kategoria: A500
[#1] pad od Segi a uszkodzenie CIA
cześć,

ktoś na AmiBay sprzedaje adaptery pozwalające "bezpiecznie" podłączyć pady od Segi MegaDrive/Genesis/MasterSystem do Amigi. Rzekomo korzystanie z tych padów uszkadza Amigę. Osobiście większej bzdury nigdy wcześniej nie słyszałem, bo używam padów od tych konsol od 94 roku i nigdy nie uszkodziłem żadnej Amigi, no ale może miałem po prostu dużo szczęścia ;) Ktoś jest w stanie się do tego odnieść??
[#2] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@charliefrown, post #1

bzdura! pady nadaja sie zarowno jak i do segi tak i do amigi, commodore, atari itd i sam uzywam zamiennie wszystkiego na wszystkim od lat :) oczywiscie joystickiem za wiele na segach nie porobimy, z powodu braku jednego przycisku fire oraz start :)

za to w druga strone to jest najlepsze rozwiazanie, padem na amidze sie gra duzo lepiej niz joystickiem, do tego sa duzo tansze niz one i jeszcze tanio mozna sobie kupic porzadnego arcade sticka (wciaz taniej niz joystick)

ps: na amibay nikt nie potwierdzil z tego co widze i nikt nikogo nie zna komu by taki pad uszkodzil komputer (Amige)

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 10:27:14 przez juen
[#3] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@juen, post #2

Też zdarz mi się używać pada od SEGA MEGA DRIVE i nie mam od kilku lat problemów.
Ciekawe, czy mamy tyle szczęścia, że nasze Ami jeszcze żyją, czy ktoś chce zbić kapitał?
[#4] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@charliefrown, post #1

Też sporadycznie podłączam segowe peryferia do Ami i nic mi się nie dzieje, ale jeśli przyjrzeć się sprawie bliżej, to pojawia się pewna niewiadoma, która potencjalnie może zrobić coś złego:

Amiga joy pinout
Sega pad pinout

Jako, że Amiga na pinie 7 podaje 5V, pad segi działa w wariancie drugim. O ile większość pinów się zgadza, o tyle jedyna rozbieżność pojawia się w pinie 5. Dla Ami jest to pin niepodłączony, z kolei peryferia Segi spodziewają się dostawać z niego 5V. Oznacza to prawdopodobnie, że power stick bierze z tego pinu napięcie do zasilania ledów.

Nie wiem na ile jest bezpieczne pobieranie takiej ilości prądu z tego pinu, wypadałoby żeby ktoś bardziej obeznany z bebechami Amigi się tu wypowiedział w tej kwestii.

[mały druczek]Ze względu na to że jestem elektronicznym żółtodziobem, zastrzegam sobie prawo do gadania głupot i powyższe wcale nie musi być informacją prawdziwą[/mały druczek]
[#5] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@charliefrown, post #1

Dziś tak jak i 20 lat temu gram przy pomocy pada do Segi Megadrive , Ami 500 jak działała tak działa do dziś (od jakiś 2 mc gram praktycznie co wieczór z kilkoma wyjątkami).
[#6] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@teh_KaiN, post #4

Masz rację, ale pin 5 nie jest niepodłączony w Amidze, ten pin zdaje się jest wykorzystywany w padzie CD32 do przesyłania stanu dodatkowych przycisków.

Póki z pinu 5 są pobierane jakieś mikroampery, to nie powinno się nic stać, aczkolwiek nie jest to zgodne z założeniami i prawidłowo powinno się zrobić adapter, gdzie pin 7 z portu joysticka idzie do pinu 7 i 5 w padzie Segi.
[#7] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@juen, post #2

Niby padem lepiej, ale spróbuj w Domanie uniknąć zabicia przez skrytobójcę na padzie :P NIE DA SIĘ!
[#8] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@madman15, post #7

EXCLUSIVE!!! Sega Genesis To Amiga/C64/CD32 Joypad Adapter

jedyne 20 euro (z wysyłką) za 10 centymetrowy kabelek z dwoma gniazdkami...

... normalnie Fred Fish w grobie się przewraca

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 20:43:32 przez socha6
[#9] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@sanjyuubi, post #6

I zapewne to właśnie robi wyżej wymieniony adapter.

Jeśli ktoś ma parcie na tego typu rzeczy, to można zrobić takie coś samemu w cenie poniżej 10zł: obudowa przelotowa dla wtyku d-sub 9, wtyk d-sub 9 męski oraz żeński, lutownica, max 8 kabelków. Idealny projekt dla każdego, kto by chciał się naumieć lutować, a na poważniejszych rzeczach się boi ;)
[#10] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@charliefrown, post #1

Ja grałem na c64 za pomocą joypadów od megadrive i nic się nie działo ani padom ani komodzie
[#11] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@Diabeł, post #10

Ja mam kilka sztuk padów u siebie + Control Sticki i zero problemów.
Jedynie to QS-178 mi nie działa z amigami i commodorkami ;)
[#12] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@Tom Rain, post #11

Wiem, że temat stary jak świat, ale go odświeżę, bo może komuś się przyda.
Nie wiem jak pad od Segi zachowuje się przy Amidze, bo po przygodach z C64 nie podłączam. Po wpięciu do Commodorka, przestaje reagować część klawiatury - dokładnie pół 1 rzędu liter, cały drugi rząd i pół trzeciego. Sprawdzałem na dwóch różnych C64, bo mam i jest tak samo. Może na Amidze też coś się dzieje (może nie cała klawiatura, ale może jakieś pojedyncze klawisze nie działają), dlatego właśnie takie coś powstało.
[#13] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@phowiec, post #12

Na Amidze z oryginalnymi padami SEGA MD nie zauważyłem żadnych problemów z klawiaturą
[#14] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@BULI, post #13

Master System and Mega Drive controllers are compatible in Amiga, but at the same time they are not. Let me explain...

Amiga power the joysticks with pin 7 and Sega power on pin 5. So why does the Sega pads work on Amiga? The answer is that Amiga also have a +5 voltage on pin 5. This pin is used for steering wheels and such. It's essentially reading an analogue signal like the PC gameport (do you remember those?). You can not draw as much current from pin 5 as you can from pin 7. Maybe this is the reason why some people have blown the CIA?

What happens when a Mega Drive drive controller is connected to an Amiga is that the Amiga power pin 7 is acting as the Select signal for Mega Drive and will output button B and C as Amiga button 1 and 2.

What you should do to do things right is to open the Sega controller and swap the wires so the controller is powered from pin 7 instead.


Pozwoliłem sobie zacytować użytkownika z forum anglojęzycznego amiga.org .
Wychodzi na to, że trzeba otworzyć pad segi i zamienić kabelki 7 i 5.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 16:42:58 przez Andrzej11
[#15] Re: pad od Segi a uszkodzenie CIA

@Andrzej11, post #14

Tak, słyszałem o tym, ale przyznam się, że zrobienie prostej przejściówki zamieniającej te piny było ponad moje lenistwo, wobec braku problemów z padami segi w moich Amigach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem