kategorie: A600, Karty CF
[#1] Problem z adapterem cf
Witam,
kupiłem zestaw z aukcji http://allegro.pl/show_item.php?item=3989345017
i mam nastepujacy problem. Na taśmie dołączonej do zestawu amiga nie chce wstać...jest tylko czarny ekran...flop też nie reaguje.po wymianie taśmy na inna amiga się włącza ale nie widzi podpiętego adaptera...gniazdo jest sprawne ponieważ adapter kątowy wpinany bezpośrednio w płytę odpala kartę bez zająknięcia...problem występuje tylko z adapterem z aukcji powyżej...orientuje się ktoś jaka może być tego przyczyna?
[#2] Re: Problem z adapterem cf

@eross, post #1

odłącz zasilanie od adaptera i sprawdź z tą taśmą z zestawu
obadaj też czy zworka ustawiona jest na 1-2

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 07:59:49 przez Kilos
[#3] Re: Problem z adapterem cf

@Kilos, post #2

zworka jest ustawiona na master a amiga nie odpala się na taśmie z zestawu nawet jak jest wpięta sama w płytę bez adaptera...
[#4] Re: Problem z adapterem cf

@eross, post #3

to raczej wina tej przelotki 44 - 40 pin, a nie samej taśmy
[#5] Re: Problem z adapterem cf

@Kilos, post #4

na przelotce przejscia sprawdzalem. niby wszystko jest ok...sprzedawca napisal ze jego wszystkie adaptery dzialaja. ze jeszcze sie nie zdazylo zeby nie dzialal...
[#6] Re: Problem z adapterem cf

@eross, post #1

Ktoś z tym tutaj miał już problem. Sprawa była poruszana kilka miesięcy wstecz.
O ile pamiętam coś było nie tak z taśmą (czy przelotką) ?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 09:37:33 przez Art
[#7] Re: Problem z adapterem cf

@Art, post #6

nie moge znalezc takiego tematu w ktorym moglbym znalezc odpowiedz na moj problem...
[#8] Re: Problem z adapterem cf

@eross, post #7

sprawdzałeś z jakąś inną kartą?
mam 2 karty które nie działają z podłączonym zasilaniem adaptera... zadowalają się napięciem z 20 pinu złącza, z podpiętym dodatkowym zasilaniem czarny ekran, na adapterze masz nawet napisane VCC from IDE pin20
[#9] Re: Problem z adapterem cf

@Kilos, post #8

aaaa widzisz...w sumie bez dodatkowego zasilania nie probowalem...wroce do domu to sprobuje bez.
[#10] Re: Problem z adapterem cf

@Kilos, post #8

no niestety to nic nie dalo. dalej na tasmie z zestawu amiga nawet nie wstaje a na mojej prywatnej wstaje ale nie uruchamia sie wb
[#11] Re: Problem z adapterem cf

@eross, post #10

Wklej zdjecie jak podlaczasz tez zestaw do Amigi, to rozwieje wszelkie nieścisłosci.

Czy probowales po kolei podlacacz kazdy element tego zestawu i sprawdzac czy Amiga wstanie ?
czyli najpierw adapter 44-40, sprawdzenie, kabel IDE, sprawdzenie, adapter CF, sprawdzenie, karta CF
[#12] Re: Problem z adapterem cf

@Norbert, post #11

Fotki nie mam narazie jak wrzucic ale przejsciowke 44-40 pin podpinam strona z przewodami zasilajacymi w strone gniazd amigi. W ten sposob tasme ide moge ppdpiac tylko w jedna strone
[#13] Re: Problem z adapterem cf

@eross, post #12

A ja mam inny problem z adapterem kątowym, przejściówką i kartą cf. Mam A1200 infinitiv i nie bardzo wiem jak to włożyć w gniazdo pcimcia. Nie ma pola manewru. Jakiś filmik gdzieś,coś? Szukałem ale nie bardzo to było w temacie co znalazłem.
[#14] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #13

Musisz obudowie rozkręcić od dołu
[#15] Re: Problem z adapterem cf

@mwb113, post #14

Tak też w międzyczasie zrobiłem tylko gdzieś natknąłem się na informację że przy wyjmowaniu cf trzeba ją wyjąć razem z przejściówką i adapterem. To za każdym razem rozkręcać dół obudowy? Coś nie tak..
[#16] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #15

Adapter kątowy to po prostu przedłużenie portu PCMCIA. Więc wystarczy wyjąć konwerter CF/PCMCIA wraz z kartą CF z gniazda w kątówce, będzie tak samo, jakbyś ten konwerter wyjął bezpośrednio z gniazda PCMCIA Amigi.
[#17] Re: Problem z adapterem cf

@Krashan, post #16

No właśnie, no i to jest sensowne. Dzięki.
[#18] Re: Problem z adapterem cf

@Krashan, post #16

No i zastanawiam się też jak sformatować pod PCtem CF skoro mój pecet jej nie widzi (unknown device) i nie mogę podjąć żadnych działań?
[#19] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #18

Podpinasz tę kartę CF na jakimś czytniku?
Próbowałeś uruchomić diskmgmt.msc jako administrator i zobaczyć co tam system pokazuje?
Powinieneś tam zobaczyć czy kartę CF i czy na niej jest już założona jakaś partycja.
[#20] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #18

Zobacz tu.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 18:44:31 przez Stoopi
[#21] Re: Problem z adapterem cf

@Adinfo, post #19

Nie podpinam na czytniku, bo ten Vobis który mam ma wejście w obudowie m.in. na cfkę. A karta jest "goła" fabrycznie. Nic na niej nie było i nie ma. A diskmgmt.msc sorry ale nie wiem z czym to się je...
[#22] Re: Problem z adapterem cf

@Stoopi, post #20

Inaczej niż pod winuae nie sformatuję cf żeby ją później amiga zobaczyła? Myślałem że wkładam w gniazdo peceta, system ją widzi, a ja robię format i po krzyku...a tu takie cuda?
[#23] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #22

Takie karty bywaja z odzysku z orzetoznych instytucji. Moza byc ba karcie 2gb zalizona partycja 500mb lub karta sformatiwana w dziwnym systemie potrzebnym w na przyklad aparatach RTG. Miałem taki przypadek i dopiero nowe RDB i sformatowanie przywrocilo karte do uzytku.
[#24] Re: Problem z adapterem cf

@Stoopi, post #23

Karta jest nowa, sklepowa, nieruszana. Nie mogę jej sformatować pod PC bo jej nie rozpoznaje system. Moja Amiga raz ją widzi a raz nie. Pod systemem Amigi mógłbym ją sformatować bo jest aktywna ta opcja ale przecież później pc jej nie zobaczy.
[#25] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #24

Zabacz jeszcze na innym adapterze pod PieCem.
[#26] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #24

Ogólnie zamiast boksowania się z CF-kami polecam karty SD. Co prawda dochodzi koszt adaptera SD2IDE albo SD2CF, ale za to karty są tańsze i zdecydowanie mniej problematyczne.
[#27] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #24

Ta ogólnie to mam identyczną przelotkę z IDE + taśma + adapter CF i działa mi pod A500 (ProteinTurbo) i w A600.
Najprościej sprawdzić czy karta działa poprawnie pod Windows jak otworzysz pasek start wpiszesz diskmgmt.msc i uruchom jako administrator:

Po chwili zobaczysz wszystkie dyski i partycje. Jeżeli od razu system zapyta czy zainicjalizować dysk to znaczy, że jest całkowicie pusta (bez partycji) dajesz anuluj. Jeżeli o to nie zapyta to znaczy, że na karcie istnieje już jakaś partycja to najlepiej ją usunąć - prawym przyciskiem -> na tej partycji "usuń wolumin". Później uruchomić jako administrator WinUAE i dodać tę kartę (dysk). Taka karta powinna zostać poprawnie wykryta pod WinUAE aby ją przygotować do pracy w Amidze, czyli pod HDToolBOX (po zmianie na uaehf.device karta pojawi się w programie).
Albo jak chcesz pod Windows się upewnić to przy wejściu do diskmgmt.msc zainicjalizować kartę (jeżeli zapyta) -> założyć nową partycję i ją sformatować - wtedy będzie wiadomo, że pod Windows karta działa, ale przed uruchomieniem WinUAE należy zawartość karty usunąć- chodzi o partycję.
[#28] Re: Problem z adapterem cf

@Adinfo, post #27

Dzięki bardzo powalczę. Tylko czy do tego wszystkiego potrzebny jest WinUAE. Niby prosta sprawa a takie kombinacje.
[#29] Re: Problem z adapterem cf

@Krashan, post #26

Nie upieram się na CF ale chodzi mi o to żeby karta obojętnie czy CF czy SD działała na pcimcia.
[#30] Re: Problem z adapterem cf

@luzik, post #29

No i wiem gdzie przyczyna. Nie moja niewiedza czy błąd. To Amiga mi siadala. Nie wiem co ale teraz do naprawy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem