kategorie: A600, Karty CF, Sprzęt
[#1] CF przez PCMCIA i FFS
Mam czytnik kart Pretec i kartę CF SanDisk Ultra 4GB. Po zastosowaniu FAT95 i CFD karta jest elegancko widziana i można na niej zapisywać dane. Ale mam pytanie, bo walczę z tym bezskutecznie: czy można na CF przez PCMCIA użyć innego systemu plików, np. FFS Rozumiem, że musiałbym odpowiednio zmodyfikować plik montowania urządzenia i zamiast FileSystem=L:fat95 użyć FileSystem=L:FastFileSystem i pozmieniać kilka innych parametrów. Próbował ktoś innego systemu plików
[#2] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #1

Można FFS a pewnie i wszystkie pozostałe filesystemy, tyle ze specjalnego sensu to nie ma. Bez CFD lub zamiennika i tak system zawartości karty nie zobaczy.


Pozdrawiam
[#3] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #1

bierzesz hdtoolbox, lub cos podobnego i dodajesz na cf dowolny amigowy filesystem
[#4] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #2

Sens ma. Z CFD potrzebny będzie tylko compactflash.device i jakiś system plików. Partycjonować owszem można pod HDToolBox, ale żeby zamontować musi być plik z opisem urządzenia. Tylko nie mogę dojść do ładu z tym plikiem.
[#5] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #4

A po co tak kombinujesz.
Cala informacja o partycjach zawarta jest w RDB.
Uzyj SCSIMounter czy Mounter na 3.9

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 23:40:36 przez Norbert
[#6] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@Norbert, post #5

SCSIMounter nie widzi karty. Chyba że można zmusić SCSIMounter'a aby zamiast scsi.device używał compactflash.device...
[#7] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #6

napisane jest o tym w dokumentacji do SCSIMounter
[#8] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@Norbert, post #7

Ok, znalazłem w Tooltypes zmienia się Device jak w HDToolBox. SCSIMounter widzi teraz partycję, twierdzi że zamontował, ale ikonka się nie pojawia na blacie. Jak próbuje wejść z shella to krzyczy że dysk niedosowy.
EDIT:
Ok, udało się. Po prostu z shella jeszcze raz sformatowałem kartę na FFS i poszło. Dzięki za naprowadzenie.

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 23:55:10 przez QkiZ
[#9] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #8

Po podziale dysku za pomoca HDtoolbox nalezy partycje sformatowac. Nie zrobiles tego i dlatego partycje byly ndos.
Zamiast uzywac shell mogles skorzystac z programu Format pod Workbenchem.
[#10] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #4

Ale jaki ma to sens ? Ja rozumiem że może służyć do przenoszenia danych między dwoma Amigami lub między Amigą a jej emulatorem na pececie. Tyle że łatwiej i prościej będzie jednak skorzystać z FAT.


Pozdrawiam
[#11] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #10

Tak samo prosto FFS jak z FAT, używam Linuksa. Po za tym w FAT nie mogę używać kropek w nazwie dysku.
[#12] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #11

Po co kropki w nazwie karty CF lub w nazwie utworzonych na niej partycji ?
Linux rozpoznaje kartę w FFS zam z siebie czy trzeba mu coś doinstalować ? a jeśli sam to jaka to dystrybucja ?


Pozdrawiam
[#13] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #12

Zobacz ten temat.
[#14] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@gegu, post #13

Czyli FFS rozpoznaje ale i tak uruchomić trzeba z palca i shella.
To nie dla mnie, od 25 lat przyzwyczajam się do klikania a nie klepania w klawiaturę.


Pozdrawiam
[#15] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #14

Da się klikać, Ubuntu klikasz w Panel Główny wpisujesz "ter" klikasz w terminal

teraz copy
sudo mkdir /mnt/amigadrive


paste w terminalu /prawy przycisk myszy i opcja wklej/

teraz znowu copy
sudo mount -t affs /dev/sdx /mnt/amigadrive


"paste w terminalu /prawy przycisk myszy i opcja wklej/"

gdzie "sdx"

Aby znaleźć x uruchamiasz GParted

W folderze mnt/amiga masz partycje którą zamontowałeś
[#16] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@amizet, post #15

Dzięki, ale to jeszcze nie to.
Ale jakby zrobić z tego opisu ładny skrypcik odpalany z ikonki to uznał bym że jest to rozwiązanie zgodne z duchem czasu. Pod warunkiem że nie mam w kompie czytnika kilku kart i zostawienie jakiejś innej w czytniku zmieni wartość x dla sdx.


Pozdrawiam
[#17] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #16

Twoje wymagania są realne, lecz musiał byś je skierować do osób które robią remix.
[#18] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #12

Po co kropki w nazwie karty CF lub w nazwie utworzonych na niej partycji ?

Bo mam taki kaprys ;)
Linux rozpoznaje kartę w FFS zam z siebie czy trzeba mu coś doinstalować ?

Sam z siebie. Stery do FFS są w kernelu. Dystrybucja Ubuntu.
[#19] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@amizet, post #17

Napisanie skryptu i dołożenie ikonki coby startowało od kliknięcia to taka skomplikowana operacja że aż trzeba głowę lub inną część ciała zawracać twórcom danego remixu ? Chyba jednak przesadzasz.


Pozdrawiam
[#20] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #19

Odrobina znajomości Basha i sam sobie możesz taki skrypt napisać.
[#21] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@RadoslawF, post #19

Widzę że twoje wymagania nie były bardzo wygórowane.

Nie wiem czy Open Source jest gotowe na moje rozwiązanie, więc może zostawmy tak jak jest.

Ale jak ktoś by zrobił HDTB na Linuxa z ładnym Amigowym GUI to by było fajnie.
[#22] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #1

Ale mam pytanie, bo walczę z tym bezskutecznie: czy można na CF przez PCMCIA użyć innego systemu plików, np. FFS Rozumiem, że musiałbym odpowiednio zmodyfikować plik montowania urządzenia i zamiast FileSystem=L:fat95 użyć FileSystem=L:FastFileSystem i pozmieniać kilka innych parametrów. Próbował ktoś innego systemu plików



Można przygotować CFke w PCMCIA, aby działała tak samo jak w IDE. Amigowe systemy plików, partycje itd. Po przełożeniu jej z PCMCIA do IDE zadziała, tak, jak dysk HDD czy karta CF z Amigowym systemem.





cze, odkopuję starocie,

postanowiłem w/w przetestować/zrobić,

u siebe,
mam cf która działa w ide i pcmcia oraz
zmodyfikowany kick z compatflash.device itp

hdtoolbox widzi cf i ustawia jak trzeba,
ale ani w WB ani po wejściu do EarlyBootMemu amigi
nie ma nic nowego, to co zwykle,

tylko mountlista pomaga dla WB,
a co pomoże dla EBM ?

CO robię źle? lub czego jeszcze brakuje ?



Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 04:26:07 przez Cezarykl
[#23] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@Cezarykl, post #22

W Boot menu nie wystartujesz z CFki, nawet jak masz compactflash.library w kicku. Ale że nie widzisz pod WB to dziwne. Założyłeś partycje w hdtoolbox i sformatowałeś?
[#24] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #23

bo tak się zastanawiam jak to jest zrobione w CD32, ze w EBM jest CD0:
ciekawe co wymaga zmiany, żeby było tam tez inne urządzenie
[#25] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@Cezarykl, post #24

Jest pewien pokrętny patent. Nazywa się ROMDisk. Można go znaleźć na github.
Przypomina funkcjonalność Atari - system op. w całości siedzi w ROMie i z niego się bootuje.
Do romu wędruje obraz ADF a w nim spreparowany system który montuje kartę CF0. Jest w tym ADF mountlista. Są assigny do Sys: LIBS: Devs: itd na CF0: a na końcu wywołanie CF0:S/startup-sequence. Można też użyć programu MoveSYS z Aminetu.
Sprawdzony patent i działa. Wymaga tylko podmiany ROMu.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 14:03:03 przez pong777
1
[#26] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@pong777, post #25

znam,
ale dalej tego nie bedzie w EBM
[#27] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@Cezarykl, post #26

Ale po co Ci EBM? Co chcesz osiągnąć? W CD32 CD0: jest EBM bo tak jest w kickstarcie.
[#28] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@QkiZ, post #27

Ale po co Ci EBM?

żeby montując cokolwiek, pomysł
np napęd cd/dvd
można było z niego startować Amigę, tak jak w cd32
:)
[#29] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@Cezarykl, post #28

Żródła compactflash.device są od dawna dostępne i jeszcze nikt nie dodał takiej funkcjonalności. Dodanie samego device do ROM tylko powoduje brak konieczności umieszczania go na dysku. Tylko tyle.

Technicznie to jest do zrobienia. Wczytanie danych z RDB i dodanie urządzeń odpowiednią funkcją DOS (AddBootNode o ile się nie mylę).

Bootowanie to tak jak napisał pong777.

Swoją drogą to RDB też nie jest potrzebne do mountowania Amigowych partycji w przypatku CF przez PCMCIA. Mozna sobie zrobić odpowiednią mountlistę, mount i sformatować bez konieczności używania HDToolBox. RDB przydaje się bo:

- od razu zadziała podpięte pod IDE
- WinUAE
- giggledisk i MountSCSI wygenerują odpowiednie mountlisty
[#30] Re: CF przez PCMCIA i FFS

@Cezarykl, post #28

No ale nie da się bootować czegokolwiek. Amiga może bootować tylko z dyskietek albo dysków twardych. Jeśli chcesz bootować z CF to masz rozwiązanie, które opisał pong777. Każde inne urządzenie (CD/DVD) będzie potrzebowało innego podejścia. Choć to co zapodał pong777 wydaje się najbardziej uniwersalne. System siedzący w ROM zmodyfikowany do startu z czegokolwiek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem