kategoria: Karty CF
[#1] A600 PCMCIA-CF problem
Witam, na początek chciałem powitać wszystkich użytkowników, fanów Amigi. CZEŚĆ!

Czytałem kilka wątków na temat kart CF i ich wykorzystania w Amidze 600, ale nie potrafię rozgryźć mojego problemu. Posiadam A600 z dyskiem 1,2GB z zainstalowanym Workbenchem 2.05, rom 3.700, 1MB RAM. Na dysku twardym zaraz po zakupie Amigi sprawdziłem obecność pliku fat95 oraz CF0 w Devs/DosDrivers. Po zakupie adaptera PCMCIA-CF i karty SanDisk 256MB, sformatowaniu jej na moim Macu na FAT16, Amiga nie widzi nic. Klikając w Workbenchu na ikonę CF0 pisze, że "is already mounted". Nie znalazłem na dysku pliku compactflash.device, co wg mnie czyni problem. Nie mam możliwości nagrania go na dyskietkę i dogrania do systemu... Właśnie do tego celu (zgrywania plików na Amigę i docelowo na dyskietki) chciałem użyć złącza PCMCIA i karty CF. Za wszelkie porady będę wdzięczny.
[#2] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #1

Jesli nie masz w okolicy jakiegos amigowca, to nagraj plik na dyskietke 720kb i przenies do Amigi.

czy na pewno nie masz w DEVS: pliku compactflash.device ?

"Is already mounted" informuje o tym ze CF0: jest juz zamontowane. Przypuszczalnie masz mountliste CD0: w DEVS:DosDrivers.
Łatwo to sprawdzic wpisujac w CLI komende INFO lub ewentualnie ASSIGN.
[#3] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #1

Poszukaj kogoś w okolicy kto ci te dwa archiwa nagra na Amigową dyskietkę (to co masz z fat95 jest pewnie starsze od wersji teraz dostępnej) lub przenieś przy pomocy kabelka jak posiadacze A500.


Pozdrawiam
[#4] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #1

Rozumiem, że karta CF jest pusta więc może sformatują ją pod Amigą. A potem jak masz windowsa to dograj na nią pliki przez WinUae, jak tylko mac-a to gożej. Ale powiem, że ja u siebie montuje amigową karte CF pod linuxem bez problemu, więc możesz spróbować tak z mac-iem ( o ile też tak się da ), albo jak masz latać po ludziach i załatwiać dyskietki, to lepiej zgrać sobie na Pendriva jakiegoś Linuxa LiveCD i za jego pomocą podmontować amigowe partycje i wgrać na nią potrzebne pliki.
[#5] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Norbert, post #2

Klikając na pulpicie w SYSTEM i następnie w Devs nie widziałem nic, ale znalazłem w katalogu TOOLS narzędzie FileMaster 2.2 i klikając w Drives, a następnie w DEVS znalazłem plik compactflash.device. Czyli wygląda na to, że jest na miejscu. Oprócz tego w TOOLSACH poprzedni właściciel ma TSGUI, CARDPREP i inne.

Wpisując w SHELLU komendę INFO uzyskałem:

Mounted disks:
CF0 - No disk present
RAM
DDH0 - 687M
DF0 - No disk present
DDH1: - 687M

Wpisując komendę ASSIGN uzyskałem (tylko tyle jestem w stanie odczytać, gdyż pewna część wyników jest niewidoczna - ekran zjechał, a ja nie mogę podjechać w górę):

Devices:
CF0 AUX PIPE SPEAK SD0
RAM CON RAW SER PAR
PRT DDH0 DF0 CC0 DDH1

Proszę o wyrozumiałość, jestem laikiem i dopiero się oswajam z Amigą (kiedyś tylko grałem jako dziecko).
[#6] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #5

Kazdy po latach wraca do Amigi. :)
Informacje jakie podaleś potwierdzily ze CF0: uruchamia sie przy starcie systemu. (CF0 jest DEVS:DosDrivers).
Podaj jak wyglada mountlista CF0:

Wejdz do katalogu SYSTEM i uruchom program FORMAT.
Bedziesz tak mial podane dyski i wielkosci do formatowania.
Zobacz co jest przy CF0 (ok 256MB ?)


ps.
czy wetknales adapter PCMCIA do "końca".
czy PrepCard widzi karte CF w PCMCIA ?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 16:10:08 przez Norbert
[#7] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Norbert, post #6

Wszedłem w SYSTEM -->> FORMAT i widzę, że CF0 (0K capacity).

PREPCARD nie widzi karty, adapter dociśnięty na maks (z wyczuciem).

PS. Próbowałem odpalić tę kartę jako dysk twardy w programie FS-UAE na Maca i odpalając z dyskietek Workbencha widzę na pulpicie SANDISK.
[#8] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@glon, post #4

Jak mogę sformatować pod Amigą kartę, której sama Amiga nie widzi? Trochę to nielogiczne...
[#9] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #7

Nie ma znaczenia ze odpaliles karte CF pod emulatorem jako twardy dysk.
To jest tylko emulator, wiec twardym dyskiem moze byc nawet dysk sformatowany na NTFS czy HFS.

Najlepiej sformatuj karte CF w aparacie fotograficznym lub pod windowsem jako FAT.

Podaj jak wyglada mountlista dla CF0:
[#10] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #8

Błądzisz i nawet nie wiesz jak.
PrepCard "widzi" karty które nie widzi system.
HDTB widzi karty i dyski których nie widzi system.
Bo generalne system Amigi nie widzi napędu jako urządzenia a tylko założoną w nim/na nim partycję czy płytkę. Ale specjalizowane programy nie tylko to urządzenie zobaczą ale umozliwią jego podział na partycję.

Przy czym odradzał bym kartę mającą trafiać w PCMCIA dzielić na partycje i formatować, mimo że jest to jak najbardziej wykonalne.


Pozdrawiam
[#11] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Norbert, post #9

Mógłbyś mi podpowiedzieć jak sprawdzić mountlistę dla CF0? Dzięki.

Kartę mam sformatowaną w systemie FAT.
[#12] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #11

Generalnie CF-ka powinna po formacie na PC być od razu widziana przez Amigę. (oczywiście pod warunkiem iż WB posiada wszystkie niezbędne składniki) I nie trzeba do tego formatować jej na Ami. Natomiast przyczyną takiego zachowania karty CF może być że karta po prostu Amidze nie leży. Nasza przyjaciółka jest humorzasta i wielu kart po prostu nie akceptuje. Miałem nawet taką sytuację iż CF-ka (Lexar 128MB) w slocie PCMCIA nie pozwalała na zabootowanie systemu.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 16:00:49 przez conrdd
[#13] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@conrdd, post #12

Dziękuję za wszelką pomoc, spróbuję zaopatrzyć się w inną kartę i poinformuję o wynikach.
[#14] Re: A600 PCMCIA-CF problem

@Therror, post #11

Za pomoca Filemastera mozesz przegladac pliki.
Masz tez systemowy edytor ED.
Wystarczy ze w CLI wpiszesz ED x , a potem z gornego menu wybierz OPEN... i znajdz mountliste CF0
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem