[#1] Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów
Pytanie jak w temacie, zrzuciłem kilka gier za pomocą transdiska niestety rzadko działają, można nagrac ten sam obraz kilka razy i raz będzie działał raz nie a czasami będzie działał z błędami, najpierw pomyślałem, że coś może być z Amigą ale raczej nie bo przecież mam dysk zapełniam ram do końca i zero błędów...

Czy możecie polecić inny program do nagrywania ADF z amigi ? testowałem adfblitzer ale wywala jakieś błędy przy próbie uruchomienia. Jeśli możecie to podajcie jakiś program i najlepiej napiszcie mi komendę którą nagrywa się dyskietki. Dzięki :)

No chyba, że moja stacja dyskietek się kończy... można to jakoś czyścić/serwisować ?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:29:45 przez kataklysm
[#2] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #1

tsgui jest bardzo dobry (iMO oczywiście) Ale zajmuje trochę miejsca... tu filmik szkoleniowy A kłopoty przy nagrywaniu obrazów mogą wynikać z wielu przyczyn : Możesz mieć uszkodzoną lub zabrudzoną stacje dysków lub układ CIA coś nie teges. W jaki sposób przenosisz adfy na hdd ?



Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:38:40 przez sunater
[#3] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@sunater, post #2

Ja używam ADF2DISK link. Nigdy mnie nie zawiódł.

Gdy masz obraz ADF na dysku w shellu wpisujesz:

adf2disk lokalizacja_i_nazwa_pliku.adf

lub, jeśli jesteś w lokalizacji pliku:

adf2disk nazwa_pliku.adf .

Korzystaj też z veryfikacji podczas nagrywania na dyskietki (opcja "v" na końcu komendy).

Jeśli nie pomoże możliwe, że stacja jest do przeczyszczenia lub kalibracji.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:40:35 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:41:30 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 21:43:45 przez Azzorek
[#4] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@Azzorek, post #3

tsgui jest bardzo dobry (iMO oczywiście) Ale zajmuje trochę miejsca... tu filmik szkoleniowy A kłopoty przy nagrywaniu obrazów mogą wynikać z wielu przyczyn : Możesz mieć uszkodzoną lub zabrudzoną stacje dysków lub układ CIA coś nie teges. W jaki sposób przenosisz adfy na hdd ?


Mogę skopiować jedna dyskietę na drugą i z weryfikacją jest ok tak zrobiłem z WB i później z tej kopii go zainstalowałem, a CIA jak go sprawdzić ?
[#5] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #4

kopiowanie dyskietek działa zawsze ? jeśli tak to raczej nie jest problem CIA (ale z tym nigdy nic nie wiadomo :P ). Może niech wypowiedzą się koledzy bardziej obeznani w a600... Niemniej sprawdziłbym najpierw inny program - podpowiedzi 2 już padły wcześniej :)
[#6] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@sunater, post #5

Odpaliłem Advanced Amiga Analyzer, co ciekawe wypakował się na dyskietkę i działa bez zarzutów. Zrobiłem test pamięci 100% OK. Test stacji dyskietek 100% OK. Przy okazji przetestowałem porty kontrolerów 100% OK.

Już zgłupiałem... może niektóre dyskietki mam uwalone bo niby wszystko sprawne
[#7] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@sunater, post #2

tsgui jest bardzo dobry (iMO oczywiście) Ale zajmuje trochę miejsca... tu filmik szkoleniowy A kłopoty przy nagrywaniu obrazów mogą wynikać z wielu przyczyn : Możesz mieć uszkodzoną lub zabrudzoną stacje dysków lub układ CIA coś nie teges. W jaki sposób przenosisz adfy na hdd ?


Odpaliłem tsgui (o miejsce się nie martwię mam dysk 40GB) Adf'y przenoszę za pomocą WINUAE. Nie oglądałem szkolenia bo program jest jak widzę prosty, zaznaczyłem verify i nagrywam 1 dyskietkę another world, zobaczymy co z tego wyjdzie

EDIT! Być może problem się rozwiązał przy pomocy tsgui (dzięki kolego chociaż jeszcze odpukać jakby co) Nagrany another world zadziałał bez zająknięcia podczas kiedy nagrywałem go wcześniej 2 innymi programami i ani razu nie ruszył (zacinał się losowo jeszcze podczas intra)

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 23:37:42 przez kataklysm
[#8] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #7

Jednak to nie koniec, grałem tak długo aż powinna pojawić się informacja "włóż dysk 2" niestety zamiast tego dostał zwiechy. Za drugim razem powiesił się dokładnie w miejscu w którym stacja powinna zacząć czytać dyskietkę czyli po skończonym intro....

Ogólnie mam takie wrażenie ze amiga zatrzymuje się w miejscach gdzie powinna zacząć dalej wczytywać dane. Widział ktoś taki przypadek ?
[#9] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #1

Jest jeszcze jedna opcja... obrazy dyskietek są z błędami. Jeśli były robione z uszkodzonych dyskietek, to wtedy też mogą być takie objawy. Tylko, że wtedy zawsze by były złe, a nie na zmianę.
Co pokazuje sprawdzenie dyskietek w X-Copy? Nr błędu to 8 czy inny? Można jeszcze FixDiskiem sprawdzić.
[#10] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@Rafał A-3000, post #9

Jest jeszcze jedna opcja... obrazy dyskietek są z błędami. Jeśli były robione z uszkodzonych dyskietek, to wtedy też mogą być takie objawy. Tylko, że wtedy zawsze by były złe, a nie na zmianę.
Co pokazuje sprawdzenie dyskietek w X-Copy? Nr błędu to 8 czy inny? Można jeszcze FixDiskiem sprawdzić.


Przed chwilą po przerwie znów wczytałem Another world i tym razem bez zająknięcia pograłem pierwszą scenę i zapytał o drugi dysk. Dyskietki raczej błędów nie mają ale mam wrażenie że temperatura może mieć wpływ na to dziwne zachowanie, mianowicie nie mam sanek do dysku a taśma którą podłączam dysk ma 4cm, dlatego podkładam pod dysk kartkę i kładę go na płycie głównej - zauważyłem że dość mocno się grzeje a jak jest zimna to tych błędów chyba nie ma. Muszę jeszcze dokładniej sprawdzić swoją teorię ale jeśli mam rację trzeba będzie wymienić taśmę na długą i wyrzucić dysk na zewnątrz.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 00:39:25 przez kataklysm
[#11] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #10

Na jakich dyskietkach kolega nagrywa gry, ja takie cyrki miałem na dzisiejszych badziewnych dyskietkach typu verbatim, itp.
[#12] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@pascal, post #11

Dokladnie, ostatnio otwarlem nowke paczke verbatim, 6 dyskietek od razu do kosza poszla, nawet 1 raz nie dalo sie bez bledow zapisac.
[#13] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #10

Jeśli temperatura ma wpływ na pojawianie się tych błędów, to przyczyną może być uszkodzony kondensator elektrolityczny (lub kilka z nich) na płycie głównej albo w samej stacji dyskietek.
[#14] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@lysyzastary, post #12

No nagrywam na bardzo wiekowych i przetyranych verbatimach. Ale jak nagrywam z weryfikacją to chyba nie powinno być cyrków. Kondesatorów w samej dyskietce nie znalazłem przynajmniej nie elektrolitów. Reszta na płycie wygląda dobrze ale wymienię je. Znalazłem za to w zasilaczu wywalone kondesatory wymieniłem już jeden chociaż wartość przekroczyłemw górę o 200uf ale to nie powinno być powodem zadnych problem w pn wymienie wszystkie na dokladnie takie jak powinny byc
[#15] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #14

Kondesatorów w samej dyskietce nie znalazłem...

Były by niezłe jaja, jakbyś w samej dyskietce znalazł jakieś kondensatory ;)
[#16] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@RomanWorkshop, post #15

Były by niezłe jaja, jakbyś w samej dyskietce znalazł jakieś kondensatory ;)


Trochę się śpieszyłem pisząc to :)

Btw Roman mam pytanie tylko jeszcze nie zdecydowałem się na osobny temat: Mam stację dyskietek sony mpf 920 z 131 i z tego co widzę w wielkim internecie da się ją przerobić pod amigę. Robiłeś coś takiego ? Stwierdziłem, że jeśli przeróbka nie jest jakaś szczególnie trudna to mógłbym ją podpiąć pod amigę i zobaczyć czy problemy się skończą
[#17] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #16

Tak, przerabiałem różne stacje od PC. Wszystko zależy od wersji płytki, którą masz w swojej stacji. Osobnego wątku nie musisz zakładać, bo takie już istnieją.

link
link
[#18] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@RomanWorkshop, post #17

Tak, przerabiałem różne stacje od PC. Wszystko zależy od wersji płytki, którą masz w swojej stacji. Osobnego wątku nie musisz zakładać, bo takie już istnieją.

link
link


Heh i to cała filozofia ? połączyć dwa kabelki i przesunąć zworkę ? :D
[#19] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #18

Miało być tak łatwo ale nie jest napiszę dla potomnych, płytka (przynajmniej moja w sony) jest strasznie licho wykonana i po dolutowaniu przewodu odkleja się laminat więc trzeba być bardzo ostroznym ja mam stację do śmieci :P

Być może lutowałem zbyt dużą mocą, pewnie warto to zrobić lutownicą oporową (ja robiłem transformatorową)

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 00:36:28 przez kataklysm
[#20] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #19

To moze zastosuj modyfikacje tasmy sygnalowej zamiast lutowac w plytce stacji dysków
[#21] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@RomanWorkshop, post #17

Były też stacje PC, które miały kilka zworek więcej (m.in. sygnał RDY) i je można było przestawić na Amigę. Niestety gdzieś mi ta stacja zginęła i nie potrafię powiedzieć, jakiej była firmy ani jakie miała oznaczenie typu.
[#22] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@Rafał A-3000, post #21

Już kompletnie nie wiem co jest, stacji nie zmieniłem ale sprawdziłem styki od romu i wyglada, że wszystko w porządku Testowałem pamięć przy pomocy Advanced Amiga Analyzer zero błędów a mimo to gry z dyskietek działają jak chcą... Raz się wczytują i działają poprawnie innym razem już przy wczytywaniu potrafią zawiesić sprzęta :( Nie wiem czy to wina dyskietek ale WB przekopiowany na tej samej amidze zainstalował się zupełnie bez problemów to samo inne programy a gdy uruchamiam grę to rzadko działa zazwyczaj jest zwiecha i różne błędy:

8000 0003
8000 0004
8000 0005

Czytałem, że to może oznaczać pamięć lub rom. Nie wiem jak przetestować ROM ale pamięć działa bez zarzutów, inna ciekawa sprawa, że pod WB nie ma żadnych problemów czy z dyskietek czy z HDD chodzi bez zająknięcia można zapełnić ram można oczyścić i ani razu się nie zawiesił można go nie resetować godzinami, problem występuje jedynie przy grach z dyskietek i chyba tylko przy grach bo np wspomniany Advanced Amiga Analyzer wczytuje się bez żadnych problemów
[#23] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #22

No to mam chyba winowajce, rozebrałem amigę i zacząłem oglądać stan lutów pod lupą, dotknąłem lekko ręką jednego z kondensatorów który znajduje się pod stacją dyskietek - ODPADŁ! Masakra, sprzęt chyba jest w bardzo złym stanie skoro dzieją się takie rzeczy, mam wrażenie że albo odpadł z kawałkami ścieżki albo cyna zamieniała się w glino podobną substancję :) Mimo wszystko udało mi się zeskrobać "glinę" z miejsc lutowania i położyłem na te miejsca trochę cyny, łatwo nie było ale ostatecznie złapała więc jest szansa, że te ścieżki jeszcze są we właściwym miejscu. Jutro kupię kondensator tylko nie mam pojęcia jaki dobrać jest to SMD na wieczku ma napis w pionie kolejno: t2 10 25V. Jeśli dobrze rozumiem to chyba powinien to być 10uf na 25V ale co oznacza t2 ? Jak ktoś wie to proszę o pomoc chociaż nie wiem czy jest sens to wymieniać jeśli inne luty są w podobnym stanie... Chyba najlepiej włożyć całą płytę do piekarnika

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:33:32 przez kataklysm
[#24] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #23

Aktualnie przysmażyłem stary kondensator na cienkich drucikach i dolutowałem w gniazdo - działa. Problem z wczytywaniem pozostał ale wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, mianowicie chodzi o zasilacz w którym mam wywalone kondensatory, jeden padł całkowicie i zastąpiłem go zlepkiem 4 innych przekraczając przy tym wartość o 200 uf. Ale w planach jest wymiana wszystkich bo każdy z nich 4700/16V jest trochę wybrzuszony. No ale pytanie brzmi czy wiecie coś na temat generowania błędów lub złej pracy stacji dyskietek przez zasilacz ? Może tu jest pies pogrzebany. Sory za 3 posty na raz ale nie mogłem edytować a jedynie o późnej godzinie mogę zająć się amigą :)

Ps. Jutro wymienię tego co odpadł na nowy i wszystkie w zasilaczu. Ciekawe czy to coś da. Jak ktoś ma to niech mi podeśle jakie powinny być prawidłowe napięcia na płycie i gdzie je mierzyć. No i jeśli macie taką wiedzę to podajcie mi czy kondensator 10uf na 25V będzie dobrym zastępstwem na ten co zdezerterował.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 01:44:54 przez kataklysm

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 01:46:34 przez kataklysm
[#25] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #24

Ta "glina" to elektrolit. Wymień kondensatory, w stacji dyskietek i na płycie głównej.
[#26] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@glichtanski, post #25

Ta "glina" to elektrolit. Wymień kondensatory, w stacji dyskietek i na płycie głównej.


Na 100% nie jest to elektrolit spód był czysty i jest to SMD nie ma jak cieknąć od spodu. Byla to cyna z którą coś sie stało
[#27] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #26

Jak tam uważasz, to twoja stacja dyskietek.
[#28] Re: Transdisk i losowe działanie gier dużo błędów

@kataklysm, post #26

Kolego, to na 100% był elektrolit wymieszany z cyną. Jak kładłeś nową cynę na pady to mogę się założyć, że okropnie śmierdziało.
Wymień wszystkie elektrolity na płycie głównej, bo pod innymi zapewne robi się tak samo.
Szczególnie dotyczy to kondensatorów 10uF i 22uF.
Przed wlutowaniem nowych kondensatorów zneutralizuj wyciek elektrolitu sokiem z cytryny, a następnie całą płytę wymyj porządnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem