kategoria: A4000
[#1] Dziwny problem z Denebem w A4000
Kartę mam już 2 lata, do tej pory pracowała w A2000 i w A500T. Nigdy nie było z nią problemów i uważam ją za jeden z najlepszych zakupów do Amigi.
Problemy pojawiły się po instalacji tej karty w A4000. Rzecz jest bardzo dziwna. Otóż w trybie Zorro II generalnie wszystko śmiga, po przełączeniu na Zorro III robi się kolorowo. System wstaje normalnie i działa ok. Włączam Tridenta, ładuję sterownik PIO i wszystko ok. Myszka i klawiatura podłączone przez huba działają, dysk na USB jest wykrywany i pod Directory Opusem można go przeglądać, wszystko jest mega stabilne, do momentu kiedy klikam na dowolną ikonę w workbenchu. Wtedy jest freeze i trzeba resetować. W trybie DMA jest ogólnie niestabilnie więc nie używam.
Dodam tylko, że mam Buster 11 wlutowany na płycie. Wymienione wszystkie kondensatory na płycie głównej, karcie CPU i w zasilaczu. Mierzyłem napięcia na portach USB i jest jak należy po 4.8 - 4.9 V. Kombinowałem przekładając kartę w inne sloty i zawsze jest to samo. Z flasha na karcie pousuwałem praktycznie wszystko (wcześniej były sterowniki, biblioteki i kickstart 3.9, teraz jest tylko nockick i jingle żebym wiedział kiedy karta się bootuje).
W moich starych Amigach nie czaiłem się i sterownik był ładowany prosto z flasha, można było nawet bootować z USB, teraz niestety nie ma tak fajnie.
Macie jakieś pomysły? Mi się już skończyły.
[#2] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #1

wszystko jest mega stabilne, do momentu kiedy klikam na dowolną ikonę w workbenchu.


Miałem dokładnie taki problem w A3000 jak tylko kupiłem Deneba (wtedy nówkę sztukę), ale za chiny nie mogę sobie przypomnieć jak go rozwiązałem...

:/

Rozumiem, że masz A4000 rev D? Wywal A3640 i zobacz czy będzie to samo.
[#3] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@strim_, post #2

Rev B, póki co jest A3630, ale A3640 już w drodze. Z początku myślałem, że to wina kickstartu (był 3.0) ale włożyłem 3.1 i jest to samo.
[#4] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #3

Ok, to jak dojdzie A3640 zamień i zobacz czy będzie to samo.
[#5] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #1

Mam wrażenie że to zależy od rev płyty głównej. Mi także nigdy nie udało się na jednej A4000D uruchomić Deneba w trybie ZIII w Mediatorze. Buster 11 oczywiście był zainstalowany.

Faktycznie, Deneb to jeden z najbardziej dopracowanych produktów dla klasyków.
[#6] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@strim_, post #4

Na bank dam znać. Najbardziej wkurza fakt, że chodzi o samo kliknięcie na ikonce. Wszędzie indziej można klikać i nic się nie dzieje. Nawet można ikonkę zaznaczyć dragiem, potem z menu wybrać open i wszystko ładnie się otworzy. Nie ma znaczenia czy to ikonka dysku, katalogu czy programu. Normalnie jakiś kosmos.
Myślisz, że to sprawa sprzętu?
Dodam jeszcze, że firmware na karcie mam najnowszy V11, za to nie jestem pewien świeżości sterowników PIO i DMA, mam chyba te z trybu Rescue, albo jakieś ściągane z netu dawno temu (nie było potrzeby to nie uaktualniałem), a teraz nie można ich nigdzie pobrać. W pakiecie Poseidona jest tylko sterownik do RapidRoad USB.
[#7] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #6

Może to sprawa jakiejś biblioteki? Nie znam się za bardzo na mediatorach, a tym bardziej na denebie, ale ja mam problem z kartą graficzną pod Picasso96. W jakiejkolwiek wersji po zaznaczeniu pewnego obszaru następuje zamrożenie systemu, nawet kursor się nie porusza. Pomaga tylko reset.
Ciężko mi podpowiedzieć jak sprawdzić, która biblioteka może powodować problem, w przypadku CV64 i Picasso96 można przytrzymać 2 przyciski myszy podczas uruchamiania komputera i wtedy uruchamia się bez sterownika graficznego. Nie wiem jak to zrobić w przypadku Deneba?
[#8] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #6

Spróbuj wyłączyć cache dla zorro (2 i 3). Kiedyś też mi coś grafika ,szalała' i to pomogło. O ile pamiętam, to wtedy u mnie problem występował jednak przy A3640 a nie na 030, więc nie wiem na ile to się sprawdzi.
[#9] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Rafał A-3000, post #8

Spróbuj wyłączyć cache dla zorro (2 i 3).


Przestrzeń kart I/O z założenia jest niecache'owalna, więc czemu miałoby to coś zmieniać. Chyba, że w Denebie jest coś ewidentnie zwalone jeśli o to chodzi.

Problem o który chodzi w przypadku Czarka (jeśli to jest ten problem, który ja kiedyś miałem) jest gdzieś na styku Bustera i karty CPU wg. mnie, ale bez analizatora stanów logicznych to ciężko powiedzieć co dokładnie go powoduje.

To na 99% nie jest problem programowy.



Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 20:17:07 przez strim_
[#10] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #1

Firmware Deneba zaktualizowany do ostatniej najnowszej wersji?
Ostatni wersja rozwiązuje sporo problemów. U mnie tak było, po aktualizacji jak ręką odjął.
[#11] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@pekdar, post #10

Tak jak pisałem, firmware ostatni (V11), ale sterownik możliwe, że jakiś stary i nie mam pojęcia gdzie znaleźć nowy.
strim_ jeśli to problem styku to może warto przeczyścić styki na płycie głównej i karcie CPU? Czy może odlutować i przylutować na nowo Buster? Lutowania SMD się nie boję jakby co, ale takich bajerów jak analizatory stanów logicznych czy oscylatory w swoim warsztacie nie posiadam. Jedynie prosta stacja lutownicza i multimetr :)
[#12] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #11

Pisząc na styku miałem na myśli, że występuje gdzieś tam, ale nie koniecznie oznacza to zły styk na Busterze. Jak byś miał go w podstawce to można by było wymienić na inny i zobaczyć. Ale zanim zaczniesz cokolwiek lutować zaczekaj aż przyjdzie A3640.

Oczywiście przeczyszczenie styków nigdy nie zaszkodzi.


Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 20:42:52 przez strim_
[#13] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@strim_, post #12

Dzisiaj trochę grzebałem z ustawieniami CPU (przypominam A4630 z prockiem EC030 bez FPU).
Jak na starcie jest NOCACHE NOBURST, mogę odpalać PSDStackLoader bez przeszkód, nic nie zająknie. Co dziwne, jeśli odpalę sobie CPU CACHE BURST już po załatowaniu systemu nadal nie ma problemu, wszystko śmiga pięknie. Jak narazie to mi wystarczy. Mogę korzystać z klawiatury i myszy USB od startu systemu i potem wrazie potrzeby mogę sobie włączyć burst i cache.
Jedynie mam jakiś dziwny problem z Dopusem 4. Pogniewał się na mnie i cokolwiek nie zrobię daje mi 8000000B przy starcie. Dodam, że zainstalowałem jeszcze IDEFixa bo właśnie przerzucam dane na nowy dysk. Zaraz pokombinuję jeszcze z wyłączonym IDEFixem.
[#14] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #11

ja mam 1.23 sterownik ty?
[#15] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@HanSolo, post #14

No też. W ogóle prolemem DOpusa był kick 3.1 który w międzyczasie zamontowałem. Naprawiło się po updacie setpatcha.
[#16] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #15

Ok doszedłem. Faktycznie problem był z cachem.
Tu jest bardzo dobry wątek o tym: http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.a1k.org%2Fforum%2Fshowthread.php%3Fp%3D316462%23post316462&sl=auto&tl=en
Problem rozwiązałem w następujący sposób:
- Pobrałem moduły NoCache i NoDataCache z tego wątku a1k.org i wrzuciłem do flasha
- Wrzuciłem stos poseidona ze swoim konfigiem, bilbioteką oraz klasami
- W startup-sequence dodałem CPU CACHE BURST, żeby system nie ślimaczył
I pomimo początkowych problemów, wszystko gra jak należy. Urządzenia USB są widoczne w early startup, natywna klawiatura i mysz potrzebne są tylko do gier WHDLoad.
Mam nadzieję, że moje doświadczenia komuś się przydadzą.
[#17] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #16

Teraz to nie jestem pewien, co u mnie wtedy pomogło.
Kombinowałem z cache dla zorro i cpu. Może źle skojarzyłem fakty, bo niby co by miało cache cpu do karty graficznej.
Tak czy inaczej, fajnie że już wszystko śmiga.
[#18] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@Czarek, post #16

To może sterownik / firmware Deneba jest źle napisany, bo cache nie powinien mieć nic do rzeczy. Jak pisałem wcześniej, system oznacza całą przestrzeń Zorro jako niecache'owalną.
[#19] Re: Dziwny problem z Denebem w A4000

@strim_, post #18

Masz rację, z tego co piszą na a1k jest to błąd firmware / sterownika Deneba.
Możliwe, że ujawnia się tylko w niektórych konfiguracjach - np. moje 030 bez MMU i FPU.
Mimo wszystko cieszę się, że jest na to sposób i w końcu mogę się cieszyć stabilną obsługą USB w trybie Zorro III.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem