kategoria: A500
[#1] Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500
Witam serdecznie!
Niedawno nabyłem używany komputer Amiga 500 z akcesoriami, m. in. zewnętrzną stacją dyskietek, więc historia tego sprzętu nie jest mi znana.

Zewnętrzna stacja 3.5 cala (firmy GoldenImage) wygląda tak:


Na wyświetlaczu siedmiosegmentowym z lewej strony wyświetla się aktualna ścieżka, nad którą jest głowica.

Niestety stacja była w kiepskim stanie - chyba ktoś próbował już ją wcześniej naprawiać- dyskietka w ogóle do niej nie chciała wejść, ktoś ją rozebrał, złożył i to krzywo.

Na szczęście udało się wszystko naprawić i cały mechanizm działa już poprawnie. Silnik kręcący talerzem działa. Silnik krokowy odpowiedzialny za przesuw głowicy działa. Niestety stacja nie chce czytać żadnej dyskietki. Po przetestowaniu programem pod Amigą (X-Copy v3.1) przy próbie odczytu, dla każdego sektora daje kod błedu 2 (nosecchdr, prawdopodobnie no sector header), czasami dla pierwszych kilku daję kod błędu 5. Zarówno dla sektorów z górnej strony jak i dolnej strony oraz z początku, środka czy też końca.

Mam duże podejrzenie, że głowice mogły się rozjustować przez co nie są w stanie odczytać sekwencji synchronizacyjnych sektorów i w związku z tym samych sektorów także. Chętnie podejme się naprawy, uwielbiam dłubać w takim sprzęcie retro, ale nie bardzo nawet wiem od czego rozpocząć naprawę.

Na tę chwilę wyjąłem nawet cały mechanizm głowic i włożyłem, ale to nic nie daje.
Kilka godzin już to reguluje, na dwa sposoby:
odkręcam lekko śrubkę od silnika krokowego i przesuwam go ułamki milimetrów w jedną, albo w drugą stronę (gdy stacja cały czas czyta w programie X-Copy). Niestety cały czas są błędy 2.

Poluzowałem też śrubkę od suwnicy z lewej strony, i przesuwałem ją też trochę w jedną i drugą stronę - chyba wystający z niej element daję znać mechanizmowi, w którym miejscu od zewnątrz (ścieżka 0) głowica ma się zatrzymać.

Głowice czyściłem też izopropanolem, bez rezultatu.

Oto drobne podsumowanie:
- gdy w środku nie ma dyskietki, ale stacja jest `oszukana` że jest i głowice dotykają siebie, to wtedy podczas odczytu X-Copy zawsze jest kod błedu 2 dla każdego sektora. Gdy dyskietka jest w środku, to sporadycznie pojawiają się inne kody (np. 6)
- testy odbywały się na kilku różnych dyskietkach, które dostałem razem z amigą (wewnętrzna stacja Amigi czyta je bez problemu)
- testowałem tez na standardowych dyskietkach od PC 1.44 MB, tj. sformatowałem je w wewnętrznej stacji amigi, a potem próbowałem odczytac na zewnętrznej - bez rezultatu
- jeśli dyskietka jest sformatowana na zewnętrznej stacji to i tak nie da się jej odczytać na zewnętrznej
- jeśli dyskietka była sformatowana na wewnętrznej stacji,a później na zewnętrznej, to jej odczyt w wewnętrznej stacji także zwraca same błędy, więc głowica coś tam jednak zapisuje.

Tak właściwie to podobne testy przeprowadzałem też na drugiej amidze 500 i wyniki identyczne, więc wewnętrzne stacje w obu Amigach są sprawne.

Przejrzałem już chyba każdą możliwą stronę o regulacji. Me ktoś coś podpowie?
Stacja posiada z tyłu przełącznik 0-1-2-3, ustawiony jest na 1.

Jedna rzecz która mnie zastanawia to jeśli z programu x-Copy wybiorę opcję SPEEDCHK, to dla wewnętrznej stacji w amidze (dla obu) podawana jest wartość:
Traclength: 12460 bytes (MG) (lub coś około tego),
natomiast dla tej felernej zewnętrznej stacji podawane jest:
Tracklength: 7170 bytes (MFM),
czyli jakoś dziwnie mało.

[#2] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@felinusz, post #1

A sprawdzałeś tą stacje podłączając sam napęd jako wewnętrzną tzn. sam napęd wyciągnąć z zewnętrznej obudowy i przełożyć do wewnątrz amigi.
[#3] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@janekdrukarz, post #2

Właśnie przełożyłem, po włączeniu ze stacji przez chwilę słychać cykanie (rusza się głowica), po czym zatrzymuje się na ekranie z reką. Próbowałem też w drugą stronę, tj. do obudowy przełożyć stacje wewnętrzną od drugiej amigi, ale wtedy amiga nie chce zbootować ze swojej wewnętrznej stacji (konflikt pomiędzy stacjami? Może zworki trzeba przestawić)
[#4] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@felinusz, post #3

ds0 - wewnętrzna
ds1 - zewnętrzna
[#5] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@janekdrukarz, post #4

Zrobiłem inny trik - uruchomiłem amigę z wewnętrznej stacji, odpaliłem x-copy, potem odłączyłem wewnętrzną i zamiast niej podłączyłem wewnętrzną i przeskanowałem dyskietkę. Niestety nadal większość sektorów jako 2.
[#6] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@felinusz, post #5

Jak ktoś już ją rozbierał to pewnie były problemy z odczytem/zapisem. Prawdopodobnie głowice już uszkodzone. Przerób od PC-ta i wstaw do zewnętrznej obudowy. Chyba najtańsze rozwiązanie.
[#7] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@felinusz, post #1

daj stacje od pc sony przerób ją i tyle tak jak ja zrobiłem
link
[#8] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@Dorian3d, post #7

Też tak uważam. Tutaj cenna jest obudowa z interfejsem zewnętrznym. A sam napęd można podstawić z PC delikatnie przerabiając. Uszkodzenie może być w tym przypadku trudne do uchwycenia, kłopotliwe lub niemożliwe do naprawy. A cena stacji z PC śmiesznie niska, przeróbka pół godzinki pracy. A wyświetlacz pokazujący ścieżki - fajny bajer. Sam chciałem kiedyś zrobić sygnalizator zapisu na ścieżce zerowej, diody odczyt/zapis (właśnie w zewnętrznej stacji).
[#9] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@Romlen, post #8

Słuchajcie udało mi się odratować tą stacje!!!
Przez przypadek natrafiłem na tą stronę internetową:
http://atariage.com/forums/topic/208904-atari-st-floppy-drive-repaired/

Zrobiłem tak jak autor - wymieniłem kondensator 4.7 uF elektrolityczny. Akurat nie miałem takiego, więc dałem 10 uF (mierzyłem ten stary i miał 0 uF więc chyba wysechł).

Po tej operacji w programie x-copy test prędkości dał już wartość około 12500 (wcześniej na tej felernej stacji było 7100), więc już pomyślałem, że idzie w dobrą stronę!

Ponadto stacja potrafiła poprawnie odczytać dyskietkę która sama sformatowała!
Niestety nadal kłopot z odczytem innych dyskietek. Przystąpiłem więc do regulacji głowicy - wyregulowałem (zajęło mi to 10 minut) i teraz stacja czyta bez problemu każdą dyskietkę, a inne stacje czytają poprawnie to, co ta zapisze!

Napisze niebawem tutorial o ustawianiu głowicy bo czuje się teraz ekspertem w tej dziedzinie :D

Regulacja w domowych warunkach jak najbardziej możliwa. Zresztą od tej stacji wyjąłem już całą głowicę wcześniej więc chyba bardziej rozregulować się już jej nie dało!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 23:56:22 przez felinusz
[#10] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@felinusz, post #9

ja chętnie poczytam "poradnik reanimacji floppa" - może w końcu uda mi się doprowadzić do porządku moją zewnętrzna stacje od cdtv :)
[#11] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@sunater, post #10

Wymieniłem jeszcze kondensator na zasilaniu (był 47uF, po wylutowaniu i pomiarze miał 5uF).
Stacja `słabszych` dyskietek nie czytała, podregulowałem trochę i teraz czyta nawet te, z którymi oryginalna stacja w amidze ma problemy.
[#12] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@felinusz, post #11

Opanowałem ustawianie głowic w stacji dysków. Dziś 6 szt uratowałem.
[#13] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@jerry33, post #12

U mnie w amidze cdtv wystepuje problem ze stacja zewnetrzna taki ze po wlozeniu dyskietki stacja prubuje cos wczytywac ale nie moze i na koncu obraz robi sie czerwony to znaczy jest w tle obraz powitalny znany z cdtv czyli gora z plyta cd lecz calosc jagby przez czerwony filtr.Moje podejrzenia to zabrudzona glowica lub przestawiona ,zreszta amige nie dawno nabylem i nie znam jej przeszlosci. Wiedz prosze o pomoc moze ktos mial podobny problem i wie jak go rozwiazac. A moze jakis filmik jak ustawiac lub czyscic glowice w warunkach domowych


Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 15:59:23 przez marciano12
[#14] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@marciano12, post #13

Głowice w stacji się czyści bardzo rzadko, chyba że nie używałeś stacji od lat lub stała w wysoce zapylonym środowisku.
Do czyszczenia bierzesz patyczek do uszu oraz płyn do czyszczenia głowic (może być spirytus) i ogień.
Filmiku nie nagram bo nie mam czym, a staram komórką szkoda go robić bo nic nie będzie widać.
Czerwony obraz to raczej inne uszkodzenie.
Na przyszłość używaj przecinków bo wyszedł jeden bełkot.
[#15] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@jerry33, post #14

Przepraszam pisane na komurce
[#16] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@marciano12, post #15

Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł tylko nie wiem czy da się go zrealizować a mianowicie
posiadam jeszcze dwie Amigi.W bardzo dobrym stanie Amigę 500 i raczej złym stanie Amigę 600
lecz w Amidze 600 jest sprawna stacja dysków.i moje pytanie czy da się jakoś przerobić tę stacje z Amigi 600 wewnętrzną na stacje zewnętrzną do Amigi CDTV.Otóż problem jest z samym podłączeniem stacji i zasilania w kieszeni zewnętrznej i może znajdzie się ktoś na tyle ambitny co wie jak to podłączyć ?.A może jakiś prosty schemat.
[#17] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@marciano12, post #16

A jeśli u mnie w x-copy 6.3 po uruchomieniu CHECKDISK pokazuje na zewnętrznej stacji
w Uper Side zielone pola a w Lower Side czerwone same 222.
-To oznacza że głowica dolna jest przestawiona a górna nie ?
a jeśli tak to którą śrubką należy kręcić aby ustawić tą dolną część głowicy czy u mnie jest ona zalana po części jakimś czerwonym klejem i znajduje się niżej i bliżej silniczka przy pręcie jak by ślimakowym.?
- A ustawianie górnej głowicy odbywa się za pomocą śrubki na wierzchu ?
u mnie są dwie śrubki ta z prawej zaklejona jakimś klejem na niebiesko.
Jeśli możesz mi pomóc felinusz z ustawieniami tej głowicy był bym wdzięczny,
a i mogę na e maila wysłać zdjęcia tej mojej nieszczęsnej stacji dysków.Dodam jeszcze że przelutowałem te dwa kondesatorki u mnie były dwa 22uf dałem te co ty 47 uf.
[#18] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@marciano12, post #17

Wygląda na to, że Twoja dolna głowica jest albo wygięta, albo ma przerwaną cewkę.
[#19] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@jarob, post #18

przerwana cewka ? co to znaczy i czy da się to wymienić i jak to wygląda?
A i nie wiem czy ma to znaczenie ale wykręcałem całkowicie też ten mały silniczek z prętem
jak by ślimakowym by sprawdzić przewody zasilające do niego. I czy to mogło sprawić że dolna głowica się przestawiła

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 15:21:39 przez marciano12

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 15:22:52 przez marciano12
[#20] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@felinusz, post #9

Koniecznie napisz taki poradnik OK
[#21] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@glichtanski, post #20

Już napisał i niestety świetnie wprowadza w błąd, choć tylko w połowie.
[#22] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@marciano12, post #19

Jakim model stacji zewnętrznej posiadasz? Musiałbyś rozebrać obudowę i podać model stacji.
Jeśli to FB-354 to wiem jak Ci pomóc.
[#23] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@jerry33, post #21

Błędem jest w poradniku to, że służy on tylko do ustawienia sektora zerowego i prawdopodobnie dolnej głowicy. Nie wiem jakiej stacji używa autor, ale w Chinon FB-354 i FB-357A dolną głowicę ustawia się za pomocą tej samej płytki co sektor zerowy.

PS: Do ustawienia głowicy dla dyskietek HD (1,76MB) ten poradnik jest prawdopodobnie bezużyteczny (mogę się myslić, ale ja na razie nie mogę ustawić stacji 1,76MB tak, aby czytała poprawnie każdą dyskietkę HD. Formatuje i zapisuje poprawnie, ale z odczytem jest problem).

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 22:00:43 przez glichtanski
[#24] Re: Naprawa zewnętrznej stacji dyskietek GoldenImage do komputera Amiga 500

@glichtanski, post #23

Witam, może mi ktoś zrobić dokładne fotki, płytki z elektroniką od stacji zewnętrznej goldenimage? Mam obudowę od tej stacji, jest to wersja bez wyświetlacza a ja bym chętnie wstawił taki wyświetlacz.
Problem w tym, ze na PCB nie ma wszystkich elementów i nie wiem jak jest zrobiona plytka z wyświetlaczem.

Zrobi ktoś zdjęcia?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem