kategoria: A600
[#31] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@pabloz, post #30

Dziś zrobię mały eksperyment. Ostatnio edytując Kickstarta 3.1 dorzuciłem do niego compactflash.device. Ciekaw jestem czy jeżeli sformatuje CFkę na format amigowy (RDB) to będę mógł wybrać z bootmenu start z partycji na CFce...
[#32] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #31

Wydaje mi sie ze nie zadziala.
Myśle ze do tego potrzebne jest zmodyfikowane scsi.device "obsługujące" dodatkowo compactflash.device
[#33] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #32

A do czego w tym przypadku będzie potrzebne scsi.device?
[#34] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #33

Samo umieszczenie compactflash.device w kick nie spowoduje ze Amiga bedzie szukal urzadzen w PCMCIA. Co innego zmodyfikowane scsi.device
[#35] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #34

Gdy montuję kartę CF z FFS w systemie za pomocą Mounter'a czy SCSImounter'a też nie korzystam z scsi.device tylko compactflash.device. Gdy partycjonuję CF w HDToolBox też nie korzystam z scsi.device. Po za tym w bootmenu jest możliwość botowania z pcmcia, ale z urządzenia CC0, czyli specjalnej karty przygotowanej wcześniej jako dysk w PrepCard.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:38:04 przez QkiZ
[#36] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #35

Jest tak jak piszesz, ale skąd kickstart ma wiedziec że są jeszcze urzadzenia pod PCMCIA (compactflash.device) i ma je pokazać w bootmenu ?
[#37] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #36

No to trzeba by prędzej zmodyfikować bootmenu niż scsi.device.
[#38] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #36

Musi się automatycznie montować. Jak? Nie wiem.
[#39] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #37

Bootmenu czyli modyfikacja kickstartu.
Jesli zmodyfikuje sie tylko scsi.device, to reszta zadziała z "automatu"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:57:36 przez Norbert
[#40] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #39

Jeśli modyfikujesz scsi.device to też będzie modyfikacja. No nic, po próbuje dziś z tym motywem, zobaczę co da się z tego zrobić.
[#41] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #39

Jesli zmodyfikuje sie tylko scsi.device, to reszta zadziała z "automatu"


Modyfikacja scsi.device nie jest do niczego potrzebna.

Jeśli compactflash.device jest poprawnie napisany, to bootowanie powinno działać po jego umieszceniu w KS i będzie automatycznie widoczny w early startup menu. Dokumentacja sugeruje, że jest taka możliwość od wersji 1.30. Oczywiście trzeba pamiętać, że aby był on widziany podczas startu musi mieć przygotowaną strukturę RomTag.


Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 11:15:52 przez strim_
[#42] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@strim_, post #41

Jak przygotować taką strukturę?
[#43] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #42

Po pierwsze to można sprawdzić czy już jej tam przypadkiem nie ma. Np. wrzuć device do Kickstartu, wyrzuć z devs:, wyłącz całkiem Amigę, włącz, zobacz czy urządzenie po uruchomieniu będzie widoczne (np. version compactflash.device). Jeśli jest widoczne to znaczy, że ma poprawny RomTag i zostało zainicjalizowane przez Kick.

Jeśli jej nie ma to trzeba wziąć źródło sterownika i dorzeźbić samemu (opis struktury np. tu, tu).

Nie pamiętam czy np. Remus nie ma przypadkiem opcji dodawania RomTagów.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 11:36:38 przez strim_
[#44] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@strim_, post #43

No właśnie Remusa używałem do edycji kicka. Sprawdzę tak jak napisałeś i dam znać.
[#45] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@pabloz, post #1

Jak znajdę chwilę czasu to sprawdzę na A600 mam Kinston i SanDisk 4Gb obie działają z A1200 z A600 nigdy nie sprawdzałem. Mam też dwie przejściówki.
[#46] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #36

Jest tak jak piszesz, ale skąd kickstart ma wiedziec że są jeszcze urzadzenia pod PCMCIA (compactflash.device) i ma je pokazać w bootmenu ?


Z tego samego źródła co informacja o dyskach obsługiwanych przez GVPscsi.device czy 1230scsi.device. W bootmenu też je pokazuje.


Pozdrawiam
[#47] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@RadoslawF, post #46

Z ciekawości - jak?
pomysł
[#48] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@_arti, post #47

Ten wątek co prawda dotyczy potencjalnego bootowania Amigi z sieci, ale dość dobrze obrazuje co jest potrzebne, żeby sterownik urządzenia został automatycznie załadowany.
[#49] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@strim_, post #48

Niestety Amiga nie widzi partycji na karcie. Niby compactflash.device siedzi w romie ale nie chce współdziałać z bootmenu...
Właśnie mnie olśniło szeroki uśmiech przecież compactflash.device wymaga pccard.library. Przeglądając Amineta zauważyłem że w tym roku była aktualizacja compactflash.device, a ja mam starszą wersję.
Zrobię update kickstarta i spróbuje jeszcze raz.
[#50] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #49

Jak nie pomoże to trzeba wymusić ponowne skanowanie sprzętu. Ręcznie zrobisz to odpalając HDTB z wpisana w tooltypy cf.device zamiast scsi.device.


Pozdrawiam
[#51] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@RadoslawF, post #50

W bootmenu???
[#52] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #51

Po dograniu pccard.library i nowego sterownika compactflash.device dalej nie działa. Pewnie potrzebna jest modyfikacja bootmenu. Albo sterownika jak pisał Strim.
[#53] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #51

Nie w bootmenu tylko po starcie systemu.
Możesz sprawdzić czy uruchomienie HDTB ze zmienionymi tooltypami pomoże ?


Pozdrawiam
[#54] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@QkiZ, post #52

Po co pccard.library do dzialania compactflash.device ?
Myśle ze lepiej/prosciej "poprawić" scsi.device niz modyfikowac bootmenu.
"Nowe" scsi.device powinno działać podobnie jak biblioteka 68040.library do obslugi procka 060.
[#55] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #54

A jak się to ma do mojego PCMCIA ??
[#56] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #54

Po co pccard.library do dzialania compactflash.device ?
Myśle ze lepiej/prosciej "poprawić" scsi.device niz modyfikowac bootmenu.
"Nowe" scsi.device powinno działać podobnie jak biblioteka 68040.library do obslugi procka 060.


Nie, nie powinno, bo mechanizm urządzeń AmigaOS dostarcza stosowne API do tego, żeby system mógł się uruchomić z dowolnego .device, o ile ono spełnia ku temu warunki. Więc żadna modyfikacja scsi.device ani boot menu nie jest potrzebna, z architekturalnego punktu widzenia jest wręcz szkodliwa. Wygląda na to, że nawet nie raczyłeś przeczytać linków które podałem.

Trzeba zinwestygować dlaczego system nie może zabootować bezpośrednio z compactflash.device i poprawić to. Może należałoby po prostu zapytać autora, skoro wspomina o możliwości umieszczenie go w Kicku w dokumentacji.
[#57] Re: Amiga 600 + PCMCIA CF

@Norbert, post #54

Po co pccard.library do dzialania compactflash.device ?

Bez pccard.lib nie mogłem korzystać z CF w PCMCIA w tradycyjny sposób pod systemem.
Wygląda na to, że nawet nie raczyłeś przeczytać linków które podałem.

Czytałem, ale nie umiem/nie znam się jak modyfikować żródła compactflash.device...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem