kategoria: A500
[#1] A500 i pamięć "Insider 4"
Kupiłem ostatnio pamięć 2Mb do mojej 500-tki
Sprawuje się dobrze, takiej szukałem od dawna (można wybierać wielość pamięci CHIP i SLOW)
Pytanie tyczy się o powiększenie jej do 4Mb
- czy wystarczy włożyć resztę układów i będzie te 4Mb czy coś jeszcze
- szukam opisu ustawień zworek
[#2] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #1

Ja stawiam na to, że jak chcesz mieć więcej pamięci ,najlepiej FAST - komputer zacznie szybciej działać - tak ze 2 razy, to trzeba będzie rozszerzenie z boku zainstalować. A w tym rozszerzeniu gniazd jest dwa razy tyle ponieważ niektóre kości pamięci zawierały jej mniej i wtedy trzeba ich było wsadzić więcej.
[#3] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@gilban, post #2

przeca jest napisane, że karta akceptuje pamięci 256k x 4bit
karta zaprojektowana do obsługi 4MB więc zapodanie dodatkowych 16 układów powinno wystarczyć
[#4] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@Kilos, post #3

Dzięki. Mój błąd. Nie zauważyłem. Ale co by nie było to pamięć Fast i tak przyspieszy Amigę. Bo pamięć Slow działa tak samo wolno jak chip.
[#5] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@gilban, post #4

No i te 4MB pod klapkę to dla mnie kosmos! Dziwne że takie urządzenie powstało - nie mam powodu aby nie wierzyć. A zauważyliście, że na zdjęciu poglądowym zaprezentowanym przez autora wątku w karcie mamy powtykane dwa różne typy i marki pamięci? Mamy Texas Instruments a zaraz obok Hyundai :) I to 80ns i 70 na raz. Ciekawe czy fabrycznie czy już było montowane przez kogoś...
[#6] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@Romlen, post #5

takie wymiksowanie pamięci w praktyce niema większego znaczenia, gdzieś mam wsadzone 2MB gdzie praktycznie każdy układ jest z innej parafii z rozstrzałem 60 - 120ns i nic...
[#7] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@gilban, post #4

FAST Ram mam W MegaRam HD
[#8] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@Kilos, post #3

A tak jeszcze przy okazji; nie ma kto na zbyciu takich pamięci???
(TMS44C256-80N lub odpowiedniki)
[#9] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #8

Tu masz 4 szt.


...a tu masz 8szt i to w lepszej cenie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 16:01:50 przez jarob
[#10] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@Kilos, post #6

W takim wypadku wszytkie zamontowane kości pamięci będą działać z czasem dostępu najdłuższym, jaki jest zamontowany.
[#11] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@glichtanski, post #10

Ok, a co w przypadku gdy wsadzi się kilka sztuk dodatkowych kostek wyjętych z karty ISA do owego rozszerzenia? Czy musi być obłożona w komplecie tudzież w połowie (via fotki) czy wystarczy dowolna ilość i pamięć się zsumuje?
[#12] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@Romlen, post #11

Muszą być zapełnione wszystkie wolne miejsca do obsługi 4 MB i połowa kostek do obsługi 2 MB. W opisie jest informacja, że rozszerzenie obsługuje kości 256k x 4bit, czyli inne kości nie będą działać, albo nie zostaną w pełni obsłużone. Z doświadczenia wiem tylko, że Amiga 3000 z pamięcią typu 1M x 4, po przestawieniu zworki na 256k x 4 "widzi" tą pamięć jako 256k x 4. Czyli pomimo zainstalowania kostek 1M x 4 mam tylko 4 MB pamięci.
I tu podobnie może być z tym rozszerzeniem. Nawet jak zainstalujesz kostki 1M x 4 to rozszerzenie będzie je obsługiwało jako 256k x 4.
[#13] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@jarob, post #9

Dzięki za podpowiedź. Przeszukałem swoje stare karty i .................znalazłem
4szt M514256-10R
4szt MB81C4256-10P
8szt HY534256S-70

Włożyłem do karty i...............nic
Pokazuje dalej 2Mb a dodatkowo nie wiem czy to związane z pamięcią ale myszka wariuje, skacze po ekranie
Czyżby jakaś pamięć była padnięta???
[#14] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #13

A zworkami wachlowałeś? Tymi na podstawce do Garego.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 17:17:21 przez glichtanski
[#15] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@glichtanski, post #14

Tak
I tak nie ma 4Mb
Jedynie teraz jak przełączę zworkę J2 to komp nie startuje, miga dioda POWER
Przy 2Mb wszystkie zworki działały
Dokładnie nie wiem jaka zworka do czego jest, nie znalazłem nigdzie opisu
[#16] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@glichtanski, post #14

Nie da się tam użyć tej pamięci? link

Albo podobnych, wtedy było by mniej kości.

Budowa nowych kart, jeśli to możliwe, było by też spoko. Do tego zip parallel, 68010 i fajny config z tego by był.
[#17] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #15

Tak przy okazji, to dziwne są te rozszerzenia pamięci do A500 które mają więcej niż 2 MB. Złącze wewnętrzne służy chyba tylko do rozszerzenia pamięci CHIP i/lub SLOW. To po co te 4 MB?
Jest kilka takich rozszerzeń.
[#18] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@glichtanski, post #14

Chyba typ Amigi nie ma znaczenia - A500 albo A500+
[#19] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@amizet, post #16

No tych akurat nie użyjesz, bo rozszerzenie nie ma takich podstawek ;)

Jak pisałem, w A3000 po przestawieniu zworki z 1Mx4 na 256k x 4 z 16MB robi się 4 MB, a kostek jest dalej 32.
[#20] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@glichtanski, post #17

Udało mi się wyeliminować uszkodzoną pamięć (metodą wkładania i wyciągania kości)
Myszka już działa normalnie i zworki też
Amiga się nie wiesza
Ale 4Mb jak nie było tak nie ma płacz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 20:08:28 przez KRISS
[#21] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@glichtanski, post #19

Albo podobnych


Ale w A3000 jest inny procesor, nie ma to znaczenia 030 do 000 czy 010 np: w A-500 cztery kości 1mx4 dają dwa mega czip. Tu kiedyś było widać zdjęcia.
[#22] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@amizet, post #21

Tak, ale to jest przeróbka. Bez tego nie uzyskasz 2 MB zmieniając kostki na 1M x 4. Chyba. To tylko przypuszczenie, ale skoro ktoś robił przeróbkę, to chyba moje przypuszczenie jest słuszne
[#23] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@amizet, post #21

Jeszcze widać zdjęcia



Ale bez demultiplexera 2Mb CHIP???
Tylko na diodach???
[#24] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #23

Ja nie widzę, trzeba się zalogować. Jak klikam, nie wkleił byś ich gdzieś?
[#25] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@glichtanski, post #22

Zauważ że pamięci o organizacji 256x4 była kiedyś tańsza niż 1x4, Starsze wersje Amig 500 miały więcej kości ram, czyli organizacja pamięci mogła być inna przez to. W tym kierunku w innych rewizjach zostały dokonane zmiany. Zależy pewnie od tego jak są zaprogramowane gale/pale, układy które są tam. spójrz na to.



Jest to kawałek 2630,

16 or 32 256k×4 page mode ZIPs 80-100 ns


Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 23:03:21 przez amizet
[#26] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #23

Tak gdyż te układy mają na 5 nóżce linię adresową A9, a te oryginalne nie mają żadnego wyprowadzenia. Agnus 8375 ma na 55 wyprowadzeniu właśnie linią DRA9 do adresacji 2MB chip. Multiplexer potrzebny jest, jeżeli są oryginalne układy i 16szt./2MB
[#27] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #20

Pamieć w obszarze "slow" jest dołączana na poziomie kickstartu. Dlatego rozszerzenia "pod klapkę" nie potrzebują układu do "autokonfigu". Rozszerzenie 2.5MB pod klapkę mogą zaadresować 0.5MB chip + 1.8MB slow. Dla pamięci 4MB - pytanie gdzie leżą te pozostałe magabajty. Prawdopodobnie potrzebny jest jakiś programik, który poinformuje system gdzie one leżą - jakiś AutoAddRam z aminetu...

Dla pamięci Eureka A504 organizacja pamięci wygląda tak (wycięte z manuala):


Przy czym aby wykorzystać pamięc poza chip + slow - potrzebna jest trzecia płytka (pod procesor), której nie ma na zdjęciach na Amiga Hardware Database.
Skąd to wszystko wiem ? Z wątku na a1k.org.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 08:27:42 przez zyga64
[#28] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@zyga64, post #27

Dla pamięci 4MB - pytanie gdzie leżą te pozostałe magabajty. Prawdopodobnie potrzebny jest jakiś programik, który poinformuje system gdzie one leżą

Chyba masz rację, że ta pamięć gdzieś jest, bo jak włożyłem te dodatkowe 2Mb, to Amiga nieznacznie, ale zawsze coś, przyśpieszyła
Ten AutoAddRam wypakować w "C" czy gdzie???
[#29] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@KRISS, post #28

Raczej nie zauważysz przyrostu szybkości po dodaniu pamięci, jeśli amiga nie wie o jej istnieniu.
Poza tym pamięć ta dołączana jest przez Agnusa, więc będzie działać z szybkością slow.
[#30] Re: A500 i pamięć "Insider 4"

@zyga64, post #29

Powiem tak:
Mam;
- MegaRam HD z pamięcią 8Mb (2x4Mb)
- Pamięć pod klapką "Insider 4" z niby 4Mb
- i na płycie głównej standardowo 0,5Mb
Zainstalowałem i uruchomiłem program AutoAddRam i ...............szok
Na pasku pokazuje mi 1Mb CHIP i ...........ponad 17Mb pozostałej pamięci
Pytam skąd się wzięła???
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem