kategoria: A4000
[#1] Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?
Tak, proste pytanie, jak w tytule. Mam aktualnie w swojej A4k wersje 9 i właściwie działa jak należy. W czym konkretnie mogłaby pomóc lub co polepszyć wymiana na jedenastkę?

PS: W A3000 mam 11 ale tylko dlatego, że swego czasu miałem kontroler Fastline Z3, który tego wymagał.
[#2] Re: Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?

@_arti, post #1

SuperBuster 11 obsługuje na slotach Zorro tryb DMA, a SuperBuster 9 niestety nie.

FastLine Z3 wymaga SB11 właśnie dlatego, żeby obsługiwany był tryb DMA.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 14:33:10 przez dominiqr
[#3] Re: Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?

@dominiqr, post #2

Czy jest jakiś jeszcze inny, typowy hardware, który tego wymaga?
[#4] Re: Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?

@dominiqr, post #2

SuperBuster 11 obsługuje na slotach Zorro tryb DMA, a SuperBuster 9 niestety nie.


Nie jest to do końca prawda. SB9 obsługuje tryb DMA, nawet w więcej niż jednym slocie, ale niestety wadliwie. Niektóre urządzenia mają wbudowane jednak obejścia tych problemów. Więc, kuriozalnie, SB9 jest jedynym Busterem który pozwala na użycie dwóch urządzeń DMA na raz! Ale tylko pod warunkiem, że oba urządzenia mają zaimplementowany workaround. Np. Deneb i FastLane Z3.

Co zrobiło Commodore w Busterze 11? Otóż "rozwiązało" problem ograniczając tryb DMA do jednego urządzenia... Poza tym nie wiem czy są jakieś inne różnice, podejrzewam, że nie.

FastLine Z3 wymaga SB11 właśnie dlatego, żeby obsługiwany był tryb DMA.


Nie prawda, FastLane Z3 działa z SB9, gdyż tryb DMA jest obsługiwany.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 14:50:37 przez strim_
[#5] Re: Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?

@_arti, post #1

Też długie lata działałem na 9. Wymieniłem na 11 "przy okazji" i dla porządku. Nie zauważyłem żadnej różnicy w działaniu kart Zorro.
[#6] Re: Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?

@_arti, post #3

W sumie strim_ wszystko opisał.
SB9 daje możliwość obsługi DMA w więcej niż jednym urządzeniu.
Przy takiej konfiguracji mogą pojawić się błędy więc urządzenia muszą mieć obejście tego problemu - mają go tylko Deneb i FastLane Z3.
Z Busterem11 działa tylko jedno urządzenie w DMA (ograniczyli do 1 urządzenia pozbywając się problemu).
Hardware pracujący w DMA to z tego co wiem 3 karty:
Deneb
FastLane Z3
A4091 (kontroler SCSI)
oraz wbudowany kontroler SCSI w A4000T (jest to A4091 wbudowane na płytę główną).
I teraz ważna rzecz- A4000T ma zawsze wlutowany Buster11 i 1 urządzenie DMA tj wbudowany kontroler SCSI.
Czyli w tej Amidze, żadna inna karta nie może pracować w trybie DMA - deneb musi być w PIO.
Dużo na ten temat pisano gdy pojawił się Deneb bo wcześniej właściwie nikt nie miał jedoncześnie 2 kontrolerów SCSI - A4091 i Fastlane Z3 więc problem nie istniał.
Warto spojrzeć w FAQ Deneba
http://www.e3b.de/usb/main_faq_e.html#DMA_BASICS
http://www.e3b.de/usb/main_faq_e.html#DMA_BUSTER_9_11
Tak więc wersja bustera w A4000 (9 lub 11) ma znaczenie tylko przy tych 3 kartach.
Co innego w A3000 gdzie rutynowo był montowany Buster 7 i 6 - tam warto wymienić. Wystarczyłoby na 9 ale w praktyce łatwiej na ebay dostać 11.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 16:16:06 przez lekarz_med
[#7] Re: Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?

@strim_, post #4

Zatem muszę zweryfikować swoją wiedzę w tym zakresie ;)
[#8] Re: Superbuster 11 - co tak naprawdę daje?

@lekarz_med, post #6

@strim_, @lekarz_med
Dzięki za wyjaśnienie OK

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 16:09:52 przez _arti
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem