Te inne Amigi na których testowałeś mają mocne procki.
[#16] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Davka, post #15

A nie lepiej uzyc Parnetu lub Pronetu ?
Pamiętam ze parnet ladnie działał miedzy cdtv a a1200
[#17] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Davka, post #15

Zmniejszyłem baud rate na 2400. Jest to samo .

Pozdrawiam,

Azz

Edit:

Co do parnetu Norbert to odpada. Z pewnych względów nie mogę używać gniazda parallel. W grę wchodzi tylko serial (mam po prostu inne urządzenia podpięte).

Pozdrawiam,

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 00:01:28 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 00:01:41 przez Azzorek
[#18] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #17

Pronet działa też na porcie szeregowym
[#19] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Norbert, post #18

Podczas kopiowania z A500+ na A1200 wyskakują ciągle komunikaty:

Na A500+

"Receiver failed to acknowledge packet data"

Na A1200

"Receiver got an unrecognized character" .

Zmniejszenie baudrate do 2400 nic nie daje. Tylko w/w komukaty pojawiają się z mniejszą częstotliwością (nie tak szybko).

Co ciekawe plik się w końcu kopiuje i wyskakuje na A500+ komunikat:

"Local file ŚCIEŻKA_PLIKU_na_A500+ sent to ŚCIEŻKA_DOCELOWA_A1200"

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 00:11:13 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 00:11:36 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 00:23:29 przez Azzorek
[#20] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #19

Jeszcze ciekawostka. Kiedy robię hosta na A1200 (na niej wpisuję komendę kopiowania z A1200 na A500+) to kopiuje się bez problemu. Wtedy A500+ jest gościem.

Kiedy zrobię odwrotnie, czyli A500+ wysyła i obsługuje program, jest to co opisałem powyżej. Czyli jest jakiś problem z wysyłaniem danych przez A500+.

Pozdrawiam,

Azz
[#21] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #20

Sam port można by sprawdzić programem Advanced Amiga Analyzer. Potrzebna jest jednak specjalnie zrobiona do tego ,wtyczka', dla której dwa sygnały są nieprecyzyjnie rozpisane (krzyżują się na schemacie) - nie bardzo wiadomo jak je podłączyć. Przynajmniej ja mam wątpliwości. Chciałbym ją sobie zrobić aby sprawdzić dlaczego mi nie działa wyjście MIDI (gdzie leży wina: Amiga, czy interfejs) ale tak to się trochę boję ją montować i podłączać.
[#22] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Rafał A-3000, post #21

Nie widziałem tego schematu ale generalnie aby przetestować port szeregowy mając tylko jeden komputer wystarczy połączyć:
RxD z TxD - pin2 z pin3
RTS z CTS - pin4 z pin5
DTR z DSR - pin6 z pin20
i użyć dowolny program terminala.
Sygnały RI i DCD są wykożystywane tylko chyba przez modemy.
[#23] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@dolek, post #22

Sprawdzę jeszcze ten kabel z inną moją Amigą, np. CDTV. Podłączę ją do A1200 i zobaczymy. Niestety Twin Express działa tylko od Kicka 2.0 w górę, więc użyję transdiska. Jeśli będzie wszystko hulać to sprawdzę z tym samym programem A500+. W przypadku gdy nie da to rozwiązania, to na bank wina portu serial w A500+ lub w ogóle coś z nią.

Idę sprawdzić.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 13:06:34 przez Azzorek
[#24] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #23

Sprawdziłem CDTV z A1200. Jednak jeden z tych kabli null-modem jest trefny Dolek, było to samo z A500+. Dopiero jak zmieniłem na drugi, CDTV i A1200 zagrała.

O dziwo po podpięciu tego (dobrego) kabla do A500+ dalej jest to samo. Na CDTV bez problemu wysłałem dane z dyskietki w DF0 CDTV do RAMu A1200.

Z kolei A500+ supie mi na ekranie "Rerceiver failed to acknowledge packet data" a na A1200 wyskoczył komunikat (na szczęście tylko raz) "Remote computer appears to use a different baud rate".

Chyba jednak z tą A500+ też coś jest nie tak :( .

P.S.

Jednak Twin Express działa z kickiem 1.3. Popierniczyło mi się z transadf, który wymaga 2.0+.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 15:07:52 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 15:08:05 przez Azzorek
[#25] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #14

Baud Rate: 9600
Input buffer size: 512
Handshaking: RTS/CTS
Parity: None
Bits/Char: 8
Stop bits: 1 .


Nie wiem jak jest między amigami ale przy nagrywaniu ADF z PC buffer size ustawia się na 4096 w Amidze 500.
[#26] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@jogg, post #25

Testowałem na twoich ustawieniach w pierwszej kolejności. Później znalazłem w sieci poniższe:

Baud Rate: 19200
Input buffer size: 4096
Handshaking: RTS/CTS
Parity: None
Bits/Char: 8
Stop bits: 1 .

Bez poprawy.

Pozdrawiam,

Azz
[#27] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@Azzorek, post #26

A sprawdzałeś napięcia? Zwłaszcza -12v w A500+
[#28] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@chast, post #27

Jeszcze nie sprawdzałem. Chciałbym wyczerpać wszystkie sposoby bez otwierania Amigi.

Pozdrawiam,

Azz
[#29] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@chast, post #27

A tak zapytam się z ciekawości co ma wspólnego napięcie -12V z portem szeregowym?
[#30] Re: Naprawa portu serial i kabel Null modem do A500+

@dolek, post #29

-12V obsługuje port szeregowy oraz dźwięk
Amige można zasilić tylko przez gniazdo stacji dyskow i bedzie działać.
Oczywiście oprócz tego co podałem wyżej.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 22:59:36 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem