kategoria: Karty CF
[#1] Test szybkości kilku kart CF:
Przetestowałem pare kart CF jakie miałem pod ręką pod Windowsem.
Ciekawostka: jest bardzo dużo podróbek karty SanDisk Extreme 3 na rynku wtórnym.
Poniżej testy programem ATTO Disk Benchmark, w nagówkach nazwy kart testowanych.
Testowana karta Kingston 16gb to ultimate x266. Reszta wiadomo.












Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 23:42:00 przez zmiennik
[#2] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #1

W Twoim tescie najlepiej wypada... "podroba" Extreme 3.
[#3] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@F7sus4, post #2

Przyjrzyj się dolnej skali.
[#4] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@sanjyuubi, post #3

ja bym raczej radził przyjrzeć się cyferkom po prawej. Bardziej przejrzyste.

P.S. Dodam test tych kart na Amidze w tym wątku, jak wyposaże się jakieś Fast-ATA i akcelerator, bo odziedziczyłem je powiedzmy.


Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 01:23:40 przez zmiennik
[#5] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #4

aha i w między czasie jeszcze ciekawostka
z tych wszystkich kart testowanych tylko oryginalna extreme 3 działa z adapterem PCMCIA-CF. Reszta nie.
[#6] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #5

To w czym dana karta cf działa zależy od tego jakie tryby pracy(protokoły) posiada w swoim firmware.
Wygląda na to że kingstony czegoś nie mają dlatego nie działają w tym adapterze.

I drugi wniosek że nie istotne jaka kartę posiadamy i tak wystarczy z nawiązką do każdej Amigi.



Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:34:41 przez damianx
[#7] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #4

Racja, spojrzalem tylko na slupki. Ciekawe, SanDisk ma 2-3x szybszy zapis od Kingstonow z kwiatkiem (w zaleznosci od wersji).
[#8] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@damianx, post #6

W adapterze kart CF na PCMCIA jest jakaś elektronika, która puszcza niektóre karty, a niektóre nie?
Mój adapter jest SanDiska więc oryginalna karta SanDiska z nim działa.
Ciekawe jak innej firmy adaptery działają z innych firm kartami?
Może jest adapter który współpracuje z Kingston'ami?

a co do Twojego drugiego wniosku "wystarczy z nawiązką" to dziwne podejście, bo jak można se przyspieszyć troche to czemu nie?
Są opinie na forum, że niektóre karty działają szybciej od pozostałych w Amigach mimo, że windowsowe transfery mówią nam, że to i tak za dużo dla Amigi.
[#9] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #8

Mam jakiś adapter no-name i w nim wsio lata jak głupie, kingstony ,sandiski ,adaty i inne no-name karty.

A co i jak chcesz przyspieszyć w obsłudze kart cf w Amidze ?

maks transfer z ide w A. z karta fast ata to ok 10 mb/s odczyt więc choćbyś miał cfkę co odczytuje 50 mb /s to i tak nie wykorzystasz.

Za to pcmcia 16 bit to tez maks ok 10 mb ,a realny zależy od sprzętu a nie od karty ale i tak tego nie przeskoczysz ba nawet pewnie się nie zbliżysz do maxa.
[#10] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@damianx, post #9

a mógłbyś dać fotkę tego adaptera który masz? Ma jakąś etykietę?

co do reszty tego co piszesz to chyba nie zrozumiałeś mojego ostatniego zdania z poprzedniego postu.
Co z tego, że kingstony powiedzmy z kwiatkiem mają maks transfer przewyższający możliwości Amigi jak są wolniejsze na niej od innych lepszych kart, czaisz?
Przynajmniej z tego co piszą inni na forum, ja tego nie sprawdzałem, ale po co mieliby farmazony wypisywać? :)
[#11] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #10

Nie czaję.

Ale możemy założyć że zewnętrzny transfer odzwierciedla też i wewnętrzny danej karty i wtedy rzeczywiście karta szybsza działa sprawniej,nawet przy ograniczeniach sprzętowych Amigi.
Co i tak nie ma znaczenia ,no chyba że teoretyzując i udawać że odczuwamy różnicę liczona w sekundach.

ten mój adapter to jednak nie jakiś noname tylko pretec ,więc pewnie dlatego daję radę.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 11:14:33 przez damianx
[#12] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@damianx, post #11

Różnica jest odczuwalna, kingston z kwiatkiem a umnie 1.2MB/s, gdzie Sandisk3 ma 2MB/s, po uruchomieniu mapromu kingston z kwiatkiem ma 1.9MB/s, a Sandisk3 2.4MB/s (z nowszą scsi.device nawet 2.7MB/s). Jednak przypadku używania Amigi do gierek, ta różnica, nie specjalnie przeszkadza w użytkowaniu.
[#13] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@sanjyuubi, post #12

A przy okazji - skąd wziąć to nowsze scsi.device do WB 3.1 i jak je zainstalować można?
[#14] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@gilban, post #13

http://cosmosunivers.free.fr/download/

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:07:39 przez glichtanski
[#15] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@damianx, post #11

jakiego koloru masz etykiete tego adapteru?
taka
czy
taka
[#16] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@gilban, post #13

poszukaj scsi.device 46.0 albo 46.1
[#17] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #15

z tego pierwszego linku.
[#18] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #8

Nie widzę obrazków, bo korpo blokuje hosting, ale jedno mogę wam powiedzieć. Rozebrałem dwa adaptery CF <=> PCMCIA.. i w obu jest czyste, fizyczne połączenie 1:1 gniazda PCMCIA z gniazdem CF. Żadnej elektroniki.
[#19] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@ExciterELB, post #18

Jest tak jak piszesz ,dlatego to czy dana karta CF działa zależy od jej wewnętrznej budowy,jak pisałem wyżej ,adapter niema tu nic do gadania.

Choć może są adaptery w których brakuje jakiegoś połączenia i jakaś część kart nie działa.
[#20] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #1

Pytanie mam (tak z ciekawości): jak te wykresy będą się miały do prędkości odczytu i zapisu na Amigach?
Pytam bo na razie mam dysk twardy i nie zamierzam go zmieniać na kartę, ale tak na przyszłość.
[#21] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@damianx, post #19

zaciekawił mnie "Twój" adapter ponieważ z tego co do tej pory wyczytałem na forum nie widziałem osoby oprócz Ciebie, która by pisała, że działają jej Kingstony w adapterze PCMCIA - poza tym mi też nie dziłają, a mam 3 różne wersje.

Więc coś musi być na rzeczy. Tylko nie wiem co.
Na pewno testowałeś Kingston z kwiatkiem? :)

Albo do kolegi co pisze, że rozbierał te adaptery - czy rozebrałeś ten popularny adapter SanDiska? Może on ma jakieś ograniczenie w postaci braku jakiegoś pinu?
Pytanie mam (tak z ciekawości): jak te wykresy będą się miały do prędkości odczytu i zapisu na Amigach?

tego do końca nie wiem i pewnie się nie dowiem bez testów na Amidze.
Ale patrząc na te testy i sugerując się tym co piszą osoby, które przeskoczyły z Kingstona z kwiatkiem np na SanDisk Extreme3 to szybsza karta w tych testach = szybciej na Amidze, tylko, że wiadomo, że ta tendecja trwać w nieskończoność nie będzie i szczerze to wątpie, że wkładając jeszcze szybsze karty znowu coś ugramy...
Być może czasy dostępu, ale już nie transfer...


Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 17:57:34 przez zmiennik
[#22] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #21

Ja mam takiego Kingston-a + taki adapter:



Działa mi bez problemów.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 21:49:54 przez glon
[#23] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@QkiZ, post #20

Mniej więcej coś jak 1:10 na standardowym kontrolerze z turbo.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 10:23:27 przez sanjyuubi
[#24] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@glon, post #22

glon OK

jakbyś nie doczytał to informuję, że rozmawiamy o adapterze PCMCIA.
To tam nie działają Kingstony większości osób.
[#25] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #24

Nie mam pojęcia jakim sposobem mi działa ale tak przeniosłem gry i inne potrzebne programy do amigi z peceta.

Jakoś nigdy sie nie zastanawiałem nad tym faktem ,po prostu wziąłem kartę sformatowałem na pc ,wgrałem pliki i po wsadzeniu do przejściówki pcmcia wsadziłem do Ami i przekopiowałem .

jedyne co moge się domyślać to to że te nowsze kingstony ,lub nawet te tansze karty sa wewnętrznie jakos uproszczone i w pc działa a w innych kombinacjach nie.

przytaczałem kiedyś w jakims wątku mój przypadek z cfkami Adaty,mam dwie, obie 2 gb ,obie kolejne numery seryjne i jedna działa wszędzie gdzie testowałem ,czyli pc,amiga, zx ,a druga tylko w pc.

Jak to wytłumaczysz ?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:48:46 przez damianx
[#26] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #24

jakbyś nie doczytał to informuję, że rozmawiamy o adapterze PCMCIA.
To tam nie działają Kingstony większości osób.

No ja właśnie w tym kontekście napisałem swojego posta, że mówi się, że nie działają.
A ja mam takiego i działa, w adapterze PCMCIA w Ami.
Może chodzi o to, że nie napisałem, że używam go jako dysku twardego w Ami?
[#27] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@glon, post #26

nie wiem, zamotałeś :)
pokazałeś fotkę adaptera CF-IDE.
a rozchodziło się o adapter CF-PCMCIA.
[#28] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #27

Aaaa! Kurde przepraszam, mój błąd, jak by to było możliwe to bym te swoje posty usunął.

Przepraszam i szybko zmykam.
[#29] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #21

Tak dla uscislenia moje kingstony to te z zielonym kwiatkiem czy jakąs tam roślinką nie tym różowym.
[#30] Re: Test szybkości kilku kart CF:

@zmiennik, post #1

Myślę, że najlepiej byłoby jednak testy przeprowadzać na Amidze. To że coś działa dobrze na PC nie oznacza iż z Ami współpracuje równie dobrze. To jednak wiekowy komputer i nieco chimeryczny jak to kobieta :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem