kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci
Witam. Posiadam rozszerzenie pamięci do A500, ale nie mam pojęcia jak je zamontować – może ktoś pomoże w identyfikacji albo instalacji?



Na płytce nie ma żadnych oznaczeń, przez co trudno mi znaleźć pomoc w Google.

Z tego co się orientuję to jest to 2MB chip ram z podstawką pod chip Gary.

Nie wiem niestety w którą stronę mam zamontować tą podstawkę. Możliwości są dwie – ale czy jak za pierwszym razem nie trafie to czy Amiga się nie sfajczy?

Być może ktoś ma namiar na instrukcję do M-Tec: A52MB-Zip – jest bardzo podobne do mojej pamięci.

Z góry dzięki za pomoc.
[#2] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #1

Poszukaj tu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 21:33:30 przez Skiba
[#3] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #1

Na płytce pod gary'ego jest kondensator - on "spina" zasilane nogi scalaka. Weź schemat Amigi lub datasheet gary'ego i zobacz na które nogi przychodzi zasilanie VCC i GND/VSS, następnie porównaj to z podstawką.
[#4] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #1

Jesli to 2Mb Chip to pewnie tylko pod A500+
Sprawdz po kolei tutaj moze akurat trafisz co to za rozszerzenie a pozniej szukaj dalej.

p.s.
sprawdz czy jak przylozysz plytke nad Garrym, to czy mozna ja obrocic o 180stopni, bo np. w Mtecu kabelek laczacy jest zbyt krotki i plytka pasuje tylko w jedna strone.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 20:31:02 przez selur
[#5] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@selur, post #4

Czy aby mieć w A500 (bez plusa) 2 MB CHIP wystarczy wymienić tylko 1 układ na płycie głównej?
[#6] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@pong777, post #5

Bodajże tak wystarczy wyjąć Agnus i zastąpić go MegiChip tylko wkładają go trzeba obrócić go o 90 stopni, przynajmniej tak wygląda z opisu.
[#7] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@selur, post #4

Jesli to 2Mb Chip to pewnie tylko pod A500+

to na pewno nie jest 2MB chip jako takiego, a już na pewno nie jest dedykowane dla A500+ które nie potrzebuje żadnych dodatków pod garego żeby mieć 2MB chip
najpewniej dodaje 0,5MB chip i resztę w slow, jako, że brak jest jakichkolwiek dodatkowych przewodów jak np. w rozszerzeniu elboxu to pewnie nie ma żadnych możliwości innego przydzielenia pamięci.
jak kolega chce mieć pewność jak to zapodać to niech da zdjęcie adaptera od strony druku, zobaczy się skąd zasilany jest gal i będzie wiadomo jak wsadzić
[#8] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@pong777, post #5

Nie. Trzeba zrobić sporo więcej, a ile, to zależy od wersji płyty pięćsetki.
Najprościej jest w rev8 (bo to jest płyta A500+), trzeba dolutować demultiplekser pamięci (kosztuje 2 zł) i brakujące 0,5 MB chip na płycie. Trzeba przestawić zworki i powinny działać rozszerzenia do 2 MB chip dla pluski. Agnusa nie trzeba wymieniać, bo rev8 ma już właściwy. Wiem że to działa, bo moją rev8 przerobiłem (i nie tylko ja - jest to dosyć proste).
Gorzej w przypadku starszych płyt. W popularnej rev6 trzeba wymienić Agnusa na 8372AB lub 8372B (oba trudne do upolowania - były montowane właściwie wyłącznie w A3000), do tego dorobić demultiplekser (nie ma miejsca na płycie, więc trzeba robić na pająka), kabelkami dorobić kilka brakujących ścieżek, wlutować na płytę 0,5 MB chip ram, ustawić zworki. Nie wiem czy jest opis przeróbki do 2 MB dla rev6 lub starszych, jeśli nie, to trzeba by posiłkować się schematem A3000. Ale to chyba sztuka dla sztuki, najlepiej poszukać rev8.
[#9] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@amizet, post #6

Chyba jednak nie jest to takie proste.
Wiekszosc plyt od A500 ma Fat Agnusa (8372A), ktory adresuje do 1Mb Chipu.
Jest wersja Fat Agnusa 8375 pod A500 ale ona tez adresuje tylko 1Mb.
Fatter Agnus 8375 z A500+ i A600 adresuje 2Mb Chip ale ponoc nie jest zgodny pinowo z Fat Agnusem ze starych plyt A500.

tutaj jest rozpiska Agnusow
[#10] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@selur, post #9

Agnus is replaced with Super Agnus (8375) which allows a total of 2 MB chip RAM





these two differ only in their Agnus connector, as some A500 motherboard revisions have their Agnus socket rotated by 90°


Z opisu wygląda że powinno działać na allegro było kiedyś do kupienia, lecz dla pewności trzeba było by przeczytać pdf który jest załączony, może są tam wyszczególnione rodzaje mobo.

Można zawsze spróbować zrobić samemu, tylko czemu właśnie ma być ten Agnus z A3000 a nie można zastosować z A600 lub A500+.

Jeśli Amiga 500 od 500+ różni się tylko Agnusem, OCS/ECS, kością KickStart, reszta głównych układów jest taka sama.
[#11] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@amizet, post #10

Amigi 500 wcześniejsze niż rev. 8a mają agnusa bodaj normalnie. A500 rev. 8 i A500+ mają agnusa obróconego o 90 stopni w prawo i różnią się między sobą pinami. We wcześniejszych jakiś pin np. ma puste miejsce albo test point a w tych ECS 2MB masz w tym miejscu obsługę trybów ECS i obsługę 2MB.

Edit: czytałem gdzieś też że te Agnusy z A500 rev. 8 i 500+ są dokładnie takie same jak te z A600 (różnią się podobno tylko obudową)

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 22:02:22 przez jogg
[#12] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@jogg, post #11

Agnusy z A500 rev8, A500+ i A600 są takie same. Obudowy mają też takie same.
Agnusy do A500 rev8, A500+ i A600 mają trochę zmieniony pinout (można porównać rozpiski sygnałów) w porównaniu do tych z A500, A2000 i A3000, zdaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić przelotkę (o ile komuś chce się bawić w PLCC84).
[#13] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@Kilos, post #7

Od spodu wygląda to tak:



Dzięki za odpowiedzi - sprawdziłem we wszystkich bazach danych z Ami sprzętem i nie znalazłem nic. To jest jakiś typowy "noname", produkcji chyba niemieckiej - bo znalazłem trochę linków na niemieckim ebayu.
[#14] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #13

Wygląda, że pin 1 i 48 masz od strony kondensatora który je spina, to jest VSS i VDD więc po tej stronie gdzie masz ten czerwony kondensator wkładasz układ tą stroną gdzie ma wycięcie
[#15] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #1

Może to coś pomoże. Tak było u mnie:
http://zapodaj.net/a64543a747433.jpg.html>a3.jpg
link
http://zapodaj.net/87e32e2f4269d.jpg.html
link


Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 07:46:31 przez KrisbA

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 07:49:14 przez KrisbA

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 07:49:56 przez KrisbA
[#16] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@KrisbA, post #15

hmm, wygląda identycznie jak ta moja płytka - jak wrócę z roboty to sprawdzę czy zadziała. i dam znać.
[#17] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@KrisbA, post #15

poprawiony link do zdjecia
I zgadza sie z tym co pisal Kilos. To rozszerzenie 1,5Mb slow ramu do A500 ale nie chipu.
[#18] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@KrisbA, post #15

Działa! Dzięki wszystkim za pomoc.

Moja Ami 500 ma teraz 0,5 graphics mem i 1,6 other mem. Czyli nie było to 2 MB chip jak myślałem.

W sumie to mam jeszcze 2 MB na rozszerzeniu z dyskiem HDD (AlfaPower), co daje razem: 0,5 + 3,2 - nie wnikam jak amiga to sobie liczy :) - niestety w moim przypadku jest to chyba klasyczny przykład "sztuki dla sztuki", bo praktycznie nic mi nie działa. Settlersy dalej bez muzy (bo minimum 1MB chip wymagane), a WHDload w większości przypadków też wymaga minimum 1MB chip. Więc lipa.

Mam jeszcze jedną pamięć (w drodze), jakiś Micro LUC 2MB Fast RAM do CDTV (podobno działa też z Ami 500)
link

Taka pamięć widoczna jest również jako "other"?

Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc.
[#19] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #18

To co masz teraz to jest 1,5mb slow. A to co podałeś w linku to pamięć 2MB Fast jak sam pisałeś czyli dalej nie jest to pamięć chip.
[#20] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #18

Sprobuj czy ta pamiec nie jest konfigurowana przez wcisniety fire w joyu lub myszy podczas startu Amigi.
[#21] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@vermin, post #18

.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 04:52:21 przez Norbert
[#22] Re: Prośba o identyfikacje rozszerzenia pamięci

@Norbert, post #20

JP2 ustawione ma na slow więc w żaden cudowny sposób chip-u mu nie przybędzie, A701.zip elboxu zmienia "w locie" ustawienia zworek tak żeby część pamięci mogła pójść w chip
jeśli kolega jest ciekaw co się stanie jak przestawi JP2 to zachęcam do testów
nie wiem co daje ten przełącznik na kablu, może tylko wyłącza rozszerzenie, a może przełącza w tryb kompatybilności z 0,5MB
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem