[#1] 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość
Właśnie rozpatruję podmianę standardowego już nieco "kaszlącego" dysku 3,5' na coś mieszczącego się w standardowej obudowie A1200. Ale... Chcę aby optymalnie wykorzystana została szybkość interface IDE tego standardowego w A1200. Dlatego rozpatruję jak najkrótszy kabelek sygnałowy ,ale z zaznaczeniem , że będą tam wykorzystane 2 napędy:



Myślałem o takim jak na foto kabelku w 2 szt. przejściówek IDE CF lub IDE SD lub pomieszaniu karty CF i SD.

Inna opcja to jeden napęd CF umieszczony w adapterze bez kabla ale kontowym by wsadziś go od razu na złączę:



lub o czym już kiedyś tu pisałem zwykły jedno napędowy krótki kabelek IDE 44 PIN plus adapter 2x IDE CF:




Co będzie chodziło Waszym zdaniem najszybciej?

Zaznaczam , że druga kartę CF ciałem kupić mniejszą i wykorzystać w całości na pamięć wirtualną z MMU ale jako cały dysk nie plik czy partycję.
[#2] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #1

Ja mam adapter taki jak na tym zdjęciu:


I używam 4 GB kartę CF SanDisk Ultra czerwono - srebrną.

Co do pamięci wirtualnej, to na karcie CF moim zdaniem nie opłaca się zakładać pamięci Wirtualnej, bo będzie to za wolne. Rozwiązanie z dyskiem SCSI było by lepszym rozwiązaniem, szczególnie że takie SCSI korzysta z DMA i nie obciąża procesora. A IDE niestety tak.

Z drugiej strony ile masz pamięci na karcie turbo, że aż tak Ci jej brakuje? Jeżeli tak już chcesz szaleć, to lepszym rozwiązaniem było by w drugi kanał wpiąć np. CD-ROM.


-----------------------------

Teraz przeglądając Twój profil, widzę że masz Apollo. Jak uważasz, że masz mało pamięci, lepiej by było jakbyś się rozejrzał za jej większą ilością. Teraz masz 16 GB. Max do jednego gniazda możesz włożyć 32 GB ram. do drugiego drugie 32 GB ram. Z tym, że jak do drugiego gniazda coś będziesz wkładał, to aby zapewnić ciągłość pamięci, w pierwszym musisz mieć te 32 GB ram.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 10:55:54 przez gilban
[#3] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@gilban, post #2

Teraz masz 16 GB. Max do jednego gniazda możesz włożyć 32 GB ram. do drugiego drugie 32 GB ram. Z tym, że jak do drugiego gniazda coś będziesz wkładał, to aby zapewnić ciągłość pamięci, w pierwszym musisz mieć te 32 GB ram.

No No...
[#4] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@stachu100, post #3

A tak... mam 16 MB i jak na razie mi nie brakuje bo Amiga stoi już na stałe przy zakupionym 20' monitorze TV LCD , ale nadal w woreczku - znaczy czeka na finalne poprawki na stanowisku, by zostać podpiętą. Tu w Szczecinie ktoś z PPA podpowiedział mi aukcję lokalnej firmy Polcom, gdzie są parami sprzedawane simmy 32MB - ponoć na Apollo chodzące dobrze. Wybiorę się kiedyś tam osobiście i spróbuję kupić 1 szt. Na razie jednak chcę rozwiązać problem z HD. Mój stary HD z systemem jeszcze jest z A4000 (hmm... Stachu mówiłeś w podcascie , że nabyłeś swoją od kogoś w Warszawie w okolicach 2000 r. - kto wie czy to nie ta moja stara A4000 bo właśnie wtedy sprezentowałem ją jednemu nowo upieczonemu warszawiakowi... kto wie ... :) kaszle... Twardy leżał długo i po prostu słychać jak mu coś strzela przy rozruchu. Udało się po popukaniu weń o szafkę ruszyć, ale czy tak będzie za każdym razem nie wiem... Poza tym mój dysk leży teraz na zewnątrz. Ja chcę ta Amigę uczynić totalnie kompaktową, a więc o wystawaniu czegoś co może być w środku nie ma mowy. Z CDROMu zrezygnowałem, planuję w PCMCIA kartę na RJ45 więc jakieś softy będę z netu ściągał bezpośrednio. Ale skoro kontroler w Amidze ma 2 kanały to czemu nie kupić 2xCF - zawsze będzie 8 GB a nie 4.... mój obecny dysk ma 2,3 GB cennych archiwów więc cały trafi na pierwsza kartę, a druga byłaby całkiem wolna. A , że kiedyś na A4000 w której miałem wstępnie 4, potem 16 , a na koniec 48 MB FAST podczas renderowania z zapałem używałem całego HD (jednego z czterech wówczas) - z tym , ze już nie pamiętam, czy podpiętego do kontrolera na płycie , czy do Octogon IDE pod ZORROII - bo taki kontrolerek miałem - chodził ten twardziel zacnie. To był dość leciwy już wtedy Segate bodaj 120MB i VMM miał go ustawionego jako "cały dysk jako pamięć wirtualna". System pokazywał łącznie coś z 150MB, a Imagine i LW szczególnie ten drugi się cieszył , ze ma więcej przestrzeni do renderu.... pruł tym dyskiem , aż miło , ale renderował to czego nie dało się na scalakowych 50MB solo. Stad mój pomysł wykorzystania drugiego kanału w całości na pamięć wirtualną, bo 32MB może być mało jak mnie najdzie na retro 3D...
[#5] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #4

Sorki - pomyliły mi się MB z GB .. tak bywa.

Co do pamięci. Zawsze możesz pomyśleć o przełożeniu Amigi do obudowy Tower. Inna sprawa - ta 68040 pod klapką może (nie musi) się gotować. No i jak mówię - pomyśl jednak o tym aby włożyć te 64 MB ram. I jeszcze jedna sprawa - ja mam wątpliwości czy Ci się uda wykorzystać tę karę na pamięć wirtualną. Oczywiście jeśli już to z Rem Apollo. Bo bez niego to po resecie nawet pamięć RAD nie umie przetrwać. Miałem kiedyś te ponad 10 lat temu Apollo 68040/40 MHz to wiem coś o tym. Miałem całe 48 MB Fast - czyli 32 + 16 MB ram. I nawet kontroler SCSI. Jednak na posiadanym dysku (instrukcja po niemiecku), nie udało mi się tak ustawić dysku aby można było na nim system zainstalować, nie myśląc nawet o skanerze. Stąd u mnie wtedy się pojawił pierwszy PC - 486 z Windowsem 3.11 (jako przystawka do skanera) i skaner podpinany pod port drukarki.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 14:53:56 przez gilban
[#6] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@gilban, post #5

pomyśleć o przełożeniu Amigi do obudowy Tower


To ostatnia rzecz o jakiej kiedykolwiek bym pomyślał... zawsze - nawet w latach '90 pomysł przekładania małych Amig do obudów blaszanych mi się nie podobał. To likwiduje największego funa z używania klasycznej Amigi - posiadania jej w oryginalnej formie. Równie dobrze mogę mieć blaszaka z UAE... sorry ale takie miałem i mam odczucia. Radość z Amigi to 100% oryginału. Dlatego z założenia ten sprzęt będzie zamknięty w oryginalnej obudowie tak jak ja firma stworzyła.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 16:36:05 przez xtro
[#7] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #6

w oryginalnej obudowie tak jak ja firma stworzyła


W takim razie proponuję dysk twardy zamiast cf. Dysk wydaje piękne dźwięki a cf siedzi cicho..
[#8] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@x86, post #7

Nie no ja jednak wybiorę CF lub dualCF bo:

1. Mając Apollo to jednak trochę ssie , ale na standard zasilaczy chodzi z HD 3,5 więc wkładając miast tego CF na pewno się na siłce zaoszczędzi trochę mocy, a i tak do ami będzie podpięty dość kultowy w ładnej obudowie zewnętrzny FFD tak dla szpasu by to fajnie wyglądało Amigowo, sampler i joystick o karcie CF Ethernet już nie wspominając...
[#9] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #8

wsadzisz atx do oryginalnej obudowy zasilcza i prądu starczy. na alecośtam można kupić nowy dysk ide 2,5', transfer będzie większy niż z cf i nie musisz bawić się w ustawianie maxtransfer i oczywiście magia dźwięku zostaje a to bezcenne.
[#10] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #6

Wszystko fajnie dopóki nie chce się używać napędu cd. Napęd nie mieści się w obudowie, więc kable walają się na około. Dodajesz turbo i nie masz prądu, no to zasilacz AT/X i znowu plątanina kabli. Ja już miałem tego dość i przeprowadziłem Amigę do obudowy desktop od jakiegoś Compaq. Zasilacz w środku nie mówiąc o cd. Jeden wolnoobrotowy wiatrak 120mm z tyłu obudowy i 030 jest ledwo ciepła. Że nie wygląda amigowo? Pfff, wygoda przede wszystkim.
[#11] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@Red_Bullet, post #10

Dokładnie. Możesz mi podesłać zdjęcie tego desktopa (też się za czymś takim rozglądam) tylko nie wiem co będzie najlepiej pasowało do płyty głównej od A1200. Oczywiście też jakiegoś desktopa chciałbym mieć (nie Tower).

A ten klimat Amigi dla mnie to nie obudowa daje (zawsze ją razem z klawiaturą skręcić i gdzieś sobie wyeksponować) tylko to co w środku. No i system i gry i programy i dema, które jednak najlepiej na oryginale działają a nie na emulatorze.
[#12] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #1

Ja mam taki adapter IDE -> 2xCF i działa bardzo ładnie z moją Amigą (A1200 z ACA 1232 @ 25MHz). Plus jest taki, że ten adapter ladnie lezy w sankach i nie ma zamieszania z montowaniem adapterów z gołą płytką. Z minusów to konieczność "grzebania" w IDEFix (inaczej Amiga widzi tylko jedną kartę), zabawa z MaxTransfer (inaczej niektóre gry z WHDLoad będą się wywalać) i fakt, że komputer wstanie tylko z pierwszej karty (Boot Menu w ogóle nie widzi drugiej).

Mam w tej chwili dwie karty Kingston 4GB "z kwiatkiem". Na jednej mam 2 partycje (WB i pierdoły), na drugiej jedną FAT-32 do wymiany danych z Makami. Jak chcesz to mogę sprawdzić w SysInfo szybkości na tych kartach.
[#13] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@tomekwojcik, post #12

Troszke z innej beczki, ale spytam tutaj. Zakładając partycje na CF trzeba zmieniać Max transfer. Czy zakładają duże partycje np 20gb na standardowym HDD 2.5"80gb też trzeba zmieniac wartości max transfer czy zostawić to w spokoju??
[#14] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@ponior, post #13

AFAIK trik z MaxTransfer dotyczy tylko kart CF i to tylko jeśli chcesz grać w gry odpalane przez WHDLoad z partycji na karcie CF.
[#15] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@tomekwojcik, post #14

Okay czyli wniosek nasuwa mi się następujący.... w sumie najlepiej nie kombinować - kupić krótki kabelek 2,5' i dysk twardy 4,3 GB ... Jak mówię, CDROMu nie będzie, przekładania do obudów też nie... mój fun z Amigi polega na tym , że to ma być zwykła obudowa A1200. Na tę chwilę skłaniam się więc na mechaniczny mały 2,5' HD w sankach na kabelku lub na kabelku 2xIDE jak w pierwszym poście 2 takie dyski w środku obudowy.
[#16] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #15

Problem tylko w tym , że na polskich stronach jakoś takiego kabelka nie trafiłem 2xIDE 2,5'
[#17] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #16

A to co to: link? Zjawa?
[#18] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #16

Miałeś na myśli 3xIDE.
Bo jak chcesz podpiac 2 adaptery CF o ktorych piszesz w poscie #15?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 08:33:39 przez Norbert
[#19] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@Norbert, post #18

Tak mam na myśli taśmę 44 pin 2,5' i na niej 3 złączki: 1 do płyty Amigi i dwie do dysków Master i Slave i z tym widzę jest w PL problem, nawet taki temat z problemem znalazłem na elektronie. Sam sobie takiego kabla nie zrobię bo robienie kabli to nie moja bajka.

[#20] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #19

Może taki



Tani nie jest

Ale za to możesz przyoszczędzić na Adapterach


///

zobacz w ogóle jakie teraz robią fajne przejściówki




Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 14:49:17 przez amizet
[#21] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@amizet, post #20

Ale to ma być kabel na 2.5" a nie przjściówka na 3.5". Sam bym taki kabelek kupił z chęcią.
[#22] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@ponior, post #21

ale xtro sam nie wie czy chce 2,5 czy 3,5, wystarczy przeczytać nie zdecydowaność w tym temacie.


Po za tym wydaje mi się że długość taśmy nie ma znaczenia, bo sam mam taśmę trzydzieści centymetrów która wychodzi z obudowy przez floppa i jest wpięta w dysk. I wszytko z dyskiem w normie, oczywiście taśma jest nowa pojedyncza model to chyba 33.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:01:11 przez amizet
[#23] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #19

Na Vesalii spokojnie możesz takie kabelki kupić, np. tutaj. Tylko pamiętaj, że jeśli będziesz chciał podłączyć np. adapter CF to czeka Cię "przejściówkowa bonanza" :(.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:51:22 przez tomekwojcik
[#24] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@amizet, post #22

Nie no Panowie.... Moje niezdecydowanie czy 2,5 czy 3,5 zostało źle odczytane! Kabelek 2,5 do 2x3.5 to ja mam teraz i wystaje z tyłu Amigi. Ja CHCĘ ABSOLUTNIE 1 lub 2x 2,5 W ŚRODKU OBUDOWY.

Niezdecydowanie jest tylko na takich płaszczyznach:

1. Czy ma to być CF czy DoubleCF czy dwa osobne CF na kabelku na dwa napędy 2,5

2. A może nie CF ale SD card... a może mix

3. Ale chyba jednak nie CF tylko 2,5 HD, ale tu pojawia się chęć - a może w środku na takim podwójnym kabelku 2x HD 2,5...

Natomiast nie mam wątpliwości do:

- Nie chcę innych obudów... moje doznania z Amigą są pełne (brzmi jak sex ) tylko przy Amigowej Commodorowej obudowie i już. Czyli kanapka z klawiaturą

- rezygnuję z 3,5 bo i zrezygnowałem z CD ROM dlatego co wyżej... Widziałem wprawdzie na PPA u kogoś fotkę A1200 z wciśniętym slimowym szczelinowym CD lub DVD, ale to wymaga wycięcia z tyłu Amidze takiej "cipki - szczelinki" (znowu sex ) , a zdecydowałem , że nie będę jej ciął.



Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 16:50:43 przez xtro
[#25] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #24

No właśnie widzę, że nieliczne sklepy oferujące kabelek 2,5' do podpięcia dwu napędów są zagranicą.

A może ktoś na PPA zajął by się produkcją takich tasiemek, skoro taki ich deficyt? Na elektrodzie pisali , że to nie takie trudne.
[#26] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #25

Zobacz xtro że budowa karty 060 to podobno też nic trudnego a nikt się nie chce podjąć budowy.


Co do pamięci masowej, to na pewno karty SD są tańsze od CF, ale osobiście sobie jeszcze nie kupiłem Adapter SD. Więc nie wiem jak one się sprawują.

Wydaje mi się że jak chcesz przyszałeć to zakładaj dysk 2,5 i do tego adapter SD lub CF.
[#27] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@amizet, post #26

No właśnie wydaje mi się , że tasiemka nie jest trudna do zrobienia, ale ja nigdy takiego czegoś nie robiłem. Najtrudniejsze samoróbki kable w moim wykonaniu to RJ 45 . Do taśmy to już trzeba mieć pewną rękę. Wolałbym kupić. A co do dysku to suma summarum jeśli kupię HD taki 4 GB (CF mam już) to już wtedy to czy coś będzie na drugim kanale zależało będzie tylko od dostępności kabla 2 x 2,5. Czytając porady widzę, że po prostu dysk HD jest najprostszym rozwiązaniem (takie zresztą mam w swojej w sumie nie tak dawno sfinalizowanej A600 z Rafa pamięcią do 9,5 MB). A wiesz, chcę to zrobić raz a dobrze by potem co chwilę nie rozkręcać obudowy, bo śrubki coraz słabiej trzymają, wszystko się wyrabia etc.. Zresztą przy obecnej final - aktualizacji wpuszczę do dziurek po wkrętach ciut kleju typu kropelka i poczekam aż zaschnie by pociaśnić je... pamiętam podczas ostatniego parę lat temu skręcania był już problem z chwyceniem w paru otworach i kombinowałem ciut większe niż oryginalne wkręciki - by jakoś się trzymało... a prawdziwy fun to nawet oryginalne od commodore i śrubki - no wiem - przesadzam. Przy tej aktualizacji np dorobię pod obudową nóżki z takich filcowych kółek samoprzylepnych by ciut podnieść konstrukcję bo Apollo wprawdzie siedzi bez klapki (po prostu się nie domyka - jak to przy Apollo) , ale ciut więcej przestrzeni się przyda na chłodzenie...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 18:01:14 przez xtro
[#28] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #27

Czyli i tak będziesz miał jedno urządzenie bo nie masz tasiemki 2,5 na dwa urządzenia?


Co do zrobienia tasiemki samemu to weź zwykłą taśmę 40-pin IDE zdemontuj z niej konektor /tą czarną wtyczkę nie wiem jak się to fachowo nazywa/ i załóż w innym miejscu, wtedy będziesz miał rozeznanie czy to jest trudne.


Naprawianie gwintów? klejem typu kropelka to średni pomysł, klej po tym jak wkręcisz śrubkę skruszy się. Na forum widziałem gdzieś linka i tam było to zrobione tak że. Na śrubkę była naklejona taśma teflonowa i klej, tylko nie pamiętam jaki klej i linka też nie mam ale jak chcesz dawać klej to taki który da się obrobić mechanicznie.
[#29] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@amizet, post #28

No to ustawione... jak widać końcówki do HD gotowe, ale na razie tylko 3,5;

[#30] Re: 2x Dysk w A1200 raz jeszcze i optymalna szybkość

@xtro, post #29

Świetnie wygląda twój amigowy kącik. Moja Ami w desktopie wygląda bardziej garażowo, ponieważ HDD i CDRW mam na zewnątrz.

Chciałbym jednak wspomnieć o tym, że wielu użytkowników sygnalizowało problemy z kartami SD. Co prawda podpiętych do PCMCIA, ale jednak ten nośnik lubi "zgubić" dane. Doświadczamy tego także w pendrajwach lub kartach SD których używamy w telefonach. Ja temu nośnikowi ufam tylko na 51%.
Pamiętaj o tym, aby często robić backup systemu/danych na drugi nośnik. O ile HDD jest nośnikiem dość mało awaryjnym, to SD jest "masakrą". O ile na pececie możemy próbować odzyskać dane np. programem Recuva, to na Ami podczas awari stracisz je na 99%.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem