kategorie: A1200, Karty CF
[#1] Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(
Witam, mam duży problem.

Przygotowałem na szybko dysk w WinUAE pod Amigę (120GB SATA) przez USB.
Robiłem to przez emulator ponieważ nie mam jednej dyskietki z zestawu WB, tej pierwszej Install - reszte mam, no ale bez niej się nie da.
Po różnych dziwnych przejsciach, spartycjonowałem jakoś na szybko, sformatowałem i postawiłem WB_3.1
Pod WinUAE bootuje normalnie z dysku, po podłączeniu do Amigi dysku nie widać, nie bootuje z niego, a nawet jak włożę dyskietkę workbench to go nie widać.
Dla próby pod emulatorem zbootowałem też obrazem dyskietki workbench no i dysk też normalnie tam widać.

Nie wiem czy adapter, który kupiłem jakoś nie współgra z Amigą (ide->sata) na układzie JMicron czy może mam walnięty kontroler IDE na płycie.
Dysk niby się kręci, ale go nie widać.
Nie wiem czy ten max transfer może tu mieć znaczenie, bo jakoś nie mogłem przestawić na 0x0001fe00.

Jakieś pomysły?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 19:49:18 przez zmiennik
[#2] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #1

Ale w ogóle nie widać żadnej partycji? A w HDToolBoxie albo jak uruchomisz okno Format?
Poza tym zobacz zworki dysku (jeśli są), ja miałem nie raz, że musiałem przestawiać albo w ogóle wyjąć zworkę, żeby dysk był rozpoznany.
Przy dużych objętościach to jest bardziej skomplikowane niż normalnie, więc łatwo o błąd też przy instalacji.
Inna sprawa, że np. na mojej A1200 dysk przez przelotkę IDE-SATA też nie jest widziany. Ale przelotki są różne, więc trzeba sprawdzić w systemie.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 19:49:52 przez tOMashBe
[#3] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@tOMashBe, post #2

zworek na dysku żadnych nie ma (to dysk 2.5" od laptopa - tam nie ma takich rzeczy), jest za to na adapterze ide-sata. Próbowałem i z nią, i bez niej - w obu przypadkach nie działa.

edit: dysk mimo dużej pojemności spartycjonowałem na 3 malutkie partycje, resztę zostawiłem bez partycji.

3x partycje po niecały 1gb zrobiłem dla testów tylko czy Amiga go zobaczy.

dziwi mnie też szczegół, że jak wchodze w bootmenu to widze dwie opcje na enabled - bez dysku też są dwie, bez stacji dyskietek też dwie.. tam w ogóle nic się nie aktualizuje, czy włącze ze wszystkim czy z niczym...

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 19:57:25 przez zmiennik
[#4] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #3

Ale na 100% nie ma zworek? Np. mój dysk od laptopa ma zworki, tylko nie były założone, gdy go kupiłem.
Sprawdź w manualu w sieci po modelu.
W HDToolBoxie nic nie widać, nic nie ma na liście?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 19:56:12 przez tOMashBe
[#5] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@tOMashBe, post #4

w hdtoolbox na winuae wszystko widać, a na amidze nie mam jak odpalić hdtoolboxa bo nie mam dyskietki z wb install niestety... to był główny powód, że robiłem to na emulatorze...

mam 3 różne dyski luzem sata 2.5" od laptopów i żaden nie ma zworek, nie wiem co Ty masz za dysk ze zworkami, nigdy nie widziałem w takich dyskach.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:01:35 przez zmiennik
[#6] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #5

Akurat w Boot Menu to jest tak, że tylko informacje o dysku się aktualizują, DF0 i CC0 są zawsze, dlatego masz takie wrażenie. Jeśli partycje byłyby widziane na pewno miałbyś je na liście.

Co do zworek są różne dyski, te starsze potrafią mieć zworki, większość faktycznie nie ma.
A czy masz w ogóle jakąś dyskietkę z Workbenchem albo programami narzędziowymi? Przydałby się jakiś filemanager, komenda "info" albo jakiś program do formatowania.

Stawiam na to, że po prostu dysku nie widać przez adapter, u mnie było tak samo jak chciałem wrzucić do Amigi dysk SATA. Bo teoretycznie nawet jeśli partycja nie byłaby poprawnie to powinieneś mieć ją w Boot Menu albo powinno wyskoczyć coś w rodzaju "Not a DOS disk" po uruchomieniu Amigi. Z tym że niektóre adaptery działają, parę osób o tym pisało.

Jeszcze jedno: czy po resecie Amigi nic się nie zmienia? Czasem dysk jest widziany dopiero wtedy.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:09:37 przez tOMashBe
[#7] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #5

Są zworki np: takie, nie można założyć że czegoś nie ma, jeśli do końca się nie zna odpowiedzi. W boot menu widać dysk.
[#8] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@amizet, post #7

Kurcze, uwierz mi, że widziałem dyski SATA (pierwsze serie) ze zworkami, ale to nieważne teraz.

Co widzisz w Boot Menu (na Amidze), partycje? To zaznacz startującą i wciśnij "Boot". Co się wtedy dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:12:53 przez tOMashBe
[#9] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@amizet, post #7

No przecież napisał, że nie widać - "dziwi mnie też szczegół, że jak wchodze w bootmenu to widze dwie opcje na enabled - bez dysku też są dwie, bez stacji dyskietek też dwie.. tam w ogóle nic się nie aktualizuje, czy włącze ze wszystkim czy z niczym..."
Czyli ma DF0 i CC0. Dysku w boot menu nie widać, dlatego nie ma co cudować.
Jak na adapterze Sata=>IDE z założoną zworką Master dysku Amiga nie widzi to raczej ta przelotka z Amigą nie współpracuje.
[#10] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@tOMashBe, post #8

amizet coś namieszał, ja nie powiedziałem, że widać w bootmenu dysk.
Nie widać go niestety.

Co do zworek to nie upieram się, że na bank ich nie i nigdy nie było, tylko że nie widziałem z resztą nie o tym temat.

dyskietki jakie mam to: Amiga fots, locale, amiga extras, amiga workbench (brak dysku amiga install)...

ale czekaj, znalazłem coś takiego jak GVP, FAAASTPREP (hard disk installation)

zaraz oblukam czy to działa, znasz ten program?
[#11] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@lekarz_med, post #9

No, ale za chwilę napisał:

W boot menu widać dysk.

Też napisałem już wcześniej, że to pewnie kwestia przelotki. Miałem tak samo.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:16:07 przez tOMashBe
[#12] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #10

amizet coś namieszał,

Faktycznie nie zauważyłem, przepraszam. Jak w Boot Menu nie widać partycji to trzeba uruchomić coś do konfiguracji dysku.

Fast Prep kiedyś widziałem, z tego co pamiętam od razu wyświetla informacje o dysku o ile go rozpozna.
Na dyskietce może być jeszcze coś takiego jak Expert Prep i też można go użyć.

Tylko nie jestem pewien czy programy GVP nie pokazują tylko informacji o dyskach podłączonych do ich kontrolera SCSI, ale spróbować warto.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:22:28 przez tOMashBe
[#13] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@tOMashBe, post #11

to nie ja napisałem tylko amizet, mówie że bigosu narobił tym tekstem
[#14] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@tOMashBe, post #12

zamiast hdtoolboxa można użyć HDInstTools
http://aminet.net/package/disk/misc/hdinst

Chociaż uważam, że to jest kwestia scsi.device, w ROMie A1200, która nie współpracuje z takimi przelotkami, podobnie jak standardowy scsi.device nie wykryje CD-ROMu.
W takim wypadku takiego urządzenia nie da się użyć jako bootujące.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:24:05 przez lekarz_med
[#15] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@lekarz_med, post #14

Bardzo dobry pomysł. Tylko nie wiem czy on będzie miał jak nagrać program na dyskietkę.
Bo jeśli tak to można też po prostu nagrać dyskietkę Install.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:24:10 przez tOMashBe
[#16] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@lekarz_med, post #14

no też tak wyczytałem, że można użyć hdinsttools ale niestety nie mam tego jak nagrać na amige...
mam karte na pcmcia z wteyczka ethernet ale bez systemu nic nie zrobię...

Ten fastprep wyglada jak workbench, ale na pulpicie nie widze dysku twardego, jak wlaczam ten program to pyta gdzie go zainstalowac i niestety nie mam do wyboru dysku.

Z resztą chyba po ptokach jak w bootmenu nie widac dysku ktory normalnie bootuje pod winuae...

Zazwyczaj w tych adapterach ma być założona zworka żeby był master, czy z założoną to slave?
[#17] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #16

Faktycznie partycje raczej powinne być w jakikolwiek sposób widoczne. Najlepiej wszystko robić na Amidze.
A nie masz jak nagrać dyskietki pecetowej? W systemie można podmontować PC0 i wtedy odczytują się dyskietki 720KB.

Na moim adapterze były dwie pozycje Master i Slave. Kiedyś pomogło mi też wyciągnięcie zworki w ogóle.
Ale najczęściej chyba po włożeniu zworki jest Master.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:33:57 przez tOMashBe
[#18] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@tOMashBe, post #17

wyskakuje mi taki komunikat:

"here are no drivers loaded, so it is impossible to access hard drives. Issue BlindDrivers command, or something!"

a co do nagrania na dyskietki to też lipa, bo mam tylko laptopa, który nie posiada stacji dysków...
Chyba spróbuję oddać ten adapter (o ile się uda).
Szkoda :(

edit: o pojawiły mi się 3 opcje w bootmenu, ale to chyba nic wspólnego z dyskiem, tylko z zew stacją dysków.
jest tam:
DF0, CC0 i DF1 teraz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:45:45 przez zmiennik
[#19] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #18

Mówi się trudno, ale u mnie było tak samo z adapterem SATA.
[#20] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #1

jak uaktywniles dysk sata na USB zeby winuae widzial dysk pod emulowaną Amigą pod scsi.device ?
[#21] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@Norbert, post #20

tzn nie bardzo wiem o co pytasz, w winuae pod dyskami twardymi dałem add hard drive i wybralem jako kontroler UAE, później tam hdtoolbox zmieniałem nazwe na uaehf.device, z jakiegoś poradnika korzystałem troche sie z tym męczyłem
[#22] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #18

A skąd DF1: ? Masz zewnętrzną stację dyskietek?

Ja uzywałem programu GVP. Ale z kontrolerem GVP. Nie działa on z kontrolerem na płycie głównej. Być może da się to jakoś zmienić, żeby program szukał dowolnego kontrolera, ale nie wiem niestety jak.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 21:29:02 przez glichtanski
[#23] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #1

Jaką wielkość ma pierwsza partycja? Na sprzętowej Amidze, partycja startowa nie może przekroczyć obszaru 4GB.
[#24] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@glichtanski, post #22

tak mam zew stację, która normalnie działa, ale nie wiedzieć czemu nigdy jej w bootmenu nie widziałem.
[#25] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@Andrzej Drozd, post #23

dzięki za info, ale troche się namęczyłem z tym i naczytałem, więc dla testów zrobiłem chyba 150mb + dwie dodatkowe partycje też nie przekraczające 1gb...

chciałem tylko zobaczyć czy to ruszy, a później się bawić w kosmetykę...
[#26] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #25

zastanawiają mnie jeszcze dwie rzeczy:
-jak montuje ten dysk pod winuae to wyskakuje mi taka informacja

RDSK...@........ [5244534B 00000040 E1B5CF10 00000007] [Too many cyls]

nie wiem czy to jakiś błąd czy co, ale "too many cyls" nie brzmi chyba za dobrze...

-zastanawia mnie też czemu ten max transfer nie chciał mi się zmienić w hdtoolbox i czy to też może mieć jakiś pośredni wpływ na to, że Amiga go nie widzi?
[#27] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #26

1. Jak dzieliłeś na partycje i formatowałeś pod emulatorem to robiłeś to na czystym WB3.0/3.1 o zwykłym kicku czy na jakiejś konfiguracji wybajerzonej ?
2. Pod jakim filesystemem masz sformatowane partycje ?
3. Nie kombinuj na razie z maxtransferem bo masz inne problemy.


Pozdrawiam
[#28] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #26

"max transfer" potwierdza się Enterem, przelotka nie wiesz jak jest ustawione z twojego opisu wynika że ma tylko jedną zworkę. Czyli musiał byś przeanalizować pinout ide, albo ktoś musiał by ci napisać które piny mają być zwarte. Zawszę mógłbyś zmienić jeszcze Firmware w adapterze, chyba że brak kompatybilności jest z powodu hardware
[#29] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@zmiennik, post #26

Mam wrażenie, że to wina dysku podłączonego przez USB. Robiłem taki myk kumplowi z 60GB z laptopa. Wszystko posadzone po USB i nie działa. Po podłączeniu przez złącze SATA poszedł na Amidze. Inna sprawa że emulator korzysta z własnej odmiany scsi.device. Potem na Ami mogą być problemy. Poza tym sprawdź jakiego device używa HDToolBox, bo to można zmienić. Zresztą APC74 ładnie wszystko opisał i ta metoda działa. Jeżeli chcesz użyć całej przestrzeni dyskowej, to warto zajżeć i tutaj.
[#30] Re: Amiga nie widzi mojego dysku SATA :(

@Red_Bullet, post #29

dzieki za zainteresowanie, ale temat już nieaktualny.
Oddałem ten adapter IDE>SATA.

Poza tym, skoro mi dysk ładnie bootował pod winuae, bez żadnego problemu, po restarach i programu i windowsa, a nie chciał za nic na amidzę to ja, nie mając żadnych praktycznie narzędzi typu: dyskietki z wb, innych kickstartów itd... nie mogłem zrobić nic.

Zamówiłem sobię kartę cf z adapterem i wcale nie jestem zadowolony z tego wyjścia puki co, wolałbym dysk i wszystko zrobić samemu, ale puki co nie mam jak.
Nie mam jak wymieniać plików Amiga->PC i odwrotnie.
Zapewne ogarne to, ale może już nie z dyskiem SATA, tylko kupie normalnie nowy dysk 2.5 ATA. Bo ten adapter z poradnika, który nie działa z diodą od HDD, też mnie nie zadowala takie wyjście.
A ci co używają adapterów ide->sata z powodzeniem, z działającą diodą LED od dysku niestety się nie ujawniają i nie opisują wrażeń i sprzętu.

Poza tym nie bardzo zrozumiałem co piszesz:

-po usb wszystko sie zainstalowało na winuae i nie poszło na Amidze?
-ale po podłącznieniu przez SATA (adapter?) wszystko poszlo?

troche dziwne.
Co do poradnika APC74 to chyba zrobiłem wszystko tak samo, bez wpisów disable coś tam w skrócie, bo pisali, że już nowszw wersje tego nie wymagają...

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 01:23:18 przez zmiennik
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem