kategorie: A600, Sprzęt
[#1] ACA620 chłodzenie
Nie dawno stałem się szczęśliwym posiadaczem wyżej wymienionej karty, ale to maleństwo strasznie się grzeje. Na zdjęciach na PPA zauważyłem że ludzie podczepiają radiatory na procek. Mam pytanie: jak zamontować radiator aby ciepło było dobrze odprowadzane, w płycie jest dziura pod prockiem czym to wypełnić? Na co przykleić radiator aby pod wpływem ciepła się nie odkleił i w razie czego łatwo by go było zdemontować.
Pytanie drugie: czy potrzebny będzie wiatrak?
[#2] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #1

Do przyklejenia radiatora możesz użyć czegoś takiego. Używałem w pc dawało radę.
[#3] Re: ACA620 chłodzenie

@kaka, post #2

info ze strony:

Uwagi:

Taśma nie nadaje się do mocowania radiatorów na procesor czy też rdzeń kart graficznych
[#4] Re: ACA620 chłodzenie

@Norbert, post #3

Pewnie chodzi o nowoczesne "odkryte" rdzenie CPU czy GPU (bez tzw.heatspreadera), myślę że spokojnie można jej użyć na staruszku 020.
[#5] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #1

Sugerowałbym zainstalować aktywne chłodzenie.
Radiator niby daje rade, chociaż u mnie w cieplejsze dni karta potrafiła się zwiesić.
[#6] Re: ACA620 chłodzenie

@waldiamiga, post #4

Wszystko spoko, ale dalej nie mam odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Czy trzeba czymś wypełniać otwór w płytce, który odsłania procesor czy wystarczy po prostu radiator na płytkę i samo powietrze przeniesie ciepło do radiatora?
[#7] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #6

Może w otwór pastę przewodzącą nakładaną w pc pomiędzy procesor, a radiator?
Żeby radiator się trzymał to właśnie taśmę dwu stroną tylko z brzegów?
A może w ogóle radiator, który dolną część ma lekko wystającą i zmieści się w ten otwór ?
Do aktywnego chłodzenia trzeba doprowadzić zasilanie, czyli karta z dodatkowym cpu + aktywne chłodzenie, a podobno zasilacze w Amidze do najwydajniejszych nie należą.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 13:19:42 przez traq
[#8] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #6

Ja mam zrobione tak.
link
Przykleiłem na procesor radiator, radiator miał już na sobie taśmę dwustronną.Do tego wiatraczek i chodzi teraz stabilnie.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 13:36:06 przez JaraB
[#9] Re: ACA620 chłodzenie

@traq, post #7

Może w otwór pastę przewodzącą nakładaną w pc pomiędzy procesor, a radiator?

Słyszałem że za dużo pasty to też nie dobrze, a otwór ma głębokość tyle co sama płytka.
A może w ogóle radiator, który dolną część ma lekko wystającą i zmieści się w ten otwór ?

No tak byłoby najlepiej, ale nie mam takiego radiatora. Mam jakieś stare karty graficzne, ale wszystkie mają płaski radiator od spodu, bo leżą prosto na procku, a nie od jego drugiej strony, jak w ACA620.
Do aktywnego chłodzenia trzeba doprowadzić zasilanie, czyli karta z dodatkowym cpu + aktywne chłodzenie, a podobno zasilacze w Amidze do najwydajniejszych nie należą.

No właśnie się nad tym zastanawiałem. Co prawda nie mam stacji dyskietek tylko HxC to już jakaś oszczędność energii jest.
Ja mam zrobione tak.
link
Przykleiłem na procesor radiator, radiator miał już na sobie taśmę dwustronną.Do tego wiatraczek i chodzi teraz stabilnie.

No właśnie to widziałem, wypełniałeś otwór w ACA pastą?
[#10] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #9

Nie trzeba. Ja bynajmniej tego nie robiłem.
[#11] Re: ACA620 chłodzenie

@JaraB, post #10

No to znacznie ułatwia sprawę. Fajny wentylator. Skąd go wymontowałeś? Z laptopa?
[#12] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #11

Jak kupowałem płyte z Asusa to taki był. I leżał mi zbędny.
Dokładnie coś takiego link

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 16:19:44 przez JaraB
[#13] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #11

Ja w ACA a teraz podobnie w Furii mam zrobione jak @JaraB, tyle że ten mały radiatorek pod (na?) podstawką na CPU wystarczał. Do tego 5V-owy, mały wiatraczek.
[#14] Re: ACA620 chłodzenie

@_arti, post #13

68020 trzeba chłodzić?!
[#15] Re: ACA620 chłodzenie

@sebbb, post #14

No, robi się tam gorąco z czasem. W 98% przypadków nic się nię bedzie dziać ale ja dla pewności dałem wiatrak i mam zero problemów.
[#16] Re: ACA620 chłodzenie

@sebbb, post #14

W A1200 nie trzeba było chłodzić, bo jest więcej miejsca i lepszy przewiew.
[#17] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #16

I niższy zegar.

Procesor się zawiesza ponieważ pracuje ponad swoje siły. Ciekawi mnie po jakim czasie nastąpi taka degradacja że całkiem przestanie działać?
[#18] Re: ACA620 chłodzenie

@11111olo, post #17

Cztery procent overclocking'u i degradacja ma być? Powiedz jaka.
[#19] Re: ACA620 chłodzenie

@*y, post #18

Miałem kartę Blizzarda 030 ze złotym procesorem do A1200 i tam oryginalnie był generator 40MHz. Procesor był także na 40MHz ale już karta nie wstawała. Na 36MHz działa.
Tu bez podkręcania nastąpiła degradacja.
Musisz wziąć pod uwagę że to nie są gigaherce a kilkadziesiąt megaherców.
4% overclockingu to tyle co nic wiec i radiator jest niepotrzebny (w teorii). Praktyka pokazuje że nawet niepodkręcony procesor jest bardzo gorący a to oznacza że jego żywotność jest bardzo niska (góra kilka lat).
Dodanie radiatora zmniejsza szybkość przyrostu temperatury przez co wydłuża to żywot procesora. Nic tak bardzo nie niszczy procesora jak gwałtowne wahania temperatury rdzenia.

Jak z tym faktycznie jest okaże się za kilka (naście) lat.
[#20] Re: ACA620 chłodzenie

@11111olo, post #19

Warto dodać, że procesory użyte w kartach ACA to często ponad dwudziestoletnie leżaki. Nikt też nie możne zagwarantować, że niektóre z nich np. gdzieś nie pracowały...
[#21] Re: ACA620 chłodzenie

@11111olo, post #17

Jak ponad swoje siły, skoro to jest FG16 (nie ma FG14). MC68EC020 grzeje się sam z siebie tak jak 68000, nawet jak nic nie robi i przy otwartej obudowie potrafi osiągnąć ponad 60 stopni, gzie temperatura pracy tego procesora to 0-70 stopni. W A1200 niższa częstotliwość na pewno pomaga, ale wentylacja też jest tam lepsza. W A600 sama płytka grzeje się od umieszczonych pod nią układów.

68EC020FG25 przy 28MHz osiąga około 63 stopnie temperatury na otwartym powietrzu, na konstrukcji typu ACA620.
[#22] Re: ACA620 chłodzenie

@sanjyuubi, post #21

Nie chcę się spierać ale sporo grałem na a500 i żeby 68000 miał 60*C po kilku godznach grania?
Palcem bym go nie dotknął. To bardziej ciepły był fat agnus a i ten nie parzył.
[#23] Re: ACA620 chłodzenie

@11111olo, post #22

Nie chodzi mi o to że parzył, tylko, że ma praktycznie taką samą temperaturę, gdy pracuje i gdy nic nie robi (np jest w stanie resetu, albo linia BR jest zwarta do masy). 68020 grzeje się mocniej, a 68040 to już wybitny specjalista w swojej dziedzinie.
[#24] Re: ACA620 chłodzenie

@sanjyuubi, post #23

Mam już radiator. Będę obserwował tendencje do nagrzewania się procka z radiatorem.
[#25] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #24

U mnie wygląda to tak:
[#26] Re: ACA620 chłodzenie

@traq, post #25

Mam Blizzarda 1230/50 działa już 20 lat, po co ci ten wiatrak?
[#27] Re: ACA620 chłodzenie

@sebbb, post #26

Tak zastanawialem się nad tym otworem w płytce co pod procesorem tam jest. Może tam wsadzić jakiś docięty kawałek metalu aby pośredniczył w przenoszeniu ciepła pomiędzy prockiem a radiatorem.
[#28] Re: ACA620 chłodzenie

@QkiZ, post #27

W otwór dałem świeżą pastę przewodzącą ciepło (taka od pc) i bardzo dobrze przenosi.
Wiatrak jest po to, żeby wydmuchiwał z radiatora ciepłe powietrze.
Amiga ma cyrkulację grawitacyjną, a teraz dostała jeszcze mechaniczną :)
Cały "cooler" jest od karty graficznej do pc i pobiera bardzo mało mocy.
Przymocowany jest za pomocą taśmy przewodzącej ciepło 3m (do kupienia na Allegro).
Nakleja się ją na radiator od spodu i zdejmuje drugą warstwę papieru. W efekcie otrzymujemy bardzo cienką warstwę klejącej się foli, która przewodzi ciepło.
Wystarczy nakleić na kartę ACA620 i podłączyć zasilanie (12v) z gniazda zasilacza.
Trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby nie nakleić na żadne metalowe części na płytce, żeby zwarcia nie zrobić :)

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:26:14 przez traq
[#29] Re: ACA620 chłodzenie

@sebbb, post #26

Bo w A1200 jest w środku luźniej i nic ci tego blizzarda nie dogrzewa od spodu tak jak to robią w A600 MC68000, Denise i Agnus.
[#30] Re: ACA620 chłodzenie

@sanjyuubi, post #29

Na pewno masz rację, ale jak czytam że ludzie walą pastę termoprzewodzącą żeby im ciepło odprowadzała to ręce opadają
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem