kategoria: A4000
[#1] Jesienny AmiRant
Mając dość ciągłych zwisów mojej A500T, która ma ze standardową A500 tyle wspólnego co Cinquecento z DeLoreanem, postanowiłem poskładać sobie coś stabilniejszego. Logicznym wydał mi się fakt, że Amiga w praktycznie fabrycznym konfigu powinna być stabilna, także wybór padł na A4000, fabryczne konfigi wydają się dość mocne żeby nie wkurzały (szczególnie po przesiadce z 060), a AGA powinna pozwolić na wyświetlenie WB w nie rażący sposób.
Akurat trafiła się świetnie utrzymana A4000/030 i sprzedawca zgodził się za dodatkową opłatą zorganizować wymianę wszystkich kondensatorów na płycie głównej, karcie procesorowej i w zasilaczu. Bateria była już dawno wymieniona na płaską. Zgodziłem się, chociaż nieco obawiałem się słabiutkiego 030, szczególnie po tym czego naczytałem się na forach. Od razu dokupiłem do niej Indivision AGA MK2cr (oczywiście z retroami, trzeba wspierać swoich) bo nie mam w domu żadnego monitora Amigowego (swoje 1084 pożyczyłem koledze, który gra na nich z dzieciakami w superfroga i lemingi). Do kompletu dołożyłem jeszcze Deneba wyciągniętego z A500, żeby łatwiej było przenosić dane.
Na starcie zrezygnowałem z OS 3.9 (na 030 i 16 MB Fast RAM raczej nie ma sensu go instalować), zainstalowałem OS 3.1, MagicWB, MUI i Magellana 5.5, pokonfigurowałem wszystko i Amiga chodzi naprawdę super w 640x512 i 64 kolorach. Prędkość przesuwania okienek jest praktycznie taka sama jak na Picasso IV (i 060) w 1600x1200 w 256 kolorach, czyli komfortowa. W większej rozdzielczości albo liczbie kolorów pojawiają się zwiechy wynikające z przegrzewania się chipsetu (niestety Indivision przykrywa Lisę i Alice). Zamówiłem wentylatorek zakładany na śledzia, mam zamiar założyć go w najniższym slocie tak żeby dmuchał bezpośrednio na Indivision i układy pod nim, będzie we wtorek, zobaczymy czy pomoże.
Przechodząc do sedna sprawy. Amiga została kupiona z myślą o bezproblemowej pracy ze starszym softem (OS 3.1, Deluxe Painty, Fantavision, Real 3D, Sas C) oraz grami (głównie Lotusy, Mortale, Lemingi i Frontier, ale gramy też w inne gry). Okazuje się, że sporo gier (te 2D) chodzi szybciej niż na 060 (nie mam pojęcia czemu). Oczywiście nie ma mowy o graniu w Dooma (przyzwoicie chodzi tylko w low detalu i na najmniejszym okienku) czy Quake (nawet się nie odpala). Niestety zawiodłem się prędkością działania Frontiera, co skłoniło mnie do poszukiwań szybszego procka. Oczywiście padło na 3640, żeby było nadal fabrycznie czyli stabilnie. Praktycznie procesor jest ponad 4 razy szybszy od mojego czyli jeśli Frontier chodzi teraz z prędkością ok 10 FPS, mogę śmiało liczyć, że prędkość ta wzrośnie do grywalnych 25 FPS.
I właśnie w tym momencie widzę, jak w niektórych buzuje krew i krzyczą, że wolna pamięć, że 040/25 MHz to nawet do superfroga za mało. Olej sprawę i kupuj Cyberstorma, najlepiej podkręć go do 100 MHz żeby komfortowo grać w Lemingi albo Lotusa. Naprawdę? Przecież te gry chodzą dobrze na A500 z 1MB RAM, więc po jaką cholerę pakować się w jakieś super szybkie procesory? Do Quake? Sorry, ale nawet na 060 podkręconej do 66 MHz nie da się w niego grać komfortowo bo jak tylko pojawiają się cząsteczki (np. po wybuchu granatu) prędkość spada do 1-2 FPS. Internet? Bez CSS i JS i tak prawie nic już dziś nie działa, a Netsurf na 060 i tak praktycznie nie chodzi (odpala się minutę, google ładuje się 2 minuty, no super). Filmy? Jedyne filmy, które jako tako działają na 060 to te nędzne trailery z płyty z OS 3.9. Jakiekolwiek Divxy mulą przeraźliwie, o H264 nie wspomnę bo klatki odtwarzają się co 2-4 sekundy, nawet dla bardzo małych plików. Nawet proste JPGi (i to małe, takie do 1024x768) ładują się po kilkanaście sekund.
Jedyny fun jaki sprawia używanie klasyka to odpalanie demek, modków, granie w gry (te Amigowe, porty z PC są praktycznie niegrywalne), zabawy ze starszym softem, jeśli chodzi o internet to jedynie IRC, Jabber i przeglądanie Aminetu w iBrowse ma jakiś sens. Do tego wszystkiego nie trzeba super mocnego konfigu, a w przypadku gier, szybszie proce nawet przeszkadzają. Także proszę Was. Nie pchajcie świeżaków w Cyberstormy, Mediatory i inne gadżety, bo nie zawsze warto. A po wywaleniu sporych sum na te zabawki może się okazać, że rezultaty nie są zadowalające. Nadal nie obejrzymy większości stron, nie odgramy filmików a jeszcze pojawią się problemy ze stabilnością i kompatybilnością ze starszym softem i grami.
A co Wy na ten temat myślicie?
[#2] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #1

Bezczelna reklama: Już niedługo będziemy mieli ciekawą propozycję dla tych, którzy nie muszą mieć 100MHz w swojej A4000. Klik.
[#3] Re: Jesienny AmiRant

@strim_, post #2

Pierwszy raz widzę tą sakurę, ale raczej się nie skuszę, jeśli przeczytasz to co napisałem to zrozumiesz dlaczego chcę zostawić Amigę jak najbardziej golutką i podstawową.
Ale cieszy fakt, że są na świecie ludzie, którzy myślą podobnie (chociaż nie tak samo) jak ja.
[#4] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #3

Przeczytałem dokładnie.

Jednak Decelerator 4030 będzie posiadał wiele funkcjonalności, które mają na celu zapewnienie maksymalnej stabilności i kompatybilności (a nie najwyższej wydajności). Oczywiście to czy skusić się na niego, czy nie, to kwestia indywidualnej decyzji .


Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 11:41:03 przez strim_
[#5] Re: Jesienny AmiRant

@strim_, post #4

No tak, ale Frontier nie chodzi płynnie na 030 :)
Życzę wam jak najwięcej powodzenia w pracy nad tą kartą, myślę że znajdzie wielu nabywców.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 11:53:03 przez Czarek
[#6] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #1

Ja grałem w AmiQuake na 060/80 i nic mi nie tnie... Tylko że ja zaczynałem Amigowe życie na A500 z 512kb :D
[#7] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #5

A czemu nie włożysz do tej Amigi 4000 karty graficznej do slotów Zorro? Zdecydowanie lepiej będą Ci gry działały ją obsługujące niż na kościach AGA. Ta Amiga wręcz została stworzona do pracy z takimi kartami graficznymi.

Zdecydowanie przydało by tu się Cybervision (bez 3D) lub Picasso IV. Może też być i cyberVision 3D na upartego. Będzie to i tak lepsze niż kości AGA.
[#8] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #5

Ja tylko żałuję, że nie wystawiłeś swojego B2060 na giełdzie PPA, pewnie znalazł by się chętny do zatrzymania tego sprzętu w kraju.

Miałem kiedyś 030 w A4000 i działało to zaskakująco dobrze. Przesiadka na CS MKII to był kosmiczny skok. Natomiast dołożenie A3640 do A3000 było rozczarowaniem. SysInfo co prawda pokazywał przyrost MIPS w stosunku do fabrycznej 030, ale niestety w użytkowaniu nie było to widoczne.

Natomiast czy fabryczne karty procesorowe od C= są stabilniejsze od CyberStormów? Przez moje Amigi przewinęło się ich kilka i nigdy nie były one powodem niestabilności - najczęściej kłopotem były stare kondensatory na płycie głównej, buster w podstawce, czy kłopoty z układami na płycie głównej.

Niestety ceny CS są jakie są i w tym przypadku pojawienie się nowej karty procesorowej do A3/4000 będzie powiewem świeżości i przyczyni się do spadku cen kart A3630/40 czy Blizzarda 4030 (o ile dobrze pamiętam symbol).
[#9] Re: Jesienny AmiRant

@gilban, post #7

Tak, szczególnie Frontier i Lotus :) Quake na Amidze mnie nie interesuje. Na każdej innej platformie chodzi i wygląda 100 razy lepiej. Jeśli chodzi o Cybervision to mam CV64 bez 3D, ale jeszcze nie wkładałem do Amigi z powodów o których pisałem. Jeśli ktoś chce, chętnie odsprzedam. Mam też Picasso IV, które siedzi w tej chwili w A500T, ale jego nie sprzedam :)

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 12:11:45 przez Czarek
[#10] Re: Jesienny AmiRant

@ITU, post #8

No szkoda. Miałem 2 te karty, jedna poszła, druga nadal siedzi w A500.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 12:11:59 przez Czarek
[#11] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #1

Co do przeglądania internetu na A3/4000, to akurat 040@25 się nadaje do tego. Niestety brak możliwości dołożenia pamięci na tych najtańszych kart jest dużym problemem. Przydało by się do tego co najmniej 32 MB Fast RAM.
Mam w tej chwili pożyczoną kartę A3640 i widzę dużą różnicę pomiędzy 030 a 040. Karta działa u mnie bardzo stabilnie. Wymieniłem na niej kondensatory no i mam SDMAC i Ramsey w najnowszych rewizjach i być może dla tego nie mam z nią żadnych problemów.
Używam do przeglądania AWeb3.5.09_68k, który jest jednak bardziej bezproblemowy niż IBrowse 2.4. Brakuje mu tylko możliwości wyboru zewnętrznych MIME typów do jpegów, iff itp. a z Javą sobie jakoś radzi. Oczywiście najlepiej działa to z dodatkową kartą graficzną. Nie wiem jakie przyspieszenie daje Indivision, bo go nie posiadam i na razie nie mam zamiaru go kupować.
A jeśli chodzi o Cyberstorma, to byłem z niego zadowolony i teraz by się przydał. Niestety ze względów finansowych musiałem go sprzedać i raczej nieprędko zakupię go ponownie.
Jeśli chodzi o CS MKII to jedyny minus to ograniczenie związane z instalacją modułu SCSI w Amidze 3000D i T. W 3000D nie mieści się z założoną obudową, w A3000T też jest problem, bo przeszkadza koszyk na stację dyskietek, ale po niewielkiej przeróbce mieści się.
W najbliższym czasie planuję zakup pamięci Fast na Zorro. 128MB powinno być wystarczające do przeglądania PPA i Aminetu
[#12] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #9

Do Lotusa, superfroga i innych podobnych nie jest potrzebna Amiga 4000.

Jednak oprócz Lotusa i superforga są jeszcze inne gry typowo Amigowe (nie przeniesione z PC). Mianowicie: Foundation - bardzo ładna gra z bardzo ładną muzyką, Exodus, Napalm i podobne. Te bardzo ładnie działają z kartą graficzną i są typowo Amigowe.

Poza tym są na Amigę jeszcze różne programy użytkowe i graficzne które lepiej działają z kartą graficzną.

I nawet sam AmigaOS 3.9, też zdecydowanie lepiej działa z kartą graficzną niż na kościach AGA.
[#13] Re: Jesienny AmiRant

@gilban, post #12

Masz rację z Exodusem i Foundation. Obie wydają się bardzo fajne, Exodusa mam pudełkowego, Foundation niestety tylko demo. Jest jeszcze jedna fajna gra, w którą próbowalem grać - OnEscapee.
Niestety na mojej dotychczasowej Amidze wszystkie te gry działały bardzo wolno. Praktycznie nie dało się grać, a przypominam, że konfiguracja jest bardzo mocna (060 i PIV) dlatego nie wiem czy jest sens bawić się w tego typu produkcje.
Jeśli chodzi o programy użytkowe to wczoraj grzebałem sobie w Art Effect (wersja z płyty Amithlona) i działa całkiem sprawnie. Faktycznie przydałoby się więcej pamięci i szybszy procesor, ale akurat wyświetlanie przez chipset AGA mi nie przeszkadza - 640x512 w 256 kolorach chodzi dość szybko i wygląda przyzwoicie. Wiadomo nie jest to Photoshop, ale i tak nigdy nie będzie.
Jedyny powód dla którego zastanawiam się nad montażem Cybervision to odciążenie chipsetu Amigi dla zmniejszenia temperatury i przedłużenia jego żywotu.
Z tego co pamiętam CGX4 (również posiadam oryginalną płytkę także z tym nie będzie problemu) był bardzo stabilny z Cybervision 64/3D, które kiedyś miałem w A2000, za to sama karta lubiła pogryźć się z innymi kartami (miałem w tej Amidze jeszcze Ariadnę i Blizza 2060).
Co do OS 3.9 to nie wiem czy będę go instalował. Jestem naprawdę bardzo zadowolony z obecnej instalacji OS 3.1 + Magellan + MWB i MUI. Chodzi bardzo stabilnie i całkiem szybko na golutkiej A4000/030. Wrzuciłem screenshota do graffiti :)

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 13:25:13 przez Czarek
[#14] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #13

CyberVision 3D dla Amigi pracuje w slotach Zorro II, Cybervision to bez 3D jak i Picasso IV działają tylko ze slotami Zorro III i są zdecydowanie szybsze od Cybervision 3D. Z drugiej strony do obsługi kart graficznych w Amidze najlepszy jest system CyberGraphX V4. System Picasso jest zdecydowanie gorszy i mniej kompatybilny z softem amigowym.

Dodatkowo pytanie: Gdzie masz podpięty dysk twardy w Amidze? Pewnie do złącza IDE.

Jednak standard SCSI jest tu lepszym wyborem niż IDE, gdyż dyski SCSI są szybsze i dodatkowo nie obciążają procesora - te IDE niestety tak.

Więc karta procesorowa, na której będzie kontroler SCSI oraz pamięć będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, gdyż dodatkowo pamięć ta będzie miała bezpośredni dostęp do procesora, a i gry bardziej wymagające będą lepiej działały.

A i nie porównuj Amigi 500T, która zapewne miała zamontowane sloty zorro Micronica z Amigą 4000, bo to jest tak, jak byś miał Boild podobny do formuły I z silnikiem od malucha na kółkach od wózka dziecięcego i chciał się ścigać z prawdziwym pojazdem z formuły I.

Więc jeszcze raz.

Odpuść sobie karty procesorowe by Commodore - one są dobre na start, jak nic nie mamy. Zakręć się za to za kartą procesorową ze SCSI na pokładzie oraz pamięcią. Będzie to zdecydowanie lepiej działało. Czyli najlepiej Cyberstorm MK II lub MK III, jak Ci PPC nie jest potrzebne. MK III jest to rzadki model, jednak ma bardzo dobry kontroler SCSI - czyli UWSCSI, przez co jest bardzo szybki.
[#15] Re: Jesienny AmiRant

@gilban, post #14

Picasso IV działa pięknie w Zorro II. Masz rację co do P96, wydaje się mniej dopracowany niż CGX, ale PIV działa nieco lepiej na P96 niż pod CGX - robiłem testy SysSpeedem i porównywałem wyniki. Cybervision jest faktycznie szybszy pod CGX, chociaż to też zależy od trybu grafiki, gdzieś mam zapisane te wyniki, jak odkopię to wrzucę tutaj.

A500 nie ma IDE. Dysk mam podpięty pod SCSI na karcie procesorowej - identyczne jak w Cyberstormie. W A4000 faktycznie mam podpięty pod IDE. Jest zauważalnie wolniej niż na SCSI, ale nie przeszkadza mi to zbytnio. Za to wielkim plusem jest to, że mogłem sobie zamówić fabrycznie nowy dysk IDE (WD Blue) 250GB za ok 200 zł, który mam zamiar zamontować w Amidze. Niestety dyski SCSI (przynajmniej te 50 pinowe) nie są produkowane od jakichś 15 lat. Na szczęście mój dysk w A500 nie był dużo używany i mam na zapas nowiutki zafoliowany drugi dysk, ale szans na zakup drugiego takiego dysku nie mam zbyt wiele.

Co do slotów Micronika, masz rację, to straszne dziadostwo, głównie przez ich prostotę budowy - brak jakiejkolwiek obsługi DMA i bus masteringu. Jakiekolwiek konflikty między kartami uniemożliwjają start systemu. Zauważ, że moje karty są praktycznie pasywne, nie korzystają z DMA, tylko z fizycznych połączeń między procesorem a resztą szyny Zorro (i tylko dlatego to wszystko działa w A500, przerobiłem milion konfiguracji z tym micronikiem, które nie działały).
Mam też 2 Amigi 2000 (obie rev 6.2), w których wszystko działa identycznie jak w A500T. Jedyna różnica, że w A2000 działają praktycznie wszystkie możliwe konfiguracje kart Zorro i CPU jakie wyszły dla tego komputera.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 14:05:46 przez Czarek

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 14:12:32 przez Czarek
[#16] Re: Jesienny AmiRant

@gilban, post #14

Picasso IV działają tylko ze slotami Zorro III


To jest zdecydowanie nie prawda .

Jednak standard SCSI jest tu lepszym wyborem niż IDE, gdyż dyski SCSI są szybsze i dodatkowo nie obciążają procesora - te IDE niestety tak.


Tu nie tyle chodzi o SCSI vs. IDE, ile o DMA vs. bez DMA. Praktycznie wszystkie kontrolery IDE dla Amigi nie mają obsługi DMA, podczas gdy zdecydowana większość kontrolerów SCSI ma obsługę DMA. Gdyby ktoś zrobił kontroler IDE z DMA, to byłby on prawie tak samo szybki (a w niektórych wypadkach pewnie szybszy) jak SCSI.

(BTW. Na Deceleratorze chcemy zrobić kontroler SD z DMA, może się jeszcze okazać że to będzie najszybszy kontroler dysku dla Amigi jaki istnieje, ale na razie nie istnieje więc nie ma co się wozić ).

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 14:07:05 przez strim_
[#17] Re: Jesienny AmiRant

@strim_, post #16

Co do Picasso IV, to fakt, nie wiedziałem, że działa w ZORRO II no ale zdecydowanie wolniej niż w ZORRO III.

Co do SCSI i IDE to już wiem. Dzięki.

Mógłbyś w takim razie zrobić do Amigi 1200 taką kartę turbo, jak chcesz zrobić do A4000 i dodatkowo z tymże kontrolerem na karty CF i obsługą DMA. To byłby istny strzał w 10-siątkę. To już kupił bym na pewno, zdecydowanie szybciej niż sakurę czy ACA.
[#18] Re: Jesienny AmiRant

@gilban, post #17

Mógłbyś w takim razie zrobić do Amigi 1200 taką kartę turbo


Nie mógłbym, bo złącza są nieosiągalne, w przeciwieństwie do tych do A4000. Jens produkuje własne złącza do A1200, to jest za duży koszt. Poza tym kart do A1200 jest już multum.
[#19] Re: Jesienny AmiRant

@strim_, post #18

A jakie planujecie taktowanie na tej sakurze? Z odpowiednim taktowaniem, szybką pamięcią i dyskiem flash z dostępem DMA, 030 może być naprawdę ciekawą opcją.
[#20] Re: Jesienny AmiRant

@Czarek, post #19

A jakie planujecie taktowanie na tej sakurze?


Będzie wersja 25MHz oraz 50MHz, może jeszcze jakieś pośrednie. Ilość kart z wyższym taktowaniem pewnie będzie ograniczona (gorsza dostępność takich CPU).
[#21] Re: Jesienny AmiRant

@gilban, post #14

System Picasso jest zdecydowanie gorszy i mniej kompatybilny z softem amigowym

Zdecydowanie "zdecydowanie" to słowo przesadzone, chociaż rzeczywiście CGX wydaje się bardziej kompatybilny, ale za to P96 wydaje się szybszy

Pamiętam jak straszono P96, maiłem wtedy CGXIV na BVision.
Obecnie pracuję na P96 pod Medkime (to fakt, że są to dość specyficzne sterowniki), ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony szybkością i przejrzystością tego systemu.
[#22] Re: Jesienny AmiRant

@BULI, post #21

P96 ma jakiś problem z moją CV64. Gdy chcę zaznaczyć kilka ikonek na raz, to system się zawiesza. Dotyczy to oficjalnej i nieoficjalnej wersji P96. Pod CGX V4 tego nie ma.
[#23] Re: Jesienny AmiRant

@glichtanski, post #22

A nie używasz przypadkiem PowerWindows? O ile pamiętam to własnie PowerWindows odpalone Blizkickiem robiło mi taki numer.
[#24] Re: Jesienny AmiRant

@Jenot, post #23

Nie znam tego, więc chyba nie używam ? Poza tym nie używam Blizkicka, bo nie mam karty blizzard ani apollo.
Jest jakiś konflikt między bibliotekami, albo któraś nie działa poprawnie na mojej konfiguracji.
[#25] Re: Jesienny AmiRant

@strim_, post #4

Na pewno to jest ciekawe.

Complete sensors suite for monitoring and control of voltage, temperature, and fan.


Gdzie będzie można takie dane zobaczyć?, karta będzie maiła boot menu? Jeśli powstanie soft do monitoringu z poziomu Amigi, to by była fajna opcja.
[#26] Re: Jesienny AmiRant

@amizet, post #25

Będzie boot menu oraz soft pod system.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem