kategoria: A4000
[#1] A4000 złe napięcie?
Witam
Chyba spaliłem kartę CF w jednej z moich A4000.

Efekty są takie:
- podłączam normalny dysk HD i Amiga działa.
- karta CF podłączona (która działała na innej Amidze) powoduje że dioda HD cały czas się świeci (zarówno na panelu Amigi jak i diodka na przelotce CF/IDE
- karta bardzo szybko i bardzo mocno się nagrzewa
- stacja dyskietek (zasialana także z małego złącza zasilania) także świeci non stop, a stacja nie czyta.

Moja pierwsza hipoteza złe napięcie podawane z zasilacza na te dwa "małe" wtyczki zasilania.
aha karta CF po takiej operacji przestała dzialać na innych amigach.

Jakieś sugestie? Jak się za to zabrać? Jak zbadać czy zasilacz jest OK?
Mam podejrzenie że może być nieoryginalny. A4k kupiona na ebayu i nie wyglądała aby miała części oryginalne...
Jestem noga jeśli chodzi o badanie miernikami... poza tym nie posiadam miernika ;)

Z góry dzięki za pomoc
[#2] Re: A4000 złe napięcie?

@retronav, post #1

W dziale Giełda napisz ogłoszenie że zlecisz sprawdzenie A4000 kupionej z niepewnego źródła. Jeżeli zaczniesz sam coś kombinować a nie znasz się na elektronicę to możesz więcej uszkodzeń zrobić.
Są na forum dobrzy specjaliści, pomogą (zapewne za ileśtam złociszy).
[#3] Re: A4000 złe napięcie?

@retronav, post #1

ja się nie znam na elektonice, ale jak Amiga działa z dyskiem, a z kartą CF nie, to znaczy, że karta się sfajczyła i tyle. (może odwrotnie podpiąłeś)
Wsadź inna kartę i zobacz czy zadziała, jak nie to później adapter i taśme.
Jak to wszystko nie pomoże to wtedy bym się martwił, albo pracował z dyskiem :)

Edit: chociaż A4000 to nie sprzęt za grosze więc może wypadało by sprawdzić napięcia, kondensatorki, sieżki itd, żeby później nie płakać jak padnie skoro jest z niepewnego źródła.


Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 18:22:20 przez zmiennik
[#4] Re: A4000 złe napięcie?

@zmiennik, post #3

Skoro jedna karta się już spaliła, to bez sprawdzenia napięć na tych małych molexach nic innego bym nie podłączał.

Skąd jesteś kolego? Jak podasz swoje miasto, to prędzej znajdzie się chętny do pomocy w Twojej okolicy.
[#5] Re: A4000 złe napięcie?

@stachu100, post #2

Hehe
Stachu
na moją drugą A4K z zepsutym dźwiękiem już się umówiliśmy ;) więc może i tę podwiozę do naprawy jak już będziesz....

Faktycznie na razie nic innego nie chcę podłączać bo karta działała i się sfajczyła...
wolę nie ryzykować.
jeśli chodzi o kondensatory to IMO ta A4K o której tutaj mowa wygląda OK, nawet obudowa bardzo, bardzo, ale ten zasilacz mi nie daje rady.
Jestem z okolic Wa-wy ale że umawiałem się ze Stachem to w tym momęcie poczekam na niego.
Dzięki za odpowiedzi mimo wszystko...
[#6] Re: A4000 złe napięcie?

@retronav, post #5

A ok.

Tak jeszcze sobie przypomniałem, że kiedyś udało mi się wcisnąć wtyczkę od zasilania przejściówki CF-IDE odwrotnie - 12V szło na pin 5V. Na szczęście zreflektowalem się że coś jest nie tak przed włączeniem zasilania. Rzecz jasna żadna karta CF nie przeżyje spotkania z 12V.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem