kategoria: CD32
[#1] Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS
Pytanie moje pewnie nie tylko tyczy się CD32 z ProModule i może przydać się takie info każdemu.

Mój dysk 3,5" zamontowany w ProModule ma oszałamiającą pojemność niespełna 1GB. Dysk zaczyna pracować zawodnie. W innym wątku pytałem o scandisk dla FFS, niestety nie ma z tym tak łatwo. Przygotowałem zatem inny dysk, 2,5" z przejściówką. Mniej prądu weźmie, mniej hałasuje. Same pozytywy. Ale...

- jaką maksymalną pojemność obsługuje kontroler w ProModule (elsat.device? a może to kwestia Kickstart?)
- jaką maksymalną wielkość partycji FFS mogę założyć?
- ile partycji mogę założyć?

A teraz wisienka na torcie: przygotowany dysk to gigantyczna jak na owe czasy pojemność 40GB. Ja ucieszę się choć z 1/4 tej pojemności. Zabierać się za rozkręcanie czy szukać coś mniejszego?
[#2] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@Romlen, post #1

Jeżeli chcesz mieć dostęp do czegokolwiek powyżej 4GB na tym dysku, to chyba jedyne wyjście zaszczepić SFS albo PFS3aio jako system obsługi plików. Bo chyba nic takiego jak Fast ATA do CD32 nie zrobili.
[#3] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@Radek_Cz, post #2

Jest też FFS dla dysków >4GB. Nie wiem tylko, czy zadziała prawidłowo z elsat.device z promodule, ale warto spróbować.
[#4] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@glichtanski, post #3

Jeśli chodzi o dyski HDD to ja używałem z promodule: 1GB, 2.3GB, 8GB, 20GB, 40GB (różnych firm: samsung, wd, ibm...) i wszytkie działały. Z tego co pamiętam to nie chciało współpracować z przestrzenią dyskową powyżej 2GB, tzn w dysku 40GB czytał poprawnie pierwsze 2GB a potem nie chciał.
Robienie partycji do promdule proponuje robić przez WinUAE, bo taki dysk działa i na promodule, i na amigach 600/1200, ... i na PC przez emulator UAE :) dzięki temu można przenosić dane między systemami/kompami
Ja robiłem partycje na dyskach wg. tej instrukcji
[#5] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@socha6, post #4

Odświeżę temat.

Stare powiedzenie informatyków brzmi: ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i tych co będą robić kopie zapasowe. Ja oczywiście mój "dopieszczony" system chciałem zapisać na wypadek awarii ale oczywiście nie już, nie dziś... I dysk padł.

Wstawiłem drugi, sprawny, przeskanowany pod PC. Wybór padł na 2,5" IBM 12GB:



Dysk osadzony oczywiście na dystansach. Wybrałem go świadomie: mniejsze zużycie prądu, cichszy, w pełni zgodny z ATA po zastosowaniu adaptera 2,5" -> 3,5". Pierwszy zonk jaki przeżyłem to to, że dysku nie widać, nie mogę założyć partycji. Po sprawdzeniu okazało się, że był ustawiony w trybie CS (cable select) a nie MA (master or single drive). Elsat.device widzi go jako 8GB. Zarówno oryginalne narzędzie do partycjonowania HDPrep autorstwa Elsatu jak i systemowy HDToolBox widzą przestrzeń 8GB. Ok, jeśli tak jest, to mam taaaaką pojemność do dyspozycji - myślę. Niewzruszony odpowiedziami w tym wątku założyłem kilka partycji. Wszystko szło dobrze do momentu gdy zacząłem formatować obszar powyżej 2GB dysku. I tu kolejny zonk. Weryfikacja każdego sektora to bad. Ogólnie rzecz biorąc cokolwiek leży ponad pierwsze 2GB z dysku jest traktowane jako uszkodzony obszar, bez możliwości zapisu, formatu.

Zacząłem się wgłębiać w SFS. I tu pytanie: czy to ma szansę na powodzenie? Jak to ugryźć? Gdzie leży ograniczenie? Skoro elsat.device widzi obszar 8GB to czemu nie mogę sformatować partycji? Ograniczenie jest w FFS?
[#6] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@Romlen, post #5

Ograniczenie jest w kontrolerze/romie Elsatu - nie wiem dokładnie. Jednym słowem Wszystkie wynalazki Elsatu - czyli promodule do CD32 oraz Mega RAM HD do A500 nie współpracują poprawnie z dyskami powyżej 2 GB ram. Cud jest, że Ci zobaczył aż 8GB. Ale jak widać nie pomogło to.
[#7] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@Romlen, post #5

Z tego co mi wiadomo elsat.device w Promodule poprawnie obsługuje do 2GB mimo iż potrafi wykryć więcej. Mam gdzieś schowana oryginalna instrukcję na której się wzorowałem. Nie miałem niestety okazji sprawdzać jaką ilość partycji po 2GB widzi system.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 21:17:01 przez miro_78
[#8] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@miro_78, post #7

Mam następujący problem. Zabrałem się na A1200 za parycjonowanie dysku (jest to moj pierwszy kontakt z prawdziwą amigą i HD) i już na dziendobry mam problem. Zamiast dysku mam wpiętą przejściówke na CF a w niej siedzi karta 4GB sformatowana na FAT32. Działam w.g. szkółki ppa i na dzieńdobry mam problem ;| . Kiedy wybieram Read Configuration wyskakuje mi komunikat " Unit is not a disk (type 7)! pomocy pls!
przejsciowka taka zworka siedzi

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 22:35:28 przez zeter
[#9] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@zeter, post #8

Znajdz patch do hdtoolbox na aminecie.
Wtedy program zobaczy karte CF
[#10] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@Norbert, post #9

Ja robię to prościej. Odpalam diskpart komendą CLEAN czyszczę kartę. Uruchamiam winuae i tam formatuje kartę. Całość zajmuje 5 min :)
[#11] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@Norbert, post #9

Ściągnąłem, rozpakowałem i mam takie coś:

Mam to teraz wgrać na adf z workbench install ?? Tylko gdzie?
Co do drugiego sposobu to chyba wystarczy odpalic UAE z poziomu administratora i tez pojdzie ale chodzi mi o amigowe rozwiązanie...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 12:55:04 przez zeter
[#12] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@zeter, post #11

przeczytaj HDToolBox.guide najpierw, potrzebujesz do tego GPatch, jak masz możliwość przenoszenia danych PC > Amiga to mogę Ci podesłać zmodyfikowanego HDTB, w hex edytorze to jest kwestia zmiany paru bajtów
możesz też wpisać geometrię dysku/karty z ręki, dla 4GB to będzie powiedzmy:
Cylinders: 968
Heads: 1
Blocks per Track: 8065
Blocks per Cylinder: 8065


Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 13:37:11 przez Kilos
[#13] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@Kilos, post #12

Dzięki za zainteresowanie. Słaby jestem w tych sprawach, zależy mi żeby system postawić samemu ale nie radze sobie z tymi niuansami, zresztą wogóle słabo sobie z tym radze :):) Przenosić dane miedzy pc a amigą jak najbardziej mam jak, więc jeśli można to bardzo bym Cie poprosił o ten pliczek. Na priv posyłam mail. Pozdrawiam!
[#14] Re: Partycjonowanie dysku, ilość partycji FFS

@zeter, post #13

Działa! Jeszcze raz wielkie dzięki Kilos za pliczek. Pozdrawiam OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem