kategorie: A600, Karty CF, Sprzęt
[#1] A600 – przestała działać karta CF
Mam Amigę 600 z 2 MB pamięci ale przylutowanej na oryginalnych kostkach (płyta rev2).
Dokupiłem odpowiedni Kickstart oraz kartę z odpowiednio przygotowanym systemem i grami.
Po uruchomieniu komputera wiele razy uruchamiał się z niej workbench i mogłem odpalać programy i gry.
Czasem nie dało się tego zrobić i zamiast systemu ukazywał się ekran startowy ale było to rzadkie zjawisko.
Niestety od paru dni karta całkiem zaniemogła i ukazuje się tylko ekran startowy i można korzystać tylko z programów na dyskietkach.
W komputerze przy kontrolerze IDE brak było 3 kondensatorów.
Czy może być problemem uszkodzenie kolejnych kondensatorów (choć nie widać zewnętrznie tego)?
Dolutowałem właśnie 2 kondensatory elektrolityczne (wybrałem 100mikroF) najbliższe złączu IDE i chyba udało się mimo że 1 z nich ledwo dolutowałem do odstającej ścieżki na płycie.
Może powinienem dolutować trzeci brakujący albo powymieniać te które są na płycie? A może jest wśród nich któryś szczególnie ważny dla prawidłowej pracy złącza IDE a tym samym pracy karty CF?
Czy jest jednak inny powód nie działania karty?
Również problemem jest że nie działa karta podłączona złączem PCMCIA choć karta i czytnik był sprawdzony na innym komputerze.

[#2] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #1

masz mozliwość podlaczenia innego zasilacza do tej Amigi ?
[#3] Re: A600 – przestała działać karta CF

@Norbert, post #2

Nie mam, ale to cenna podpowiedź.
Jeszcze napiszę nie związane z tematem nawiasem, że kupiłem Amigę z ciężkim zasilaczem i Amiga pracowała tylko był kłopot z dźwiękiem - to był zasilacz do Commodora (Amiga wytrzymała).
[#4] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #3

Zorganizuj zasilacz od pc i podepnij wtyczkę fdd do gnizada fdd w ami.
Zasilacz ATX włączysz łącząc zielony kabelek z czarnym we wtyczce którą wpinasz do mobo w pc.

Przeczyść też piny w złączu IDE w Amidze.
HDToolBox uruchomiony z dyskietki widzi kartę CF?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 21:49:01 przez iZi
[#5] Re: A600 – przestała działać karta CF

@iZi, post #4

A kartę ci widać po podłączeniu do UAE?
[#6] Re: A600 – przestała działać karta CF

@QkiZ, post #5

Mając pod ręką PC czy można uprościć i podpiąć Amigę i włączyć PC dając zasilanie Amidze?
Tylko ta wtyczkę FDD podpiąć do mobo w Amidze (tam skąd idzie zasilanie na stację dysków? Jakoś nie jestem przekonany do tego rozwiązania.

Kartę CF parę razy wyjmowałem i wkładałem oraz także ten adapter razem z nią do płyty głównej więc styki powinny chyba być odpowiednio przeczyszczone po tych manewrach.

Chyba nie mam tego programu HDToolBox na dyskietce ale uruchamiając emulator Amigi na PC to karta CF jest widoczna więc powinna być sprawna.
[#7] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #6

kupiłem Amigę z ciężkim zasilaczem i Amiga pracowała tylko był kłopot z dźwiękiem - to był zasilacz do Commodora (Amiga wytrzymała)

jeśli zasiłka rzeczywiście od komody to chyba tylko od C128 mogła być... tak czy siak brak -12V i nie stabilizowane +9V zamiast stabilizowanego +12V, "niezły" pomysł ogólnie
Kartę CF parę razy wyjmowałem i wkładałem oraz także ten adapter razem z nią do płyty głównej więc styki powinny chyba być odpowiednio przeczyszczone po tych manewrach.

sprawdź czy od tych manewrów nie został Ci któryś pin ze złącza IDE w gnieździe adaptera, widziałem już taką akcję
[#8] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #1

No te brakujące kondensatory to trzeba by przylutować bo w końcu po coś one tam są i jakby były zbędne to na pewno by ich nie montowali. Wartości znajdziesz w schemacie dostępnym w necie. Ja bym podłączył zwykły dysk do tej płyty i sprawdził czy działa. To by wyeliminowało uszkodzenie portu IDE na płycie.
[#9] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #1

Podłączenie zwykłego dysku do tej płyty odrazu da podpowiedź bo jeśli nie działa port IDE i PCMCIA to może być problem z układem GAYLE.
[#10] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #6

Jakoś nie jestem przekonany do tego rozwiązania.


Spokojnie możesz podłączyć. W taki sposób np dosila się karty turbo w A1200.

HDToolBox jest na dyskietce Install w pakiecie Workbencha, jak nie masz mogę Tobie podesłać nagraną dyskietkę.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 15:23:59 przez iZi
[#11] Re: A600 – przestała działać karta CF

@Marcin74, post #9

Czy można podłączyć zwykły ale współczesny dysk przecież o wielkości np 500GB i formatowany na NTFS czy jednak jakieś starsze modele?
[#12] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #11

ATA podłączysz bez problemu, pamiętaj o przejściówce 44 PIN 40 PIN, bez paru zabiegów Amiga nie wykorzysta 500GB, są pewne ograniczenia.
SATA wymaga jeszcze kawałka elektroniki.
Przy standardowym zakładaniu partycji NTFS zostanie zastąpiony amigowym file systemem.
[#13] Re: A600 – przestała działać karta CF

@iZi, post #12

No i dużo tych przejściówek z SATA na ATA jest do niczego. To znaczy nie chcą poprawnie działać. Łatwiej jest w drugą stronę, gdy potrzebujemy wpiąć dysk IDE do złącza SATA.

No i lepiej jest poszukać starszych modeli IDE. Będzie z nimi mniej kłopotów. A przecież na Allegro można jeszcze kupić stare dyski IDE w pełni sprawne i to nawet 2,5 cala.

tu np: link czy tu: link. Choć ja powiem, że jeżeli chcesz myśleć o włożeniu takiego dysku, to wpierw kup np. buforowany interfejs Elboxu.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 12:07:20 przez gilban
[#14] Re: A600 – przestała działać karta CF

@gilban, post #13

A jakby tak ktoś z was z Warszawy (ja tu właśnie mieszkam) odpłatnie pomógł mi w powyższym moim problemie?
[#15] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #14

Możesz spróbować nagrać nową tablice partycji typu Amiga przy użyciu Gparted. Też mi kiedyś przestało wykrywać karty/e i to chyba pomogło, taka sugestia.
[#16] Re: A600 – przestała działać karta CF

@amizet, post #15

A może coś bliżej na ten temat - na czym nagrać itp?
Może jakiś link.
[#17] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #16

Uzyj programu FINDDEVICE z pakietu IdeFix do sprawdzenia czy Amiga w ogole widzi "coś" na scsi.device czy compactflash.device.
Gdy CF zostanie wykryty, tznaczy ze "padło" RDB.(jest ono do odzyskania)
Dodatkowo skorzystaj MountDos (+FAT95) , ktory m.in potrafi pokazac/podmontowac dyski w FAT.
Jesli CF w fat zostanie poprawnie podmontowany bedzie to znaczyło, że z Amigą wszystko w porządku, tylko nalezy odratować RDB (odpowiednik pecetowego MBR)
[#18] Re: A600 – przestała działać karta CF

@Norbert, post #17

Dziś znów włączyłem Amigę i bardzo się zdziwiłem bo po paru sekundach pojawił się na ekranie komunikat błędu „Amiga has a cheksum error on disc block 1023805.
Po ponownym włączeniu Amigi pojawił się inny błąd „System has a cheksum error on disc block 906236”.
Jeszcze bardziej zdziwiłem się jak po ponownym włączeniu komputera normalnie odpaliła swój system karta CF. Zapuściłem grę i po zresetowaniu niestety Amiga znów włączała się ale przechodziła na ekran startowy proszący o dyskietkę.
Po wielokrotnym resecie niestety już na tym stanęło.

Mając otworzony komputer teraz dopatrzyłem się że karta CF z systemem będąca zamontowana w środku komputera jest rozgrzana ale sama karta się nie rozgrzewa tylko podgrzewa ją układ scalony będący bezpośrednio pod nią o oznaczeniu CSG – może to jest powód. Jeśli tak to należałoby ta kartę CF zamontować w innym miejscu tylko z jakiej przejściówki korzystając.

Ten program Finddevice jest na dyskietce z Workbenchem ? Ja nie mam go.
[#19] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #18

Ten mój komputer kompletnie zwariowany.
Teraz wieczorem po włączeniu dał komunikat błędu - Error validating system block 905508 corrupt directory.
Po ponownym włączeniu zadziałała karta CF; i tak parę razy po kolei udało się.
Tym razem karta nie rozgrzewała się tak szybko jak w ostatnim poście pisałem.

Przy okazji - a może zainstalować wentylator na pokładzie bo mnie zawsze boli jak układy scalone grzeją się i szybciej zużywają.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 19:55:40 przez silverio
[#20] Re: A600 – przestała działać karta CF

@silverio, post #19

Kolejny dzień i kolejne sukcesy w uruchamianiu jedynie jest problem że nie za pierwszym razem komputer zadziała. Widocznie kondensatory które przylutowałem muszą się naładować odpowiednio - dziwne bo chyba powinny ładować się błyskawicznie.
Karta CF trochę się rozgrzewa od tego układu scalonego co jest na dole.
Może jednak zamontować wentylator bo i układ i karta przez to się szybciej zużyją.
Tylko gdzie podłączyć najlepiej zasilanie tego wiatraka?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem