kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9
Znalazłem wolny dysk 40GB i chciałem zrobić sobie na nim kolejny backup. Przygotowałem sobie partycje, w tym jedną o wielkości 30GB, zainstalowałem na dysku PFS3, spatchowałem scsi.device - wersja 43.24 ładowana przez LoadModule, dodatkowo wyłączyłem patchowanie tegoż w Setpatchu (SKIMROMUPDATES "scsi.device")... mimo to, nie mogę sformatować niczego powyżej 8GB. Tak jakby nowy scsi.device nie działał. Help!
[#2] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@_arti, post #1

No...a w czym jest gorszy SFS od PFS, że go nie używasz?
[#3] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Andrzej Drozd, post #2

Używałem przez jakiś czas SFSa ale po którymś tam z kolei padzie partycji, bez żadnego zasadniczego powodu i braku jakichkolwiek narzędzi do odzyskiwania danych, dałem sobie spokój. PFS jak już jest, to w zasadzie nie pada.

PS: udało mi się sformatować partycję pod FFSem i SFS. Coś chyba musi być nie tak jednak z tym PFS... ;)
[#4] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Andrzej Drozd, post #2

Coś z PFS3 jest nieteges, niby fajny ale nie działa jak to utrzymuje autor. Jak wrzuciłem go na 2.5" 1.5GB to mi wcale system nie chciał z niego startować, następował reset zaraz gdy zaczynał czytać SS. Po zmianie na zwykły FFS wszystko jest w porządku. O pojawiających i znikających partycjach nawet nie wspominam i mimo że ostatecznie udało mi się dojść do ładu z nimi to nie jestem pewien czy to ma sens, bo whd też działa jak mu się zachce z PFS3.
[#5] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@_arti, post #1

Ja używam SFS w najnowszej wersji i nie mam z nim żadnych problemów. Poza tym zainstalowałem nieoficjalne boingbagi 3 i 4 stąd. I wszystko hula.
Najpierw na dyskietkę Emergency kopiujesz SmartFileSystem, jak nie ma miejsca to nagraj na inną, albo usuń z niej to, co niepotrzebne.
Następnie instalacja partycji, ustawienia MaxTransfer i Mask. Restart, uruchomienie z emergency, format partycji, można użyć systemowego narzędzia (ja tak zrobiłem).
Potem instalacja systemu. Następnie Boing Bag 1, BB 2, BB 3 i BB4, na końcu Locale update.
Po tych wszystkich BB, wrzucam MUI. I wszystko śmiga.
Czasami coś pójdzie nie tak - nie wiem co i po restarcie wyświetla Recoverable alert. Ale po ponownym zainstalowaniu systemu wszystko działa. Może kiedyś napiszę poradnik ;)

AHA. BoingBagi instaluję z opcją dla średnio zaawansowanych, cobym nie musiał się zastanawiać gdzie co dopisać w s-s. Raz próbowałem ręcznie zrobić to co instalator robić może automatycznie i system nie chciał startować. Albo wieszał się na czarnym ekranie, albo wyalał błędy w ADosie.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 18:09:05 przez glichtanski
[#6] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@glichtanski, post #5

Ja do A1200 z PPC i FastATA kupiłem około 10-12 lat temu HDD 256 GB (ale ten czas leci :) ) i zainstalowałem ówczesny SFS, zdaje się 1.24. Jutro będę przy Amidze to sprawdzę wersję, no i przez tyle lat nie miałem problemu. Na tej samej wersji zainstalowałem AOS4.0 i MOSPup. Wszystko działa bez problemu przez tyle lat.
Na A1200 z Apollo040 i standardowym IDE zainstalowałem 1.277 około 5 lat temu i też nie ma problemu. Oczywiście stosuję pewną zasadę:
Partycje AmigaOS3 są pod kontrolą FFS, a T: jest przypisany do roboczej partycji (w obrębie 4 GB) w SFS. Od tej pory nie doświadczam "padu" walidacji, a partycja SFS na której jest T:, też jeszcze nigdy nie zniknęła, mimo że system na Apollo wieszam bardzo często. Eksperymenty, gry itp.
[#7] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Andrzej Drozd, post #6

A teraz sprawdzałem i nie wiem czemu SetCache powoduje zawieszenie systemu. Wcześniej (kilka instalek temu) działało
[#8] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Radek_Cz, post #4

Gówno prawda. Od zawsze mam PFS i nigdy jeszcze nie padła mi partycja.
I bez różnicy czy 30 czy 60 giga.
[#9] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Shredder, post #8

A ile lat używasz PFS, że to taka odchodowa sprawa?
Ja nie używam PFS więc nie wiem, jedynie kilka lat używam SFS i problemów nie ma.
Tak czy inaczej wykluczyłeś się z tematu: "pomóżcie, padł mi HDD pod PFS".splat
[#10] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Shredder, post #8

Gówno prawda
Zaraz tam kupą nie musisz rzucać . Fakt że pod PFS3 partycja mi żadna nigdy nie padła, jedynie podczas procesu instalacyjnego tego systemu plików występowały problemy, gdy już wszystko zrobiłem jak należy to działa ok, ale...
Tak jak napisałem, z tym systemem plików czasami dzieją się różne niewytłumaczalne rzeczy. Gry pod WHD czasami się odpalają, a czasami te same gry mówią mi "spieprzaj dziadu", albo przypadek z dyskiem dwa i pół cala. Ten sam dysk podpiety do Faty jako jedyny wiesza się od razu, a jak go podepne jako slave z karta cf to widac wszystkie partycje i nie ma zadnego problemu. Po zmianie na ffs dysk butuje bez zadnych kłopotów.
Czasami jak ściągnę jakiś plik albo archiwum z sieci, bezpośrednio na Ami, i chcę go rozpakować to mówi mi że archiwum jest skopane, próbuję jeszcze raz i jest spoko. Nie wiem czy to kłopot z PFS3 czy może moja FATA MK1 daje ciała, nie mam jak tego sprawdzić bo mam tylko jedną A1200 i nie mam zamiary wypinać FATY, bo po prostu mi się nie chce i nie mam na to czasu.
Dlatego też sprawdzę SFS i zobaczę czy jest jakaś zmiana, jak nie to zostanę przy FFS, bo nie chce mi się ciągle walczyć, chcę odpalić grę i grać...
[#11] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@_arti, post #3

Eee, no nie demonizujmy. Mi też się zdarzył raz pad SFSa. Teraz taki pad nie boli. Kiedyś pewnie człowiek darłby szaty bo stracił kolekcję modków/demek/innego dobra. Teraz w dobie internetów podpina się dysk do pc i DOpusem 5 zrzuca się pod UAE 10GB danych w mniej niż godzinę. Przy zachowaniu pewnych zasad SFS jest praktycznie bezawaryjny. Faktycznie brak narzędzi do odzysku danych (SFS Salv to żadne narzędzie) trochę utrudnia życie w razie problemów. Z drugiej strony jak ktoś ma Drive Doctora, to i padniętą walidację załatwia się w kilka sekund. PFS nigdy nie używałem, więc nie zabieram głosu w jego sprawie. Czy to darmowy FS, czy komercyjny?

Radek: też mam Fast ATA MK I i nigdy nie miałem takich problemów. Może faktycznie coś jest na rzeczy.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 22:28:52 przez Red_Bullet
[#12] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Shredder, post #8

od początku najpierw 2 potem 3. Z 10 15 lat.
A to że partycje znikają czy byki to tylko zła maska lub max transfer.
I czy to kontroler standardowy fastata 4000 czy scsi nigdy problem.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 16:47:23 przez Shredder
[#13] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@_arti, post #1

Uzyj scsi.device od Cosmosa. Ma wbudowane jakies patche na PFS3 ze dzialaja duze partycje.
[#14] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@_arti, post #1

Najnowszy scsi.device Cosmos'a 43.47 lub scsi.device 46.1 DonAdan'a i PFSaio bezproblemowe działanie.

scsi.device 43.45 poprawiona przez Hodges,Wilen,Sauer również bedzie działać i jest nawet polecana bardziej od wersji Cosmos'a.


Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 16:47:10 przez Pawelek
[#15] Re: Format partycji powyżej 8GB pod OS 3.9

@Pawelek, post #14

Pawelek: zapomniales skasowac zbedne (wszytskie) apostrofy przy swojej edycji.

Arti: go FFS. PFS potrafi tez przy niektorych programach bruzdzic.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem