kategoria: A500
[#1] aca500 i VisualPrefs - guru :(
Boje z aca500 i wb 3.1 - ciąg dalszy...
Jak w temacie - po instalacji pakietu VisualPrefs wyskakuje ładne guru #8000003 przy starcie wb. Zarówno na "czystym" systemie jak i połatanym (wszytko jedno czy całym BetterWB czy poszczególnymi łatkami typu patchram,patchwb po kolei...). Z newicon też były jajca ale pomogło załadowanie nowej wersji icon.library - ale tutaj pomysły mi się skończyły :(
Będę wdzięczny za sugestie :)
[#2] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@sunater, post #1

W którym miejscu umieściłeś VP w sekwencji startowej?
[#3] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@QkiZ, post #2

tuż przed "C:IPrefs"...
[#4] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@sunater, post #1

Widac ten program dziala na 68020+, gdyz to jest blad odczytu/zapisu spod nieparzystego adresu.
[#5] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #4

Czyli nici z tego.. bo tu chyba nawet karta turbo nie pomoże w takim razie. :( szkoda
[#6] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@sunater, post #5

Musisz miec karte z minimum 68020, wtedy powinno zadzialac.
[#7] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@sunater, post #1

Właśnie też na tym poległem. Jest jakieś obejście tego problemu, czy na ACA500 bez dodatkowego akceleratora z 68020 to nie zadziała ?
[#8] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@g0trek, post #7

Bez akceleratora nie zadziała jeśli kod został skompilowany lub napisany pod 68020+. Procesor 68000 nie potrafi odczytywać nieparzystych adresów. Jedyne wyjście, to dołożyć akcelerator z 68020+ albo nauczyć się assemblera i samodzielnie poprawić program - pierwsza opcja zdecydowanie najłatwiejsza.
[#9] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@sanjyuubi, post #8

[#10] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #9

Jak bardzo kompatybilne jest to rozwiązanie?
[#11] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #4

VisualPrefs wymaga tylko kickstarta 3.0. Z tego co pamiętam w instalatorze jest pytanie czy zainstalować wersję 68000.
[#12] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@QkiZ, post #11

Ale mimo wybrania wersji dla 68000 i tak wyskakuje błąd - sprawdzałem to. Po dołożeniu turbo problem sie skończył...
[#13] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@QkiZ, post #11

Wybrałem 68000, a błąd mimo to się pojawił.
[#14] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@g0trek, post #13

sprobuj włączyc / wylaczyc latke TRAP w s-s.U mnie to jest po visualprefs
Run >NIL: SYS:Utilities/Expansion/VisualPrefs/TRAP ALL COMPLETE
[#15] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #9

Odgrzebuję temat.
Nie działa nic, żeby uruchomić VisualPrefs na procku 68000. Wyskakuje błąd nr $80000003.

Próbowałem dodać tu z wątku w S-S TRAP ALL COMPLETE. Nie pomogło.
Run time emulation of about 30 of the 68020 instructions with a 68000. (...) Includes source in assembly.
- tego nie wiem jak uruchomić. Próbowałem skopiować do WBStartup, jednak nie pomogło.

Czy ktoś wkońcu rozwiąże problem? Na Aminecie pisze jak byk, że VP ma działać na 68000. Przy instalacji również jest opcja wyboru. Jeśli problem dotyczy instrukcji, których nie odczytuje procek 000, to niech ktoś napisze jak zainstalować tą łatkę z linku.
[#16] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #15

To jest do poprawienia. Zdeasembluj sobie (chyba, ze gdzies sa zrodla). Uruchom spod WHDload na 68000, pokaze w ktorym miejscu jest ten/odczyt zapis spod nieparzystego adresu. I trzeba juz tylko porobic zmiany.
[#17] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #16

http://aminet.net/package/util/misc/Run68017
tutaj chyba już są dodane źródła
"Includes source in assembly"

tylko jak mam użyć tych źródeł?
[#18] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #16

Po co aż takie kombinacje? Autor VP jest wciąż aktywny, jego email jest podany w readme. Chyba lepiej będzie mu napisać o tym problemie.
[#19] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #18

Skoro autor przez tyle lat nie zauważył, że na podstawowym procku jego program nie działa, to nie wiem czy jest sens żebym teraz pocił translatorem na język włoski ten problem... raczej nie będzie grzebał w tym programie z powodu jednego użytkownika.
A wiem że są tu Amigowcy, którzy na pewno poradzili sobie z tym.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 16:19:06 przez tukinem
[#20] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #18

Tak, w sumie to najlepszy sposob. O ile najnowsza wersja 1.5n nie dziala na 68000. Wyglada, ze program jest napisany w C, skoro sa wersje na rozne CPU. Ale to niestety moze byc za malo do dzialania na 68000. Sam kod 68000 to nie wszystko, duzo czesciej problemem niedzialania na 68000 jest odczyt/zapis worda/longworda spod nieparzystego adresu. I tutaj akurat o to chodzi.
[#21] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #20

No i właśnie w tym patchu do którego podałem linka jest łatka która emuluje procesor 020. Próbowałem uruchomić go przez S-S, dawałem nawet opcję C:WAIT 10 żeby ta łatka zdąrzyła się wczytać. Mimo wszystko przy dalszym starcie VP system się wieszał i zawsze wyskakiwał błąd 80000003 :/
[#22] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #21

Test na WinUAE (68000, ROM+OS 3.1) nie wykazał u mnie żadnych błędów. Czytałeś dokumentację? Autor zaleca doinstalowanie FastIPrefs i StackAttack. Najnowszy fix do VP wgrany? Upewnij się dwa razy że nie zainstalowałeś omyłkowo wersji dla 68020.
[#23] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #22

MORE COMPATIBLE przy 68000 włączyłeś ?
[#24] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #22

WinUAE ma dziwna obsluge odczytu/zapisu spod nieparzystego adresu, cos tam trzeba wlaczyc bo tak to ignoruje to dla 68000, bo jest szybciej.
[#25] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #21

Ale to nie jest kwestia instrukcji 68020, tylko odczytu i zapisu spod nieparzystego adresu.
Zasembluj sobie:
tst.l 1    ; to jest nieparzysty adres
 rts

I uruchom sobie. Na 68000 i 68010 powinno sie to wywalic. A na 68020+ juz nie.
To sa zwykle instrukcje obslugiwane przez wszystkie procesory 68k.
[#26] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Norbert, post #23

Opcja "more compatible" spowodowała znany już Software Failure #$80000003. Wydaje mi się jakby zwiecha następowała podczas startowania LoadWB. Ciekawe czy zadziała przy zamienniku, np: ScalOS, DOpus5 (o ile nie wymagają 020+)?

@tukinem
A wiem że są tu Amigowcy, którzy na pewno poradzili sobie z tym.

Skąd wiesz?
[#27] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #26

" Test na WinUAE (68000, ROM+OS 3.1) nie wykazał u mnie żadnych błędów. Czytałeś dokumentację? Autor zaleca doinstalowanie FastIPrefs i StackAttack. Najnowszy fix do VP wgrany? Upewnij się dwa razy że nie zainstalowałeś omyłkowo wersji dla 68020. "
Stąd wiem. Ktoś sobie poradził z tym. Skoro to wina WinUAE to mam nadzieję, że gdy dorobię się w A600 systemu z kartą pamięci, to że będzie działać. Najnowszy fix służy do OS 3.2. Ja instalowałem VP na OS 3.1. Nie instalowałem żadnych dodatków, bo nie czytałem wszystkiego. Moim zdaniem skoro działało na 68020 to powinno też działać na 68000. Tymbardziej że podczas instalacji jest wybór.
Co do "asemblowania" to nie wiem o co chodzi. Z Asemblerem nigdy nie pracowałem i nawet nie mam pojęcia o co chodzi. Z moimi zdolnościami mógłbym to jedynie zAmosować ;)
Ogólnie popatrzę jutro na te łatki o których tu pisano. Mam nadzieję że pomogą.
[#28] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #26

To właśnie "more compatible" powoduje że emulator działa bardziej jak 68000.
To że działa coś działa na Winuae 68000 nie znaczy że zadziała na procesorze fizycznym
[#29] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #27

Kombinowałem z StackAttack, FastIPrefs, fixa też dograłem i nic nie pomogło. Później sprawdzę na ScalOSie. Jeśli to nie pomoże to poddaję się i napiszę do autora VP.

@Don_Adan
Zdeasembluj sobie (chyba, ze gdzies sa zrodla). Uruchom spod WHDload na 68000, pokaze w ktorym miejscu jest ten/odczyt zapis spod nieparzystego adresu.

Mógłbyś napisać coś więcej o tym sposobie?
[#30] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #27

Jakbys napisal, ze skoro dzialalo na 68000 to powinno dzialac na 68020 to moglbym sie zgodzic, ale w druga strone to nie dziala. A co do WinUAE to trzeba dobrze znac ten emulator jesli chce sie na nim cos testowac. Dla mnie osobiscie to jest zla opcja w WinUAE, bo jezeli sie wybiera procesor 68000 to emulator powinien wszystko zwiazane z 68000 w pelni emulowac, a nie ze jeszcze "more compatible" trzeba ustawic, zeby zadzialalo prawidlowo. Rozumialbym "less compatible" opcje jeszcze. A jezeli ten test byl robiony bez "more compatible" to to nie byl zaden test 68000, tylko 68020 bez instrukcji 68020.
A co asemblowania to sciagnij sobie jakis asembler, wpisz/zasembluj te 2 linijki i zobacz co sie stanie jak uruchomisz na 68000 a jak na 68020. Ten przyklad jest duzo prostszy od czegokolwiek w Amosie.
Tutaj masz w miare dobry asembler, wymaga kicka 2.0.

link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem