kategoria: A1200
[#1] Apollo 1240 szaleje
Ostatnio mnie naszło żeby przykleić radiator do AGAty bo się mocno grzeje jak męczę DPainta.
Nie wiem czy to przypadek, czy coś przy okazji zabiegów "upiększających" poruszyłem/obluzowałem,
ale spadła mi moc turbiny. Whichamiga wciąż pokazuje 68040/40MHz ale sysinfo już 68040 30.7MHz.
Może wcale bym tego nie zauważył ale że wcieło mi ponad 25% mipsów to Deluxe mi zaczął się ślimaczyć
tam gdzie przedtem nie było kłopotów. Zmieniłem kwarc na 66MHz i za pierwszym razem SI pokazało
36MHz (nie powinno być 33?), ale po resecie już tylko 25MHz. Próbowałem "dociskać, wciskać i zaciskać"
ale nie pomogło. Podejrzewałem kwarc, ale po szopkach z innym już nie jestem pewien co o tym myśleć.

Jeszcze jedna dziwna rzecz się przy tej okazji zdarzyła. Mianowicie z racji tego że używam
monitora vga to żeby móc używać SYSINFO bez promocji ekranu, po jego uruchomieniu wciskam LA+M
i ściągam ekran na wierzchu na dół. Ale zaraz po zmianie kwarcu z 80 na 66 uruchomiłem SysInfo i
żaden zabieg nie był potrzebny bo wyświetlił się bez kłopotu. Nie wiem czy to ma coś ze sobą wspólnego,
ale piszę na wszelki wypadek.

Czy ktoś z was spotkał się z takimi objawami, jeśli tak, to jaki był tego finał, czego mogę się spodziewać
i czego nie powinienem w takiej sytuacji robić, a co robić muszę żeby nie zjarać karty? Ogólnie karta pracowała
bardzo dobrze przez wiele lat i nie licząc rozlanej baterii nic się z nią nigdy nie działo - była jak przysłowiowa skała.

Przy okazji zapytam o coś innego. Sysinfo czy to 3.XX czy 4.0 zalicza zwiechę gdy próbuję zmierzyć
prędkość partycji innej niż DH0:. Prędkość próbuję mierzyć na karcie CF z systemem plików PFS3_aio.
Zdarzyło wam się to?

Dodam tylko że karta w ciąż pracuje i system jest stabilny, żadnych guru i tym podobnych, nic się nie zmieniło
poza spadkiem mocy.
Jeszcze jedno, czy kwarc się mocno nagrzewa, czy to mogło go pozamiatać?

POMOCY!!!


Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 00:32:21 przez Radek_Cz
[#2] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #1

Generator kwarcowy nie powinien w ogóle się nagrzewać chyba, że dasz go odwrotnie wtedy jak najbardziej
Jeśli się nie obawiasz to przeczyść machy i podstawki, luźne gniazda podstawki pod generator też mogą dać popalić, ciekawe jaki masz tam cpu, bo np. "nieszczęsne" XC68040RC25 potrafią po latach pracy zacząć świrować. Różnica 1-2Mhz w wynikach to nic nadzwyczajnego, ale 10Mhz to już coś nie halo.
Jeśli chodzi o PFS3 i SysInfo to mam dokładnie to samo.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 09:10:09 przez Kilos
[#3] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #1

Takiej usterki jeszcze nie miałem, ale skoro miałeś wylaną baterię, to może coś nie halo jest ze ścieżkami układu w obudowie SMD 74F74 tuż przy baterii. Układ ten jest odpowiedzialny na sygnał generatora. Może nie dokładnie wyczyściłeś rozlaną baterię. Pomiędzy generatorem, a tym scalakiem jest jeszcze rezystor SMD - może on nie jest prawidłowo przylutowany.
[#4] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #1

Jak dla mnie to masz problem z chlodzeniem 68040. Ten procesor musi miec bardzo dobre chlodzenie lub beda problemy z datacache (czyli dziwna albo niestabilna praca). Jesli chodzi o SysInfo to sprawdz czy przy testach szybkosci sa wlaczone wszystkie opcje po prawej stronie czyli CopyBack i Burst.
[#5] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #1

Prawda jest taka, ze Twoje objawy na nic jednoznacznie nie wskazuja. Nawiazujac do powyzszych wypowiedzi - o chlodzenie wprawdzie trzeba zadbac na 040, ale nie sadze, ze jest to przyczyna w Twoim wypadku - predzej pojdzie w niestabilnosc, anizeli prace na "blednym" taktowaniu.
[#6] Re: Apollo 1240 szaleje

@F7sus4, post #5

A przy okazji nie zmieniałeś czegoś w systemie. Bo to wygląda jak problem z bibliotekami, albo jakaś łatka miesza mocno.
[#7] Re: Apollo 1240 szaleje

@Kilos, post #2

@Kilos
Dobrze wiedzieć że kryształ się nie grzeje, bo mam kartę w desktopie przyciśniętą klapką od spodu ;p

@jarob
Wylaną baterię naprawiał gostek który się tym zajmuje i wydaje się że wszystko ładnie wyczyścił a tego
małego scalaka wymienił. Ale kto wie, może coś głębiej przeżarło.

@Don_Adan
Chłodzenie mam na karcie cały czas, radiator z wiatrakiem. W sysinfo są wszystkie opcje włączone,
próbowałem też i z wyłączonymi ale było tylko wolniej.

@F7sus4
Tego właśnie się obawiałem - że nic pewnego nie da się powiedzieć.

@flops
Poza nową icon.library raczej wszystko tak samo od pewnego czasu.

Tak czy inaczej karcie nie jest gorzej, ale nie jest też lepiej. Podejrzewam cały czas kryształ
albo raczej zbyt luźne/zaśniedziałe otwory na jego nóżki. Spróbuję je tak lekko podgiąć żeby
zmusić do styku, a w ostateczności lekko przylutuję bez wsadzania nóżek do środka.
[#8] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #7

Zrobiłem dodatkowy test SysSpeedem 2.6 i on podobnie jak WhichAmiga pokazuje, że na pokładzie jest
040/40. Zrobiłem testy i porównałem szybkość procka do modułów A4000/040/25 i A2000/040/33,
które przyszły razem z pakietem Sysspeeda. Testy wydają się potwierdzać że jest jednak 40MHz.
Nie wiem co jest grane. Macie jakieś pomysły czym jeszcze sprawdzić taktowanie zainstalowanego w
systemie procka?

Widziałem że RomanWorkshop pisze w assemblerze jakąś sprawdzajkę CPU, może tego spróbować?
[#9] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #8

Nie, nie rób tego ;) Moja sprawdzajka zanim powstanie to trochę zejdzie, ale na pewno nie będzie lepsza od programów, które już uruchamiałeś. Jak na razie to moim programem możesz jedynie sprawdzić model procesora.
[#10] Re: Apollo 1240 szaleje

@RomanWorkshop, post #9

Za późno, już sprawdziłem .
[#11] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #10

Pytanie standard - Czy na "slepego kreta" postawiles prowizorycznego golasa WB, zeby wykluczyc mozliwosc programowego zgrzytu i porownac wydanosc z obecnym buildem?
[#12] Re: Apollo 1240 szaleje

@F7sus4, post #11

Teraz jak napisałeś to zabutowałem z dysku, który sobie przygotowałem specjalnie dla monitora vga.
Wynik ten sam, AIBB, SysSpeed, WhichAmiga pokazują 040/40MHz i 28mipsów a SysInfo 3.24/4.0
pokazują 040/30.70MHz i 22 mipsy - dla kwarcu 80MHz. Dla innych jest odpowiednio mniej.

Sprawdzałem też VirusExecutorem czy coś się nie zalęgło, ale nic nie znalazł.

Co dziwne, iBrowse wiesza mi się gdy wchodzę na www.aminet.net, wszystkie inne strony są ok,
czy to ppa, exec czy google...
[#13] Re: Apollo 1240 szaleje

@Radek_Cz, post #12

Wybiorcze dzialanie stron w sieci rzeczywiscie kojarzy sie z wirusem, spadek mocy procesora tez do tego profilu pasuje. Watpliwe jednak, ze masz zainfekowane nosniki instalacyjne.

Wiem, ze to nie rozwiaze Twoich problemow, ale mialem podobne "czary-mary" na XC68050RC50 w Blizzardzie 1260. Nie zmienilem nawet 1 bajta w systemie, a pewnego dnia przestalo dzialac "Fury of The Furries" i dwie inne gry. Olalem sprawe, ale jakiez bylo moje zdziwienie, kiedy po przelutowaniu nowonabytego MC68060RC66 i kwarcu pod 80MHz, wszystko zaczelo poprawnie smigac, ze az milo. Co ciekawe, procesor nie sprawial problemow w zadnej innej sytuacji. Czy byl o krok od padniecia? Trudno powiedziec, glowy nie dam. Obecnemu posiadaczowi sluzy do dzis bez zastrzezen.

LOL

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 23:41:14 przez F7sus4
[#14] Re: Apollo 1240 szaleje

@F7sus4, post #13

No dobra, przynajmniej jedną tajemnicę rozwiązałem czyli różnice w wyświetlanym taktowaniu i mipsach
w SysInfo, różnica wynika z tego że SI używa odświeżania ekranu do mierzenia szybkości procesora,
czy coś koło tego. Przez to że mam vga 31KHz a nie pal 15KHz to jest to co jest. Naturalnie inne programy
nie używają tej procedury i dlatego wyświetlały prawidłowe wartości.

Poza tym inne moje kłopoty najprawdopodobniej były spowodowane tym że klapka od spodu obudowy
naciskała na kartę i wystający slot pamięci, a że jedna z cholernych blaszek wystawała ponad plastik slotu
to czasami "się odpinała".
Kość pamięci wydaje się do dupy bo powoduje zwarcie w zasilaczu AT, gdy wyjmę kość i włożę inną jest ok.
Przy okazji czy takie poluzowanie pamięci podczas pracy karty i kompa, może z dużym prawdopodobieństwem
spowodować jakieś uszkodzenia na kracie i/lub kompie? Czy jest gdzieś jakiś zawór bezpieczeństwa przeciwko
takim zdarzeniom?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 10:42:24 przez Radek_Cz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem