kategoria: A4000
[#1] Voodoo4 i Mediator 4000
Witam, mam taki kłopot. Kupiłem niedawno Voodoo 4, aby wpakować go do swojego Mediatora 4000 i zastąpić nim Voodoo 3. Niestety podczas odpalania Amigi z Voodoo 4, po wczytaniu sterownika karty z DEVS system się zawiesza lub wyskakuje żółty alert. Jeżeli przerzucę sterownik Voodoo do storage i odpalę go po wczytaniu systemu, wówczas mogę edytować tryby pod P96settings, ale podczas testu wyświetlany obraz pojawia się z artefaktami (np. kursor w postaci prostokątnego pola).
W 800x600 pojawia się obraz, tylko kursor jest "skaszaniony", w 1024x768 cały obraz wygląda jak sieczka. Zmieniałem ustawienia w Medconfig na Voodoo 4, wielkość pamięci, ale kłopot pozostaje. Co dziwne, po włożeniu Voodoo 5 system wstaje bez problemu, działa stabilnie w 2D i pod Warp 3D. Tak samo Voodoo 3.
Pytanie, czy zworki na Mediatorze trzeba przestawiać inaczej w zależności od użytego modelu Voodoo? Szczerze to chciałbym uruchomić tego Voodoo 4, bo jest szybszy od Voodoo 3, cichszy i mniej prądożerny niż Voodoo5.

Tak wygląda obraz w teście screenmode 1024x768 oraz raport z MedConfig.

Ciekawy efekt następuje po odpaleniu sterownika Voodoo, na belce pojawia się ponad 2GB pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 10:44:33 przez ITU
[#2] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #1

Jeśli masz taką możliwość przetestuj tą kartę Voodoo 4 w PC. Może być uszkodzona.

Engine 2D jest praktycznie taki sam w Voodoo 3/4/5, więc karta powinna działać identycznie jak 3 i 5 na Twojej konfiguracji.
[#3] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #1

Przeglądając instrukcję do Mediatora 4000 znalazłem sprzeczność pomiędzy tym co jest tam napisane, a tym co wskazuje Medconfig. Mianowicie instrukcja wskazuje, aby zworkę winsize zewrzeć (okno 512MB) jeżeli karta graficzna to R9000/9200/9250, Vodoo 4 lub 5, natomiast Medconfig wskazuje aby pozostawić ją otwartą (okno 256MB).

Ustawiłem zworkę wg instrukcji, ale przy próbie odpalenia sterownika karty wywala błąd otrzymuję Software Failure #80000004.

Niestety nie mam pod ręką PC, aby kartę przetestować.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 11:04:41 przez ITU
[#4] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #3

Okno 512MB będzie potrzebne tylko jeśli łączny rozmiar przestrzeni pamięci zajmowany przez karty PCI nie mieści się w obszarze 256MB.

W ShowConfigu widać że masz okno 256MB (0x10000000) pod adresem 0x50000000. W wyniku działania narzędzia pciinfo nie widać, żeby obszar ten był przekroczony, ale widać że jest maksymalnie wypełniony (1 rejestr BAR typu memory w zakresie 0x58000000-5FFFFFFF). Pytanie tylko czy Voodoo 4 faktycznie nie ma większej ilości rejestrów BAR typu memory, czy też ma i np. brakuje na nie miejsca w przestrzeni adresowej przy oknie 256MB.

Możesz spróbować wyjąć inne karty lub/i faktycznie winsize przestawić na 512MB, zobaczyć co z tego wyniknie.
[#5] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@strim_, post #4

Po wyciągnięciu karty sieciowej, po uruchomieniu sterownika Voodoo, zamiast 2,3GB RAM na belce pojawiło się 1,3GB RAM. Po wyjęciu spidera i próbie uruchomienia sterownika Voodoo dostałem Software failure. Po wyciągnięciu SB128, przełożeniu Voodoo w slot bliżej logiki Mediatora i odpaleniu sterownika Voodoo, karta się nie uruchamia.

Po przełożeniu Voodoo w najwyższy slot PCI (najdalszy od logiki), PCIinfo pokazuje kartę, ale próba odpalenia kończy się na Software Failure.

Zmiana karty na Voodoo5 i wszystko wraca do jak najlepszego porządku, tzn. system odpala się w trybach P96 zarówno z Winsize 256 jak i 512MB.

Po dołożeniu kart PCI (LAN, USB, MUZ) całość nadal działa bez problemu. System odpala się w trybie 1024x768. Ilość pamięci jest właściwa.

Pytanie z innej beczki. Jaka jest różnica między Winsize 256 i 512MB? Czy jeżeli ustawię Winssize na 512MB, to nie będę mógł już np. korzystać z kart na ZII/ZIII?

Pozostaje mi sprawdzić tę kartę na PC

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 12:47:25 przez ITU
[#6] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #5

Walczyłem długo z tandemem VooDoo 4 + Mediator A4000 i po dwóch miesiącach testów i wszelkich możliwych ustawień zworek i wersji bibliotek poddałem się...
To po prostu nie działa.
Po włożeniu VooDoo 3 wszystko pięknie pracuje.

Dodano: tryby 2D działały, nie działało 3D pod PPC - dema wywalaly się po 2-5 sekundach.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 12:52:39 przez stachu100
[#7] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@stachu100, post #6

U mnie to wygląda tak, jakby było coś nie tak z pamięcią karty, bo po uruchomieniu sterownika voodoo na belce potrafiło się pojawić ponad 2GB RAM, a np. przy Voodoo 3 lub 5 takiego efektu nie ma. Dodatkowo tryby, które potrzebują mniej RAM (np. 800x600) jeszcze (poza kursorem) wyświetlają się bez artefaktów, natomiast wyższe rozdziałki, to totalna kaszanka.

Póki co włożyłem Voodoo 5 i może jakoś uda mi się przyzwyczaić do 2 wentylatorów
[#8] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #7

Pytanie z innej beczki. Jaka jest różnica między Winsize 256 i 512MB?


Ta zworka zmienia tylko rozmiar okna do przestrzeni pamięci PCI. W Mediatorze 4000 karty PCI mają jakby swoją oddzielną od procesora przestrzeń adresową. Z pkt widzenia procesora Amigi na raz widać tylko fragment tej przestrzeni, za pośrednictwem "okna" w przestrzeni Zorro III. Pozycję okna (na jaki fragment przestrzeni PCI patrzymy) za pomocą osobnego rejestru można przesuwać, ale nie pamiętam czy sterowniki Mediatora 4000 w ogóle to robią (na pewno robią to sterowniki Medka 1200 z uwagi na to, że tam okno jest bardzo małe 4MB/8MB).

Czy jeżeli ustawię Winssize na 512MB, to nie będę mógł już np. korzystać z kart na ZII/ZIII?


Nie powinno być takiego problemu, bo przestrzeń ZIII jest znacznie większa niż 512MB, a przestrzeń ZII w ogóle jest osobna i nie ma nic do rzeczy w Mediatorze 4000.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 13:45:11 przez strim_
[#9] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@stachu100, post #6

Ja miałem tą kartę V4500 i śmigała bez najmniejszego problemu. Po ustawieniach wszystkiego tak jak trzeba (są dwa sprzeczne opisy, nie pamiętam który dobry), karta w 2D jak i 3D działała (w 3D wieszała się pod OS 3.9, ale wszystkie karty się wieszały na starym CSPPC).
Uruchom ITU pod OS 4.1, jeżeli jakikolwiek byłby problem z zasilaniem, albo samą kartą, tam też nie będzie działać. Jakby tam nie zadziałało, to włóż do PC, ja przed wysyłką testowałem w PC.
[wyróżniony] [#10] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #1

Witaj.

Coś Ci wysłałem na priva.

Powodzenia!
[#11] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #1

Podobny problem występuje na Radeonie 9250. Mianowicie próba bootowania po 1 włączeniu skutkuje Guru 8000004. Są artefakty w wyświetlaniu grafiki. Dopiero ręczne odpalenie ikonki "Radeon" po włączeniu kompa umożliwia używanie medka. Czy używasz update do medka w wersji 2.2? Powinien zniknąć ten kwadratowy kursor.
[wyróżniony] [#12] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@pong777, post #11

W moim medk-u TX Voodoo 4500 działa...
-> po zainstalowaniu sterowników z płytki i po medconfig zamiast kursora kwadrat, poza tym nie ma problemów z wyświetlaniem obrazu
->po instalacji i konfiguracji update 2.2 znika kwadratowy kursor
->próba instalacji SB128 i USB, próba odtworzenia MP3 kończy się zamrożeniem systemu
->nie pomaga zmiana slotu PCI
->Elbox zaleca przy V4500 i Apollo 1260 ustawić zworkę na WAIT, CONFIG......
system nie startuje, dopiero wyjęcie kontrolera USB pomaga, mimo to nie można odpalić MP3 i USB
Myślałem, że może problem leży po stronie Apollo 060/100, zmieniłem na Blizzarda 1230IV, zainstalowałem wszystko na nowo i bez zmian...
Może płyta? mam 2B, zmieniłem na drugą 2B bez zmian...obydwie po wymianie kondensatorów
-> zrobiłem timing fix, bez zmian
Zasilanie mam nowe, tj. ATX Fortron 350W, napięcia ok, w momęcie zwiechy napięcia stabilne


lekiem na całe zło okazał się V3 2000:) Wszystko działa od strzału!!!
Przy tej karcie nie ma czegoś takiego jak kolejność kart w slotach PCI, grafika na dół muzyczna tu Usb tam itp. Wkładasz i działa.
Więc jeżeli ta karta daje nam wszystko to czego oczekujemy od k.graficznej w Amidze, to nie ma sensu szukać smoków w d.. typu V4 i inne!


Także jak ktoś chętny to V4 na sprzedaż! U mnie działało:)

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 01:06:38 przez dez3
[#13] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@dez3, post #12

Panowie zdaje się, że mamy sukces OK

Po instalacji MMUP 2.2 system odpalił w 1024x768 bez problemu. Przestało działać Warp3D, ale po ustawieniu zmiennych wg wskazówek kolegi Pawła (Kitech), 3D w mojej Amidze też działa. Aktualnie dwa razy odpaliłem demo Sulaco (ekran i okno), teraz leci By Night w oknie, a zaraz odpalę na ekranie.

Generalnie jestem uchachany , a dodatkowym efektem będzie być może pokuszenie się o zrobienie testów porównawczych tych 3 modeli kart Voodoo.

Jeżeli ktoś ma sugestie jakie testy można wykonać, to jestem otwarty na propozycje. Na ten moment myślę o testowaniu karty w demach Encore (okno / ekran), SysSpeed 2.6 + opis instalacji i konfiguracji każdej karty.
[#14] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #13

ale po ustawieniu zmiennych wg wskazówek kolegi...


A czy możemy wiedzieć jakie jest poprawne ustawienie? Bo jak ktoś później będzie czytał ten wątek to dalej nie będzie tego wiedział.
[#15] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@strim_, post #14

ENVARC:Mediator/
Emulation -
MMU -
PatchInt -
VoodooInt Yes
Warp3D No
VoodooMem 15
ENVARC:PowerPC/
earlyterm -
force 1
gfxaddr $68000000 *
terminator 2
hidewarning -
memprot -
nopatch -
seginfo -
ENVARC:Warp3D/Mediator
MemSize 23/27 **

* Adres drugiej Memory Space dla karty Voodoo odczytany w programie PciInfo
** W zależności od zworki w Mediatorze ustawionej na 8/4MB
[#16] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #15

To mi wygląda na padniętą kość pamięci. W niskiej rozdzielczości ta kość musi leżeć odłogiem. W wyższej trafiają do nie dane i się wysypują, w formie pasów. Gdyby to była pamięć systemowa to zawiesiło by system. Pamiętam taki efekt z zepsutej karty win pc. W awaryjnym działała a w wyższej pasy.
[#17] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@wuk, post #16

Też tak myślałem, ale po aktualizacji sterów do Mediatora, karta zaczęła działać normalnie w 2D i w 3D. Wiem, że nowy biblioteka pci do medka ma zmienione przydzielanie przestrzeni adresowej dla kart PCI.
[#18] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #17

W takim razie interesujące byłoby zobaczyć wynik pciinfo . Aby wiedzieć jaka jest faktycznie różnica.
.
[#19] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #15

A czemu tylko 15 MB przydzielone jest pamięci graficznej pod Picasso96 (VoodooMem 15)?
[#20] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@BULI, post #19

Jak ustawiłem na 28, to też mi nie pomogło..
[#21] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@strim_, post #18

[#22] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #21

Tu widać dwa obszary pamięci, pod 0x68000000 i 0x70000000. Czego nie widziałem na Twoim poprzednim screenshocie. To by się pokrywało z moimi doświadczeniami z Voodoo 3, tzn. że faktycznie są dwa rejestry BAR typu pamięć. Widocznie coś poprawiono w tej nowej wersji pci.library.
[#23] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@strim_, post #22

Na stronie elboxu jest też nowa wersja voodoo.card 4.32
[#24] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@Grisza, post #23

U mnie po wrzuceniu nowego sterownika, na ekranie zrobiła się kaszanka i zaczęły fruwać artefakty, generalnie system nie do użycia. Powrót do wersji z MM CD UP2.2 wszystko naprawił.
[#25] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #24

U mnie też kaszanka...
[#26] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@pong777, post #11

Ja mam na tą chwilę Radeona 9250 i uruchamia się normalnie. Mam wprawdzie dwa resety (jeden po zmapowaniu kicka z 2.04 na 3.1, drugi przy uruchamianiu OS 3.5-pewnie setpatch) ale karta jest od razu widoczna i mogę zmieniać ekrany. Nie muszę jej jakoś osobno dodawać.
Muszę jednak dodać, że ,wstała' dopiero na dodanych w kwietniu tego roku sterownikach na stronie Elbox. Na tych z MM_CD (mam dwie wersje, m.in kupioną ostatnio z Mediatorem A3000Di) nie udało się jej uruchomić.
[#27] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@Rafał A-3000, post #26

Byćmoże coś wyłapałem. Mianowicie kopiuję plik 100 MB z pendrive'a do RAMu. Sprawdzam obydwie sumy kontrolne i... są różne. Ta z pena jest ok. Ta z RAMu nie. Obecnie powtarzam test...

BTW:
Pamięć Radeona jest okropnie wolna. Jakieś 300 KBps wychodzi. Szybszy trzykrotnie jest dysk twardy na standardowym kontrolerze ATA.


Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 10:44:51 przez pong777
[#28] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #24

ten nowy sterownik jest zrobiony specjalnie pod Voodoo 3 i nie będzie działać pod V4, w niedługim czasie Elbox przygotuję sterownik dla Voodoo 4.
[#29] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@ITU, post #24

Czy ktoś wie jakie są poprawne ustawienia zworek w Mediatorze A4000Di dla karty Voodoo 3 3000?

Master mam na CLOSED
WinSize OPEN
Swap CLOSED

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 20:10:55 przez pong777
[#30] Re: Voodoo4 i Mediator 4000

@pong777, post #29

Jumpers in MEDIATOR PCI 4000:

MASTER: OPEN with SharkPPC
CLOSED without SharkPPC

WINSIZE (MEMSIZE): OPEN default
CLOSED with Voodoo4 or Voodoo5

SWAP CONFIG: OPEN default
CLOSED with Zorro III graphic card
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem